Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Locale

Bărbat reținut pentru pornografie infantilă și viol asupra unui minor

Publicat

pe

Un bărbat de 54 de ani a fost reţinut și urmează să fie propus pentru arestare preventive pe 30 de zile după ce a fost prins că a îmbătat o fată de 16 ani, a întreţinut relaţii sexuale cu ea pe care le-a filmat și apoi a şantajat-o pentru a continua relaţia.

Bărbatul este acuzat de pornografie infantilă şi viol săvârşit asupra unui minor, în formă continuată.

„În luna iulie 2023, un bărbat, de 54 de ani, ar fi abordat în spaţiul public o victimă minoră, de 16 ani, pe care ar fi determinat-o să consume băuturi alcoolice, după care, profitând de starea în care se afla, ar fi transportat-o la domiciliul său şi ar fi întreţinut cu aceasta raporturi sexuale, pe care le-ar fi înregistrat  şi stocat în telefonul mobil personal. În perioada următoare, ar fi constrâns victima să dea curs cererilor sale repetate de a întreţine în continuare raporturi şi relaţii sexuale, ameninţând-o că, în caz contrar, va distribui materialul pornografic către membrii familiei şi colegii minorei. De asemenea, ar fi continuat să filmeze cu telefonul mobil relaţiile intime şi ar fi supravegheat-o zilnic pe minoră, din proximitatea unităţii şcolare, menţinând-o astfel într-o permanentă stare de temere”, a informat, marţi, IPJ Timiş.

În luna ianuarie, fata a refuzat să mai continue relaţia cu bărbatul, iar acesta a distribuit printr-o aplicaţie instalată pe telefonul mobil, imagini cu caracter sexual explicit către persoane din familia victimei şi colegi ai acesteia.

Bărbatul a fost prins în apropierea şcolii unde învaţă fata.

„În cursul zilei de ieri, bărbatul a fost depistat şi imobilizat, în imediata apropiere a unităţii de învăţământ unde este şcolarizată victima minoră. A fost pus în aplicare un mandat de percheziţie la domiciliul acestuia, fiind descoperite şi ridicate mai multe telefoane mobile, un laptop, precum şi alte mijloace de probă”, a explicat IPJ Timiş.

Procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Serviciul Teritorial Timişoara au dispus, luni, reţinerea bărbatului, pentru 24 de ore, iar marţi a fost sesizat judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Timiş, cu propunerea de arestare preventivă a acestuia, pentru 30 de zile.

Locale

ATENȚIE! Restricții de trafic pentru lucrări, la Timișoara

Publicat

pe

La solicitarea Del Gaz și Colterm, comisia de circulație din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara a avizat restricționarea traficului rutier, în mai multe zone din oraș, începând de marți, 2 decembrie 2025, în vederea realizării lucrărilor la infrastructura rutieră, pietonală sau la rețeaua termică și de gaz.

Astfel, circulația rutieră va fi restricționată pe strada Liniștei, în perioada 2 decembrie 2025 – 10 decembrie 2025, în vederea executării lucrărilor de reparații la suprastructura trotuarelor și acceselor pe stradă, și a lucrărilor la rețeaua termică secundară.

Traficul rutier va fi restricționat în intervalul orar 08:00–17:00, pe următoarele tronsoane, după cum urmează:

2 decembrie 2025 – 3 decembrie 2025, între strada Academician Remus Răduleț și intersecția cu strada Martir Ion Miron

3 decembrie 2025 – 5 decembrie 2025, între strada Martir Ion Miron și intersecția cu strada Haga

8 decembrie 2025 – 10 decembrie 2025, între strada Haga și conducta de gaz aeriană de la blocul nr. 63

2 decembrie 2025 – 3 decembrie 2025, pe tronson cuprins între străzile Gheorghe Ostrogovich și Academician Remus Răduleț

De asemenea, străzile Baba Novac, Maramureș și Posada vor avea circulația rutieră restricționată în perioda 2 decembrie 2025 – 27 decembrie 2026, în vederea realizării lucrărilor de înlocuire a conductelor și branșamentelor de gaz cu presiune redusă.

Totodată, traficul rutier va fi restricționat, pe strada Grigore T.Popa, în perioada 2 decembrie 2025 – 8 decembrie 2025, în vederea înlocuirii conductelor și branșamentelor de gaz, cu presiune redusă și medie.

Citeste mai mult

Locale

RESTRICȚII de trafic în centrul Timișoarei pentru repetiția generală a ceremoniei de Ziua Națională a României

Publicat

pe

La solicitarea Instituției Prefectului, comisia de circulație din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara, a avizat restricționarea traficului rutier vineri, 28 noiembrie 2025, în intervalul orar 12:00 – 13:00, în vederea repetiției generale a ceremoniei prilejuite de sărbătorirea Zilei Nationale a României.

Astfel, circulația rutieră va fi restricționată pe următoarele trasee, după cum urmează:

bulevardul Regele Ferdinand I (sensul de mers către Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii ”Louis Țurcanu”) – bulevardul 16 Decembrie 1989 (sensul de mers către Catedrala Mitropolitană) – Catedrala Mitropolitană Ortodoxă;

strada Mărășești (nr. 6-7) – strada Sf. Ioan – bulevardul Republicii – bulevardul Regele Ferdinand I (Catedrala Mitropolitană Ortodoxă) – bulevardul C.D. Loga (Primăria Municipiului Timișoara, Mitropolia Banatului) – bulevardul Revoluției din 1989 (Instituția Prefectului Județului Timiș) – strada Proclamația de la Timișoara – Piața Sf. Gheorghe – strada Episcop Augustin Pacha – Piața Unirii – strada Gheorghe Lazăr – strada E. Ungureanu – Piața Libertății – strada Alba Iulia – Piața Victoriei – strada Mărășești (nr. 6-7).

Citeste mai mult

Locale

Târgul de Crăciun de la Timișoara, ediția 2025. Ștefan Bănică jr. cântă la deschidere

Publicat

pe

Târgul de Crăciun Timișoara 2025 se va organiza în perioada 30 noiembrie – 7 ianuarie, în Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii. Producători sau comercianți de produse nealimentare, cu specific de Crăciun, dar și produse alimentare preparate la fața locului.

Cozonac, kurtos, plăcinte, langoși, prăjituri, dulcețuri de casă, siropuri, produse apicole, vin, cafea, sucuri, preparate fast-food, brânzeturi și produse tradiționale din carne, ciocolată, bomboane, zacuscă, conserve de casă vor putea fi cumpărate de la comercianții care au obținut spații la târg.

Nu vor lipsi tonetele pline ale producătorilor de mâncare gătită cu specific tradițional. Sarmale, cârnați, fripturi, mici și ciolan sunt principalele atracții ale evenimentului din acest an, din Timișoara.

Ediția a XIII-a a Târgului de Crăciun de la Timișoara se deschide duminică, 30 noiembrie 2025, la ora 18:00, odată cu aprinderea iluminatului festiv. Cu această ocazie, pe scena din Piața Victoriei va urca Ștefan Bănică Jr.

Târgul de Crăciun Timișoara 2025 va aduce pe scena specială concerte și momente artistice în fiecare seară, iar pe 6 decembrie, copiii îl așteaptă pe Moș Nicolae la patinoar, zonă unde va exista și o roată panoramică.

În centrul orașului, organizatorii vor scoate pe străduțe și un trenuleț.

Noutatea ediției din acest an este bradul-carusel amplasat în Piața Libertății.

Patinoarul din Piața Libertății va găzdui, în premieră, în acest an, un spectacol de dans pe gheață, care va depăna povestea lui Harry Potter, duminică, 7 decembrie, de la ora 18:00.

De-a lungul celor cinci săptămâni, pe scena din Piața Victoriei vor urca artiști locali, dar și invitați, precum Alexandra Ungureanu, Moonlight Breakfast, Narcisa Suciu, Marius Ciprian Pop sau trupa Zdob și Zdub, care va încinge atmosfera pe 1 Decembrie, de Ziua Națională a României.

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite