Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Din țară

Operatorii economici din domeniul HoReCa, scutiți de impozit pentru 90 de zile

Publicat

pe

În cadrul ședinței de Guvern de marți au fost adoptate două măsuri pentru domeniul HoReCa, una referindu-se la scutirea de la plata impozitului specific pentru acest domeniu pentru 90 de zile, iar cealaltă la scutirea unei tranşe pentru operatorii economici din domeniul HoReCa care deţin în administrare şi proprietăţi de plajă.

Plata acestui impozit se va face până la 25 octombrie, şi nu 25 iulie cum era stabilit iniţial.

„Mecanismul în baza căruia se va aplica această scutire este următorul: impozitul acesta este un impozit anual datorat de către operatorii economici din zona hoteluri, restaurante, cafenele şi din cuantumul impozitului anual calculat la 365 de zile se scade perioada de 90 de zile pentru operatorii economici care beneficiază de această facilitate în baza acestui act normativ, la care se adaugă cele 60 de zile anterioare pentru care au fost scutiţi la plată. Plata acestui impozit calculat în acest fel se va face până la data de 25 octombrie 2020. A fost astfel amânat termenul de plată de la 25 iulie 2020 la 25 octombrie”, a explicat şeful Cancelariei primului ministru.

O altă măsură luată de Guvern a fost scutirea de la plata unei tranşe pentru operatorii economici din HoReCa şi care deţin în administrare şi proprietăţi pe plajă.

„Tot pentru domeniul HoReCa şi în special al operatorilor economici din zona turistică şi de hoteluri, restaurante, cafenele, care deţin în administrare proprietăţi pe plajă, astăzi, în baza acestui act normativ aceştia au fost scutiţi de una din cele trei tranşe de plată la care aveau obligaţia pentru anul 2020. Operatorii economici care desfăşoară activităţi pe plajă, care au în administrare aceste spaţii, erau obligaţi la plata unor taxe de administrare a acestor plaje, în număr de trei tranşe. Potrivit acestui act normativ, sunt scutiţi de una dintre aceste tranşe. Pentru cei care aveau obligaţia de plată în trei tranşe, iar pentru cei care aveau obligaţia în două tranşe sunt scutiţi de 30% din cuantumul datorat”, a detaliat Ionel Dancă.

El a precizat că din acea ordonanţă de urgenţă legată de HoReCa a fost scos punctul care se referea la facilităţii în domeniul jocurilor de noroc.

Foto: Restaurant Colosseum Timișoara

Din țară

ALEGERI PREZIDENȚIALE, Turul 2: Nicușor Dan a fost ales președintele României

Publicat

pe

Candidatul independent Nicuşor Dan conduce cu peste 54%, după ce s-au centralizat peste 10 milioane de voturi, în țară și străinătate.

Între cei doi candidaţi este o diferenţă de 877.070 voturi, în valoarea lui Nicuşor Dan.

În total, au votat la aceste alegeri 11.641.866 persoane, dintre care peste 1,6 milioane în afara ţării.

Citeste mai mult

Din țară

ALEGERI PREZIDENȚIALE, TURUL 2. Nicușor Dan, cu 10 procente mai mult decât contracandidatul său, în exit-poll-uri

Publicat

pe

Conform rezultatelor sondajelor realizate, de Centrul de Sociologie Urbană și Regională – CURS, în ziua votului, Nicuşor Dan, candidatul independent la alegerile prezidențiale, are un avans de 8-10 procente înaintea lidetului AUR, George Simion.

Potrivit datelor CURS, Nicuşor Dan a obţinut 54,1 % din voturile din ţară la scrutinul de duminică.

Candidatul AUR, George Simion are un scor de 45,9%.

Prezenţa la vot a fost de peste 64%.

viewscntDatele sunt valabile pentru ora 20:00 și doar pentru secțiile de pe teritoriul României, fără a ține cont de secțiile din străinătate.

Citeste mai mult

Din țară

Restricții de circulație pentru lucrări de reparații pe DN 68A Coșava – Margina. Care sunt rutele ocolitoare

Publicat

pe

Începând de luni, 12 mai 2025, până la finele lunii iunie, pe DN 68A, dinspre Coșava spre Margina, jud. Timiș, se vor desfășura lucrări la carosabil și se va circula îngreunat, cu restricții, atât ziua, cât și noaptea.

Lucrările, care se vor executa inclusiv pe timpul nopții, vor fi făcute în continuarea celor executate în primăvara anului trecut, de la Coșava spre calea ferată din localitatea Margina.

Aceste lucrări presupun tratarea tasărilor locale, ceea ce înseamnă că se face consolidarea drumului, inclusiv a structurii sale. Echipele antreprenorului Drumuri și Poduri Banat vor lucra de luni dimineața până vinerea la prânz, când echipele se vor retrage de pe drum și se va putea circula pe ambele sensuri, dar vor fi menținute restricțiile de viteză în zona de șantier.

În paralel, CFR Infrastructură Timișoara, prin S.C. Europan Prod S.A., va executa lucrări de reparații la trecerea la nivel cu calea ferată de la Margina, iar traficul se  va desfășura deviat, în zona CF, pe o variantă amenajată provizoriu.

Pentru a evita aglomerația pe acest sector, șoferii pot folosi următoarele rute ocolitoare:

* Pe direcția Nădlac – București: A1 Nod Balinț – A6 Lugoj – DN 6 Lugoj – DN 6 Caransebeș – DN 68 Caransebeș – DN 68 Hațeg – DN 66 Hațeg – DN 66 Simeria – A1 Simeria sau A1 Nădlac – A1 Arad – A11 Arad – DN 7 Arad – DN 7 Ilia – A1 Ilia;

* Pe direcția București – Nădlac: A1 Ilia – DN 7 Ilia – DN 7 Arad – A11 Arad – A1 Arad – A1 Nădlac.

Foto: DRDP Timișoara

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite