Locale
Peste 400 de persoane infectate cu coronavirus, vindecate în județul Timiș
Publicat
acum 6 anipe
de
timispress
Până la această dată, 391 persoane din județul Timiș au fost externate de la Spitalul de Boli Infecţioase și Pneumoftiziologie „Dr.Victor Babeş” Timişoara, 2 persoane de la Spitalului Municipal „Dr. Teodor Andrei” Lugoj și 15 persoane de la Maternitatea Bega, după ce au trecut printr-o dublă testare la interval de 24 de ore, cu rezultat negativ.
De la începutul pandemiei COVID-19 și până în prezent, conform datelor actualizate, au fost înregistrate 53 decese în randul persoanelor confirmate pozitiv pentru infecția cu SARS-CoV-2, de pe teritoriul județului nostru.
În contextul infecției cu SARS-CoV-2, în secțiile de profil din cadrul unităților sanitare cu paturi din județul Timiș, mai sunt internate 16 persoane depistate pozitiv (15 persoane în Timișoara și 1 persoană în Lugoj).
Totodată, în perioada 20 mai 2020 – 2 iunie 2020, la nivelul județului Timiș, au fost depistate doar 13 noi cazuri pozitive pentruinfecția cu SARS-CoV-2, ceea ce denotă o scădere semnificativă a frecvenței îmbolnăvirilor.
În aceeași perioadă de timp, în cele 6 laboratoare din județul Timiș, aprobate pentru testare RT-PCR, au fost prelucrate peste 6.000 teste, cu o medie de 450 de teste/zi și un maxim de 882 de teste atins în data de 27 mai.
În aceste laboratoare se lucrează și probe pentru județul Caraș-Severin.
Conform informărilor Grupului de Comunicare Strategică, în județul Timiș, până în 3 iunie 2020, s-au înregistrat 508 pacienți infectați cu noul coronavirus.
Poate te-ar interesa si:

STUDIU. Timișorenii sunt nemulțumiți de spitalele din oraș, de administrația locală și de serviciile sociale

Două spitale din Timișoara vor primi bani pentru prevenirea infecțiilor nosocomiale

Centru medical construit la Timișoara. Investiția este de 66 milioane de euro

Cosmin Adrian Simu, reprezentantul României la Campionatul Internațional de Masaj de la Atena

ATENȚIE! O nouă metodă de înșelăciune, la Timișoara: se cer bani pentru construirea de spitale

Medic cardiolog reținut pentru luare de mită. Pretindea între 100 și 2.000 de euro de la bolnavi
Locale
Aleea Cutezătorilor din Timișoara, reconfigurată. Se vor amenaja locuri de parcare în locul garajelor
Publicat
acum 10 orepe
25 iunie 2026de
timispress
Primăria Timișoara propune amenajarea de noi locuri de parcare și reconfigurarea spațiului dintre blocuri în zona Aleea Cutezătorilor, din cartierul Dâmbovița.
Terenurile vizate sunt ocupate în prezent de garaje, care vor fi desființate pentru a face loc unor zone verzi, locuri de parcare, alei și trotuare. Un proiect de hotărâre privind declararea de utilitate publică a lucrărilor va fi supus aprobării Consiliului Local.
Amenajarea face parte din programul municipalității de modernizare a zonelor dintre blocuri, prin care terenurile ocupate de garaje vechi sunt transformate în spații mai bine utilizate de comunitate. Lucrările prevăd amenajarea de locuri de parcare, realizarea de alei și trotuare, racordarea la rețeaua stradală existentă, plantarea de arbori și amenajarea de spații verzi, precum și lucrări pentru colectarea și evacuarea apelor pluviale și pentru creșterea siguranței circulației.
Municipalitatea are în prezent în execuție și alte amenajări de parcări, respectiv 71 de locuri în zona străzii Holdelor și 38 de locuri în zona străzilor Dr. Ioan Mureșan – Intrarea Sepia.
Proiectul de hotărâre poate fi consultat la adresa: https://www.primariatm.ro/proiecte-hcl/1d7da5b3-54cf-4202-a949-c899bc6fd324
Locale
Puncte de prim ajutor pe timp de caniculă, la Timișoara
Publicat
acum 10 orepe
25 iunie 2026de
timispress
Primăria Municipiului Timișoara, în colaborare cu Direcția de Sănătate Publică Timiș, Crucea Roșie și Școala Postliceală „Henri Coandă”, deschide și în acest an puncte de prim ajutor unde cetățenii pot primi apă și asistență medicală de bază în perioadele cu temperaturi ridicate.
Aceste puncte vor funcționa în zilele în care temperaturile depășesc 35°C, în intervalul orar 10:00–18:00, și sunt destinate persoanelor afectate de temperaturile ridicate, în special vârstnicilor, copiilor și celor cu probleme de sănătate.
Punctele de prim ajutor vor fi amenajate în următoarele locații:
- Oficiul Poștal nr. 1 Timișoara, Bd. Revoluției din 1989 nr. 2
- Opera Română Timișoara, Piața Victoriei
- Oficiul Poștal nr. 5 (ghișeul nr. 1), str. 1 Decembrie 1918 nr. 90
- Piața Iosefin
- Piața Badea Cârțan
Municipalitatea va asigura aprovizionarea cu apă potabilă în toate punctele de prim ajutor și va desemna personal medical care va oferi asistență pe durata avertizărilor de cod portocaliu și cod roșu de caniculă.
De asemenea, autoritățile amintesc că în mai multe zone ale orașului, există fântâni forate, iar în Parcul Copiilor, Parcul Civic, Parcul Central, Parcul Alpinet, Parcul Catedralei și Parcul Adolescenței cetățenii au la dispoziție cișmele, accesibile și animalelor de companie.
Pe timp de caniculă, medicii recomandă evitarea deplasărilor între orele 11:00–18:00 și a expunerii prelungite la soare. Este important consumul a cel puțin doi litri de lichide, evitarea alcoolului și a băuturilor cu cofeină sau zahăr și alegerea unor alimente ușoare, precum fructe și legume. Se recomandă haine lejere, deschise la culoare, precum și folosirea pălăriei și a ochelarilor de soare.
Foto: Arhivă
Locale
Exproprieri pentru realizarea Radialei de Vest din Timișoara
Publicat
acum 2 zilepe
23 iunie 2026de
timispress
Primăria Municipiului Timișoara avansează cu una dintre investițiile strategice de mobilitate – Radiala de Vest – un nou drum, cu două benzi pe sens, piste de biciclete și trotuare largi. Proiectul intră într-o nouă etapă, odată cu semnarea contractului pentru serviciile necesare procedurii de expropriere conform Legii 255/2010.
„Pasajul Solventul, podul Solventul, drumul peste platforma industrială, legătura până la strada Gării și radiala Vest sunt investiții uriașe care vor aerisi zone întregi care astăzi sunt sufocate de mașini. Vom crea o nouă legătură, un nou drum, care să continue de la strada Gării, de la intersecția cu pasajul Solventul, peste calea ferată, până la șoseaua de ocolire. Mergem mai departe cu această investiție, chiar și fără finanțarea promisă de CNAIR, un parteneriat pentru care am aprobat de mai bine de un an o hotărâre de Consiliu Local”, a declarat viceprimarul Ruben Lațcău.
Radiala de Vest va lega direct vestul orașului de centură și va oferi o alternativă pentru șoferii care astăzi sunt nevoiți să traverseze zone aglomerate ale Timișoarei. Noua arteră va conecta strada Gării cu Varianta de Ocolire Timișoara Vest, prin Inelul IV și nodul rutier existent. Investiția include un drum nou, cu câte două benzi pe sens, piste pentru biciclete și trotuare, rețele de apă, canalizare pluvială și iluminat public, precum și un pasaj suprateran peste linia de cale ferată Timișoara Nord – Stamora Moravița. Totodată, este prevăzută amenajarea unei girații moderne la intersecția cu strada Carpenului.
Contractul pentru exproprierile în baza Legii nr. 255/2010 privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică are o durată de 13 luni și prevede 4 etape. Valoarea contractului este de 44.500 lei fără TVA.
Drumurile radiale ale Timișoarei – Calea Șagului, Calea Martirilor, Calea Buziașului, Calea Lugojului, Calea Sever Boc, Calea Aradului, Calea Torontalului și strada Gheorghe Lazăr/Cloșca/Balea – au fost realizate în anii ’70.


Aleea Cutezătorilor din Timișoara, reconfigurată. Se vor amenaja locuri de parcare în locul garajelor

Puncte de prim ajutor pe timp de caniculă, la Timișoara

EUROBAROMETRU. Cum îi afectează folosirea excesivă a telefoanelor mobile pe adolescenți

Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul (Sânzienele) marchează mijlocul verii

Exproprieri pentru realizarea Radialei de Vest din Timișoara
Programări online pentru obținerea actelor de identitate, la Timișoara

Radare fixe și camere de detecție a trecerii la semafor, operative la Timișoara, din martie

Nuntă mare în Banat. Stana Stepănescu s-a măritat cu Bojidar Ciobotin

Timişorenii pot afla la telefon ce impozit au de plătit
Vindecări și minuni la Mănăstirea Sfântul Nectarie – un loc binecuvântat din Banat
Articole recente
- Aleea Cutezătorilor din Timișoara, reconfigurată. Se vor amenaja locuri de parcare în locul garajelor 25 iunie 2026
- Puncte de prim ajutor pe timp de caniculă, la Timișoara 25 iunie 2026
- EUROBAROMETRU. Cum îi afectează folosirea excesivă a telefoanelor mobile pe adolescenți 24 iunie 2026
- Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul (Sânzienele) marchează mijlocul verii 23 iunie 2026
- Exproprieri pentru realizarea Radialei de Vest din Timișoara 23 iunie 2026
Cele mai citite
Localeacum 3 aniProgramări online pentru obținerea actelor de identitate, la Timișoara
Localeacum 1 anRadare fixe și camere de detecție a trecerii la semafor, operative la Timișoara, din martie
Evenimenteacum 7 aniNuntă mare în Banat. Stana Stepănescu s-a măritat cu Bojidar Ciobotin
Actualitateacum 10 aniTimişorenii pot afla la telefon ce impozit au de plătit
Spiritualitateacum 10 aniVindecări și minuni la Mănăstirea Sfântul Nectarie – un loc binecuvântat din Banat
Sănătateacum 4 aniCabinetul de terapie cu plăcuțe de cupru, brevetată de regretatul Ioan Ometa, se redeschide. Terapeutul Jurcă continuă serviciile de excelență ale reputatului doctor
Actualitateacum 8 aniÎncepe Curățenia generală de primăvară, la Timișoara
Socialacum 8 aniRuga în Banat. Tradițiile cele mai frumoase din țară





