Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Locale

Tot mai mulți șoferi sunt prinși, în trafic, după ce au consumat droguri, substanțe psihoactive și alcool

Publicat

pe

Numai în ultimele zile, în județul Timiș, polițiștii au dat zeci de amenzi unor șoferi care s-au urcat la volan fiind sub influența drogurilor, substanțelor psihoactive sau alcoolului.

Astfel, în data de02 septembrie a.c., în jurul orei 00:20, polițiștii  Secției 4 Timișoara, au oprit pe Calea Circumvalațiunii un autovehicul condus de un bărbat în vârstă de 32 de ani.

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că permisul de conducere figurează cu restricții-suspendat, iar plăcuțele cu numărul de înmatriculare sunt expirate.

Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultand o valoare de 0.48 mg/l alcool pur în aerul expirat și cu aparatul drugtest, rezultand valoare pozitivă la THC-5(cannabis), fiind transportat la spital, unde i-au fost recoltate probe biologice.

Conducătorul auto a fost reținut pentru o perioadă de 24 de ore pentru conducerea unui autovehicul cu permisul suspendat, conducerea unui autovehicul neînamtriculat, conducerea unui autovehicul sub influența alcoolului și conducerea unui autovehicul sub influența substanțelor psihoactive fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul I.P.J Timiș.

Tot în 2 septembrie a.c., în jurul orei 16:54 polițiștii orașului Făget, au depistat un bărbat în vârstă de 50 de ani, în timp ce conducea autoturismul în localitatea Dumbrava , fiind sub influența băuturilor alcoolice.

În urma testării cu aparatul etilotest, a rezultat o valoare de 0,69 mg/l alcool pur în aerul expirat. Conducătorul auto a fost condus la spital, în vederea recoltării probelor biologice.

În cauză a fost întocmit dosar penal și se efectuează cercetări pentru conducerea unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice.

În 3 septembrie a.c., în jurul orei 01:40, polițiștii orașului Jimbolia au observat pe strada Spre Sud din Jimbolia, un grup de 10 persoane cu comportament suspect.

S-a procedat la legitimarea acestora, fiind vorba de 10 tineri cu vârste cuprinse între 16 și 25 de ani.Totodată, au fost observate în apropierea grupului de persoane, într-un canal de colectare a apelor pluviale mai multe pungi din plastic de diverse marimi care conțineau substanțe vegetale susceptibile a fi droguri.

De asemenea, lângă cei 10 tineri, se afla un autovehicul parcat, stabilindu-se că acesta fusese condus cu puțin timp înainte, de un tânăr în vârstă de 20 de ani. Tânărul a fost testat cu aparatul drugtest, rezultând valoare pozitivă la Amfetamină.

A fost întocmit un dosar penal pentru “conducerea unui autovehicul sub influența substanțelor psihoactive”

Substanțele respective a fost ridicate și sigilate, fiind predate lucrătorilor B.C.C.O. în vederea continuării cercetărilor.

De asemenea, în 3 septembrie a.c., în jurul orei 14:30, polițiștii rutieri din Lugoj au oprit pentru control, un bărbat în vârstă de 39 de ani ce conducea un autoturism pe DN 6.

În urma testării cu aparatul Drugtest, a rezultat faptul că acesta se afla sub influența substanțelor psihoactive, respectiv THC-5(cannabis).

A fost întocmit dosar penal pentru conducerea unui vehicul sub influenţa substanţelor psihoactive.

Totodată, în 3 septembrie a.c., în jurul orei 15:50, polițiștii Biroului Rutier Timișoara au oprit pentru control, un bărbat în vârstă de 52 de ani ce conducea un autoturism în localitatea Remetea Mare.

În urma testării conducătorului auto cu aparatul alcooltest, a  rezultat faptul că acesta se afla sub influența băuturilor alcoolice, având o alcoolemie de 0,79 mg/l alcool pur în aerul expirat.

A fost întocmit un dosar penal pentru conducerea unui vehicul sub influenţa băuturilor alcoolice.

În aceeași zi, în jurul orei 13:00, polițiștii orașului Sânnicolau Mare au oprit pentru control, un bărbat în vârstă de 35 de ani ce conducea un autoturism pe D.C. 11 între localitățile Tomnatic și Gottlob.

În urma testării cu aparatul Drugtest, a rezultat faptul că acesta se afla sub influența substanțelor psihoactive, respectiv THC-5(cannabis).

A fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa substanţelor psihoactive.

În 4 septembrie a.c., în jurul orei 05:30, polițiștii Serviciului Rutier Timiș au oprit pentru control, un bărbat în vârstă de 45 de ani ce conducea un autoturism pe Calea Bogdăneștilor din Timișoara.

În urma testării cu aparatul Drugtest, a rezultat faptul că acesta se afla sub influența substanțelor psihoactive, respectiv Amfetamină, iar în urma urma testării cu aparatul etilotest, a rezultat o valoare de 0,48 mg/l alcool pur în aerul expirat.

A fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea unui vehicul sub influenţa substanţelor psihoactive și conducerea unui vehicul sub influenţa băuturilor alcoolice.

De asemenea, în 4 septembrie a.c., în jurul orei 04:20, polițiștii Biroului Rutier Timișoara au oprit pentru control, un bărbat în vârstă de 52 de ani ce conducea un autoturism pe strada Alexandru Ioan Cuza din Timișoara.

În urma testării conducătorului auto cu aparatul alcooltest, a rezultat faptul că acesta se afla sub influența băuturilor alcoolice, având o alcoolemie de 0,82 mg/l alcool pur în aerul expirat.

A fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa băuturilor alcoolice.

Locale

CANICULĂ. Unde sunt amplasate punctele de prim ajutor, în Timișoara

Publicat

pe

Începând de joi, 5 iunie 2025, în Timișoara vor funcționa cinci puncte de prim ajutor, special amenajate pentru a sprijini populația în perioada de caniculă.

Primăria Timișoara asigură furnizarea apei îmbuteliate, iar Direcția de Sănătate Publică pune la dispoziție personal medical calificat.

Punctele de prim ajutor vor funcționa zilnic, între orele 10:00 – 18:00, în spații climatizate, și vor fi amplasate în următoarele locații:

Oficiul Poștal nr. 1, Bulevardul Revoluției din 1989 nr. 2

Opera Națională, Piața Victoriei

Oficiul Poștal nr. 5, Ghișeul nr. l – Str. 1 Decembrie, nr. 90

Piața Iosefin

Piața Badea Cârțan

În mai multe zone din oraș, respectiv parcuri, bulevarde și piețe publice există fântâni forate. Lista completă este disponibilă aici. În plus, anul trecut au fost instalate 9 cișmele pentru timișoreni și animalele de companie în Parcul Copiilor, Parcul Civic, Parcul Central, Parcul Alpinet, Parcul Catedralei și Parcul Adolescenței.

Medicii recomandă, pe durata caniculei:

evitarea deplasărilor în intervalul 11:00 – 18:00;

evitarea aglomerației și a expunerii prelungite la soare;

consumul a cel puțin doi litri de lichide pe zi (apă, ceaiuri călduțe, sucuri naturale);

evitarea băuturilor alcoolice, a celor cu cofeină sau zahăr, care pot duce la deshidratare;

consumul de fructe, legume proaspete și iaurturi.

Se recomandă, de asemenea, purtarea unor haine lejere, din materiale subțiri, de culori deschise, precum și folosirea pălăriilor și a ochelarilor de soare.

Este extrem de important ca animalele de companie și copiii să nu fie lăsați nesupravegheați în autoturisme. La primele semne de disconfort termic, adresați-vă medicului de familie.

Citeste mai mult

Locale

O nouă pizzerie deschisă în sudul Timișoarei promite să cucerească iubitorii de arome italiene: Pizza-ColosseumTimisoara

Publicat

pe

Sudul Timișoarei are un nou motiv de bucurie culinară: recent s-a deschis Pizza-ColosseumTimisoara, un loc care îmbină tradiția italiană autentică cu ingrediente proaspete și servicii rapide.

Situată într-o zonă accesibilă pentru locuitorii din Giroc, Chișoda, Calea Șagului, Calea Girocului și Bălcescu-Braitim, pizzeria promite să devină rapid una dintre favoritele din oraș.

La cârma bucătăriei se află nimeni altul decât Giuseppe Tizzani, cunoscut sub numele de „Pipo”, un bucătar italian cu renume, care aduce cu el pasiunea și măiestria tradițională din inima Italiei.

Sub semnătura sa, fiecare pizza este o experiență – de la clasicul Margherita (29 de lei) până la specialitatea casei, Pizza Colosseum, un deliciu care pornește de la 36 de lei și promite o explozie de gusturi.

Pizza-ColosseumTimisoara oferă momentan doar livrare sau ridicare de la locație, între orele 12:00 și 21:45, de luni până sâmbătă. Clienții pot comanda pizza medie începând cu 29 de lei, iar gama variată acoperă atât preferințele clasice, cât și combinații inovative.

Și veștile bune nu se opresc aici: în curând, meniul se va extinde cu paste proaspete, preparate cu rețete tradiționale italiene, dar și cu specialități românești reinterpretate în stilul unic al lui Pipo.

Dacă ești în căutarea unei pizza autentice, cu blat perfect rumenit, sos de roșii aromat și toppinguri de calitate, Pizza-ColosseumTimisoara e locul de unde trebuie să comanzi.

Gustul Italiei e acum mai aproape ca niciodată – la doar un telefon distanță (0775.11.28.11)

Pentru comenzi rapide și delicioase, sudul Timișoarei are un nou reper: Pizza-ColosseumTimisoara.

Meniul poate fi vazut pe www.pizza-colosseumtimisoara.ro

Citeste mai mult

Locale

ATENȚIE! Campanie pentru depistarea terenurilor cu ambrozie, la Timișoara

Publicat

pe

Municipiul Timișoara acționează pentru combaterea ambroziei – o plantă invazivă cu impact asupra sănătății publice. Direcția Generală a Poliției Locale a efectuat controale pe teren, în urma cărora s-a constatat prezența sau posibila prezență a unor focare de ambrozie pe terenuri deținute de persoane fizice sau juridice.

Au fost întocmite 383 de somații, care sunt comunicate proprietarilor până la data de 5 iunie 2025, termen prevăzut de legislație. De asemenea, terenurile municipalității sunt monitorizate de către serviciile de specialitate. Timișorenii pot semnala prezența ambroziei la adresa primariatm@primariatm.ro sau la dispeceratul Poliției Locale.

Persoanele fizice și juridice au obligația de a efectua lucrări de combatere a ambroziei. Nerespectarea acestor obligații legale atrage sancțiuni:

  • amenzi între 1.000 și 5.000 de lei pentru persoane fizice,
  • amenzi între 10.000 și 20.000 de lei pentru persoane juridice.

Lucrările de combatere a ambroziei trebuie realizate de proprietarii sau deținătorii de terenuri până la data de 30 iunie, înainte ca planta să înflorească.

În perioada următoare, municipalitatea va demara campania de conștientizare cu privire la efectele negative ale acestei plante asupra sănătății populației. Ambrozia este o plantă cu polen extrem de alergen, responsabilă pentru numeroase probleme respiratorii în perioada iunie–octombrie.

Se răspândește rapid pe terenuri virane, spații verzi neîngrijite, șantiere sau chiar în curțile locuințelor. Cu un potențial enorm de răspândire, planta produce peste 3.000 de semințe anual. În condiții de secetă și temperaturi ridicate, planta emite o cantitate dublă de polen, care poate fi transportat de vânt pe distanțe de până la 200 km.

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite