Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Locale

Lucrări la Moșnița Nouă. Se întrerupe furnizarea apei potabile

Publicat

pe

Luni, 30 mai, între orele 9 – 15 se va întrerupe furnizarea apei în localitățile Moșnița Nouă, Moșnița Veche și Albina pentru executarea unei conectări de conducte la intersecția DJ 592/str. Oslo. Lucrarea face parte din proiectul „Extindere rețea de alimentare cu apă în comuna Moșnița Nouă”-PNDL II.

La reluarea alimentării cu apă în regim normal este posibil ca la robinete să curgă apă tulbure.

„Deoarece această perturbare va fi de scurtă durată, recomandăm clienților să nu folosească apa în scopuri menajere, până la limpezirea completă. Rugăm, de asemenea, consumatorii să ia măsuri de stocare a unor cantități de apă care să le acopere necesarul pe perioada anunțată“, recomandă reprezentanții Aquatim.

Locale

Zboruri spre Basel, Napoli, Larnaca, Frankfurt Hahn și Nürnberg, de pe Aeroportul din Timișoara

Publicat

pe

Noile rute operate de Wizz Air spre Basel, Napoli, Larnaca, Frankfurt Hahn și Nürnberg au fost inaugurate, luni, la Aeroportul Internațional „Traian Vuia“ Timișoara.

Wizzair a inaugurat cinci rute noi, demonstrând angajamentul continuu al companiei față de comunitatea locală și regională.

La eveniment au fost prezenți, Mauro Peneda, Director General Wizzair Malta și Marian Chivu, Director Operațional al aeroportului din Timișoara, care au subliniat importanța extinderii rețelei de noi rute aeriene pentru oraș și pentru întreaga regiune.

Avionul de tip Airbus A320 întărește baza de la Timișoara și ridică numărul la trei aeronave care vor opera pe cele 20 de rute Wizz Air de la Timișoara spre destinații din toată Europa.

Cu această ocazie specială am înregistrat și pasagerul cu numărul 9 milioane, număr care reflectă totalul celor care au zburat cu Wizz Air din 2008 până acum.

Foto: Facebook/Aeroportul International Timișoara

Citeste mai mult

Locale

Târg de adopție canină, la Timișoara

Publicat

pe

Timișorenii sunt așteptați sâmbătă, 18 octombrie, între orele 10:00 și 14:00, în Piața Victoriei, pe platoul din fața parcării Modex, la un târg de adopție canină.

„Blânzi, jucăuși, timizi sau plini de energie, toți au nevoie de un cămin“, explică organizatorii, Primăria Municipiului Timișoara în colaborare cu adăpostul Danyflor.

Adopțiile pot fi făcute și după târg, direct la adăpostul Danyflor (luni–vineri și sâmbăta, din două în două săptămâni).

Citeste mai mult

Locale

PROIECT PILOT. Spații verzi amenajate cu plante rezistente la secetă, la Timișoara

Publicat

pe

Primăria Municipiului Timișoara regândește zonele verzi de pe aliniamentele Bulevardului Liviu Rebreanu, pentru a le adapta la perioadele tot mai lungi de secetă. În locul gazonului, care necesită cantități mari de apă și întreținere frecventă, echipele municipalității au început plantarea de arbuști și plante perene, cu rezistență la temperaturi ridicate și cu întreținere mai redusă.

Proiectul pilot, implementat pe unul dintre cele mai circulate bulevarde, vizează o suprafață de 8.000 de mp și reprezintă prima etapă a campaniei de înverzire.

„În această vară, în timpul lucrărilor de reparații pe Rebreanu, mulți din cei care locuiesc aici ne-au spus că e nevoie de mai mult verde pe bulevard. Începem cu o intervenție pilot și vom testa soluții de plantare rezistentă la secetă. Urmează și plantarea de arbori, pentru mai multă umbră. Ne dorim ca spațiul public să fie nu doar funcțional, ci și prietenos cu oamenii și cu natura” spune primarul Dominic Fritz.

Intervenția a început pe tronsonul dintre Bulevardul Sudului și sensul giratoriu AEM. În total, Primăria Timișoara plantează aproximativ 16.000 de exemplare din 20 de specii de plante perene și arbuști. În cadrul operațiunii, echipele municipalității au extras pământul în surplus, iar după plantarea efectivă vor așterne turba vegetală și tocătura pentru protejarea solului și retenția umidității. În următoarea fază, municipalitatea va demara și plantarea de arbori pe bulevard.

Amenajarea aduce un plus de culoare bulevardului, menține mai bine umiditatea în sol, este mai rezistentă la temperaturi ridicate și necesită mai puțină întreținere. În perioadele de înflorire, speciile plantate de Primărie vor sprijini polenizatorii, precum albinele, contribuind la biodiversitatea urbană și la un mediu mai natural și mai rezilient.

Foto: Primăria Timișoara

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite