Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Locale

RAZIE. Șoferi sub influența alcoolului la volan

Publicat

pe

Mai multe personae au fost sancționate, zilele trecute, de polițiștii rutieri după ce , în timpul unei razii, au fost depistate încălcând legislația la volan.

Astfel, în perioada 15 – 17 martie a.c., polițiștii rutieri au desfășurat acțiuni pe raza întregului județ, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță rutieră, reducerea riscului rutier în rândul participanților la trafic și combaterea principalelor cauze generatoare de accidente.

Au fost legitimate 822 de persoane și au fost verificate peste 680 de vehicule.

În urma activităților desfășurate, au fost aplicate 618 sancțiuni contravenționale, dintre care 244 au fost aplicate pentru nerespectarea limitelor legale de viteză, 147 pentru nepurtarea centurii de siguranță, 2 pentru abateri săvârșite de către bicicliști, 3 pentru abateri săvârșite de către pietoni, 10 pentru utilizarea telefonului mobil fără dispozitiv de tip handsfree și 212 pentru alte abateri la regimul rutier.

De asemenea, au fost reținute, în vederea suspendării dreptului de a conduce, 37 de permise de conducere și au fost retrase 26 de certificate de înmatriculare.

În ceea ce privește creșterea gradului de siguranță rutieră, au fost testate 637 de persoane cu aparatul alcooltest și 33 de persoane cu aparatul drugtest.

Totodată, au fost constatate 12 infracțiuni la regimul circulației rutiere.

La volan băut

La data de 16 martie a.c., în jurul orei 23:50, polițiștii Secției 1 Poliție Urbană Timișoara, au oprit pentru control pe strada Telegrafului din municipiul Timișoara, un bărbat în vărstă de 63 de ani, bănuit de săvârșirea infracțiunii de conducerea unui autoturism sub influența băuturilor alcoolice.

În urma testării șoferului cu aparatul din dotare, a rezultat o alcoolemie în valoare de 0,68 mg/l alcool pur în aerul expirat, acesta fiind condus la o unitate spitalicească în vederea recoltării de mostre biologice.

În cauză a fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice.

Substanțe interzise în mașină

La data de 17 martie a.c., în jurul orei 00:40, polițiștii Secției 2 Poliție Rurală Săcălaz, au oprit pentru control pe raza localității Cărpiniș, un autoturism condus de un tânăr, în vârstă de 21 de ani.

În urma controlului corporal efectuat asupra pasagerului din autoturism, un bărbat în vârstă de 34 de ani, polițiștii au depistat asupra acestuia 6 folii de staniol ce conțineau o substanță cristalină de culoare alb-semitransparent, ce pareau a face parte din rândul celor cu efect psihotrop.

În cauză a fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de deținere ilegală de substanțe psihotrope, cauza fiind înaintată polițiștilor Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Timișoara.

Alcoolemie la volan

La data de 16 martie a.c., în jurul orei 19:15, polițiștii Biroului Rutier Timișoara au oprit pentru control în localitatea Gelu, un autoturism condus de către un bărbat, în vârstă de 52 de ani.

În urma testării conducătorului auto cu aparatul din dotare, a rezultat o alcoolemie de 0,71 mg/l în aerul expirat.

În cauză, a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sub influenţa băuturilor alcoolice.

La data de 16 martie a.c., în jurul orei 05:50, polițiștii Secției 3 Timișoara au oprit pentru control pe bulevardul Vasile Pârvan din municipiu, un autoturism condus de către un tânăr, în vârstă de 27 de ani.

În urma testării conducatorului auto cu aparatul din dotare, a rezultat o alcoolemie de 1,03 mg/l în aerul expirat.

În cauză, a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sub influenţa băuturilor alcoolice.

Fără permis

La data de 16 martie a.c., în jurul orei 14:36, polițiștii orașului Sânnicolau Mare au oprit pentru control pe DN 6, în localitatea Lovrin, un autoturism condus de către un bărbat, în vârstă de 43 de ani.

Conducătorul auto a prezentat polițiștilor un permis de conducere care figura emis pe numele altei persoane.

De asemenea, în urma verificărilor efectuate în bazele de date, polițiștii au constatat faptul că bărbatul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.

În cauză, a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de uzul de fals , precum și conducerea unui vehicul fără permis de conducere.

Locale

ATENȚIE! Campanie pentru depistarea terenurilor cu ambrozie, la Timișoara

Publicat

pe

Municipiul Timișoara acționează pentru combaterea ambroziei – o plantă invazivă cu impact asupra sănătății publice. Direcția Generală a Poliției Locale a efectuat controale pe teren, în urma cărora s-a constatat prezența sau posibila prezență a unor focare de ambrozie pe terenuri deținute de persoane fizice sau juridice.

Au fost întocmite 383 de somații, care sunt comunicate proprietarilor până la data de 5 iunie 2025, termen prevăzut de legislație. De asemenea, terenurile municipalității sunt monitorizate de către serviciile de specialitate. Timișorenii pot semnala prezența ambroziei la adresa primariatm@primariatm.ro sau la dispeceratul Poliției Locale.

Persoanele fizice și juridice au obligația de a efectua lucrări de combatere a ambroziei. Nerespectarea acestor obligații legale atrage sancțiuni:

  • amenzi între 1.000 și 5.000 de lei pentru persoane fizice,
  • amenzi între 10.000 și 20.000 de lei pentru persoane juridice.

Lucrările de combatere a ambroziei trebuie realizate de proprietarii sau deținătorii de terenuri până la data de 30 iunie, înainte ca planta să înflorească.

În perioada următoare, municipalitatea va demara campania de conștientizare cu privire la efectele negative ale acestei plante asupra sănătății populației. Ambrozia este o plantă cu polen extrem de alergen, responsabilă pentru numeroase probleme respiratorii în perioada iunie–octombrie.

Se răspândește rapid pe terenuri virane, spații verzi neîngrijite, șantiere sau chiar în curțile locuințelor. Cu un potențial enorm de răspândire, planta produce peste 3.000 de semințe anual. În condiții de secetă și temperaturi ridicate, planta emite o cantitate dublă de polen, care poate fi transportat de vânt pe distanțe de până la 200 km.

Citeste mai mult

Locale

Sediul central al Poștei din Timișoara, prădat! Doi bărbați au furat 16 saci cu 10 milioane de lei

Publicat

pe

Doi bărbaţi au fost arestați duminică după ce au fost prinși că au furat 16 saci cu 10 milioane de lei, de la sediul central al Poştei Române din Timişoara.

Cei doi au fost prinşi în urma unui control de rutină al poliţiştilor.

„La data de 31 mai 2025, poliţiştii Biroului Drumuri Naţionale şi Europene din cadrul Serviciului Rutier Timiş, aflându-se în exercitarea atribuţiilor de serviciu în baza Planului de Acţiune privind verificarea autovehiculelor înmatriculate în alte state, au observat pe strada Nicolae Titulescu din municipiul Timişoara, un autovehicul care, la vederea echipajului de poliţie, ar fi efectuat un viraj brusc şi nejustificat către dreapta.  Poliţiştii au pornit în urmărirea autovehiculului, reuşind blocarea acestuia pe strada Anton Seiller. În momentul opririi, din autoutilitară au coborât doi bărbaţi, care au încercat să fugă de la faţa locului. În urma intervenţiei prompte a poliţiştilor, conducătorul auto, respectiv un bărbat de 36 de ani, a fost prins, imobilizat şi încătuşat”, a comunicat IPJ Timiş.

După verificările efectuate în baza de date, a rezultat faptul că plăcuţele de înmatriculare ale autovehiculului, eliberate de autorităţile franceze, aparţineau unui alt autoturism iar în interiorul autoutilitarei au fost descoperiţi 16 saci de culoare albă conţinând sume considerabile de bani.

Investigaţiile ulterioare au confirmat faptul că banii ar proveni dintr-un furt comis la sediul central al Poştei Române din Timişoara, prejudiciul estimat fiind de aproximativ 10 milioane de lei. Cauza a fost preluată de către Serviciul de Investigaţii Criminale, cercetările efectuându-se sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Timiş.

Poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale continuă cercetările, în vederea stabilirii cu exactitate a tuturor circumstanţelor producerii evenimentului.

Compania Națională Poșta Română a transmis că distribuirea pensiilor se va face fără probleme.

„Incidentul a avut loc în dimineaţa zilei de 31 mai a.c., nepunând în pericol în niciun fel distribuirea pensiilor şi prestaţiilor sociale începând de mâine, 2 iunie a.c. Ne asigurăm toţi beneficiarii că vor primi toate pensiile şi prestaţiile sociale la timp, atât la nivel naţional, cât şi în Timişoara”, a anunţat compania.

Foto: Poliția Română

Citeste mai mult

Locale

„Cireșar“. Spectacole, animatori, muzică, de 1 iunie, la Timișoara

Publicat

pe

Pe parcursul a două zile, Parcul Copiilor din Timișoara se va transforma într-un spațiu de poveste, plin de culoare, joc și creativitate.

Evenimentul „Cireșar“ va aduce împreună artiști, animatori, meșteri și copii de toate vârstele într-o atmosferă caldă și vibrantă, în 31 mai 2025 și 1 iunie 2025, între orele 10.00 și 20.00.

Vizitatorii vor putea participa la ateliere creative de pictură pe ceramică, modelaj, bricolaj sau construcții din lemn, iar pe aleile parcului vor întâlni personaje de poveste, statui vivante și spectacole interactive de animație stradală.

Scenele vor găzdui spectacole de teatru pentru copii, momente muzicale și reprezentații artistice pline de emoție.

Anul acesta, a fost pregătită o surpriză inedită: „Plaja din oraș”, un loc de relaxare și distracție potrivit pentru toate vârstele!

PROGRAM

Sâmbătă, 31 mai, Parcul copiilor, Amfiteatru

11:00 – Zumba for Kids

12:00 – Spuma Light Party

17:00 – „Aventuri din deșertul Sahara” – spectacol de teatru pentru copii

20:00 – Cinema: „Vulpea și iepurașul salvează pădurea”

Duminică, 1 iunie, Parcul copiilor, Amfiteatru

11:00 – 18:00 – Radio Vacanța: muzică, jocuri și distracție pe tot parcursul zilei

12:00 – Spuma Light Party

20:00 – Cinema: „Flow” – un film premiat și aplaudat internațional

Intrarea este liberă.

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite