Timişoreanul Cosmin Adrian Simu a luat medalia de bronz la Campionatul Continental de Masaj, care a avut loc, zilele trecute, în Grecia, la Atena.
Majoritatea sportivilor din Timişoara îl cunosc şi au apelat la terapeutul Cosmin, despre care se spune ca are „mâini de aur”.
Cosmin are un cabinet particular în Timișoara unde ajută pacienții prin chiroterapie, masaj terapeutic, masaj de relaxare, masaj cu vaccum, reflexoterapie, presopunctură și alte proceduri specifice pentru acestei ramuri.
Cosmin Adrian Simu este apreciat în comunitatea de pe Bega și pentru actele de caritate pe care le face. Amintim doar că tratamentele pentru copii și seniori de peste 70 de ani le face gratuit.
Recent el a fost numit directorul regional al Asociației de Masaj și Terapii Complementare Giurgiu, oraș în care s-a născut. Cu toate acestea el își va desfășura cu preponderență activitatea, în continuare, în orașul de pe Bega.
Campionatul Național de Masaj este în primul rând o competiție, dar în același timp și o oportunitate pentru participanți de a găsi inspirație profesională și de a crea legături între ei.
Prin participarea la această la această competiție mondială, terapeuții au posibilitatea să-și îmbunătățească tehnicile, și să-și aducă un important aport de imagine activității desfășurate de ei.
Într-un peisaj economic tot mai marcat de transformări digitale, BIZZ.CLUB Timișoara a organizat un eveniment de referință pentru antreprenorii locali, desfășurat la ZET HOTEL Timișoara. Tema principală – „De la digitalizare la automatizare și AI” – a adus în prim-plan provocările și oportunitățile pe care noile tehnologii le oferă mediului de afaceri.
Un moment educațional captivant cu Adonis Raul Răduca
Un punct de atracție al evenimentului a fost sesiunea educațională susținută de Adonis Raul Răduca, Co-fondator Afaceri Șnur. Expert în dezvoltarea afacerilor și adaptarea acestora la noile realități tehnologice, Adonis a oferit perspective valoroase despre cum antreprenorii pot integra digitalizarea în procesele lor zilnice. Prezentarea sa a inclus exemple concrete de succes și soluții inovatoare pentru eficientizarea activităților prin digitalizare și automatizare.
Spotlight pe finanțe cu Alexandru Dorian Ianos
Un alt moment esențial al evenimentului a fost spotlight-ul asigurat de Alexandru Dorian Ianos, reprezentant al Ianos Finance Consulting. Acesta a adus în discuție impactul digitalizării asupra sectorului financiar și cum instrumentele de automatizare pot optimiza gestionarea resurselor financiare ale companiilor. Strategiile prezentate au fost apreciate de participanți, oferindu-le o direcție clară în ceea ce privește adoptarea unor soluții moderne de finanțare și management. De asemenea, Dorian a evidențiat avantajele in marketing datorate participării la un podcast, emisiune tv sau radio.
De ce este importantă tranziția de la digitalizare la automatizare și AI?
Evenimentul a evidențiat faptul că simpla digitalizare nu mai este suficientă în mediul de afaceri actual. Automatizarea proceselor și utilizarea inteligenței artificiale (AI) sunt pași esențiali pentru creșterea eficienței și competitivității. Participanții au avut ocazia să descopere noi modalități prin care pot integra AI în activitățile lor, reducând astfel timpul alocat sarcinilor repetitive și concentrându-se pe dezvoltarea strategică.
Networking și schimb de idei
Pe lângă sesiunile educaționale, evenimentul a fost o oportunitate excelentă de networking pentru antreprenorii și profesioniștii prezenți. Într-un cadru relaxant, aceștia au putut face schimb de experiențe, idei și contacte utile pentru viitoare colaborări.
Evenimentul BIZZ.CLUB Timișoara de la ZET HOTEL a demonstrat încă o dată importanța adaptării continue la noile tehnologii. Digitalizarea, automatizarea și inteligența artificială nu mai sunt doar concepte futuriste, ci realități esențiale pentru succesul oricărei afaceri. Prin sesiuni educaționale valoroase și insight-uri financiare relevante, participanții au plecat cu soluții concrete și o viziune mai clară asupra viitorului lor în era digitală.
BIZZ.CLUB Timișoara rămâne un pilon important în susținerea antreprenoriatului local, oferind constant evenimente de calitate pentru dezvoltarea comunității de afaceri.
Timișoara, 10 septembrie 2024 — În această săptămână, Bizz Club Timișoara a găzduit o nouă ședință axată pe tema „business și networking intenționat”, un concept care devine din ce în ce mai relevant pentru antreprenorii care doresc să își dezvolte rețelele de contact și să își crească afacerile în mod sustenabil.
Calin Iepure, CEO al BIZZ.CLUB, a fost gazda evenimentului, unde a prezentat etapele esențiale ale networking-ului intenționat. Aceste etape subliniază importanța abordării strategice în crearea și menținerea relațiilor profesionale, punând accent pe autenticitate, colaborare și reciprocitate. „Networking-ul intenționat nu este doar despre a colecta contacte, ci despre a construi relații care aduc valoare pe termen lung”, a declarat Iepure în cadrul prezentării.
Unul dintre punctele de atracție ale întâlnirii a fost momentul de „spotlight”, susținut de Dorian Ianoș, trainer și prezentator radio, care a împărtășit din experiența sa profesională legată de importanța comunicării eficiente în mediul de afaceri. Ianoș a subliniat cum o comunicare clară și deschisă poate contribui la consolidarea relațiilor profesionale și la atingerea obiectivelor de afaceri.
De asemenea, un invitat special al întâlnirii a fost Cristian Radu, CEO al BIZZ.CLUB Madrid, care a oferit o sesiune de Q&A pe tema inteligenței emoționale, un subiect de mare interes pentru antreprenorii prezenți. Radu a răspuns întrebărilor participanților legate de modul în care inteligența emoțională poate influența pozitiv interacțiunile de business și modul de luare a deciziilor. „În afaceri, a înțelege și a gestiona emoțiile, atât proprii, cât și ale celor din jur, este crucial pentru succesul pe termen lung”, a explicat Radu.
Întâlnirea de la Bizz Club Timișoara s-a dovedit a fi încă o dată un eveniment de referință pentru comunitatea locală de business, oferind nu doar oportunități de networking, ci și perspective valoroase pentru dezvoltarea personală și profesională.
Bizz Club își continuă misiunea de a aduce împreună antreprenori și lideri din diverse industrii, facilitând schimbul de idei și colaborări strategice printr-un networking intenționat și bine direcționat.
În urmă cu câțiva ani (2019), cazul unui copilaș bolnav, fără speranță de supraviețuire, emoționa întreaga Românie.
Când medicii de la spitalele din Timișoara nu-i mai dădeau nicio șansă să trăiască, în viața lui „Bubu” a mai apărut un înger păzitor, alături de mama sa, dr. Oana Codruța Băcean Miloicov. Oana a reușit, printr-o terapie alternativă la medicina modernă, să-l vindece aproape în totalitate pe micul copilaș.
### Cum a început drama copilașului
Un om mic, dar cu o problemă de sănătate imensă. La 3 ani și o lună, băiatul ducea o luptă grea cu viața. La 2,5 ani, Bubulică era un copil perfect sănătos – vorbea, cânta, mânca. Însă, în noaptea zilei de 30 august, Bubu a ajuns pe mâinile medicilor. Îngerașului i s-a pus un diagnostic crunt: encefalită herpetică și encefalită autoimună (NMDA). În doar două luni de zile, copilul a făcut două encefalite și era inconștient! Un șoc și o durere imensă pentru mămica lui și pentru toți cei care îl cunoșteau!
### Coșmarul
După două zile de convulsii, Bubu a intrat în comă și a fost trimis la Terapie Intensivă pentru a fi intubat și ventilat mecanic. Diagnosticul presupus: encefalită virală acută. Din 30 august nu mai vorbea deloc, iar după ce doctorii au constatat la București un nou tip de encefalită (NMDA) apărut ca urmare a sechelelor cerebrale lăsate de encefalita virală inițială, situația a devenit și mai dramatică. Mai bine de două luni, Bubu a fost inconștient, nu răspundea la stimuli, nu stătea în fund, nu își putea ține capul drept și a fost alimentat pe sondă nazo-gastrică – care nu se poate ține mai mult de trei luni. De aceea, a fost operat și i s-a montat gastrostoma, un tub de hrănire direct în stomac. De la encefalită autoimună, el avea niște mișcări diskinetice și se odihnea doar dacă era sedat. În acest timp, corpul i se arcuia, devenea rigid pentru zeci de minute bune în posturi de neimaginat pentru un om. Ochii săi se duceau uneori peste cap, parcă spre suferința tot mai mare din creierul său fragil. Au fost necesare patru intervenții chirurgicale, trei pentru cateter central intravenos pe gât și o gastrostomă.
### Fără mari șanse de viață!
„Fără mari șanse de viață!” sau „Așa pentru totdeauna!” – spitalele refuzau cazul lui Bubu. „Doctorii au încercat și un tratament off-label. Un medicament care distruge celulele T ale sistemului imunitar pentru ca acesta să nu mai atace leziunile cerebrale și implicit creierul: Mabthera – cu risc mare de septicemie din orice cauză. Copilul nu mai avea sistem imunitar pentru o perioadă bună de timp. I s-au administrat până acum trei doze. Șansele lui la viață au crescut, însă, în tot acest demers în care am schimbat patru spitale, pendulând pentru diverse probleme asociate, spitalele au ajuns să refuze copilul și cazul. Săptămâna aceasta vor să ne externeze și să căutăm spitale și centre de recuperare pe cont propriu”, spunea Csilla, mama lui Bubu.
### Speranța renăscută
După un coșmar care părea interminabil, a apărut o rază de soare în viața lui Bubu și a familiei sale greu încercate. Intervenția doamnei doctor Oana Codruța Băcean Miloicov a fost providențială. După ce a auzit de caz, ea a hotărât să-l ajute prin tratament cu biorezonanță, o metodă de tratament care în România este mai puțin cunoscută, dar în țări precum SUA, Rusia, Italia, Germania etc., este folosită de mulți ani și foarte apreciată.
„După prima ședință de tratament, pe 10 decembrie 2019, Bubulică a zâmbit pentru prima dată, cam 20 de secunde, și l-am putut ține în brațe”, a mărturisit Csilla. Au urmat zeci de ședințe cu doamna doctor, care l-au făcut bine pe Bubu. Acum este un băiețel frumos și isteț care zâmbește și își trăiește copilăria cu bucurie, alături de cei dragi. Sigur că au fost multe tratamente, a făcut și mai face terapie la Barcelona, dar este pe un drum foarte bun și are parte de o copilărie normală și de o viață bună, fără să-l mai chinuie boala.
### Recunoștință
Noi, Timiș Press, care am urmărit îndeaproape acest caz și am contribuit la mediatizarea lui, vrem să mulțumim tuturor celor care au contribuit cu donații, rugăciuni, distribuiri și cu orice ajutor făcut pentru copilașul nevinovat.
Mulțumiri și doamnei Bianca Harasim, care a mediatizat cazul prin grupul de Facebook – Mămici mai tari ca Google (MMTCG), Radio Zu, televiziunilor și tuturor celor care au fost alături de noi în acest demers.
Dumnezeu să vă binecuvânteze și să aibă grijă de voi!
Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor.AcceptăRefuzădetalii
Privacy & Cookies Policy
Privacy Overview
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are as essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.