Ne găsiți și pe:

Fotbal

UTA Arad și-a prezentat lotul pentru noul sezon în Liga I

Publicat

pe

Prezentarea lotului echipei de fotbal UTA Arad pentru sezonul 2021-2022 al Ligii I a fost primul eveniment cu public organizat pe noua arenă „Francisc Neuman” din Arad, inaugurată anul trecut de autorități.

Astfel, lotul are următoarea componență:

Laszlo Balint (antrenor principal), Cezar Zanfir, Alin Pînzaru (antrenori secunzi), Gabi Vasiliu (antrenor cu portarii), Alexandru Radu (preparator fizic)

Darius Mihart (medic), Zsolt Nagy (fizioterapeut), Dănuț Ifrim, Călin Petrică, Nicolae Tomescu, Daniel Chiorean (maseuri)

Dragoș Balauru, Haralambie Mociu, Florin Iacob – portari

Erico da Silva, Vinko Medjimorec, Marko Vukčević, Evgenyi Shlyakov, Rolandas Baravykas,  Marius Tomozei, Alexandru Benga, Florin Ilie – fundași

Roger Jr., David Miculescu, Idriz Batha, Sorin Bustea, Pablo Passaglia, Damian Isac, Claudiu Negoescu, Desley Ubbink, Tudor Călin, Adrian Mar, Cristian Mihai, Modestas Vorobjovas – mijlocași

Liviu Antal, Ioan Hora, Marcel Mercioiu, Filip Dangubic – atacanți

Foto: uta-arad.ro

Citeste mai mult

Fotbal

Clubul UTA își prezintă echipa. Meci amical cu Ripensia Timișoara

Publicat

pe

Miercuri seara, de la ora 19.00 clubul UTA își invită susținătorii cei mai fideli la o seară de prezentare a echipei și a noului echipament de joc. Acțiunea este dedicată exclusiv suporterilor posesori de abonamente pentru stagiunea 2021-2022 a Ligii 1.

Accesul se face doar pe la tribuna I „Coco Dumitrescu”.

Lotul de jucători și staff-ul tehnic vor fi prezentate în detaliu, pe o coloană sonoră asigurată de DJ Sebuh.

După prezentare, trupa lui Laszlo Balint joacă o partidă amicală de la ora 20.00 împotriva Ripensiei Timisoara.

Totodata s-au pus în vânzare si abonamentele pentru sezonul 2021-2022, zona VIP – 2.000 lei, Tribuna I – 600 lei, Tribuna II – 450 lei și Peluze – 300 lei.

MIRCEA PETROMAN

Citeste mai mult

Fotbal

Italia a câștigat Campionatul European de fotbal după loviturile de departajare

Publicat

pe

Reprezentativa Italiei a câştigat, duminică seară, pe Stadionul Wembley din Londra, Campionatul European de fotbal, învingând în finală Anglia, scor 4-3 în urma loviturilor de departajare.

Pentru Italia este al doilea trofeu continental, după cel obţinut în 1968.

Selecţionerul Italiei, Roberto Mancini, a declarat, după câştigarea Campionatului European, că jucătorii săi au fost minunaţi.

Căpitanul Italiei, Giorgio Chiellini, a primit trofeul Euro-2020, de la preşedintele UEFA, Aleksander Ceferrin, duminică seară, pe Stadionul Wembley.

La finalul prelungirilor, s-a trecut la loviturile de departajare, scorul fiind 1-1.

La loviturile de departajare, pentru Italia au marcat Berardi, Bonucci şi Bernardeschi. Au ratat Belotti şi Jorginho.

Pentru Anglia au marcat Kane şi Maguire. Au ratat Rashford, Sancho şi Saka.

Știrea inițială: Finala EURO 2020. Italia și Anglia se vor lupta pentru cupă pe Wembley

Finala EURO 2020 la fotbal opune, duminică (ora 22:00), pe Stadionul Wembley din Londra, echipele Italiei, care are un singur titlu continental, în urmă cu 53 de ani, şi Angliei, care joacă în premieră o finală de Campionat European.

Italia a pierdut cele două finale jucate după titlul obţinut în 1968, la Roma, în timp ce Anglia avea până acum cel mai bun rezultat semifinalele, în 1968 şi 1996 (pe teren propriu).

Pentru Anglia aceasta este a doua finală a un turneu final major, şi prima fiind tot pe teren propriu, în 1966, când a câştigat Cupa Mondială, după 4-2 cu Germania de Vest (după prelungiri).

Anglia este a 13-a ţară care joacă finala EURO.

Italia şi Anglia s-au întâlnit de 27 de ori, Azzurri obţinând 10 victorii, iar englezii opt, însă insularii au mai multe goluri marcate (33-31)

Echipele probabile:
Italia: 21. Gianluigi Donnarumma – 2. Giovanni Di Lorenzo, 19. Leonardo Bonucci, 3. Giorgio Chiellini (căpitan), 13. Emerson Palmieri – 18. Nicolo Barella, 8. Jorginho, 6. Marco Verratti – 14. Federico Chiesa, 17. Ciro Immobile, 10. Lorenzo Insigne. Selecţioner: Roberto Mancini.

Anglia: 1. Jordan Pickford – 2. Kyle Walker, 5. John Stones, 6. Harry Maguire, 3. Luke Shaw – 4. Declan Rice, 14. Kalvin Phillips – 25. Bukayo Saka, 19. Mason Mount, 10. Raheem Sterling – 9. Harry Kane (căpitan). Selecţioner: Gareth Southgate.

Citeste mai mult

Fotbal

Campionatul de fotbal EURO 2020, reprogramat din cauza pademiei, la start. Programul meciurilor

Publicat

pe

Programată iniţial în 2020, competiţia a fost amânată pentru 2021 ca urmare a pandemiei de coronavirus. EURO 2020, ediţie aniversară, care celebrează 60 de ani de la primul Campionat European, se va desfăşura în perioada 11 iunie – 11 iulie 2021.

24 de echipe se aliniază la startul turneului final, care în premieră va avea loc pe 11 stadioane din tot atâtea țări europene. Este pentru prima dată când o competiție de o asemenea anvergură nu mai e gazduită de un singur stat, ci la comun.

București este printre gazde: aici vor avea loc 3 meciuri din grupe și o optime de finală.

Orașele care găzduiesc meciurile de la EURO 2020

Competiția este găzduită, în premieră, de 11 orașe: Bucureşti (România), Baku (Azerbaidjan), Copenhaga (Danemarca), Londra (Anglia), Munchen (Germania), Budapesta (Ungaria), Roma (Italia), Amsterdam (Olanda), Sankt Petersburg (Rusia), Glasgow (Scoţia), Sevilla (Spania).

România a primit organizarea a patru meciuri din cadrul Campionatului European din 2020 pe Arena Naţională din Capitală. Bucureştiul va găzdui trei partide în cadrul Grupei C şi una în faza optimilor de finală.

Astfel, pe Arena Naţională sunt programate meciurile Austria – Macedonia de Nord (13 iunie, ora 19:00), Ucraina – Macedonia de Nord (17 iunie, ora 16:00), Ucraina – Austria (21 iunie, ora 19:00), toate în Grupa C, precum şi partida din optimi care va opune câştigătoarea Grupei F şi formaţia clasată pe locul al treilea într-una din grupele A, B sau C (28 iunie, ora 22:00).

Stadioanele pe care se vor disputa jocurile

Meciuri se vor diputa și pe stadioanele: Sevilla (La Cartuja), Londra (Wembley), Glasgow (Hampden Park), Munchen (Allianz Arena), Amsterdam (Johan Cruyff Arena), Copenhaga (Parken Stadium), Roma (Stadio Olimpico), Budapesta (Puskas Arena), Sankt Petersburg (Gazprom Arena), Baku (Olympic Stadium).

Partida de deschidere va fi la Roma, pe Olimpico, între Italia și Turcia, iar finala va fi pe Wembley, în Anglia.

Componența grupelor de la EURO 2020

Grupa A (Roma şi Baku): Turcia, Italia, Ţara Galilor, Elveţia;

Grupa B (Copenhaga şi Sankt Petersburg): Danemarca, Finlanda, Belgia, Rusia;

Grupa C (Amsterdam şi Bucureşti): Olanda, Ucraina, Austria, Macedonia de Nord;

Grupa D (Londra şi Glasgow): Anglia, Croaţia, Scoţia, Cehia;

Grupa E (Sevilla şi Sankt Petersburg): Spania, Suedia, Polonia, Slovacia;

Grupa F (Munchen şi Budapesta): Ungaria, Portugalia, Franţa, Germania.

Programul turneului final (ora României)

Vineri 11 iunie

Turcia – Italia (22:00, Roma, Grupa A)

Sâmbătă 12 iunie

Ţara Galilor – Elveţia (16:00, Baku, Grupa A)
Danemarca – Finlanda (19:00, Copenhaga, Grupa B)
Belgia – Rusia (22:00, St Petersburg, Grupa B)

Duminică 13 iunie

Anglia – Croaţia (16:00, Londra, Grupa D)
Austria – Macedonia de Nord (19:00, Bucureşti, Grupa C)
Olanda – Ucraina (22:00, Amsterdam, Grupa C)

Luni 14 iunie

Scoţia – Cehia (16:00, Glasgow, Grupa D)
Polonia – Slovacia (19:00, St Petersburg, Grupa E)
Spania – Suedia (22:00, Sevilla, Grupa E)

Marţi 15 iunie

Ungaria – Portugalia (19:00, Budapesta, Grupa F)
Franţa – Germania (22:00, Munchen, Grupa F)

Miercuri 16 iunie

Finlanda – Rusia (16:00, St Petersburg, Grupa B)
Turcia – Ţara Galilor (19:00, Baku,Grupa A)
Italia – Elveţia (22:00, Roma, Grupa A)

Joi 17 iunie

Ucraina – Macedonia de Nord (16:00, Bucureşti, Grupa C)
Danemarca – Belgia (19:00, Copenhaga, Grupa B)
Olanda – Austria (22:00, Amsterdam, Grupa C)

Vineri 18 iunie

Suedia – Slovacia (16:00, St Petersburg, Grupa E)
Croaţia – Cehia (19:00, Glasgow, Grupa D)
Anglia – Scoţia (22:00, Londra, Grupa D)

Sâmbătă 19 mai

Ungaria – Franţa (16:00, Budapesta, Grupa F)
Portugalia – Germania (19:00, Munchen, Grupa F)
Spania – Polonia (22:00, Sevilla, Grupa E)

Duminică 20 iunie

Italia – Ţara Galilor (19:00, Roma, Grupa A)
Elveţia – Turcia (19:00, Baku, Grupa A)

Luni 21 iunie

Macedonia de Nord – Olanda (19:00, Amsterdam, Grupa C)
Ucraina – Austria (19:00, Bucureşti, Grupa C)
Rusia – Danemarca (22:00, Copenhaga, Grupa B)
Finlanda – Belgia (22:00, St Petersburg, Grupa B)

Marţi 22 iunie

Cehia – Anglia (22:00, Londra, Grupa D)
Croaţia – Scoţia (22:00, Glasgow, Grupa D)

Miercuri 23 iunie

Slovacia – Spania (19:00, Sevilla, Grupa E)
Suedia – Polonia (19:00, St Petersburg, Grupa E)
Germania – Ungaria (22:00, Munchen, Grupa F)
Portugalia – Franţa (22:00, Budapesta, Grupa F)

OPTIMI DE FINALĂ

Sâmbătă 26 iunie

1: 2A – 2B (19:00, Amsterdam)
2: 1A – 2C (21:00, Londra)

Duminică 27 iunie

3: 1C – 3D/E/F (19:00, Budapesta)
4: 1B – 3A/D/E/F (22:00, Sevilla)

Luni 28 iunie

5: 2D – 2E (19:00, Copenhaga)
6: 1F – 3A/B/C (22:00, Bucureşti)

Marţi 29 iunie

7: 1D – 2F (19:00, Londra)
8: 1E – 3A/B/C/D (22:00, Glasgow)

SFERTURI DE FINALĂ

Vineri 2 iulie

sfert 1: câştigătoarea optimii de finală 6 – câştigătoarea optimii de finală 5 (19:00, St Petersburg)
sfert 2: câştigătoarea optimii de finală 4 – câştigătoarea optimii de finală 2 (22:00, Munchen)

Sâmbătă 3 iulie

sfert 3: câştigătoarea optimii de finală 3 – câştigătoarea optimii de finală 1 (19:00, Baku)
sfert 4: câştigătoarea optimii de finală 8 – câştigătoarea optimii de finală 7 (22:00, Roma)

SEMIFINALE

Marţi 6 iulie

semifinala 1: câştigătoarea sfertului 2 – câştigătoarea sfertului 1 (22:00, Londra)

Miercuri 7 iulie

semifinala 2: câştigătoarea sfertului 4 – câştigătoarea sfertului 3 (22:00, Londra)

FINALA

Duminică 11 iulie

câştigătoarea semifinalei 1 – câştigătoarea semifinalei 2 (22:00, Londra)

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite