Ne găsiți și pe:

Internațional

Începe anul nou chinezesc. Ce ne aduce anul Tigrului de apă

Publicat

pe

Anul Nou Chinezesc va începe pe 1 februarie 2022 și se va termina pe 21 ianuarie 2023.

Anul Nou Chinezesc din 2022 este un an predestinat și marcat de neînțelegeri, conflicte și chiar războaie. Cu toate acestea, pentru unele zodii se anunță un an al faptelor îndrăznețe. Oamenii vor înfăptui lucruri dramatice sub puterea impulsului de moment. Furia poate pune stăpânire pe acțiuni, de aceea poate fi un an greu din punct de vedere diplomatic.

Pe teritoriul Chinei, obiceiurile și tradițiile regionale cu această ocazie sunt foarte diverse. Oamenii cumpără cadouri, decorațiuni, material textil, hrană și îmbrăcăminte.

Un obicei pe care îl respectă fiecare familie este acela de a face curățenie generală în casă, pentru a îndepărta orice nefericire, în speranța unui an mai bun.

După curățenie, oamenii își pun pe pereți afișe roșii cu versete poetice și imagini cu Noul An Chinezesc.

Un obicei cunoscut de sărbătoare este „Plicul Roșu”: persoanele căsătorite oferă copiilor și adulților necăsătoriți bani în plicuri roșii, apoi familia pleacă să felicite rudele și vecinii.

Cina servită în familie în ajunul Anului Nou trebuie să conțină carne de porc, pui și rață. De asemenea, de pe masă nu trebuie să lipsească un desert dulce.

De Anul Nou sunt comune și dansurile cu lei și dragoni. De asemenea, mulți chinezi bat tobele puternic, un obicei al celebrărilor festive.

De Anul Nou Chinezesc, certurile trebuie uitate și oamenii, iertați.

Seara de Anul Nou Chinezesc se încheie cu focuri de artificii. Se spune că zgomotul artificiilor și petardelor sperie spiritele rele și pe monstrul Nian.

Chinezii obișnuiesc să celebreze Anul Nou cu fast, pentru ca următoarele 364 de zile să fie pline de noroc, fericire și bani.

Horoscop

Anul Tigrului va aduce multe provocări pentru semnele zodiacului chinezesc. Căldura focului Tigrului va atinge pe toata lumea și va intra în viețile tuturor.

Anul Tigrului de Apă pentru Șobolan – Un an moderat pentru tine, nesigur pentru afaceri. Poți fi implicat în câteva neînțelegeri sau poți fi forțat de ceva care este împotriva convingerilor tale.

Anul Tigrului de Apă pentru Bivol – Un an în care poți resimți opoziție din mai multe direcții. Dar aceste lupte vor transforma suferința în victorie, la final. Trebuie să fii răbdător și nu te lăsa descumpănit dacă rezultatele nu sunt vizibile imediat.

Anul Tigrului de Apă pentru Tigru – Un an moderat spre bun. Se anunță relații bune cu ceilalți, mai ales că oamenii vor sări în ajutorul tău atunci când ai cea mai mare nevoie.

Anul Tigrului de Apă pentru Iepure – Va trebui să fii atent și foarte diplomat pentru că ai tendința să te bagi în multe conflicte. Pot apărea certuri și dispute, chiar cu urmări juridice.

Anul Tigrului de Apă pentru Dragon – Un an cu solicitări și griji. Va trebui să alegi între viziunile care nu îți plac ale concurenței sau să faci eforturi uriașe pentru a cuceri publicul acesteia.

Anul Tigrului de Apă pentru Șarpe – Poți intra foarte ușor în conflicte de tot felul. Depui eforturi mari pentru a fi pe placul tuturor celor din jurul tău și uneori poți fi frustrat dacă nu obții acest lucru. Trebuie să-ți pastrezi simțul umorului și să nu te lași târăt în acte de răzbunare.

Anul Tigrului de Apă pentru Cal – Un an bun pentru tine, fără probleme legate de sănătate, dar cu multe cheltuieli. Te poți aștepta la o promovare sau la unele cursuri de perfecționare profesională.

Anul Tigrului de Apă pentru Oaie/Capra – Un an binecuvântat. Ca să-ți menții actuala poziție, trebuie să duci o luptă intensă cu adversarii.

Anul Tigrului de Apă pentru Maimuță – Un an instabil, în care pot fi ușor vulnerabil și vei avea tendința să fugi din fața problemelor.

Anul Tigrului de Apă pentru Cocoș – Un an plin de evenimente plăcute și cu noroc la bani. Acțiunile tale în afaceri pot aduce rezultate fructuoase.

Anul Tigrului de Apă pentru Câine – Un an bun, fără dispute serioase acasă sau la locul de muncă. Pot apărea câteva dispute în cuplu, dar acestea nu pun în pericol relația. Rezultatele din acest an vor fi amestecate și pot apărea situații confuze și contradictorii.

Anul Tigrului de Apă pentru Mistreț – Un an dificil căruia trebuie să-i faci față singur. Nu este cel mai bun moment pentru a împrumuta bani de la alții, deși pot apărea cheltuieli neașteptate.

Internațional

Program de training pentru tinerii jurnaliști din România. Cine poate să aplice

Publicat

pe

Biroul de Legătură al Parlamentului European în România lansează ediţia anului 2026 a programului de training în domeniul afacerilor europene pentru tineri jurnalişti.

„European Parliament Training Programme for Young Journalists“ se va desfășura la Constanța, în perioada 26 – 28 octombrie 2026. Activitățile includ un prim modul concentrat pe cunoștințele generale despre funcționarea Uniunii Europene, precum și pe activitatea mass-media pe teme legate de UE. Cei mai buni dintre jurnaliștii care finalizează prima parte a programului vor avea oportunitatea de a parcurge un al doilea modul, ce va avea loc la Bruxelles sau Strasbourg, la sediul Parlamentului European.

Costurile de transport și cazare în Constanța sunt acoperite de organizatori.

Condiții de eligibilitate

Pentru înscrierea la primul modul de training tinerii jurnaliști trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:

– să fie absolvenți ai unui program de studii universitare de licență;

– să aibă o experiență de lucru în instituții de presă care să nu depășească în total trei ani;

– să manifeste un interes pentru temele europene.

Tinerii jurnaliști interesați pot transmite dosarul de candidatură la adresa de e-mail epbucarest@europarl.europa.eu, în intervalul 15 iulie 2026 – 31 august 2026.

Dosarul de candidatură este compus din:

– O scrisoare de intenție de cel mult o pagină, redactată în limba română, care va prezenta motivația participării, interesul pentru domeniul afacerilor europene și impactul preconizat al acestui program pentru viitorul profesional al candidatului;

– Curriculum Vitae, redactat în limba română;

– Copie după legitimația de presă sau scrisoare de recomandare de la instituția de presă cu care colaborează candidatul;

– O selecție de 2 link-uri cu materiale de presă publicate (articole, reportaje scrise, audio sau video).

Evaluarea candidaturilor se va face în baza criteriilor următoare: claritatea și coerenţa materialelor, veridicitatea informațiilor, abilitățile multimedia, sensibilitatea culturală, diversitate și incluziune.

Rezultatele selecției candidaturilor vor fi anunțate la finalul lunii septembrie.

Context

„European Parliament Training Programme for Young Journalists” este un exercițiu de consolidare a capacităților jurnalistice în domeniul Uniunii Europene ale tinerilor profesioniști din mass-media. Programul are scopul de a contribui la o mai bună înțelegere atât a modului în care funcționează Uniunea Europeană și Parlamentul European, cât și a democrației parlamentare și a valorilor pe care aceasta le reprezintă.Training-ul pentru tineri jurnaliști este un program al Parlamentului European, gestionat și implementat de un consorțiu format din Hikari Group si European Media Connections.

Contact

Pentru informații suplimentare vă rugăm să ne contactați la: epbucarest@europarl.europa.eu sau la telefon +40 788 788 879.

Citeste mai mult

Internațional

Cristian Mungiu a câștigat, pentru a doua oară, trofeul „Palme d’Or“, la Cannes

Publicat

pe

Cineastul român Cristian Mungiu, a câștigat trofeul Palme d’Or la cea de-a 79-a ediție a Festivalului de Film de la Cannes, cu ungmetrajul „Fjord“.

Filmul a mai cucerit patru distincții: Premiul François Chalais (François Chalais Prize), Prix de la Citoyenneté (Citizenship Award), Premiul Juriului Ecumenic (Ecumenical Jury Prize) şi Premiul FIPRESCI (International Critics’ Prize).

Filmul „Fjord“ este o dramă despre complexitatea moralității, cu acțiunea în Norvegia, unde un cuplu evanghelic foarte credincios româno-norvegian se stabilește împreună cu cei cinci copii ai săi și pare, la început, că se integrează fără probleme într-o societate care își proclamă toleranța și respectul față de minorități.

Însă totul se schimbă brusc atunci când apar suspiciuni de violență domestică împotriva copiilor. Autoritățile norvegiene încep să-i privească cu ochi critici pe cei doi soți, pun la îndoială educația lor strictă, care exclude utilizarea platformei video YouTube și a smartphone-urilor, și le critică credința religioasă.

Tensiunea crește până când se declanșează o procedură de plasament care îi vizează pe copii, inclusiv pe cel mai mic dintre frați, un nou-născut care era încă alăptat de mama sa.

Regizorul și scenaristul român Cristian Mungiu a devenit astfel cel de-al 10-lea cineast din istoria Festivalului de la Cannes care a câștigat de două ori mult râvnitul trofeu Palme d’Or – la 19 ani după victoria sa repurtată cu filmul ‘4 luni, 3 săptămâni și 2 zile’ în 2007.

Niciun cineast nu a câștigat de trei ori acest premiu.

Citeste mai mult

Internațional

Cu bicicleta la Zrenjanin. Se deschide, temporar, punctul de frontieră cu Serbia

Publicat

pe

La inițiativa Consiliului Județean Timiș, Inspectoratul General al Poliției de Frontieră Române a aprobat și în acest an deschiderea temporară a unui punct de trecere a frontierei pietonal și naval, pe canalul Bega.

Ca urmare a interesului crescut din anii precedenți, Consiliul Județean Timiș a solicitat deschiderea punctului de frontieră în anumite perioade stabilite, pe traseul Timișoara – Zrenjanin.

Weekend-urile în care trecerea graniței va fi posibilă sunt următoarele:

  • 28–29 martie 2026, pietonal (biciclete);
  • 25–26 aprilie 2026 pietonal (biciclete);
  • 2–3 mai 2026 pietonal (biciclete);
  • 7–10 mai 2026 pietonal (biciclete);
  • 29–31 mai 2026 pietonal (biciclete) și naval/portuar pentru ambarcațiuni.

În toate aceste intervale, trecerea frontierei se va face între orele 08:00 și 20:00, în baza unui document de identitate valabil, cu respectarea reglementărilor în vigoare. În perioada 29–31 mai, traversarea va fi posibilă inclusiv pe apă.

Bicicliștii vor avea astfel posibilitatea de a parcurge traseul dintre Timișoara și Zrenjanin pe cea mai lungă pistă de biciclete din România, amenajată pe digul canalului Bega. Traseul are o lungime totală de aproximativ 70 de kilometri, dintre care 37 de kilometri pe teritoriul României.

Acest proiect contribuie la promovarea mobilității sustenabile și a cicloturismului în zona transfrontalieră, valorificând potențialul turistic al regiunii și încurajând un stil de viață activ.

În acest proiect, Consiliul Județean Timiș este partener alături de Administrația Bazinală de Apă Banat și de Primăria Zrenjanin.

Cei interesați să petreacă sfârșitul de săptămână la Zrenjanin pot găsi oportunități de cazare și locații de luat masa pe pagina de internet www.visitzrenjanin.com .

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite