Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Fotbal

Reprezentanții HoReCa din Timișoara, nemulțumiți de intenția Primăriei de a majora impozitele pe clădirile nerezidențiale

Publicat

pe

Reprezentanţii HoReCa din Timişoara i-au transmis o scrisoare deschisă primarului Dominic Fritz, nemulţumiţi de intenţia Primăriei Timişoara de a majora de trei ori impozitul pe clădirile nerezidenţiale.

Semnatarii scrisorii îi transmit edilului că l-au susţinut în campania electorală, dar că nu USR a câştigat alegerile, ci comunitatea a dorit să sancţioneze fostele administraţii ale oraşului din ultimii ani.

Zilele trecute, Primăria municipiului Timişoara a organizat o dezbatere pentru a majora impozitele pe clădiri nerezidenţiale de trei ori.
”De patru ani ne luptăm cu o administraţie incapabilă şi depăşită de realitatea economică a sofisticatului oraş, TIMIŞOARA! Domnule primar Dominic Fritz, v-am susţinut cu toată puterea şi forţa încrederii într-un viitor curat şi autentic. Dezamăgirea este cruntă şi ne obligă să ne întrebăm cât de mult am fost păcăliţi? Mi s-a spus că trebuie să aşteptăm 3 ani să recalibrăm această greşeală fatală. Nu pot să cred că am fost atăt de rău păcăliţi. Este foarte adevărat că l-am învins pe bietul domn primar Robu, nicidecum că aţi câştigat alegerile unei comunităţi disperate, dar am fost convinşi că veţi înţelege că este unica şansă pentru toţi de a merge mai departe, timişoreni şi exponenţi ai unei frustrări inimaginabile, asumându-vă o responsabilitate istorică. Domnule Dominic Fritz, nu USR-ul a câştigat Timişoara, ci timişorenii au ales să rişte viitorul lor cu un minuscul necunoscut, căruia i s-au dat mii de credite în alb şi astfel au fost sancţionate fostele administraţii, după mai bine de 30 de ani de debusolare!”, îşi începe Corina Macri scrisoarea.

În continuare, Macri arată că vorbeşte în numele antreprenorilor care doresc să investească în Timişoara, însă, spune ea, ”autorităţile ne ignoră şi ne blochează”.
”Vorbesc în numele tuturor antreprenorilor români care vor să investească şi să dezvolte afaceri de succes în comunitatea locală în care trăiesc. Suntem mulţi şi reali, din păcate autorităţile ne ignoră şi ne blochează cu fiecare ocazie. Timişoara se subordonează corporaţiilor multinaţionale, sfidând şi acum în al 13 -lea ceas, iniţiativa privată locală. Aşa nu putem evolua, ci doar ne raportăm la cifre şi statistici, din ce punct al relativităţii vă convine! Situaţia urbei noastre este în cădere liberă şi tinde spre autodistrugere”, scrie Corina Macri.
În scrisoare se face apel la susţinerea economiei locale şi atrage atenţia că Timişoara este oraşul cu cele mai mari impozite şi taxe locale din ţară.
”Anul trecut, onorabil Domn primar ne-aţi explicat că aţi moştenit un buget vulnerabil şi aţi făcut apel la înţelegerea noastră, cu promisiunea că de anul viitor ( 2021) se vor corecta aceste aberaţii. Menţionez, Timişoara este oraşul cu cele mai mari impozite şi taxe locale din România. Toate acestea se întâmplă doar pentru că nu avem coloană verticală şi ne ascundem după fiecare interes material minor, în detrimentul unei regiuni cândva de ”frunce”. De mulţi ani, fără număr, fiecare consilier local este impulsionat sau motivat prostituant de ieftin, doar pentru a susţine decăderea şi distrugerea minunatei noastre urbe. Întelegem să plătim impozite şi taxe luxuriante intr-un oraş premium şi exclusivist, pe măsura costurilor. Ca în Viena, reperul timişorean de lifestyle, am accepta să plătim aceste impozite exagerate, dacă am beneficia de servicii pe măsură.  În realitate ştiţi cum e Timişoara? Murdară, toxică, coruptă, snoabă şi exploatată”, se mai arată în textul scrisorii.
Corina Macri mai atrage atenţia că Timişoara este singurul mare oraş din România care nu are un hotel de cinci stele.
”Din cauza unor oameni tâmpi şi rău intenţionaţi, Timişoara este singurul mare oraş din România care nu are un hotel de cinci stele, care nu are şi nici nu stimulează producţia şi afacerile locale, favorizând doar multinaţionalele care nu plătesc impozite pe venit la bugetul local. (…) Ne sfidaţi cu un număr de voturi majoritare în Consiliul Local, dar nu uitaţi, sunteţi atât de trecători în aroganţa pe care o abordaţi!  Cum am trecut 30 de ani, vom mai trece încă trei şi sper să învăţăm cu toţii că trebuie să alegem oamenii care ne reprezintă, nu să îi sancţionăm pe cei vinovaţi. Volens, nolens, Timişoara se va dezvolta organic, noi nu vom muri, chiar dacă afacerile noastre sunt grav afectate de decizii iraţionale. Dar cei care ne acuză atât de grav, cu conotaţii penale, suntem convinşi că vor dispărea din orizontul administrativ cât de curând şi vom reuşi să susţinem Timişoara timişorenilor! Timişoara s-a dovedit că nu are legătură cu administraţia Fritz, din păcate! Nu ne subestimaţi, am declanşat o revoluţie, chiar nu mai contează o grupare politică fără doctrină şi respect faţă de votanţii săi!”, îşi încheie Corina Macri scrisoarea.

Fotbal

PSG a câștigat finala Champions League 2025

Publicat

pe

Anul acesta finala Champions League a avut loc la Munchen, pe Alianz Arena în fața a 64.327 de spectatori, unde Paris Saint-Germain a învins-o pe Inter Milano cu scorul de 5-0.

Golurile parizienilor au fost marcate de Achraf Hakimi (minutul 12), Desire Doue (20, 63), Khvicha Kvaratskhelia (73) și Senny Mayulu (86).

Ca în fiecare an, redacția Timispress a fost la fața locului și vă transmite cele mai frumoase poze si reportaje din cadrul evenimentului.

Sărbătoarea a început încă de vineri seara, când suporterii celor 2 echipe au început să umple terasele și puburile bavareze.

În ziua meciului, cele două Fan Zone s-au umplut și ele de suporterii care nu au avut norocul să prindă un bilet la meci.

Pe stadion, galeriile celor două combatante au fost la înălțime și au creat un spectacol unicat, care a fost deschis de către formația Linkin Park cu un concert fabulos.

Meciul a fost unul dominat de la un cap la altul de către formația franceză care s-a impus cu un categoric 5 la 0, scor care nu lasă loc de alte interpretări.

În tribune atmosfera a fost explozivă pe perioada celor 90 de minute, dominată de fanii parizieni care au aprins sute de torțe pe perioada meciului.

La centru s-a aflat românul Istvan Kovacs, care a avut o evoluție exemplară, fiind lăudat de toate publicațiile din lume.

De menționat că anul viitor finala Champions League va avea loc la Budapesta.

Mircea Petroman

Citeste mai mult

Fotbal

RESTRICȚII de trafic în mai multe zone din Timișoara

Publicat

pe

Comisia de circulație din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara a avizat închiderea circulației rutiere în mai multe zone din oraș, începând de mâine, 29 mai 2025, până la data de 2 iunie 2025, cu ocazia desfășurării mai multor evenimente sportive sau religioase.

Astfel, joi, 29 mai2025, traficul rutier va fi închis pe bulevardul Regele Ferdinand I, pe segmental adiacent Catedralei Mitropolitane, în intervalul orar 11:15 – 12:45, cu ocazia desfășurării ceremonialului militar și religios dedicat Zilei Eroilor.

Totodată, cu ocazia zilei de 1 iunie 2025, și a desfășurării evenimentului sportiv dedicat copiilor, „Bulevardul Copiilor la UVT”, traficul rutier va fi închis în intervalul orar 04:00 – 17:00, pe bulevardul Vasile Pârvan, respectiv Pasajul Michelangelo, inclusiv accesul din bulevardul Corneliu Coposu.

De asemenea, luni, 2 iunie 2025, circulația rutieră va fi închisă pe strada Regiment 6 Artilerie Grea, în intervalul orar 09:00 – 15:00, în vederea calării unei automacarale.

Recomandăm șoferilor să folosească rute alternative pe perioada desfășurării evenimentelor și lucrărilor.

Citeste mai mult

Fotbal

Finalele cupelor europene: Inter vs. PSG, Manchester United vs. Totenham Londra și Chelsea Londra și Betis Sevilla

Publicat

pe

Marți, miercuri și joi s-a derulat un adevărat regal fotbalistic în cupele europene.

Săptămâna a început cu un adevărat „thriller“ între Inter Milano și Barcelona. Scorul după 90 de minute a fost 3 la 3 și s-a intrat în prelungiri, acolo unde Inter a mai punctat o dată și s-a calificat în finala de la Munchen din 31 mai.

În a doua semifinală, PSG a câștigat contra celor de la Arsenal Londra și astfel se pregătesc și ei de marea finală.

În Europa League au ajuns în finala din 21 mai de la Bilbao, Manchester United, care a trecut de Bilbao cu scorul general de 7 la 1 și Totenham Londra, care a trecut de Bodo Glint cu scorul de 5 la 1 la general.

În Conference League se vor duela pe 28 mai, la Wroclaw, Chelsea Londra și Betis Sevilla.

Luna mai se anunță plină de evenimente fotbalistice de mare valoare.

Mircea Petroman

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite