Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Internațional

Seria Apple iPhone 13 poate avea un scaner de amprente sub-ecran

Publicat

pe

Seria Apple iPhone 13 va sosi mai târziu în acest an, deși nu este de așteptat ca gama 2021 să sosească cu modificări majore. Cu toate acestea, din ultimele informații aflăm că Apple ar putea adăuga un scaner de amprentă digitală in-display pe seria iPhone 13.

Potrivit unei informații de la Bloomberg, ajunsă la noi via GizmoChina, compania americană Apple testează un scaner de amprentă digitală pentru iPhone 13. Acest lucru este considerat unul din lucrurile cheie pentru seria iPhone 2021. Începând cu Apple iPhone X, compania a renunțat în cea mai mare parte la Touch ID în telefoanele principale iPhone. S-a axat pe sistemul de recunoaștere facială, Face ID, pentru securitate biometrică.

Dar, conform sursei amintite mai sus, sistemul Apple Face ID se pare că este pus în încurcătură și a devenit mai puțin practic din cauza pandemiei. Aproape pe tot parcursul anului trecut lumea a fost obligată să poarte măști pe față atunci când circulă afară. Acest lucru face identificarea facială imposibilă și se pare că Apple se va adapta situației.

Deci, Apple s-ar putea orienta la o soluție mai practică pentru seria sa iPhone 13, care este deja disponibilă pe smartphone-urile Android de câțiva ani. Este posibil ca Apple să folosească un senzor propriu sub-ecran pentru scanarea amprentelor. Dar cel mai plauzibil este folosirea scanerului Sonic 3D de la Qualcomm, scaner care se găsește și în seria recent lansată Samsung Galaxy S21. Informația mai susține că Apple va păstra în continuare ID-ul feței.

Tot din sursă Blomberg aflăm că Apple ia în considerare eliminarea portului de încărcare pe anumite modele de iPhone în favoarea încărcării fără fir. Acest lucru poate însemna că portul Apple Lighting poate fi de domeniul trecutului pe viitoarele modele iPhone 13. Cel mai probabil Apple va merge mai departe cu încărcătorul magnetic MagSafe lansat cu seria iPhone 12.

În mod similar aflăm că Apple lucrează și la un iPhone pliabil. Sursa susține că sunt deja efectuate teste interne pentru prototipuri de afișaje pliabile, iar ecranul va avea un design articulat similar cu smartphone-urile pliabile Samsung, unul dintre ele având un afișaj de 6,7 inch (17,02 cm). Se pare că este un model inspirat de Samsung Galaxy Z Flip. Compania nu are planificată o dată de lansare pentru un smartphone iPhone pliabil, cel mai probabil nu vom vedea unul anul acesta de la compania americană.

Sursa foto:  via gizmochina.com

Internațional

Leon al XIV-lea este noul Papă

Publicat

pe

Conclavul l-a ales pe cel de-al 267-lea episcop al Romei, cardinalul Robert Francis Prevost.
Anunțul a fost dat mulțimii de cardinalul protodiacon Dominique Mamberti: „Eminența Sa Reverendisim Domn, Domnul Robert Francis, cardinal al Sfintei Biserici Romane, Prevost, care și-a ales numele pontifical Leon al XIV-lea“.
Primul Papă augustinian, el este al doilea Suveran Pontif american, după papa Francisc, dar, spre deosebire de Bergoglio, americanul Robert Francis Prevost, în vârstă de 69 de ani, s-a născut în nordul continentului și a păstorit în sudul acestuia, înainte de a fi chemat de predecesorul său să conducă Departamentul pentru Episcopi și Comisia Pontificală pentru America Latină.

„Dragi surori și frați. Acesta este primul salut al lui Hristos înviat, păstorul cel bun care și-a dat viața pentru turma lui Dumnezeu. Îmi doresc, de asemenea, ca acest salut de pace să intre în inimile voastre și să ajungă la familiile voastre, la toți oamenii de pretutindeni, la toate națiunile și la tot pământul. Pacea fie cu voi.

O pace dezarmantă, smerită și perseverentă vine de la Dumnezeu. Dumnezeu care ne iubește pe toți necondiționat. Încă auzim în urechi acea voce slabă, dar mereu curajoasă, a Papei Francisc binecuvântând la Roma. În aceeași binecuvântare, Dumnezeu ne iubește. Dumnezeu vă iubește pe toți și răul nu va birui. Mulțumesc, Papa Francisc. (…)

Împreună, trebuie să ne străduim să fim o biserică misionară, o biserică ce construiește punți și dialog, mereu deschisă să-i primească pe toți, pe toți cei care au nevoie de caritatea noastră și de prezența noastră’, a spus Papa în primul său discurs.

Papa Leon al XIV-lea a mai cerut Bisericii Catolice să fie „o biserică sinodală, o Biserică ce umblă, o biserică ce caută mereu pacea. Încercați să fiți mereu aproape, mai ales de cei care suferă atât de mult“.

Citeste mai mult

Internațional

Habemus Papam! Papa Leon al XIV-lea!

Publicat

pe

Cardinalul Robert Francisc Prevost a fost ales de Conclav să fie urmașul Papei Francisc și al 267-lea Sfânt Părinte- Papa Leon al XIV-lea.

La ora 18.10, (19.10 ora României) fumul alb a anunțat alegerea celui de-al 267-lea pontif al Bisericii Catolice.

Joi, 8 mai 2025, cardinalii electori din Capela Sixtină, unde au început miercuri conclavul, au transmis în exterior tradiționalul semnal al fumului, de culoare albă, de data aceasta, semn că a fost ales cel de-al 267-lea pontif al Bisericii catolice.

Cei prezenți în Piața Sfântul Petru au primit vestea cu bucurie și aplauze, iar clopotele bazilicii Sfântul Petru au început să răsune a sărbătoare.

Citeste mai mult

Internațional

ACTUALIZARE: Fum negru la Vatican. Conclavul nu a ales un Suveran Pontif

Publicat

pe

Fumul care a ieșit miercuri seară, la ora 21.01 (ora României 22.01 ) pe coşul de la Vatican este negru. Asta înseamnă că primul vot pentru alegerea noului Papă nu a avut un rezultat.

Miercuri după-amiază, la ora 16:30, cardinalii electori au intrat în conclav și au depus jurământul. Odată cu pronunțarea „Extra omnes”,  ușile Capelei Sixtine au fost închise pentru începerea votării.

Alegerile urmează să continue joi, când dimineaţa sunt prevăzute două tururi, iar după-amiaza alte două.

Viitorul Papă este ales cu două treimi dintre voturile celor 133 de cardinali electori, adică 89 de voturi.

ACTUALIZARE:

Joi, 8 mai 2025, cardinalii electori din Capela Sixtină, unde au început miercuri conclavul, au transmis în exterior tradiționalul semnal al fumului, dar tot unul de culoare neagră, la fel ca miercuri seară.

Alegerea noului papă urmează să fie decisă la scrutinele din seara de joi sau la cele de vineri.

Papa Francisc a murit în a doua zi de Paști. În martie a împlinit 12 ani de pontificat

 

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite