Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Fotbal

Premiera spectacolului SLOW DOWN!/MAI ÎNCET!, la Teatrul Național din Timișoara

Publicat

pe

Ca un preambul al primului eveniment teatral european major al Capitalei Europene a Culturii – BROS de Romeo Castellucci – Naționalul timișorean iese din cadrul convenției teatrale consacrate și deschide un drum nou, în lucrul cu oameni din afara sferei sale profesionale, într-o formulă de implicare directă, nemediată.

SLOW DOWN!/MAI ÎNCET! este un îndemn lansat unei lumi atât de grăbite, încât nu mai găsește timp să asculte. SLOW DOWN!/MAI ÎNCET! este gândul transmis de la minte la minte, de la suflet la suflet, în acest ADN al umanității neîntrerupt, din care facem parte cu toții, indiferent de culoare, de gen, de vârstă, de abilități sau de neputințe, sau de ceea ce numim „nevoi speciale”.

SLOW DOWN!/MAI ÎNCET! de Mihaela Michailov, în regia lui Horia Suru, este titlul spectacolului care închide proiectul Viitorul copiilor, parte din traseul Vocile orașului, traseu pe care Teatrul Național l-a început în urmă cu patru ani din dorința de a oferi grupurilor vulnerabile un spațiu care să le integreze în fluxul cultural și civic al comunității. Traseul Vocile orașului este inclus în programul cultural Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii.

Atelierul la care au participat în vara anului trecut șapte copii înscriși la Centrul de zi pentru copii cu dizabilități „Podul lung” a fost urmat de o piesă de teatru scrisă de Mihaela Michailov, una dintre cele mai puternice voci ale teatrului contemporan românesc, în urma participării la atelier și a cercetării. Spectacolul-eveniment SLOW DOWN!/MAI ÎNCET! este povestea prea rar și prea puțin auzită a normalității, așa cum arată ea pentru acești copii și pentru familiile lor, spusă pentru prima dată de actori și copii, împreună.

Premiera spectacolului SLOW DOWN!/MAI ÎNCET! va avea loc miercuri, 15 martie, de la ora 19.00, la Sala 2 a Teatrului Național.

Distribuția reunește o pleiadă de actori consacrați ai Teatrului Național – Claudia Ieremia, Matei Chioariu, Alina Ilea, Cătălin Ursu, Mirela Puia, Andrei Chifu, Bogdan Spiridon, Laura Avarvari, Cristina König, Roberta Popa, Ana Maria Pandele Andone, Ana Maria Cojocaru și Paula Maria Frunzetti, alături de care vor apărea copiii Roland Ambruș, Rona Ambruș, Anamaria Hodoșan, Alexandra Nedelyov, Roxana Fleischer de la Centrul de zi „Podul Lung” și Maria Lupoian. Coregrafia este semnată de Florin Fieroiu. Decorurile sunt semnate de Bianca Veșteman, costumele aparțin Gabrielei Strugaru-Popa, iar spațiul video este conceput de Răzvan Dima. Spectacolul este semnat de regizorul Horia Suru.

Biletele s-au pus în vânzare pe www.tntm.ro și la Agenția de bilete „Mărășești”, str. Mărășești nr. 2, orar marți – duminică, între orele 11 – 19, tel. 0256 201 117.

Fotografii: Adrian Pîclișan / TNTm

Citeste mai mult

Fotbal

Compania românească AnimaWings va opera curse charter de pe Aeroportul internațional „Traian Vuia“ din Timișoara

Publicat

pe

În perioada sezonului estival 2025, compania 100% românească AnimaWings va opera pentru tour-operatorul Christian Tour multiple curse charter cu plecare de pe aeroportul din Timişoara.

Toate cursele charter vor fi operate cu aeronave de tip Airbus A320, cu o configurație de 180 locuri în clasa economică. AnimaWings urmează să mute, pe sezonul de vară, o aeronavă de tip Airbus A320 la Timişoara, cu care va opera rute charter.

„Prin poziționarea unei aeronave pe Aeroportul din Timișoara, toate orarele curselor noastre charter vor fi îmbunătăţite, creând astfel un avantaj competitiv important pachetelor turistice oferite de Christian Tour”, spune Cristian Pandel, Președinte Christian Tour.

„Practic, aeronava va putea să plece cu primul zbor dimineața devreme către prima destinație de vacanță a zilei, iar astfel turiştii noștri se vor bucura din plin de toate zilele de sejur. Aceasta este o premieră în rândul tour-operatorilor din România”, a mai menționat Cristian Pandel.

Printre destinațiile estivale ale curselor charter operate de AnimaWings pentru Christian Tour se numără Antalya, Creta (Heraklion și Chania), Zakynthos, Corfu, Rodos, Tenerife, Mallorca, Hurghada sau Monastir (Tunisia). Aeronava va rămâne, însă, la baza de pe Aeroportul Timișoara pe termen lung, inclusiv în sezonul de iarnă, când AnimaWings va continua operarea de curse charter pentru Christian Tour şi/sau alți tour-operatori, către alte destinaţii turistice specifice sezonului rece (de ex. Hurghada, Egipt sau Kittila, Laponia).

„AnimaWings va da start operării de curse regulate, de linie, pe ruta Timişoara -Bucureşti – Timişoara începând din luna octombrie 2025, cu 8 frecvențe săptămânale”, spune Marius Pandel, Președintele Consiliului de Administrație AnimaWings.

„De asemenea, analizăm împreună cu Aeroportul Traian Vuia din Timișoara și Consiliul Județean crearea unei baze permanente la Timișoara, de unde să operăm atât curse interne către Otopeni, cât și curse externe directe către destinații căutate de bănățeni. Informaţii concrete cu privire la destinaţii şi orare de zbor vor fi comunicate în scurt timp”, a mai adăugat Marius Pandel, Președintele Consiliului de Administrație AnimaWings.

Citeste mai mult

Fotbal

Corespondenta de la trimisul nostru la Milano, Mircea Petroman: Derby della Madonnina: Un spectacol cu suflet și intensitate pe Stadio Giuseppe Meazza

Publicat

pe

Derby della Madonnina: Un Spectacol cu Suflet și Intensitate pe Stadio Giuseppe Meazza

Milano, 2 aprilie 2025 – Orașul Milano a vibrat din nou sub tensiunea unuia dintre cele mai pasionale derby-uri ale fotbalului mondial. Inter Milano și AC Milan s-au înfruntat într-un nou episod din eternul Derby della Madonnina, de această dată în semifinala Cupei Italiei, oferind celor peste 75.000 de spectatori de pe Stadio Giuseppe Meazza un meci electrizant, plin de emoții, intensitate și ocazii spectaculoase.

Atmosfera dinaintea meciului – O metropolă în două culori

Cu ore bune înainte de fluierul de start, orașul Milano s-a împărțit, ca de fiecare dată, în două tabere: rossoneri și nerazzurri. Străzile răsunau de scandările suporterilor, iar drapelele cu emblemele celor două echipe fluturau pe fiecare colț de bulevard. Fiecare întâlnire între Inter și Milan este mai mult decât un simplu meci – este o confruntare a orgoliilor, a istoriei și a tradiției, o luptă pentru supremația orașului.

Istoricul confruntărilor – rivalitate centenară

Acest derby nu este doar un meci, ci o veritabilă poveste de rivalitate care datează din 1909. Înaintea acestui meci, cele două formații se întâlniseră de 239 de ori în toate competițiile oficiale. Inter conducea la general cu 88 de victorii, în timp ce AC Milan avea 79 de succese, iar 72 de meciuri s-au încheiat la egalitate. Întâlnirile din Cupa Italiei au fost întotdeauna încărcate de dramatism, iar semifinala din acest sezon nu a făcut excepție.

Cronica meciului – Ritm, faze și emoție până la final

Prima repriză a fost una alertă, ambele echipe intrând hotărâte să tranșeze meciul încă din start. Lautaro Martínez a avut o oportunitate uriașă în minutul 14, însă Mike Maignan a fost imperial între buturi. De cealaltă parte, Rafael Leão a semnat cea mai mare șansă a Milanului, cu un șut din afara careului care a trecut milimetric pe lângă bară.

După pauză, jocul s-a animat și mai mult. În minutul 54, Inter a deschis scorul prin Nicolo Barella, care a finalizat spectaculos o combinație rapidă cu Mkhitaryan. Bucuria nerazzurrilor a fost însă de scurtă durată – în minutul 68, Olivier Giroud a restabilit egalitatea după o fază creată de Pulisic și finalizată cu sânge rece.

Ultimul sfert de oră a fost sufocant. Ambele formații au avut șanse uriașe să dea lovitura decisivă – Thuram a ratat incredibil singur cu portarul, iar Theo Hernandez a lovit bara transversală din lovitură liberă. Fluierul final a consemnat o remiză echitabilă: Inter Milano – AC Milan 1-1.

Eroi și momente-cheie

Mike Maignan și Yann Sommer au fost coloanele de rezistență ale celor două echipe, oprind șanse clare de gol. În atac, Giroud și Barella au fost oamenii decisive, în timp ce Ruben Loftus-Cheek și Çalhanoğlu au dominat centrul terenului. Meciul a fost lipsit de controverse majore, dar a abundat în tensiune și dueluri spectaculoase.

Ce urmează?

Manșa retur, programată pe 23 aprilie, se anunță a fi o adevărată finală înainte de finală. Cu un rezultat deschis, totul se va decide în următoarea confruntare de pe Meazza, iar miza este uriașă: un loc în finala Cupei Italiei și, mai important, onoarea de a învinge marea rivală.
Derby della Madonnina rămâne o sărbătoare a fotbalului pur, un duel în care fiecare pas, fiecare duel și fiecare gol contează. Și, dincolo de scor, câștigătorul real este publicul milanez și iubitorii fotbalului din întreaga lume.

Mircea Petroman

Citeste mai mult

Fotbal

FCSB s-a calificat în optimile Europa League

Publicat

pe

După o dublă manșă excepțională contra grecilor de la PAOK Salonic, echipa patronată de Gigi Becali a reușit o calificare în optimile Europa League.

Meciul de joi seara a fost unul fără istoric, bucureștenii dominând autoritar și învingând cu 2 la 0 pe Național Arena în fața a peste 50.000 de spectatori.

Această calificare va umple vistieria clubului bucureștean cu 20 de milioane de euro până acum din primele de la UEFA și banii din vânzarea biletelor.

În turul următor, FCSB va întâlni în dublă manșă, pe 6 și 12 martie, pe Lyon din Franța.

Mircea Petroman

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite