Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Internațional

Germania: un refugiat a atacat călătorii cu un topor într-un tren

Publicat

pe

Mai multe persoane au fost rănite, după ce un bărbat înarmat cu un topor și un cuțit a atacat pasagerii unui tren regional în Germania.

 

Un tânăr afgan de 17 ani, înarmat cu un cuțit și un topor, a rănit grav, luni seara, trei pasageri dintr-un tren regional din Bavaria, înainte de a fi ucis de poliție. Autoritățile califică evenimentele drept un probabil „atentat islamist”.

 

Faptele s-au petrecut în jurul orei locale 21:15 (22:15, ora României), la bordul unui tren regional care făcea legătura între orașele Treuchlingen și Würzburg, din sudul Germaniei. Individul a început să-i atace pe pasageri cu un topor și un cuțit, cu puțin timp înainte ca trenul să ajungă la Würzburg. Atacul s-a soldat cu trei răniți grav, un altul are răni ușoare, iar mai multe persoane au primit tratament pentru șoc psihologic.

 

Atacatorul a reușit să coboare din tren, poliția l-a urmărit și l-a împușcat mortal.

 

Tânărul afgan de 17 ani era solicitant de azil. Sosise în Germania singur, fără familie, și locuia în Ochsenfurt, localitate aflată în apropierea locului unde s-au petrecut faptele, a declarat ministrul de interne al Bavariei la televiziunea publică ARD. Autoritățile spun că, foarte probabil, este vorba de un atentat islamist, pentru că agresorul ar fi strigat „Allahu Akbar” (Allah e mare – n.r.) în momentul atacului. Totuși, nu au pus un verdict clar, preferând să aibă în prealabil rezultatele anchetei.

 

În mai, o agresiune similară a fost comisă tot într-un tren regional din sudul țării. Atunci, un dezechilibrat mintal, în vârstă de 27 de ani, a atacat oamenii cu un cuțit. Bilanțul: un mort și trei răniți. Și atunci poliția a menționat în primă instanță o pistă islamistă, pentru că agresorul strigase „Allah e mare”, dar ulterior s-a dovedit că avea probleme psihiatrice.

 

Dacă pista atentatului cu motivație jihadistă se va confirma, dat fiind că tânărul afghan era solicitant de azil, în mod sigur se va reaprinde polemica în Germania despre generoasa politică a ușilor deschise practicată de cancelarul Angela Merkel în privința refugiaților.

 

Peste un milion de refugiați au venit în Germania anul trecut, mulți dintre ei sirieni, care fug de război și persecuții, dar sunt și mulți afgani.

 

Până acum, Germania a fost cruțată de atentate jihadiste, cu excepția unui atac cu cuţit comis la Hanovra, în februarie, asupra unui polițist, de către o adolescentă de 15 ani, de origine turcă. Ancheta a arătat că tânăra avea motivații islamiste și că încercase să treacă în Siria prin Turcia pentru a se alătura Statului Islamic. 

 

Sursa: DIGI24.ro

 

 

 

Citeste mai mult
Click pentru a comenta

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Internațional

Se vor sfârși vreodată războaiele și violența?

Publicat

pe

Martorii lui Iehova desfășoară o campanie mondială de informare cu privire la eliminarea violenței de pe tot globul

În septembrie 2025, peste 9 milioane de persoane de pe tot globul vor lua parte la o campanie de informare a publicului larg despre soluția Bibliei la înlăturarea definitivă a războaielor și a conflictelor violente.

Pe măsură ce teroarea și vărsarea de sânge continuă să facă ravagii pe glob, în special în conflicte la scară largă, cum ar fi războiul dintre Rusia și Ucraina, conflictul israeliano-palestinian și războiul civil din Sudan, Martorii lui Iehova din întreaga lume vor distribui ediția nr. 1 din 2025 a revistei Turnul de veghe, care dezvoltă tema „Sfârșitul războaielor – Cum?”.

„Trăim într-o perioadă în care numărul conflictelor violente, chiar și al războaielor la scară largă, este în creștere. Această revistă le va aduce speranță nu numai milioanelor de oameni care suferă din cauza traumatismelor și a rănilor emoționale profunde pe care războiul le provoacă, ci și tuturor celor care caută pacea în viața lor”, spune Ionuț Moraru, purtător de cuvânt al Martorilor lui Iehova din România.

Revista concisă, dar cuprinzătoare, acoperă subiecte precum:

De ce continuă să aibă loc războaie și conflicte violente

Cum se vor sfârși războaiele și conflictele violente

Cum poți găsi pacea într-o lume a războaielor și a conflictelor violente

Poate că cel mai incitant subiect abordat în revistă este răspunsul încurajator la întrebarea: Vom trăi vreodată într-o lume fără războaie?

„Soluția, care face referire la o declarație simplă a lui Isus Cristos în Rugăciunea Tatăl Nostru, îi va sensibiliza în special pe cei care încă așteaptă ca guvernele actuale să instaureze pacea pe tot globul”, spune Dl. Moraru.

În timpul campaniei din septembrie, Martorii lui Iehova își vor invita semenii la un discurs biblic special, cu aceeași temă ca a revistei: „Sfârșitul războaielor – Cum?”. Acesta va dura 30 de minute și va fi prezentat în întreaga lume în bine-cunoscutele lor lăcașuri de cult, numite săli ale Regatului. Intrarea este liberă și nu se face colectă.

Dl. Moraru conchide: „Îi invităm să asiste pe toți cei care sunt interesați de acest subiect. Ideile biblice pe care le vor auzi vor fi pentru mulți nu doar o sursă de mângâiere, ci și un punct de cotitură în viața lor.”

Pentru a găsi cea mai apropiată sală a Regatului la care se va prezenta discursul special intitulat „Sfârșitul războaielor –Cum?”, accesați jw.org > Despre noi > Întruniri.

Turnul de veghe nr. 1 din 2025, „Sfârșitul războaielor –Cum?”, va fi disponibil în luna septembrie pe jw.org pentru descărcare în format electronic.

Tot conținutul de pe jw.org este gratuit și poate fi accesat fără autentificare.

Citeste mai mult

Internațional

Cu bicicleta până la Zrenjanin. Cum se face trecerea graniței

Publicat

pe

Pasionații de ciclism sunt invitați să petreacă un nou weekend pe cea mai lungă pistă de biciclete din România, care leagă Timișoara de Zrenjanin.

Trecerea frontierei va fi posibilă în zilele de 28 și 29 iunie, între orele 8:00 și 20:00.

Traversarea graniței se face pe baza cărții de identitate.

Următorul weekend în care va fi permisă trecerea frontierei este 5–6 iulie, la solicitarea autorităților sârbe, cu ocazia evenimentului „Pile Fest 2025”, desfășurat la Žitište.

Acest proiect este derulat în parteneriat de Consiliul Județean Timiș, Administrația Bazinală de Apă Banat și Primăria Zrenjanin, promovând mobilitatea verde și colaborarea între comunitățile de pe cele două maluri ale frontierei.

Cei care aleg să-și petreacă sfârșitul de săptămână la Zrenjanin pot găsi informații despre cazare, restaurante și obiective turistice pe site-ul oficial: www.visitzrenjanin.com.

Citeste mai mult

Internațional

De la Timișoara la Zrenjanin, cu bicileta sau cu ambarcațiuni

Publicat

pe

În perioada 23-25 mai frontiera româno-sârbă va fi din nou deschisă pentru bicicliști și ambarcațiuni.

Consiliul Județean Timiș îi așteaptă pe toți iubitorii de natură și mișcare să profite de vremea frumoasă și să pornească într-o escapadă de weekend spre Serbia, pe două roți sau pe apă, din Timișoara spre Zrenjanin!

Trecerea frontierei se face cu cartea de identitate, de vineri până duminică, între orele 08:00 și 20:00.

Pentru cei care vor să exploreze mai mult, găsiți idei de cazare și locuri de luat masa pe: www.visitzrenjanin.com.

cordul pentru traversarea granței către Serbia, la fiecare sfârșit de lună, a fost prelungit până în august.

În acest proiect, CJ Timiș este partener alături de Administrația Bazinală de Apă Banat și de Primăria Zrenjanin.

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite