Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Fotbal

Helmut Duckadam, „eroul de la Sevilla“, a murit la 65 de ani

Publicat

pe

Helmut Duckadam, fostul portar care a câştigat Cupa Campionilor Europeni în 1986 cu Steaua şi a fost de două ori campion al României, în 1985 şi 1986, a murit, luni, la vârsta de 65 de ani.

Acesta a ajuns la Spitalul Militar din Capitală, sâmbătă, 30 noiembrie, unde a rămas internat și a murit în noaptea de 1 spre 2 decembrie, la ora 2.00.

„Acum am auzit că a murit unul dintre bunii mei prieteni. Un fost foarte bun coleg, fost foarte bun fotbalist. Este singurul român din Guiness Book. La doar 65 de ani s-a stins Helmuth Duckadam, cel care a reuşit să facă o ţară fericită. Am vorbit acum o săptână, când erai vesel. Te-ai dus prea repede, prea repede, prietene. Dumnezeu să te odihnească! Ai fost un familist convins, un om generos, ai ajutat pe toată lumea atât cât ai putut. Drum lin, prietene”, a afirmat Marcel Puşcaş, într-un video pe care l-a postat pe pagina sa de Facebook.

În vară, fostul sportiv a fost operat pe cord deschis şi, ulterior, a dezvăluit că lua zilnic între 18 şi 22 de pastile, iar costul anual al medicamentelor era cuprins între 5.000 şi 8.000 de euro, conform digisport.ro.

Helmut Duckadam s-a născut pe 1 aprilie 1959 la Semlac, judeţul Arad.

El a făcut primii paşi în fotbal la echipa Semlecana, iar în 1974 a ajuns la Şcoala Sportivă Gloria Arad. Trei ani mai târziu, a debutat ca portar la Constructorul Arad, în Divizia C, pentru ca peste un an să fie transferat de UTA, echipă la care şi-a făcut apariţa în prima divizie pe 17 septembrie 1978, într-un meci pierdut în deplasare cu CS Târgovişte.

După patru sezoane la UTA, Duckadam a fost transferat de Steaua Bucureşti. A fost supranumit „Eroul de la Sevilla“, după ce în finala Cupei Campionilor Europeni cu FC Barcelona a apărat toate cele patru lovituri de departajare, executate de Alexanco, Pedrazza, Alonso şi Marcos. Performanţa reuşită de Helmuth Duckadam pe stadionul Ramon Sanchez Pizjuan din Sevilla este înscrisă în Cartea Recordurilor.

În acelaşi an în care a câştigat Cupa Campionilor, Duckadam a suferit o operaţie la braţul drept care l-a forţat să se retragă din activitate, la vârsta de 27 de ani.

În total, are 133 de apariţii în Divizia A, 13 în Cupa României şi nouă în Cupa Campionilor Europeni. La echipa naţională a României a avut două selecţii.

Fotbal

Expoziția „Wisdom in the absence of power structures“ la Kunsthalle Bega

Publicat

pe

10 octombire 2025 – 31 ianuarie 2026

Artiste: Miriam Austin, Floriama Cândea, Ioana Cîrlig, Lera Kelemen, Marine Nouvel

Curatoare: Georgia Țidorescu

Vernisaj: 10 octombrie 2025, ora 18:00

Dj Set Mini Zucchini, ora 19:00

Expoziția propusă de curatoarea Georgia Țidorescu pentru Kunsthalle Bega, ca parte a Bega Art Prize, marchează începutul cercetării asupra spațiilor de creștere din practica curatorială — spații care, asemenea rețelelor fungice, conectează oameni și discipline, care coexistă și se întrepătrund. Curatori, artiști, scriitori, oameni de știință, profesori și producători contribuie cu metode diferite de lucru și moduri distincte de cunoaștere.

A lucra în domeniul cultural înseamnă adesea asumarea unor roluri multiple simultan, trecând rapid de la un proiect la altul, de la o echipă la alta, în cadrul unei infrastructuri fragmentate de granturi și oportunități. Acest ritm face dificilă construirea unor conexiuni, care deși se dezvoltă mai lent, devin durabile. Totuși, tocmai aceste legături par cele mai necesare: colaborări susținute în timp, în care practicile artistice și cercetarea cresc prin învățare reciprocă, în loc să reproducă modele unilaterale de transmitere.

“Wisdom In The Absence Of Power Structures” reunește lucrări de Miriam Austin, Floriama Cândea, Ioana Cîrlig, Lera Kelemen și Marine Nouvel, artiste care și-au dezvoltat practicile în dialog strâns cu cercetători din domenii diverse, precum biologia, tehnologia, filosofia sau sociologia. Ceea ce le unește nu este un singur subiect sau un anumit mediu artistic, ci angajamentul comun față de cercetare ca proces colaborativ, în care imaginația artistică și investigația științifică se alimentează reciproc. Lucrările lor deschid întrebări ce depășesc spațiul atelierului sau al laboratorului, explorând moduri alternative de circulație a cunoașterii și zone de suprapunere între practici de grijă și experimentare.

Expoziția își propune să funcționeze ea însăși ca o structură non-ierarhică, care crește prin dialog, conexiune și schimb. Nu este o concluzie, ci un început, o platformă unde practicile artistice și de cercetare se pot întâlni, se pot împleti și continuă să evolueze împreună. Asemeni rețelelor fungice care au inspirat-o, expoziția refuză linearitatea și se dezvoltă prin interconectare, creând un teren comun care poate genera noi forme de colaborare, ce se dezvoltă mai apoi în timp.

Proiect cofinanțat de Administrația Fondului Cultural Național. Proiectul nu reprezintă neapărat poziția AFCN. AFCN nu este responsabilă pentru conținutul proiectului sau pentru modul în care rezultatele proiectului pot fi utilizate. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.

Citeste mai mult

Fotbal

Maraton fotbalistic în Serie A: Sassuolo vs Udinese: 3-1 și Milan vs Napoli: 2-1

Publicat

pe

Echipa Timispress a avut un weekend încărcat prin Italia, participând la două meciuri din Seria A.

Ziua a fost deschisă cu meciul dintre Sassuolo vs Udinese, de pe Mapei Stadium din Reggio Emilia.

Aici ambele echipe erau în căutarea victoriei pentru a urca în campionat, iar gazdele au început ca din pușcă și in minutul 15 aveau deja 2 la 0.

În partea a doua oaspeții au redus din handicap și au încercat să forțeze egalarea. Doar ca lăsând o sumedenie de spatii libere, gazdele au profitat și au mai punctat o dată, stabilind și scorul final, 3 la 1.

Seara s-a încheiat pe San Siro din Milano cu un derby de tradiție al campionatului italian, Milan vs Napoli.

În fața a peste 60.000 de spectatori gazdele au început ca din tun și la pauză conduceau cu 2 la 0.

Partea secundă a început cum se putea mai rău pentru gazde, care au primit un cartonaș roșu și un penalty la aceeasi fază, transformat de oaspeți.

Cu o apărare foarte experimentată, milanezii au reușit să păstreze scorul până la final și să se impună cu 2 la 1.

Mircea Petroman

Citeste mai mult

Fotbal

Ungaria-Portugalia: 2-3, în calificările pentru Campionatul Mondial de Fotbal UEFA

Publicat

pe

Miercuri seara, la Budapesta, pe Puskas Arena în fața a 61.217 spectatori, naționala Ungariei a ținut cu greu față puternicei echipe a Portugaliei, coordonată magistral de către Cristiano Ronaldo.

Prima repriză a fost una echilibrată, cu gazdele stând în aparare și ieșind perfect pe contraatac.

Așa au și deschis scorul în minutul 21 prin Varga, cu o splendidă lovitură de cap.

Dominarea oaspeților a dat roade în minutul 36, când Bernardo Silva a preluat excelent o minge în careu și a adus egalitatea pe tabela de marcaj.

Repriza secundă a fost una dominată clar de către portughezi, care au reușit să intre în avantaj în minutul 57, grație golului marcat de Ronaldo din penalty.

Contrar cursului jocului, gazdele au egalat în minutul 84 prin același Varga, doar că până la final superioritatea oaspeților a dat roade și au mai punctat o dată prin Cancelo în minutul 87 și astfel se întorc în Portugalia cu toate cele 3 puncte.

Corespondență de la Budapesta: Mircea Petroman

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite