Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Locale

Tentative multiple de pshising în care este folosită identitatea UVT. Ce recomandă reprezentanții universității

Publicat

pe

Universitatea de Vest din Timişoara (UVT) a avertizat miercuri, asupra existenţei unor tentative multiple de phishing în care identitatea instituţiei şi diverse referinţe faţă de activitatea sa sunt utilizate în încercarea de a dezinforma diferite companii, prin posibile distribuţii de malware.

Prin intermediul unor mesaje false, utilizând imaginea UVT şi a unor parteneri din mediul privat, operatorilor economici adresaţi li se solicită într-o serie de fraze incoerente contribuţia la un „proiect în curs de desfăşurare”, fără a numi această aşa-zisă iniţiativă, arată un comunicat al UVT.

În acelaşi mesaj, se utilizează într-o înlănţuire de imagini aleatoare siglele câtorva dintre partenerii UVT, în anumite cazuri fiind ataşat şi un fişier virusat, care în anumite contexte poate infecta dispozitivele neprotejate corespunzător sau cu soluţii antivirus neactualizate.

„Le transmitem tuturor celor care primesc astfel de mesaje să nu le dea curs, să nu deschidă fişiere pe care nu le aşteaptă, să aibă întotdeauna un antivirus actualizat la zi şi, pentru a-i proteja şi pe ceilalţi, să raporteze astfel de mesaje drept spam, pentru a putea fi reţinute de filtrele automate existente pe serverele de mail. Universitatea de Vest din Timişoara nu va solicita niciodată în mod direct, fără interacţiune prealabilă, informaţii sau bugete de la partenerii săi, existând şi asigurarea cu privire la scanarea activă cu instrumente de ultimă generaţie a fişierelor transmise de pe platformele informatice ale UVT”, se mai afirmă în comunicatul instituţiei de învăţământ superior din Timişoara.

Locale

Zboruri spre Basel, Napoli, Larnaca, Frankfurt Hahn și Nürnberg, de pe Aeroportul din Timișoara

Publicat

pe

Noile rute operate de Wizz Air spre Basel, Napoli, Larnaca, Frankfurt Hahn și Nürnberg au fost inaugurate, luni, la Aeroportul Internațional „Traian Vuia“ Timișoara.

Wizzair a inaugurat cinci rute noi, demonstrând angajamentul continuu al companiei față de comunitatea locală și regională.

La eveniment au fost prezenți, Mauro Peneda, Director General Wizzair Malta și Marian Chivu, Director Operațional al aeroportului din Timișoara, care au subliniat importanța extinderii rețelei de noi rute aeriene pentru oraș și pentru întreaga regiune.

Avionul de tip Airbus A320 întărește baza de la Timișoara și ridică numărul la trei aeronave care vor opera pe cele 20 de rute Wizz Air de la Timișoara spre destinații din toată Europa.

Cu această ocazie specială am înregistrat și pasagerul cu numărul 9 milioane, număr care reflectă totalul celor care au zburat cu Wizz Air din 2008 până acum.

Foto: Facebook/Aeroportul International Timișoara

Citeste mai mult

Locale

Târg de adopție canină, la Timișoara

Publicat

pe

Timișorenii sunt așteptați sâmbătă, 18 octombrie, între orele 10:00 și 14:00, în Piața Victoriei, pe platoul din fața parcării Modex, la un târg de adopție canină.

„Blânzi, jucăuși, timizi sau plini de energie, toți au nevoie de un cămin“, explică organizatorii, Primăria Municipiului Timișoara în colaborare cu adăpostul Danyflor.

Adopțiile pot fi făcute și după târg, direct la adăpostul Danyflor (luni–vineri și sâmbăta, din două în două săptămâni).

Citeste mai mult

Locale

PROIECT PILOT. Spații verzi amenajate cu plante rezistente la secetă, la Timișoara

Publicat

pe

Primăria Municipiului Timișoara regândește zonele verzi de pe aliniamentele Bulevardului Liviu Rebreanu, pentru a le adapta la perioadele tot mai lungi de secetă. În locul gazonului, care necesită cantități mari de apă și întreținere frecventă, echipele municipalității au început plantarea de arbuști și plante perene, cu rezistență la temperaturi ridicate și cu întreținere mai redusă.

Proiectul pilot, implementat pe unul dintre cele mai circulate bulevarde, vizează o suprafață de 8.000 de mp și reprezintă prima etapă a campaniei de înverzire.

„În această vară, în timpul lucrărilor de reparații pe Rebreanu, mulți din cei care locuiesc aici ne-au spus că e nevoie de mai mult verde pe bulevard. Începem cu o intervenție pilot și vom testa soluții de plantare rezistentă la secetă. Urmează și plantarea de arbori, pentru mai multă umbră. Ne dorim ca spațiul public să fie nu doar funcțional, ci și prietenos cu oamenii și cu natura” spune primarul Dominic Fritz.

Intervenția a început pe tronsonul dintre Bulevardul Sudului și sensul giratoriu AEM. În total, Primăria Timișoara plantează aproximativ 16.000 de exemplare din 20 de specii de plante perene și arbuști. În cadrul operațiunii, echipele municipalității au extras pământul în surplus, iar după plantarea efectivă vor așterne turba vegetală și tocătura pentru protejarea solului și retenția umidității. În următoarea fază, municipalitatea va demara și plantarea de arbori pe bulevard.

Amenajarea aduce un plus de culoare bulevardului, menține mai bine umiditatea în sol, este mai rezistentă la temperaturi ridicate și necesită mai puțină întreținere. În perioadele de înflorire, speciile plantate de Primărie vor sprijini polenizatorii, precum albinele, contribuind la biodiversitatea urbană și la un mediu mai natural și mai rezilient.

Foto: Primăria Timișoara

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite