Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Actualitate

Cei mai buni elevi la matematică s-au întrecut într-un concurs de tradiție

Publicat

pe

160 de elevi din clasele V – XII au participat zilele trecute la Concursul Interjudețean de Matematică Memorialul „Traian Lalescu”. Competiția este patronată de către Universitatea de Vest din Timișoara, a ajuns la cea de 30-a ediție și a reunit cei mai buni elevi la matematică din vestul țării (județele Arad, Caraș – Severin, Hunedoara, Timiș). Anul acesta, evenimentul s-a desfășurat la Deva.

Subiectele de concurs și baremele de corectare au fost realizate de cadre didactice ale Facultății de Matematică și Informatică din cadrul Universității de Vest din Timișoara. Autorii subiectelor au supervizat, de asemenea, corectura, asigurând calitatea acesteia.

În plus, UVT a oferit nouă premii în bani pentru cei mai buni elevi și, pentru cei de liceu, șansa accesării unui loc fără taxă la facultate.

„Ținem mult la competițiile noastre de tradiție întrucât ele ne ajută să facem o selecție extrem de utilă a celor mai buni elevi și viitori studenți. În plus, aceștia au șansa de a-și dezvolta spiritul competițional încă de pe băncile școlilor. Astfel, au șanse mai mari de a performa în universități și de a reuși pe o piață a muncii extrem de concurențială”, a declarat rectorul UVT, prof. univ. dr. Marilen Pirtea.

Internațional

Cristian Mungiu a câștigat, pentru a doua oară, trofeul „Palme d’Or“, la Cannes

Publicat

pe

Cineastul român Cristian Mungiu, a câștigat trofeul Palme d’Or la cea de-a 79-a ediție a Festivalului de Film de la Cannes, cu ungmetrajul „Fjord“.

Filmul a mai cucerit patru distincții: Premiul François Chalais (François Chalais Prize), Prix de la Citoyenneté (Citizenship Award), Premiul Juriului Ecumenic (Ecumenical Jury Prize) şi Premiul FIPRESCI (International Critics’ Prize).

Filmul „Fjord“ este o dramă despre complexitatea moralității, cu acțiunea în Norvegia, unde un cuplu evanghelic foarte credincios româno-norvegian se stabilește împreună cu cei cinci copii ai săi și pare, la început, că se integrează fără probleme într-o societate care își proclamă toleranța și respectul față de minorități.

Însă totul se schimbă brusc atunci când apar suspiciuni de violență domestică împotriva copiilor. Autoritățile norvegiene încep să-i privească cu ochi critici pe cei doi soți, pun la îndoială educația lor strictă, care exclude utilizarea platformei video YouTube și a smartphone-urilor, și le critică credința religioasă.

Tensiunea crește până când se declanșează o procedură de plasament care îi vizează pe copii, inclusiv pe cel mai mic dintre frați, un nou-născut care era încă alăptat de mama sa.

Regizorul și scenaristul român Cristian Mungiu a devenit astfel cel de-al 10-lea cineast din istoria Festivalului de la Cannes care a câștigat de două ori mult râvnitul trofeu Palme d’Or – la 19 ani după victoria sa repurtată cu filmul ‘4 luni, 3 săptămâni și 2 zile’ în 2007.

Niciun cineast nu a câștigat de trei ori acest premiu.

Citeste mai mult

Administrație

Trei parcuri noi în Timișoara. Ele vor fi amenajate în Kuncz, Blașcovici și Dâmbovița

Publicat

pe

Primăria Municipiului Timișoara a conturat, în faza de concept, primele propuneri pentru cele trei parcuri din Kuncz, Blașcovici și Dâmbovița. Terenurile, în prezent degradate, vor fi transformate în zone pentru toate vârstele, cu spații pentru fitness, zone dedicate copiilor și tinerilor, pergole pentru picnic și parcuri pentru câini. În plus, pe strada Taborului și pe strada Paul Constantinescu vor fi amenajate iazuri artificiale, care vor completa spațiile verzi și zonele de recreere.

Parcul din cartierul Kuncz, de pe strada Zefirului, va pune accent pe activitățile pentru copii și tineri, prin amenajarea unor zone moderne de joacă și mișcare. Proiectul include trambuline, trasee de echilibru, echipamente de cățărare, hamace, leagăne și zone cu tartan. În același timp, vor fi amenajate zone pentru fitness în aer liber și o canisită, completate de arbori și plante ornamentale.

În Blașcovici, pe strada Taborului, noul parc va deveni un spațiu gândit pentru toate categoriile de vârstă, cu un loc de joacă, zonă de fitness, parc pentru câini și spații dedicate socializării și relaxării. Proiectul municipalității include un iaz artificial, pergole pentru picnic, hamace, mobilier urban modern și o poiană urbană destinată activităților recreative.

Parcul din cartierul Dâmbovița, de pe strada Paul Constantinescu, va include un iaz artificial, dar și spații pentru relaxare și activități în aer liber. Investiția Primăriei Timișoara prevede amenajarea unui parc pentru câini cu echipamente tip agility din lemn, locuri de joacă moderne, zone cu hamace și șezlonguri, pergole pentru picnic și jocuri de societate, precum și o poiană urbană multifuncțională pentru relaxare și activități recreative. Tot aici vor fi amenajate zone pentru sport și fitness în aer liber.

Parcurile vor fi dotate cu mobilier urban, iluminat modern, cișmele cu apă potabilă, sisteme de irigații și toalete publice automate.

Investiția municipalității este realizată la inițiativa timișorenilor, în cadrul programului de bugetare participativă, și se află în etapa de proiectare.

Citeste mai mult

Administrație

Sterilizare gratuită a animalelor de companie, la Timișoara

Publicat

pe

Primăria Municipiului Timișoara lansează, din 2 iunie, programul multianual de sterilizare gratuită a animalelor de companie, un demers prin care susține responsabilitatea față de animale și reduce riscul abandonului. Programul este extins în acest an prin includerea pisicilor și devine accesibil tuturor timișorenilor, după eliminarea criteriului privind venitul proprietarilor. Mai mult, pentru persoanele care nu pot transporta câinii sau pisicile la clinică, municipalitatea va asigura gratuit și transportul acestora.

Programul se desfășoară pe o perioadă de doi ani și are un buget total de 720.000 de lei, fără TVA. Prin această inițiativă, municipalitatea susține sterilizarea gratuită a cel puțin 30 de animale de companie pe lună. Programul acoperă intervenția chirurgicală, inclusiv medicamentele și tratamentul post-operator efectuat în cabinet.

Totodată, în cazul câinilor nemicrocipați, se va face și identificarea prin microcip și înregistrarea în Registrul de Evidență a Câinilor cu Stăpân (RECS), care este obligatorie prin lege. Serviciile includ, de asemenea, eliberarea carnetului de sănătate și, acolo unde proprietarul nu are posibilitatea logistică de a asigura transportul, preluarea gratuită a animalului de la domiciliu și returnarea acestuia după intervenție. Contractul de prestări servicii a fost atribuit societății S.C. VETOPTION S.R.L.

Pentru a beneficia de acest program gratuit, proprietarii de animale se pot înscrie prin următoarele metode:

1. Online: https://servicii.primariatm.ro/sterilizare-gratuita

  1. Fizic: la Serviciul Informare și Consiliere Cetățeni (Bdul C.D. Loga nr. 1, camera 12, ghișeul 1 sau 2).

După aprobarea solicitării, aceștia vor primi un bon de sterilizare și se vor programa în funcție de capacitatea cabinetului veterinar.

Primăria Municipiului Timișoara îi încurajează pe proprietarii de animale de rasă comună să folosească acest program gratuit și reamintește că sterilizarea câinilor de rasă comună și a metișilor nu este doar un gest de responsabilitate, ci și o obligație prevăzută de lege.

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite