Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Locale

Traseele unor mijloace de transport, deviate de Ziua Națională a României, la Timișoara

Publicat

pe

Ca urmare a evenimentelor dedicate Zilei Naţionale a României, evenimente ce se vor desfăşura în zona centrală a Timişoarei, în zilele de 29 noiembrie 2022 şi 1 Decembrie 2022, între orele 8.30 şi 14.00, mijloacele de transport vor circula pe următorele trasee:

– tramvaiele liniilor 1şi 2 vor circula deviat, tur-retur, prin Piaţa Bălcescu – Sala Olimpia – Piaţa Traian – Gara de Est,

– linia 6 tramvaie va fi suspendată,

între Piaţa Traian şi Gara de Est, via Pădurea Verde, vor circula două minibuze pe următorul traseu dus-întors: Gara de Est – strada Avram Imbroane – strada Gh. Adam – Piaţa V. Economu – Calea Dorobanţilor – strada Andrei Şaguna – Prinţul Turcesc – strada Ion Mihalache – bulevardul 3 August 1919 – Podul Decebal – sensul giratoriu de la Prefectură,

– troleibuzele liniei 16 vor circula deviat, tur-retur, între Poşta Mare şi Complexul Studenţesc, pe traseul liniei 15,

– autobuzele liniilor 33 şi 33 barat vor întoarce în Piaţa Mocioni,

– autobuzele liniei Expres 3 vor circula deviat, tur-retur,  între Complexul Studenţesc şi Gara de Nord, pe traseul: bulevardul Vasile Pârvan – splaiul Tudor Vladimirescu – Piaţa Sf. Maria – bulevardul 16 Decembrie 1989 – bulevardul General Ion Dragalina – Str. Gării,

– autobuzul liniei Expres 4 barat va circula pe traseul tur – retur, între Gara de Nord şi Aeroportul Internaţional “Traian Vuia”, după cum urmează: strada Gării – bulevardul Regele Mihai I (bulevardul Republicii) – Calea Circumvalaţiunii – strada Gh. Lazar – strada Gh. Dima – Piaţa Mărăşti şi, în continuare, pe traseul existent.

– troleibuzele liniilor 11, M11, 14, M14, 13 şi 18 vor întoarce de pe strada Paris pe bulevardul Regele Mihai I (bulevardul Republicii) – Str. Sfântul Ioan – Spitalul Militar.

Pentru data de 29.11.2022, transportul scolar va fi deviat dupa cum urmează (turele de transportat elevii de la unităţiile şcolare către domiciliu):

– S1 – Piaţa N. Bălcescu – bulevardul Mihai Viteazul – bulevardul Vasile Pârvan – strada Michelangelo şi, în continuare, pe traseul existent,

– S2 – bulevardul Mihai Eminescu – strada Michelangelo – bulevardul Vasile Pârvan – splaiul Tudor Vladimirescu şi, în continuare, pe traseul existent,

– S3 – bulevardul Mihai Eminescu – strada Michelangelo – bulevardul Vasile Pârvan – bulevardul Mihai Viteazul şi, în continuare, pe traseul existent,

– S4 şi S10 – vor pleca din staţia „Parcul Copiilor” – pe strada Michelangelo – bulevardul C.D.Loga şi, în continuare, pe traseul existent,

– S7 şi S11 – 16 Decembrie 1989 – bulevardul General Ion Dragalina – Gara de Nord – bulevardul Regele Mihai I (bulevardul Republicii) – Calea Circumvalaţiunii şi, în continuare, pe traseul existent.

Locale

ATENȚIE! Campanie pentru depistarea terenurilor cu ambrozie, la Timișoara

Publicat

pe

Municipiul Timișoara acționează pentru combaterea ambroziei – o plantă invazivă cu impact asupra sănătății publice. Direcția Generală a Poliției Locale a efectuat controale pe teren, în urma cărora s-a constatat prezența sau posibila prezență a unor focare de ambrozie pe terenuri deținute de persoane fizice sau juridice.

Au fost întocmite 383 de somații, care sunt comunicate proprietarilor până la data de 5 iunie 2025, termen prevăzut de legislație. De asemenea, terenurile municipalității sunt monitorizate de către serviciile de specialitate. Timișorenii pot semnala prezența ambroziei la adresa primariatm@primariatm.ro sau la dispeceratul Poliției Locale.

Persoanele fizice și juridice au obligația de a efectua lucrări de combatere a ambroziei. Nerespectarea acestor obligații legale atrage sancțiuni:

  • amenzi între 1.000 și 5.000 de lei pentru persoane fizice,
  • amenzi între 10.000 și 20.000 de lei pentru persoane juridice.

Lucrările de combatere a ambroziei trebuie realizate de proprietarii sau deținătorii de terenuri până la data de 30 iunie, înainte ca planta să înflorească.

În perioada următoare, municipalitatea va demara campania de conștientizare cu privire la efectele negative ale acestei plante asupra sănătății populației. Ambrozia este o plantă cu polen extrem de alergen, responsabilă pentru numeroase probleme respiratorii în perioada iunie–octombrie.

Se răspândește rapid pe terenuri virane, spații verzi neîngrijite, șantiere sau chiar în curțile locuințelor. Cu un potențial enorm de răspândire, planta produce peste 3.000 de semințe anual. În condiții de secetă și temperaturi ridicate, planta emite o cantitate dublă de polen, care poate fi transportat de vânt pe distanțe de până la 200 km.

Citeste mai mult

Locale

Sediul central al Poștei din Timișoara, prădat! Doi bărbați au furat 16 saci cu 10 milioane de lei

Publicat

pe

Doi bărbaţi au fost arestați duminică după ce au fost prinși că au furat 16 saci cu 10 milioane de lei, de la sediul central al Poştei Române din Timişoara.

Cei doi au fost prinşi în urma unui control de rutină al poliţiştilor.

„La data de 31 mai 2025, poliţiştii Biroului Drumuri Naţionale şi Europene din cadrul Serviciului Rutier Timiş, aflându-se în exercitarea atribuţiilor de serviciu în baza Planului de Acţiune privind verificarea autovehiculelor înmatriculate în alte state, au observat pe strada Nicolae Titulescu din municipiul Timişoara, un autovehicul care, la vederea echipajului de poliţie, ar fi efectuat un viraj brusc şi nejustificat către dreapta.  Poliţiştii au pornit în urmărirea autovehiculului, reuşind blocarea acestuia pe strada Anton Seiller. În momentul opririi, din autoutilitară au coborât doi bărbaţi, care au încercat să fugă de la faţa locului. În urma intervenţiei prompte a poliţiştilor, conducătorul auto, respectiv un bărbat de 36 de ani, a fost prins, imobilizat şi încătuşat”, a comunicat IPJ Timiş.

După verificările efectuate în baza de date, a rezultat faptul că plăcuţele de înmatriculare ale autovehiculului, eliberate de autorităţile franceze, aparţineau unui alt autoturism iar în interiorul autoutilitarei au fost descoperiţi 16 saci de culoare albă conţinând sume considerabile de bani.

Investigaţiile ulterioare au confirmat faptul că banii ar proveni dintr-un furt comis la sediul central al Poştei Române din Timişoara, prejudiciul estimat fiind de aproximativ 10 milioane de lei. Cauza a fost preluată de către Serviciul de Investigaţii Criminale, cercetările efectuându-se sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Timiş.

Poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale continuă cercetările, în vederea stabilirii cu exactitate a tuturor circumstanţelor producerii evenimentului.

Compania Națională Poșta Română a transmis că distribuirea pensiilor se va face fără probleme.

„Incidentul a avut loc în dimineaţa zilei de 31 mai a.c., nepunând în pericol în niciun fel distribuirea pensiilor şi prestaţiilor sociale începând de mâine, 2 iunie a.c. Ne asigurăm toţi beneficiarii că vor primi toate pensiile şi prestaţiile sociale la timp, atât la nivel naţional, cât şi în Timişoara”, a anunţat compania.

Foto: Poliția Română

Citeste mai mult

Locale

„Cireșar“. Spectacole, animatori, muzică, de 1 iunie, la Timișoara

Publicat

pe

Pe parcursul a două zile, Parcul Copiilor din Timișoara se va transforma într-un spațiu de poveste, plin de culoare, joc și creativitate.

Evenimentul „Cireșar“ va aduce împreună artiști, animatori, meșteri și copii de toate vârstele într-o atmosferă caldă și vibrantă, în 31 mai 2025 și 1 iunie 2025, între orele 10.00 și 20.00.

Vizitatorii vor putea participa la ateliere creative de pictură pe ceramică, modelaj, bricolaj sau construcții din lemn, iar pe aleile parcului vor întâlni personaje de poveste, statui vivante și spectacole interactive de animație stradală.

Scenele vor găzdui spectacole de teatru pentru copii, momente muzicale și reprezentații artistice pline de emoție.

Anul acesta, a fost pregătită o surpriză inedită: „Plaja din oraș”, un loc de relaxare și distracție potrivit pentru toate vârstele!

PROGRAM

Sâmbătă, 31 mai, Parcul copiilor, Amfiteatru

11:00 – Zumba for Kids

12:00 – Spuma Light Party

17:00 – „Aventuri din deșertul Sahara” – spectacol de teatru pentru copii

20:00 – Cinema: „Vulpea și iepurașul salvează pădurea”

Duminică, 1 iunie, Parcul copiilor, Amfiteatru

11:00 – 18:00 – Radio Vacanța: muzică, jocuri și distracție pe tot parcursul zilei

12:00 – Spuma Light Party

20:00 – Cinema: „Flow” – un film premiat și aplaudat internațional

Intrarea este liberă.

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite