Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Actualitate

Concurs de aruncat cu telefonul mobil în fața Muzeului Satului

Publicat

pe

EcoStuff Romania în parteneriat cu Fundația Telekom România te invită la Concursul de Aruncat cu Telefonul Mobil, sâmbătă, 21 mai, pe platoul din fața Muzeului Satului de la Pădurea Verde.

Pentru a participa la concurs, alături de cei peste 100 de aruncători, trebuie să donezi două telefoane mobile vechi, stricate sau degradate. Poți câștiga telefoane mobile noi și multe alte premii, în valoare totală de peste 2.500 euro. Mai mult, fiecare telefon donat în cadrul campaniei este înscris la tombolă, unde marele premiu este un smartphone.

Vor exista 3 categorii de participanți: femei, bărbați și copii sub 12 ani.

Primul telefon se va arunca la ora 10:30. Fiecare participant are dreptul la două aruncări, freestyle. Înscrierile se fac începând cu ora 10.00, la fața locului.

Concursul încheie campania „Reciclează-ți telefonul pentru educație”, campanie de colectare a telefoanelor mobile vechi și degradate în vederea reciclării acestora. 

Telefoanele mobile fac parte din categoria DEEE-urilor de mici dimensiuni și trebuie colectate și reciclate corect din rațiuni ce țin de protejarea mediului înconjurător, de riscul pe care-l reprezintă potențialul lor toxic, precum și de protejarea resurselor naturale ale pământului. Gradul de reciclare al deșeurilor electrice este încă scăzut în România, normele europene de mediu preluate de legislația națională în domeniu cer să fie atinsă norma de până la 4kg/deee/locuitor în 2016, dar maximul înregistrat de la demararea aplicării legislației privind gestionarea DEEE în România este de 1kg/locuitor.

Fondurile strânse din reciclarea telefoanelor vor fi folosite pentru campania „Ore de Educație Ecologică în Școlile din Timișoara”, care va demara în septembrie.

 

Citeste mai mult
Click pentru a comenta

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Locale

Georgiana Vița și formația Timișul, la Zilele comunei Parța și Ruga Bănățeană. PROGRAMUL evenimentelor

Publicat

pe

De sărbătoarea Nașterii Maicii Domnului, care este și hramul bisericilor ortodoxe din localitatea Parța va fi organizat un dublu eveniment: Zilele comunei Parța și Ruga Bănățeană.

Primăria Comunei Parța invită toți locuitorii, cu mic cu mare, în 8 septembrie 2025, începând cu ora 18.00, la Biserica Ortodoxă Română din Parța, pentru o rugăciune pentru localitate noastră.

După care, de la ora 18:30, în Parcul Comunal se va sărbători Ruga Bănățeană, prin cântec, joc și voie bună, alături de Ansamblul „Tezaur Bănățean“ din Parța și soliștii vocali Dana Gruescu și Toni Bagiu, acompaniați de formația Titel Brestovicean.

Sărbătoarea va continuă în data de 9 septembrie, când va cânta îndrăgita interpretă Georgiana Vița și solistul Cosmin Popa, acompaniați de formația „Timișul“.

PROGRAM:

Luni, 8 septembrie 2025, ora 18.30, Parcul Central

Dana Gruescu

Toni Bagiu

Formația Titel Brestovicean

Ansamblul „Tezaur Bănățean” din Parța – dansuri populare și tradiții locale

Marți, 9 septembrie 2025, ora 19.00, Parcul Central

Georgiana Vița și Formația Timișul

Cosmin Popa

Accesul este liber.

Citeste mai mult

Cultură

Festivalul „Historia“, la Muzeul Satului Bănățean. PROGRAMUL evenimentului

Publicat

pe

Festivalul „Historia“ va fi organizat în perioada 5-7 septembrie, la Muzeul Satului Bănățean, reunind asociații de reconstituire istorică din țară și din străinătate.

Participanții vor avea la dispoziție: tabere istorice, demonstrații de luptă și tactici militare din diferite epoci, reconstituiri de evenimente istorice și momente de viață cotidiană, ateliere meșteșugărești: fierărie, bătut de monede, textile, pictură, bucătărie medievală, turnare de plumbi pentru arme de foc, muzică, dans și animație cu specific istoric

PROGRAMUL evenimentului:

VINERI, 5 septembrie

18:30 – 21:00 – Taberele de reconstituire istorică se deschid pentru public – viața la tabere

SÂMBĂTĂ, 6 septembrie

11:30 – Deschiderea taberelor și atelierelor istorice: fierărie, bătut de monede, textile, fabricarea obiectelor de iluminat, pictură, bucătărie, turnare de plumbi pentru arme de foc, etc. (se vor desfășura pe intreg parcursul zilei)

12:00 – Coquina Regia – Bucătăria medievală își începe activitatea
13:00 – Rond de gardă: Evul Mediu timpuriu

13:15 – Hrafnabroethr – Demonstrații și formații de luptă din Evul Mediu Timpuriu
14:00 – Fiare din Beci – Atelier interactiv cu spade și săbii originale și reproduceri
15:00 – Tabăra Bizantină – Grupul Teokratos – prezentarea îmbrăcăminții și armelor din expoziția imperială

15:15 – Reconstituirea unei expediții de vânătoare nobiliară medievală

15:30 – Asociația de salvatori voluntari RESCUE TM – Câini salvatori și rolul lor în istorie. Demonstrație de dresaj canin.

16:00 – Tabăra Medievală Târzie : Societas Falconis – Șoimarii regali: Cultura vânătorii și șoimăritului în Evul Mediu Târziu

16:20 – Rond de gardă: Evul Mediu târziu. Colectarea birului pentru Comitele de Timișoara
16:30 – Tabăra Medievală Târzie – Provocarea “Cavalerului Roșu“– lupte în armură medievală
17:00 – Porcus Ludus – Jocuri și taine de tavernă, cu mercenarii germani de la începutul veacului al XVI-lea

17:30 – Rond de gardă: Epoca Modernă Timpurie

17:45 – Helmbrechti shs și Asociația Losonczy István – Prezentări de echipamente și tactici militare moderne timpurii (secolele XVI-XVII)

18:15 – Ursit – Cum să ciuperci? – Atelier de ciupercărit pentru adulți

19:15 – Rond de gardă: Arnăuți din Țara Românească – secolele XVIII-XIX
19:30 – Asociația Historia Renascita – prezentarea armamentului și obiceiurilor din lumea mercenarilor balcanici din Țările Române în Epoca Modernă
20:00 – Hambar -Linia Frontului – Proiecție de scurt-metraje pe tema Celui de-al Doilea Război Mondial

20:00 – Tabăra Medievală Târzie – Comitele Timișoarei, Filippo Scolari, își primește oaspeții la cină. Bucătarii proiectului Coquina Regia prezintă nobililor bucatele alese pe care le-au gătit.

20:30 – Concert DOPPELSANGER – “A LA MI PRESENTE AL VOSTRA SIGNORIE”
21:00 – Concert live și spectacol pirotehnic PEREGRINII & DEEP6 PROJECT – “HOIST THE FIRE BANNERS! SONGS OF SAILORS AND PIRATES”

DUMINICĂ, 7 septembrie

11:30 – Redeschiderea taberelor și atelierelor istorice

11:45 – Artizanii Anatoliei – Concurs de tir cu arcul istoric

12:15 – Sayyid Al-Zawahiffi, Stăpânul Șerpilor – prezentare interactivă de reptile vii
12:45 – Ursit – Cum să ciuperci? Atelier de ciupercărit pentru copii

13:15 – Muzeul Național al Unirii Alba Iulia – Răscoala lui Horea, Cloșca și Crișan
13:45 – Rond de gardă: Epoca contemporană, Războaiele Mondiale

14:00 – Muzeul Național al Unirii Alba Iulia și Linia Frontului – prezentare a echipamentelor militare din cele doua Războaie Mondiale
14:30 – BĂTĂLIA SECOLELOR

15:00 – Închiderea festivalului, salutul grupurilor de reconstituire istorică

Citeste mai mult

Locale

ATENȚIE șoferi. Restricții de trafic pe mai multe străzi din Timișoara pentru lucrări și evenimente

Publicat

pe

Comisia de circulație din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara a avizat restricționarea traficului rutier în mai multe zone din oraș, începând de luni, 8 septembrie 2025, în vederea realizării unor lucrări CFR la infrastructura feroviară din oraș și cu ocazia organizării Rugii Timișoarei.

În vederea lucrărilor CFR la pasajele de cale ferată din cadrul proiectului ,,Modernizarea liniei feroviare Caransebeș – Timișoara – Arad, lot 3 Timișoara Est – Ronaț Triaj Gr.D – Etapa 1” se va închide circulația rutieră și pietonală pe strada Coriolan Brediceanu, în perioada 9 septembrie 2025 (ora 6:00) – 11 septembrie 2025 (ora 23:00).

În cadrul aceluiași proiect se va lucra pe timp de noapte pe strada Gheorghe Lazăr, cu următoarele restricții:

se va restricționa circulația la câte o bandă pe sens în perioada 9 septembrie 2025 (ora 21:00) – 10 septembrie 2025 (ora 6:30);

se va închide circulația rutieră și pietonală în perioada 10 septembrie 2025 (ora 22:00) – 11 septembrie 2025 (ora 6:00), precum și în perioada 12 septembrie 2025 (ora 22:00) – 13 septembrie 2025 (ora 06:00).

În plus, traficul rutier va fi restricționat pe strada Virgil Onițiu, tronsonul cuprins între bulevardul Mihai Viteazul și strada Gheorghe Doja, în perioada 12 septembrie 2025 – 12 octombrie 2025, în vederea realizării lucrărilor la rețeaua de apă.

Totodată, circulația rutieră va fi restricționată pe strada Traian Novac, în perioada 8 septembrie 2025 – 12 septembrie 2025, în vederea realizării lucrărilor de extindere a rețelei și branșamentelor de gaz.

De asemenea, circulația rutieră va fi închisă în zona centrală a Timișoarei, pe perioada „Rugii Timișoarei”, după cum urmează:

în perioada 14 septembrie 2025 (ora 22:00) – 16 septembrie 2025 (ora 12:00) pe Strada Academician Alexandru Ioan Borza, de la intersecția cu Strada Michelangelo, până la Strada Gheorghe Enescu

în perioada 14 septembrie 2025 (ora 22:00) – 16 septembrie 2025 (ora 12:00) pe strada Gheorghe Andrașiu, de la colț cu bulevardul C.D. Loga, până la strada Academician Al. I. Borza

în perioada 14 septembrie 2025 (ora 22:00) – 16 septembrie 2025 (ora 12:00) pe Strada Silviu Bejan, de la colț cu bulevardul C.D. Loga, până la strada Academician Al. I. Borza

în perioada 14 septembrie 2025 (ora 22:00) – 16 septembrie 2025 (ora 12:00) pe strada Patriarh Miron Cristea, de la colț cu bulevardul C.D. Loga, până la strada Academician Al. I. Borza

Recomandăm șoferilor să folosească rute alternative pe perioada desfășurării lucrărilor și a Rugii Timișoarei.

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite