Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Actualitate

Vom avea undă verde la semafoare din 1 septembrie!

Publicat

pe

Noile semafoare vor fluidiza traficul în Timișoara, susține primarul Nicolae Robu, care, marți, i-a acuzat din nou de rea-credinţă pe cei care au crticat sistemul inteligent de trafic instalat în oraş.

„Am un gust amar de fiecare când văd cum proiectele care fac cinste Timişoarei sunt luate în derâdere şi duse în derizoriu de unii dintre timişoreni. Nu ştiu de ce există această plăcere pe care nu o vedem nicăieri în ţară, de a crea imagine negativă propriului oraş”, a spus primarul.

În ceea ce priveşte unda verde, şoferii se vor bucura de ea din 1 noiembrie, promite edilul-şef. Culoarea verde o vor vedea şoferii de pe arterele principale şi cele mai aglomerate din oraş. Însă pe străzile adicente, unde s-au montat semafoare, conducătorii auto se vor trezi şi că stau la semafor pe roşu.

„Noul sistem de semaforizare nu este pus în funcţiune. Se testează comunicarea între semafoare şi sistemul de control. Nu există încă o corelare care să asigure undă verde. De la 1 septembrie vom avea sistemul funcţional şi undă verde în oraş. Vor avea prioritate arterele mai aglomerate şi pe arterele secundare nu va putea fi undă verde când marile bulevade sunt aglomerate. Dar traficul va fi optimizat”, promite Robu.

Proiectul Sistemului de trafic management, în valoare de  44 de milioane de lei, presupune montarea de semafoare în 134 de intersecții din Timișoara. Au fost amplasate și 230 de camere video și a fost creat și un centru de comandă pentru sistem.

Citeste mai mult
Click pentru a comenta

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Cultură

Festivalul Național de Folclor „Petrică Moise“, ediția a V-a, la Timișoara

Publicat

pe

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș cu sprijinul financiar al Consiliului Județean Timiș organizează Festivalul Național de Folclor ”Petrică Moise”, ediția a V-a, în 18 iunie 2026, la ora 18:30, la Teatrul Național ”Mihai Eminescu” din Timișoara.

Invitați în recital sunt Deți Iuga, Olguța Berbec, Remus Novac, Stana Stepanescu, Dumitru Teleagă, Dana Gruescu, Andreea Chisăliță, Anda Sabadoș, Iasmina Moacă, Amalia Tudose și Iris Mihan.

Acompaniază orchestra Ansamblului Profesionist „Banatul“, dirijor Sebastian Roșca. Coregrafia poartă semnătura maeștrilor Floarea și Grigore Munteanu.

Spectacolul este prezentat de Iuliana Tudor.

Biletele, în valoare de 60 de lei, sunt diponibile pe platforma: www.eventim.ro, începând cu 5 iunie 2026.

Evenimentul este finanțat de Consiliul Județean Timiș prin Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș.

Citeste mai mult

Administrație

Pasajul Slavici-Polonă va fi reconstruit. Se vor amenaja și piste de biciclete

Publicat

pe

Primarul Dominic Fritz a semnat ordinul de începere a lucrărilor de reconstrucție a Pasajului Slavici – Polonă, unul dintre cele mai degradate puncte de infrastructură din oraș. După zeci de ani de uzură și fără lucrări majore, pasajul intră într-un amplu proces de refacere a celor trei deschideri, consolidare și reabilitare structurală. Mobilizarea pentru organizarea de șantier începe de săptămâna viitoare, fără afectarea circulației în prima etapă. Primele intervenții vor include defrișările necesare amenajării șantierului.

“Pasajul Slavici – Polonă este una dintre verigile slabe ale infrastructurii din Timișoara și, după mai bine de 40 de ani fără lucrări serioase, are nevoie de investiții. S-a degradat atât de tare, încât a devenit un calvar pentru șoferi, pietoni și bicicliști, dar acum intrăm serios în reconstrucție cu o investiție de aproape 12 milioane de euro din bugetul local. Vom avea și o extindere a pasajelor în punctele unde traficul se blochează astăzi din cauza îngustării benzilor dinspre străzile Ovidiu Cotruș și Polonă”, a declarat viceprimarul Ruben Lațcău.

Investiția municipalității include reconstrucția completă a pasajului de la fosta Fabrică de Zahăr, construit în 1982, precum și modernizarea unor tronsoane din străzile Polonă, Wilhelm Tell și Ovidiu Cotruș. Infrastructura va păstra funcțiunile dedicate traficului auto, transportului public și circulației pietonale, iar în plus va include piste pentru biciclete și conexiuni mai sigure și mai accesibile pentru toate categoriile de participanți la trafic.

Astfel, vor fi reconstruite pasajul peste linia CF 926 de pe strada Ovidiu Cotruș; pasajul peste încrucișarea spre Utvin; pasajul peste linia CF dezafectată de pe strada Wilhelm Tell și vor fi reabilitați aproximativ 1,5 km de drum. De asemenea, este prevăzută menținerea și reabilitarea liniilor de tramvai pentru o potențială legătură de mobilitate. În plus, vor fi executate lucrări de amenajare a pistelor de biciclete, de modernizare a rețelei de canalizare pluvială și a iluminatului public, precum și de refacere a trotuarelor și bordurilor. Totodată, vor fi montate parapete pentru creșterea siguranței rutiere și pietonale.

Investiția, în valoare de peste 49 de milioane de lei (fără TVA), este suportată integral din bugetul local. Lucrările sunt executate de asocierea formată din Freyrom S.A., Procons Group S.R.L., Inginerie Drumuri și Poduri S.R.L. și Integrated Road Solutions S.R.L.

Foto: Primăria Timișoara

Citeste mai mult

Locale

Restricții de circulația în comuna Ghiroda. Se lucrează la trecerea la nivel cu calea ferată

Publicat

pe

La solicitarea FCC Construcción S.A. – Sucursala București, Comisia Tehnică de Circulație din cadrul Consiliului Județean Timiș a avizat închiderea temporară a circulației rutiere pe DJ 609D – strada Aeroportului, în comuna Ghiroda, în perioada 2 iunie 2026 – 31 iulie 2026.

Măsura este necesară pentru executarea lucrărilor la trecerea la nivel cu calea ferată de la km rutier 0+400 din DN6, respectiv km CF 565+426, în cadrul obiectivului de investiții „Modernizarea liniei feroviare Caransebeș–Arad, Lot 2 Lugoj–Timișoara Est”.

Restricțiile de circulație vor fi instituite cu avizul IPJ Timiș – Serviciul Rutier și cu respectarea măsurilor dispuse de acesta.

Beneficiarul lucrărilor are obligația de a asigura semnalizarea rutieră temporară aferentă restricțiilor și rutelor de deviere.

Devierea circulației rutiere se va realiza prin DN 6 și DN Centura Timișoara.

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite