Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Cultură

Spectacole de mare calibru la Festivalul Dramaturgiei de la Timișoara

Publicat

pe

Teatrul Național din Timișoara anunță o nouă ediție a Festivalului European al Spectacolului – Festival al Dramaturgiei Românești, FEST-FDR2016, eveniment care va avea loc la finele lunii septembrie.

Festivalul este susținut de Ministerul Culturii, pentru modulul dedicat spectacolului pe text de teatru românesc sau adaptări de autori români, respectiv de Primăria Municipiului Timișoara, pentru modulul FEST – care cuprinde spectacole internaționale și spectacole în aer liber.

Gândit ca un pol important al dramaturgiei româneşti şi ca un punct de convergenţă al artelor spectacolului, FEST-FDR a devenit în ultimii ani unul dintre cele mai importante evenimente culturale ale României. Festivalul s-a reconfigurat anul  acesta pentru a demonstra încă o dată că, de-a lungul celor 22 de ediții ale sale, poate să surmonteze toate momentele în care i-a fost  pusă în discuție continuitatea.

FEST-FDR2016 va avea loc între 25 și 30 septembrie. La fel ca în anii precedenți, secțiunea dedicată spectacolului de teatru pe text românesc – FDR – panoramează anul teatral anterior în viziunea teatrologului Oana Borș, selecționerul festivalului.  Astfel, selecția modulului FDR aduce împreună numele cele mai sonore ale dramaturgiei românești contemporane, cum ar fi Peca Ștefan, Elise Wilk, Bogdan Georgescu, Csaba Székely, Radu Iacoban etc.

Secțiunea FEST este dedicată artelor spectacolului și, așa cum și-a obișnuit spectatorii, spectacolelor în aer liber. Anul acesta, secțiunea FEST propune reîntâlnirea cu mari trupe de teatru în aer liber din Polonia și Ucraina, precum și o serie de spectacole de dans contemporan.

Festivalul va avea în cuprins și alte evenimente – dezbateri, lansări de carte etc.

 

Iată programul FEST-FDR2016:

 

 

Duminică, 25 septembrie

 

ora 19, Sala Mare                           Deschiderea Festivalului.

 

MESH / OverDose!, coregrafia Eva Duda, compania Eva Duda (Ungaria)

 

ora 21, Sala 2                                          MaRó de Csaba Székely, regia Andy Gherghe, Studio Yorick, Târgu Mureş (spectacol în limbile română și maghiară)

 

ora 22,  Piața Victoriei                     SUMMIT_2.0, Osmego Dnia, Polonia

 

 

 

Luni, 26 septembrie

 

ora 17, Studio „Uțu Strugari”      SECRETUL FERICIRII de Alexandru Popa, regia Vlad Zamfirescu, Godot Café Teatru & Asociaţia Catharsis

 

ora 19, Sala Mare                                 ANUL DISPĂRUT.1989 de Peca Ştefan, regia Ana Mărgineanu, Teatrul  Mic

 

ora 21, Sala 2                                          SAY IT NOW! de Mihaela Michailov și Marcelino Martin Valiente, Teatrul Național Timișoara

 

ora 22, Parcul Civic                            VÂNT DE PRIMĂVARĂ PRIN PIERSICI, Teatrul „Masca” București

 

 

 

Marți, 27 septembrie

 

ora 17, Sala Mare                                 AI MEI ERAU SUPER, text colectiv, regia Cristian Ban, Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

 

ora 19, Sala 2                                          CASA CU PISICI, un spectacol de Radu Iacoban, Teatrul  Mic

 

orele 20 şi 22 , Parcul Civic           ZIDUL, Teatrul Masca

 

 

 

Miercuri, 28 septembrie

 

ora 17, Studio „Uțu Strugari”      VORBEȘTE CU MINE, un spectacol de Ion-Ardeal Ieremia, Teatrul Național Timișoara

 

ora 19, Sala, 2                                         TIHNĂ de Attila Bartis, regia Radu Afrim, Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania Tompa Miklós (spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română)

 

 

 

Joi, 29 septembrie

 

ora 19, Studio „Uțu Strugari”      AVIOANE DE HÂRTIE de Elise Wilk, regia Ion-Ardeal Ieremia, Teatrul Național Timișoara

 

orele 17 și 21, Sala 2                         PISICA VERDE de Elise Wilk, regia Bobi Pricop, Teatrul  „Luceafărul” Iaşi

 

ora 22, Parcare H. Timișoara     PESCĂRUȘUL, scenariu după A.P. Cehov, Voskresinnia Theatre, Ucraina

 

 

 

Vineri, 30 septembrie

 

ora 17, Sala 2                                          ANTISOCIAL un spectacol de Bogdan Georgescu, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

 

ora 19, Sala Mare                                 Închiderea Festivalului

 

FEMEIE ÎN RE-MINOR / LUNGA CINĂ DE CRĂCIUN, coregrafia Radu Poklitaru, Kiev Modern Ballet (Ucraina)

 

ora 22, Parcare H. Timișoara     PESCĂRUȘUL, scenariu după A.P. Cehov, Voskresinnia Theatre, Ucraina

 

 

 

 

Citeste mai mult
Click pentru a comenta

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Cultură

Spectacolul „Cântăreața cheală“, în premieră, la Atelierele „Fabrica de decoruri“ din Timișoara

Publicat

pe

De Ziua Națională a României, Teatrul Național din Timișoara pregătește publicului său o experiență teatrală atipică.

Luni, 1 decembrie 2025, de la ora 19:00, Teatrul Național redeschide Atelierele Fabrica de decoruri ca sală de spectacol, cu premiera spectacolului „Cântăreața cheală“ de Eugène Ionesco.

Preambul al întoarcerii în locul reconfirmării sale identitare – viitoarea Sală 2023 – branșarea Atelierelor Fabrica de decoruri la infrastructura de spectacol a Timișoarei prin acest titlu important al dramaturgiei universale dă formă, simbolic, unuia dintre marile principii ale Naționalului timișorean: Cultura și, în esența sa, Teatrul sunt constructori ai societății.

Atelierele Fabrica de decoruri sunt, la rândul lor, un spațiu definitoriu pentru istoria din ultimele două decenii a Teatrului Național. Concepute ca prima linie de producție profesionistă de decoruri de teatru din România, Atelierele Fabrica de decoruri și-au început activitatea în 2013, fiind construite pe terenul concesionat de Primăria Municipiului Timișoara în Parcul Industrial Freidorf. Generoasele sale spații s-au impregnat de teatru în anii care au urmat, reclamând dreptul la utilizare performativă, aspirație probată în cadrul Timișoara – Capitală Europeană a Culturii 2023, când Fabrica de decoruri s-a transformat în spațiul de reprezentare a unuia dintre titlurile nominalizate la Premiul UNITER pentru cel mai bun spectacol.

„Cântăreața cheală“ este piesa care a impus în cultura lumii un nou gen: teatrul absurdului. Reciclând un experiment teatral mai vechi, de dinainte de stabilirea sa la Paris, Ionesco descoperă teatralitatea extraordinară, lumea dezarticulată și teribil de comică pe care o conține, inocent, manualul franțuzesc (metoda)  „Assimil” de învățare a limbii engleze fără profesor. În timpul repetițiilor pentru prima ieșire la rampă a piesei, Eugène Ionesco a imaginat mai multe finaluri. Regizorul Mihai Măniuțiu recuperează scenic, în premieră, unul dintre aceste finaluri alternative, reconstituind un fragment din nesecata imaginație a marelui dramaturg.

În „anti-piesa” „Cântăreața cheală“, Eugène Ionesco se ia la trântă cu tradiția teatrală pe care o duce în derizoriu până dincolo de limitele ei, printr-o serie de replici de un comic nebun și, în egală măsură, un tur de forță și de măiestrie pentru interpreții deja celebrelor familii Smith și Martin și a personajelor ce gravitează în jurul lor.

Distribuția spectacolului reunește actori pe cât de cunoscuți, pe atât de apreciați ai trupei Teatrului Național din Timișoara: Matei Chioariu, Claudia Ieremia, Alina Ilea, Ion Rizea, Cristina König, Cătălin Ursu, Bogdan Spiridon, Roberta Popa, Ionuț Iova, Andrei Chifu, Laura Avarvari, Cristina Rotaru Chiperi, Iuliana Crăescu, Ana-Maria Pandele Andone, Alina Spiridon, Jasmina Mitrici și Darius Zet.

Regizorul Mihai Măniuțiu i-a cooptat în echipa de creație pe scenografii Adrian Damian (decor) și Luiza Enescu (costume), precum și pe compozitorul Mihai Dobre (cunoscut ca fondator al trupei Șuie Paparude).

Ateliele Fabrica de decoruri: str. Paul Morand nr. 9, Parcul Industrial Freidorf. Biletele s-au pus în vânzare on-line pe site-ul www.tntm.ro și fizic, la Agenția de bilete „Mărășești”, str. Mărășești nr. 2, tel. 0256 201117, orar marți – duminică, orele 11:00 – 19:00.

Citeste mai mult

Cultură

Abbyssus. Expoziție de pictură și sculptură la Galeria Park din Timișoara

Publicat

pe

Galeria Park a Uniunii Artiștilor Plastici din Timișoara găzduiește, în perioada 3 – 16 noiembrie 2025, expoziția „Abbysus”, semnată de artiștii vizuali Oana Munteanu și Eugen Varga.

Vernisajul va avea loc vineri, 7 noiembrie, ora 18:00, la sediul galeriei din str. George Enescu nr. 1.

Expoziția „Abbysus” reunește două perspective artistice complementare: pictura introspectivă a Oanei Munteanu și sculptura mitologică a lui Eugen Varga – într-un dialog sensibil despre subconștient, identitate și transformare.

Oana Munteanu, absolventă a Facultății de Arte și Design din Timișoara (promoția 2005, clasa prof. univ. dr. Dana Constantin), revine la pictura de șevalet după aproape două decenii dedicate decorațiunilor murale, designului de interior și artei aplicate, realizate alături de Eugen Varga. Cei doi artiști au colaborat la numeroase proiecte în țară și în Italia și, din  anul 2012, au devenit furnizori oficiali ai Casei Regale a României.

„Pictura este pentru mine o formă de psihanaliză vizuală – un proces în care imaginea devine limbaj al subconștientului. Ceea ce se așterne pe pânză este o traducere a emoțiilor și conflictelor interioare, a umbrelor personale care caută integrare prin culoare și formă”, dezvăluie Oana Munteanu.

În prezent, Oana explorează relația dintre artă și psihologie, urmând o formare în psihoterapie integrativă expresivă; lucrările sale sunt expresii vizuale ale procesului de autocunoaștere și ale dialogului dintre conștient și subconștient.

Eugen Varga, absolvent al secției de Grafică (promoția 1998, clasa prof. Constantin Catargiu), prezintă o serie de sculpturi în fibră de sticlă – fragmente și reinterpretări ale personajelor mitologice.  Aceste forme metamorfozate, desprinse din imaginarul arhaic, reconstituie simboluri universale, transformate în expresii contemporane ale memoriei colective.

„Sculpturile mele sunt fragmente arhetipale desprinse din mit, reconfigurate în forme contemporane. Ele explorează relația dintre subconștientul neexprimat și memoria colectivă, ca o meditație asupra imortalității — a dorinței de a transcende timpul prin materie”, transmite Eugen Varga

Curatoriată de prof. univ. dr. Dana Constantin, președinta UAP Timiș expoziția se va deschide cu un cuvânt introductiv al conf. univ. dr. Gabriel Kelemen și va avea inclusiv un moment muzical special oferit de Horia Crișovan.

Program de vizitare: luni –  vineri, 9:00 – 16:00.

Citeste mai mult

Cultură

Festivalului Vinului, ediția 2025, pe strada Gheorghe Lazăr din Timișoara. PROGRAMUL complet

Publicat

pe

Festivalul Vinului de la Timișoara se va desfășura  în perioada 7-9 noiembrie 2025, după ce a fost reprogramat din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile din urmă cu două săptămâni.

Astfel, timp de trei zile, timișenii sunt invitați să petreacă alături de nume îndrăgite ale muzicii populare și ușoare.

Vor urca pe scenă, printre alți, Vlăduța Lupău, Carmen Biruescu, Ramona Vița, Compact, Ana Maria Moldovan, El Nino, Liliana Laichici, Adrian Stanca sau Cornelia Lupulescu, artiști care anunță un eveniment de excepție.

Festivalul Vinului de la Timișoara, care va redeveni de acum înainte o tradiție, se va desfășura într-o nouă zonă a Timișoarei, mai exact pe strada Gheorghe Lazăr nr. 15, vizavi de supermarketul Kaufland.

Organizatorii își doresc ca în această zonă să se mai desfășoare în viitor evenimente de acest gen, printre care și un festival al berii.

PROGRAM

Vineri, 7 noiembrie, între orele 16.30 – 21.30

Carmen Biruescu

Vlăduța Lupău

Ramona Vița

Maria Borțun

Adela Jurchescu

Alina Radi

Liliana Latchescu

Sâmbătă, 8 noiembrie, între orele 16.30 – 21.30

Trupa Vest cu Radu Stoica

Anamaria Moldovan

Francesca Rif

El Nino

Paul Ciuci&Trupa Compact

Duminică, 9 noiembrie, între orele 16.30 – 21.30

Raluca Stanca, Oana Stanca, Adrian Stanca

Liliana Laichici

Alex Nicșescu

Cornelia Lupulescu

Ramona Gomboș

Teo Catarov&Band

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite