Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Actualitate

A început depunerea cererilor unice de plată, la APIA. Când este termenul limită

Publicat

pe

Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) demarează vineri, 1 martie, campania de primire a cererilor unice de plată pentru anul 2019, ultima zi de depunere fiind 15 mai. Documentele vor putea fi depuse și după data de 15 mai 2019, timp de 25 zile calendaristice, însă numai cu penalizări. Completarea propriu-zisă a cererii unice de plată se va face în format electronic, cu ajutorul unei aplicații puse la dispoziție de către APIA.

În conformitate cu prevederile ordinului MADR nr. 69/2019, cererile unice de plată se depun la centrele judeţene APIA în cazul fermierilor care solicită o suprafaţă mai mare de 50 de hectare de teren agricol şi la centrele locale APIA în cazul fermierilor care solicită o suprafaţă mai mică sau egală cu 50 de hectare de teren agricol, informează APIA într-un comunicat.

Fermierii vor depune o singură cerere, chiar dacă deţin suprafeţe de teren în diferite localităţi sau judeţe. Potrivit sursei citate, arendatorul, concedentul, locatorul şi/sau comodantul nu beneficiază de plăţi pentru terenul sau animalele arendate, concesionate, închiriate şi/sau împrumutate spre folosinţă.

Potrivit ordinului MADR, fermierii vor putea depune cererile fără nici o penalizare până la data de 15 mai. Documentele vor putea fi depuse și după data de 15 mai 2019, timp de 25 zile calendaristice, însă numai cu penalizări.

Vorbim de „o reducere de 1% pentru fiecare zi lucrătoare a sumelor la care fermierul ar fi avut dreptul dacă cererea unică de plată ar fi fost depusă până la data de 15 mai inclusiv”, arată ordinul citat. Așadar, cererile unice de plată se vor putea depune cu penalizări în perioada 16 mai – 9 iunie 2019.

Referitor la modificările la cererile unice de plată, MADR a stabilit că acestea pot fi depuse la APIA, fără penalizări, până la data de 31 mai 2019, dar şi după 31 mai 2019, până la data de 9 iunie 2019, însă cu penalizări, o reducere de 1% pentru fiecare zi lucrătoare.

Reprezentanții APIA vor primi cererile unice de plată și le vor autoriza în baza unor controale administrative și de teren. Apoi, sumele vor fi calculate și plătite fermierilor numai în conturile bancare ale acestora.

Referitor la completarea cererii unice de plată în sine, aceasta se va face în format electronic, cu ajutorul unei aplicații puse la dispoziție de către APIA. Informa­ții suplimentare pot fi găsite pe site-ul APIA.

România, în calitate de stat membru al Uniunii Europene, beneficiază de fonduri europene, prin aplicarea schemelor de plăţi/măsurilor de sprijin/ajutoarelor naţionale tranzitorii, ca mecanisme de susţinere a producătorilor agricoli, respectiv: schema de plată unică pe suprafaţă (SAPS), plata redistributivă, plata pentru practici agricole benefice pentru climă şi mediu, plata pentru tinerii fermieri, plata pentru micii fermieri, schema de sprijin cuplat în sectorul vegetal şi zootehnic.

De asemenea, fermierii români primesc subvenţii pentru măsurile compensatorii de dezvoltare rurală: Măsura 10 – Agromediu şi climă, Măsura 11 – Agricultura ecologică, Măsura 13 – Plăţi pentru zone care se confruntă cu constrângeri naturale sau alte constrângeri specifice (PNDR 2014-2020), dar şi ajutoare naţionale tranzitorii (ANT) care se acordă în sectorul vegetal şi zootehnic.

Suma totală alocată României din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) în 2019 se ridică la 1,94 miliarde de euro.

Pentru a utiliza eficient timpul pe care APIA l-a rezervat pentru primirea cererilor în campania 2019, fermierii sunt rugaţi să se prezinte la data şi ora la care sunt programaţi conform invitaţiei primite.

„În ce priveşte numărul de fermieri ce vor fi controlaţi pe teren în anul 2019, având în vedere rezultatele controalelor din anul 2018, APIA preconizează o scădere a acestora. Acest număr este variabil şi depinde în mare măsură de numărul de scheme solicitate de fermieri şi de riscuri”, precizează reprezentanţii APIA.

Ministrul agriculturii şi dezvoltării rurale, Petre Daea, declara recent că termenul în care se depun cererile, respectiv 1 martie – 15 mai, nu se schimbă nici în 2019.

Locale

„Cireșar“. Spectacole, animatori, muzică, de 1 iunie, la Timișoara

Publicat

pe

Pe parcursul a două zile, Parcul Copiilor din Timișoara se va transforma într-un spațiu de poveste, plin de culoare, joc și creativitate.

Evenimentul „Cireșar“ va aduce împreună artiști, animatori, meșteri și copii de toate vârstele într-o atmosferă caldă și vibrantă, în 31 mai 2025 și 1 iunie 2025, între orele 10.00 și 20.00.

Vizitatorii vor putea participa la ateliere creative de pictură pe ceramică, modelaj, bricolaj sau construcții din lemn, iar pe aleile parcului vor întâlni personaje de poveste, statui vivante și spectacole interactive de animație stradală.

Scenele vor găzdui spectacole de teatru pentru copii, momente muzicale și reprezentații artistice pline de emoție.

Anul acesta, a fost pregătită o surpriză inedită: „Plaja din oraș”, un loc de relaxare și distracție potrivit pentru toate vârstele!

PROGRAM

Sâmbătă, 31 mai, Parcul copiilor, Amfiteatru

11:00 – Zumba for Kids

12:00 – Spuma Light Party

17:00 – „Aventuri din deșertul Sahara” – spectacol de teatru pentru copii

20:00 – Cinema: „Vulpea și iepurașul salvează pădurea”

Duminică, 1 iunie, Parcul copiilor, Amfiteatru

11:00 – 18:00 – Radio Vacanța: muzică, jocuri și distracție pe tot parcursul zilei

12:00 – Spuma Light Party

20:00 – Cinema: „Flow” – un film premiat și aplaudat internațional

Intrarea este liberă.

Citeste mai mult

Cultură

Festivalul Etniilor, ediția a XXIV-a, la Timișoara

Publicat

pe

Hora etniilor în Piața Victoriei, două scene în Piața Unirii și în Piața Libertății, 12 formații în spectacol, Ansamblul Profesionist Banatul, atelier de dansuri populare multietnice.

Acestea sunt doar câteva dintre atracțiile Festivalului Etniilor, o celebrare autentică a multiculturalității care definește Banatul, care va avea loc duminică, 1 iunie 2025, la Timișoara.

Festivalul se va desfășura pe două scene principale, amplasate în Piața Unirii și în Piața Libertății, unde vor evolua 12 formații artistice multietnice din Timișoara și județul Timiș, reprezentând un larg areal cultural al minorităților: maghiari, germani, sârbi, romi, slovaci, bulgari, ucraineni, evrei și machedoni.

Evenimentul va începe la ora 17:00 cu o horă multietnică în Piața Victoriei, simbol al unității prin diversitate, la care sunt invitați să participe toți timișorenii și vizitatorii orașului.

La intersecția străzilor Eugeniu de Savoya și Vasile Alecsandri, începând cu ora 17:20 iubitorii jocului bănățean sunt așteptați la un atelier de dansuri „Hai la joc!”, alături de Formația de dansuri „Bujorii Banatului”, coordonată de Denis Chira.

Spectacolul etniilor se va desfășura concomitent pe cele două scene, începând cu ora 17:20.

Pe scena amplasată în Piața Unirii vor urca pe scenă în recital: Grupul vocal „Shalom” al Comunității Evreilor din Timișoara, Fanfara „Nadlačanka” a Uniunii Solvacilor din România, Formația de Tineret a Ansamblului Profesionist Banatul, Ansamblul de dansuri maghiare „Bokréta” din Timișoara, Anamblul „Slavijak” al Uniunii Bulgarilor din Banat și Ansamblul Folcloric al Uniunii Sârbilor din Timișoara.

Pe scena Festivalului Etniilor, dansul devine limbajul comun. Ansamblul Profesionist „Banatul” aduce în lumină un moment cu adevărat special cu jocuri în care se relatează povestea acestui spațiu prin pași de dans, culori și sunet. Momentul coregrafic poartă semnătura cuplului Grigore și Floarea Munteanu și reprezintă un elogiu adus tradițiilor care, deși diferite, bat cu aceeași inimă: inima Banatului.

Fiecare etnie – cu portul său, cu ritmul său, cu bucuria și melancolia proprie – își spune povestea într-o suită spectaculoasă, în care granițele dispar, iar tradițiile se împletesc firesc.

Pe scena din Piața Libertății atmosfera de convivialitate și bucurie a Banatului de altădată va fi transpusă scenic de Ansamblul Profesionist Banatul, Ansamblul de dansuri populare germane „Edelweiss” din Deta, Ansamblul de dansuri ucrainene „Sânziene Bănățene” din Giarmata, Ansamblul „Palucénka” din Dudeștii Vechi, Compania Artistică „Lulughi Shukar” și Ansamblul „Necea – Rock” din Dudeștii Noi.

Spectacolele vor fi prezentate de Tania Stavilă – Țunaș și Maria Borțun Popescu. Accesul este liber și gratuit!

Festivalul Etniilor, ediția a XXIV-a 2025, este posibil cu susținerea financiară a Consiliului Județean Timiș și este organizat de Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș, coordonat de managerul Liliana Laichici.

Citeste mai mult

Cultură

Banaton Fest – Balkan Folk-Pop Music Awards, la Timișoara. PROGRAMUL evenimentului

Publicat

pe

Consiliul Județean Timiș, Visit Timiș și Asociația Banat Link organizează Banaton Fest – Balkan Folk-Pop Music Awards, un eveniment de anvergură care, între 30 mai și 1 iunie 2025, va transforma Timișoara în capitala multiculturală a Balcanilor.

Festivalul aduce în prim-plan artiști de top din Serbia, Croația, Muntenegru, Macedonia și România.

Publicul este invitat să descopere diversitatea muzicii, gastronomiei, meșteșugurilor și tradițiilor care definesc această zonă a Europei.

„Ne propunem ca Banaton Fest să devină cel mai amplu și reprezentativ eveniment dedicat culturii balcanice din Europa, un punct de referință pentru dialog intercultural, incluziune și promovare a patrimoniului comun al regiunii” a declarat Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș.

Gala Balkan Music Awards, momentul central al evenimentului, va fi deschisă vineri, 30 mai, de la ora 17:00, pe scena principală de la Bega Business Center (str. Republicii nr. 21, fostul Electromotor). Seara va fi prezentată de Dan Negru și Tania Vlascici, iar în cadrul galei vor fi oferite premii speciale unor nume sonore ale muzicii folk și pop din Balcani:

Orchestra RTS – Premiul special Banaton Fest

Neša Milevski, Slavisa Vujić, Toma Vasić – Premii speciale Banaton Fest

Renato Henz și Zorana Pavić – Premiul balcanic pentru cântărețul/cântăreața pop a anului

Nicoleta Voica – Premiu pentru o carieră de excelență în muzica populară românească

Maria Didraga & Joan Todoran / Ljiljana & Dragan Aleksandrić – Premii pentru cupluri de succes pe scena muzicii tradiționale

Stella Rade – Premiul pentru cel mai promițător talent al anului

Beki Bekić și Snežana Đurišić – Premii pentru interpretare folk (masculin și feminin)

Sâmbătă, 31 mai, începând cu ora 15:00, festivalul continuă cu o atmosferă de sărbătoare: zone gastronomice, activități pentru întreaga familie și noi recitaluri live.

De la ora 17:00, vor urca pe scenă:

Amala Band – Premiu pentru Rock Band al anului

Cor Rock Family (Serbia) – Premiu special

Desanca Lalici – Premiu pentru întreaga carieră

Orchestra Haris Kaltak (Bosnia și Herțegovina) – Premiul pentru cea mai bună orchestră balcanică

Un invitat-surpriză

Dragana Mirković – două distincții: „Regina muzicii folk balcanice” și „Premiul pentru Hitul anului – Placi zemljo”

Festivalul include și un ETNO Park Cultural, un spațiu dedicat promovării meșteșugurilor, gastronomiei și obiceiurilor etniilor din regiune. Zona va găzdui ateliere meșteșugărești, degustări de produse tradiționale și demonstrații culturale.

Duminică, 1 iunie, de Ziua Copilului, scena și întreg spațiul festivalului sunt dedicate celor mici: spectacole muzicale, jocuri, surprize și activități interactive în cadrul Banaton Kids Festival.

Participanții vor avea, de asemenea, acces la cel mai mare parc de distracții din estul Europei – Andreas Luna Parc, cu roată panoramică, roller coaster și zeci de atracții pentru toate vârstele.

Intrarea la eveniment este liberă.

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite