Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Actualitate

Ce au confiscat polițiștii în urma descinderilor la contrabandiștii de țigări

Publicat

pe

Poliţiştii de frontieră, sub coordonarea procurorului D.I.I.C.O.T., cu sprijinul D.G.I.P.I. – S.I.P.I. Timişoara şi Serviciului de Operaţiuni Speciale Timiş au efectuat 23 de percheziţii domiciliare, pentru destructurarea unei grupări infracţionale organizate axată pe contrabandă cu produse accizabile din tutun de provenienţă ucraineană.

În urma percheziţiilor, au fost ridicate în vederea confiscării peste 2.000 pachete de țigări şi diferite sume în lei şi euro, precum şi înscrisuri care atestă implicarea celor în cauză în activităţi de contrabandă.

Optsprezece persoane au fost duse la audieri, 9 fiind reţinute pentru 24 de ore, urmând a fi prezentate în cursul zilei de astăzi cu propunere de arestare preventivă.

La începutul lunii iunie 2015, poliţiştii de frontieră din Timişoara au demarat activităţi de monitorizare a unei grupări infracţionale organizate formată din aproximativ 20 de persoane, cetăţeni români, axată pe contrabandă cu ţigări de provenienţa ucraineană.

În perioada iunie 2015-mai 2016, printr-o monitorizare permanentă a grupului infracţional şi activităţi specifice de contracarare a acţiunilor ilicite de contrabandă executate împreună cu ofiţerii din cadrul Departamentului de Informatii si Protectie Interna – S.I.P.I. Timişoara şi Serviciului de Operaţiuni Speciale Timiş, poliţiştii de frontieră timişeni au confiscat importante cantităţi de ţigări  de contrabandă de provenienţă ucraineană.

Gruparea era foarte bine organizată, acţiona pe raza judeţelor Timiş, Arad şi Caraş Severin  şi era structurată pe mai multe paliere, respectiv organizatori, furnizori, transportatori şi cumpărători, fiecare dintre aceştia având roluri si atribuţii precis delimitate.

Miercuri, poliţiştii de frontieră, delegaţi de procurorul D.I.I.CO.T., împreună cu jandarmi din cadrul I.J.J. Timiş, au descins la 23 adrese aparţinând membrilor grupării, pe raza localităţilor Dudeştii Noi, Săcălaz, Cărpiniş, Şag din jud. Timiş, în municipiul Arad, în Reşiţa, Oraviţa, sat Gârbovăţ din jud. Caraş-Severin.

În urma percheziţiilor au fost descoperite, ridicate şi indisponibilizate în vederea continuării cercetărilor, următoarele bunuri: 2.039 de pachete ţigarete diferite mărci, 24 litri alcool, 8.880 euro, 48.240 lei, precum şi mai multe înscrisuri care atestă implicarea celor în cauză în activităţi de contrabandă.

Valoare estimată a prejudiciului depăşeşte suma de 110.000 lei.

Totodată, au fost puse in aplicare 18 mandate de aducere, 9 persoane fiind reţinute pentru 24 de ore, urmând a fi prezentate in cursul zilei de astăzi cu propunere de arestare preventivă. 

 

 

Citeste mai mult
Click pentru a comenta

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Locale

RESTRICȚII de trafic în centrul Timișoarei pentru repetiția generală a ceremoniei de Ziua Națională a României

Publicat

pe

La solicitarea Instituției Prefectului, comisia de circulație din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara, a avizat restricționarea traficului rutier vineri, 28 noiembrie 2025, în intervalul orar 12:00 – 13:00, în vederea repetiției generale a ceremoniei prilejuite de sărbătorirea Zilei Nationale a României.

Astfel, circulația rutieră va fi restricționată pe următoarele trasee, după cum urmează:

bulevardul Regele Ferdinand I (sensul de mers către Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii ”Louis Țurcanu”) – bulevardul 16 Decembrie 1989 (sensul de mers către Catedrala Mitropolitană) – Catedrala Mitropolitană Ortodoxă;

strada Mărășești (nr. 6-7) – strada Sf. Ioan – bulevardul Republicii – bulevardul Regele Ferdinand I (Catedrala Mitropolitană Ortodoxă) – bulevardul C.D. Loga (Primăria Municipiului Timișoara, Mitropolia Banatului) – bulevardul Revoluției din 1989 (Instituția Prefectului Județului Timiș) – strada Proclamația de la Timișoara – Piața Sf. Gheorghe – strada Episcop Augustin Pacha – Piața Unirii – strada Gheorghe Lazăr – strada E. Ungureanu – Piața Libertății – strada Alba Iulia – Piața Victoriei – strada Mărășești (nr. 6-7).

Citeste mai mult

Locale

Târgul de Crăciun de la Timișoara, ediția 2025. Ștefan Bănică jr. cântă la deschidere

Publicat

pe

Târgul de Crăciun Timișoara 2025 se va organiza în perioada 30 noiembrie – 7 ianuarie, în Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii. Producători sau comercianți de produse nealimentare, cu specific de Crăciun, dar și produse alimentare preparate la fața locului.

Cozonac, kurtos, plăcinte, langoși, prăjituri, dulcețuri de casă, siropuri, produse apicole, vin, cafea, sucuri, preparate fast-food, brânzeturi și produse tradiționale din carne, ciocolată, bomboane, zacuscă, conserve de casă vor putea fi cumpărate de la comercianții care au obținut spații la târg.

Nu vor lipsi tonetele pline ale producătorilor de mâncare gătită cu specific tradițional. Sarmale, cârnați, fripturi, mici și ciolan sunt principalele atracții ale evenimentului din acest an, din Timișoara.

Ediția a XIII-a a Târgului de Crăciun de la Timișoara se deschide duminică, 30 noiembrie 2025, la ora 18:00, odată cu aprinderea iluminatului festiv. Cu această ocazie, pe scena din Piața Victoriei va urca Ștefan Bănică Jr.

Târgul de Crăciun Timișoara 2025 va aduce pe scena specială concerte și momente artistice în fiecare seară, iar pe 6 decembrie, copiii îl așteaptă pe Moș Nicolae la patinoar, zonă unde va exista și o roată panoramică.

În centrul orașului, organizatorii vor scoate pe străduțe și un trenuleț.

Noutatea ediției din acest an este bradul-carusel amplasat în Piața Libertății.

Patinoarul din Piața Libertății va găzdui, în premieră, în acest an, un spectacol de dans pe gheață, care va depăna povestea lui Harry Potter, duminică, 7 decembrie, de la ora 18:00.

De-a lungul celor cinci săptămâni, pe scena din Piața Victoriei vor urca artiști locali, dar și invitați, precum Alexandra Ungureanu, Moonlight Breakfast, Narcisa Suciu, Marius Ciprian Pop sau trupa Zdob și Zdub, care va încinge atmosfera pe 1 Decembrie, de Ziua Națională a României.

Citeste mai mult

Social

Târgul de Crăciun „Bucuria Crăciunului” aduce comunitatea din Giroc împreună

Publicat

pe

Grădinița cu Program Prelungit Giroc organizează vineri, 4 decembrie 2025 între orele 15:00-18:00, un „Târg caritabil – Bucuria Crăciunului”, ce va avea loc în curtea instituției din comuna Giroc.

În cadrul evenimentului vor fi expuse și oferite spre vânzare cadouri şi decoraţiuni de Crăciun realizate manual, dulciuri şi produse tradiţionale, suveniruri, dar şi momente artistice susţinute de copii care vor cânta colinde. Conform afişului, fiecare achiziţie va avea dublu impact: sprijin pentru amenajarea curţii grădiniţei şi pentru un copil din comunitate.

Scopul caritabil: sprijin pentru un copil şi pentru spaţiul grădiniţei

Fondurile strânse vor avea două destinaţii importante: sprijin pentru un copil – micuţul Bogdan Matei, diagnosticat cu paralizie cerebrală cu pareză spastică, va beneficia de donaţii pentru continuarea terapiilor şi intervenţiilor necesare.

Amenajarea curţii grădiniţei

Evenimentul urmăreşte să implice comunitatea şi părinţii într-o investiţie directă în infrastructura educaţională a copiilor din Giroc.

De ce merită să participaţi?

Este o ocazie frumoasă de solidaritate locală: un eveniment în care părinţi, copii, cadre didactice şi comunitate lucrează împreună pentru binele comun. Veţi găsi cadouri unice – decorațiuni handmade, suveniruri şi dulciuri făcute cu suflet, potrivite pentru a da startul sărbătorilor.

Evenimentul este accesibil şi familial, situat în curtea grădiniţei din Giroc, pe Strada Trandafirilor nr. 59 (conform datelor instituției).

În plus, vizita aduce şi valori educative pentru copii – implicarea în comunitate, voluntariatul, empatia faţă de cei cu nevoi speciale.

Detalii utile pentru cei care vor să vină

Data: 4 decembrie 2025

Ora: 15:00-18:00

Locul: Curtea Grădiniței cu Program Prelungit Giroc (Str. Trandafirilor nr. 59, Giroc)

Participanţi vizaţi: părinţii, copiii, locuitorii comunei, oricine doreşte să susţină cauză.

Recomandări: multe produse pot fi realizate în ediţie limitată — merită să veniţi la începutul intervalului de timp. Ritualul colindelor va adăuga o atmosferă caldă de sărbătoare.

Context şi parteneri

Grădiniţa este o instituţie cu program prelungit bine înrădăcinată în comunitatea din Giroc, operând cu numeroase grupe de copii şi implicată activ în proiecte educaţionale şi comunitare.

Evenimentul este organizat cu sprijinul părinţilor copiilor de la grădiniţă, în colaborare cu Primăria Comunei Giroc, aşa cum apare pe afiş.

Dacă vă aflaţi în zona Timişoarei / Giroc vineri după-amiază, merită să faceţi o vizită — veţi putea să vă bucuraţi de atmosfera de sărbătoare, să susţineţi o cauză, şi să găsiţi cadouri cu suflet. În plus, veţi contribui la transformarea comunităţii locale şi la sprijinul unui copil care are nevoie de solidaritate.

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite