Ne găsiți și pe:

Sport

Daniel Stanciu si-a dat demisia de la Poli !

Publicat

pe

După ce antrenorul Florin Marin a fost demis,, managerul sportiv al celor de la ACS Poli, Daniel Stanciu și-a dat demisia !

 Oficialii grupării de pe Bega au anunțat într-un comunicat oficial decizia: „Clubul nostru a încheiat în mod amiabil angajamentele cu antrenorul principal Florin Marin și managerul sportiv Daniel Stanciu. Poli Timișoara le mulțumește pentru activitatea efectuată și efortul depus în acest sezon pentru culorile clubului. Ioan Miculaș va îndeplini și atribuțiunile de manager sportiv”.

Din primele informații pe care le deține GSP.ro, demisia vine mai mult forțat, după ce Nicoae Robu, primarul Timișoarei, a aflat mai multe clauze de-a dreptul incredibile din contractele unor jucători! Potrivit gsp.roȘ”Ianis Zicu avea un contract fabulos, incredibil pentru Liga 1. Daniel Stanciu, cu care este bun prieten, i-a pus o mai multe clauze care au fost aflate de restul jucătorilor, care au pornit o revoltă împotriva fostului manager sportiv. Zicu avea o clauză în contract că dacă echipa prindea play-off-ul va încasa 50.000 de euro!

În cazul în care echipa se va salva de la retrogradare, Zicu urmează să primească 25.000 de euro! Mai mult, atacantul are o clauză de 10.000 de euro pentru fiecare cinci goluri pe care le marchează în tricoul violet! În plus, Zicu avea o clauză halucinantă că poate deveni liber de contract imediat dacă are o singură zi de întârziere a salariului!”

După întâlnirea de ieri, Consiliul Director al clubului ACS Poli Timișoara va avea următoarea componență: Ioan Miculaș (președinte), prof. Viorel Boiț(membru), Grigore Grigoroiu (reprezentant al Consiliului Local Timișoara), Iosim Radovan (reprezentant al Consiliului Județean Timiș), conf. univ. dr. ing. Dănuț Șoșdean (reprezentant al Universității Politehnica), Cristian Rusu (reprezentant al sponsorului principal – Casa Rusu). De asemenea, Cristea Opria va fi invitat permanent (fără drept de vot) la ședințele Consiliului Director. 

Timișorenii așteaptă cu interes numirea noului antrenor al echipei care va avea ca și obiectiv salvarea de la retrogradare. După ce Contra și Grigoraș au refuzat propunerea timișorenilor, favoriți în cursa pentru banca tehnica a alb-violeților sunt Dorinel Munteanu, Basarab Panduru și, surpriză, arădeanul Ionuț Popa.

Citeste mai mult
Click pentru a comenta

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fotbal

Cupa mondială la fotbal 2026. Ce echipe se vor înfrunta în sferturile de finală

Publicat

pe

Cele patru meciuri din sferturile Cupei Mondiale au fost stabilite, marți, după finalul partidelor din optimi.

Programul meciurilor din sferturi este:

Joi, 9 iulie

Ora 23.00: Maroc – Franţa (Boston)

Vineri, 10 iulie

Ora 22.00: Spania – Belgia (Los Angeles)

Duminică, 12 iulie

Ora 00.00: Norvegia – Anglia (Miami)

Ora 04.00: Argentina  – Elveţia (Kansas City)

Finala Cupei Mondiale se va desfăşura  în 19 iulie, de la ora 22.00, pe MetLife Stadium din New York.

Citeste mai mult

Fotbal

ACTUALIZARE. Radu Mărginean, unul dintre cei mai buni fotbaliști de la UTA, a murit după un accident stupid

Publicat

pe

Actualizare: Radu Mărginean ar fi decedat din cauza unei electrocutări.

Funeraliile vor avea loc la capela cimitirului din localitatea arădeană Fântânele, joi, de la ora 19.00 la priveghi şi vineri, de la ora 17.00, slujba de înmormântare.

Rezultatul expertizei realizate de Institutul de Medicină Legală Arad contrazice primele ipoteze apărute imediat după tragedie și indică faptul că fostul sportiv nu și-a pierdut viața în urma unei căzături, ci din cauza unei electrocutări.

Știrea inițială

Radu Leon Mărginean, unul dintre cei mai buni fotbaliști ai echipei UTA, în prezent antrenor în cadrul Academiei UTA, a murit la vârsta de 43 de ani după ce a căzut și s-a lovit la cap în baza sportivă pe care o deținea.

Conform medicilor, fostul fotbalist a coborât în camera tehnică care deservește bazinele pentru a remedia o defecțiune, ar fi alunecat pe scări și s-ar fi lovit violent cu capul de beton.

Primii care au intervenit au fost colaboratorii săi iar echipajele medicale sosite la fața locului au făcut manevre de resuscitare, conform protocoalelor medicale, însă pacientul nu a mai putut fi salvat.

Anunțul decesului a fost făcut de reprezentanții clubului UTA Arad.

„În această seară (n.r. marți, 30 iunie 2026), familia utistă a primit o veste dureroasă.

Radu Mărginean, fost jucător al UTA-ei și unul dintre cei mai apreciați fotbaliști arădeni ai generației sale, a încetat din viață la vârsta de doar 43 de ani.

Radu Mărginean a făcut parte din una dintre cele mai talentate generații de fotbaliști arădeni de după 1989 și a avut un rol important în echipa UTA-ei care a obținut promovarea pe prima scenă, în 2002.

Internațional de tineret al României, Radu a avut o carieră importantă în fotbalul românesc, bifând peste 200 de apariții în Liga 1 pentru UTA, FC Bihor, CFR Cluj și Gloria Bistrița.

După încheierea carierei de jucător, a rămas aproape de clubul nostru, activând ca antrenor în cadrul Academiei UTA și contribuind la formarea noilor generații de fotbaliști.

Gândurile noastre sunt alături de familia și prietenii lui Radu Mărginean. Dumnezeu să îl odihnească în pace!”, au transmis oficialii de la UTA Arad într-un comunicat de presă.

Citeste mai mult

Fotbal

Argentina și Franța, în prim-plan la Mondialul 2026. Două meciuri de foc, transmise în direct de Antena 1

Publicat

pe

Cea de-a doua etapă a grupelor de la Campionatul Mondial de Fotbal 2026 programează luni și în noaptea de luni spre marți două partide importante care pot influența decisiv lupta pentru calificarea în fazele eliminatorii ale competiției.

Primul duel al serii le aduce față în față pe Argentina și Austria, două echipe care au început excelent turneul final și care își dispută șefia Grupei J. Partida este programată luni, 22 iunie, de la ora 20:00 și va fi transmisă în direct de Antena 1.

Ambele formații au obținut victorii convingătoare în etapa inaugurală. Argentina a învins Algeria cu 3-0, în timp ce Austria s-a impus cu 3-1 în fața Iordaniei. În aceste condiții, confruntarea se anunță una dintre cele mai atractive ale zilei.

La miezul nopții, atenția iubitorilor de fotbal se mută către Grupa I, unde Franța întâlnește Irak într-un meci în care selecționata pregătită de Didier Deschamps poate obține calificarea matematică în faza eliminatorie.

Partida Franța – Irak se dispută în noaptea de 22 spre 23 iunie, de la ora 00:00, și va fi transmisă, de asemenea, de Antena 1. Francezii au debutat cu o victorie clară, 3-1 împotriva Senegalului, în timp ce irakienii au cedat cu 1-4 în fața Norvegiei.

Programul meciurilor transmise de Antena 1

22 iunie 2026

20:00 – Argentina – Austria

23 iunie 2026

00:00 – Franța – Irak

03:00 – Norvegia – Senegal

06:00 – Iordania – Algeria

Campionatul Mondial 2026 continuă cu partide spectaculoase în următoarele zile, iar lupta pentru calificarea în fazele eliminatorii devine tot mai intensă pe măsură ce grupele se apropie de final.

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite