Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Locale

Portalul Libertății pentru celebrarea Revoluției din ’89, la Timișoara

Publicat

pe

Cei 35 de ani de libertate la Timișoara vor fi celebrați și cu o instalație luminoasă specială și spectaculoasă, Portalul Libertății, care va face o legătură simbolică cu trecutul și va duce la retrăirea emoției din decembrie 1989 în orașul de pe Bega.

𝐿𝑎 35 𝑑𝑒 𝑎𝑛𝑖 𝑑𝑒 𝑙𝑎 𝑅𝑒𝑣𝑜𝑙𝑢𝑡̦𝑖𝑒 𝑝𝑟𝑒𝑔𝑎̆𝑡𝑖𝑚 𝑜 𝑒𝑑𝑖𝑡̦𝑖𝑒-𝑗𝑢𝑏𝑖𝑙𝑒𝑢, 𝑎 𝑐𝑎̆𝑟𝑒𝑖 𝑡̦𝑖𝑛𝑡𝑎̆ 𝑒𝑠𝑡𝑒 𝑠𝑎̆ 𝑛𝑒 𝑟𝑒𝑎𝑚𝑖𝑛𝑡𝑒𝑎𝑠𝑐𝑎̆ 𝑑𝑒 𝑚𝑜𝑚𝑒𝑛𝑡𝑢𝑙 𝐷𝑒𝑐𝑒𝑚𝑏𝑟𝑖𝑒 1989 𝑖̂𝑛𝑡𝑟-𝑜 𝑣𝑎𝑙𝑒𝑛𝑡̦𝑎̆ 𝑐𝑜𝑛𝑡𝑒𝑚𝑝𝑜𝑟𝑎𝑛𝑎̆, 𝑟𝑎̆𝑠𝑝𝑢𝑛𝑧𝑎̂𝑛𝑑 𝑡𝑒𝑚𝑒𝑙𝑜𝑟 𝑐𝑎𝑟𝑒 𝑝𝑟𝑜𝑑𝑢𝑐 𝑛𝑒𝑙𝑖𝑛𝑖𝑠̦𝑡𝑒 𝑠̦𝑖 𝑠𝑝𝑒𝑟𝑎𝑛𝑡̦𝑎̆ 𝑖̂𝑛 𝑠𝑜𝑐𝑖𝑒𝑡𝑎𝑡𝑒𝑎 𝑛𝑜𝑎𝑠𝑡𝑟𝑎̆. 𝐼̂𝑛 𝑓𝑒𝑙𝑢𝑙 𝑎𝑐𝑒𝑠𝑡𝑎 𝑛𝑒 𝑑𝑜𝑟𝑖𝑚 𝑠𝑎̆ 𝑎𝑗𝑢𝑛𝑔𝑒𝑚 𝑙𝑎 𝑔𝑒𝑛𝑒𝑟𝑎𝑡̦𝑖𝑖𝑙𝑒 𝑡𝑖𝑛𝑒𝑟𝑒 𝑐𝑎𝑟𝑒 𝑠̦𝑡𝑖𝑢 𝑝𝑟𝑒𝑎 𝑝𝑢𝑡̦𝑖𝑛𝑒 𝑑𝑒𝑠𝑝𝑟𝑒 𝑝𝑒𝑟𝑖𝑜𝑎𝑑𝑎 𝑐𝑜𝑚𝑢𝑛𝑖𝑠𝑡𝑎̆ 𝑠̦𝑖 𝑅𝑒𝑣𝑜𝑙𝑢𝑡̦𝑖𝑒. 𝐷𝑎𝑟 𝑠̦𝑖 𝑠𝑎̆ 𝑟𝑒𝑐𝑎̂𝑠̦𝑡𝑖𝑔𝑎̆𝑚 𝑒𝑚𝑜𝑡̦𝑖𝑎 𝑠̦𝑖 𝑖𝑛𝑡𝑒𝑟𝑒𝑠𝑢𝑙 𝑔𝑒𝑛𝑒𝑟𝑎𝑡̦𝑖𝑒𝑖 𝑐𝑎𝑟𝑒 𝑎 𝑓𝑜𝑠𝑡 𝑎𝑡𝑢𝑛𝑐𝑖 𝑖̂𝑛 𝑠𝑡𝑟𝑎𝑑𝑎̆ 𝑝𝑒𝑛𝑡𝑟𝑢 𝑙𝑖𝑏𝑒𝑟𝑡𝑎𝑡𝑒𝑎 𝑛𝑜𝑎𝑠𝑡𝑟𝑎̆, 𝑎 𝑡𝑢𝑡𝑢𝑟𝑜𝑟, spune primarul Dominic Fritz.

Această lucrare a studioului britanic Lucid Creates va fi amplasată pe malul Begăi și va integra o coloană sonoră compusă de artiștii timișoreni Petre Ionuțescu și Cristian Văduva, care recreează sunetele Revoluției din Decembrie 1989 de pe străzile Timișoarei.

Pornirea instalației va avea loc în 16 decembrie 2024, ora 18,00.

Participanții sunt apoi invitați să se alăture tradiționalului Marș al Eroilor. Instalația va putea fi vizitată până în 2 ianuarie.

În perioada 16 – 20 decembrie 2024, în Timișoara vor avea loc mai multe evenimente în aer liber dedicate Revoluției din 1989. Acestea fac parte din programul „35 de ani de libertate” și sunt organizate de instituții și organizații din Timișoara.

Principalele puncte de interes din programul care are loc în aer liber sunt:

– 𝐏𝐨𝐫𝐭𝐚𝐥𝐮𝐥 𝐋𝐢𝐛𝐞𝐫𝐭𝐚̆𝐭̦𝐢𝐢: o instalație luminoasă de dimensiuni impresionante (15x5x10 metri), lucrare a studioului britanic Lucid Creates, care funcționează ca un pasaj de legătură cu trecutul, cu istoria noastră. La Timișoara, lucrarea integrează o coloană sonoră compusă de artiștii timișoreni Petre Ionuțescu și Cristian Văduva, care recreează sunetele Revoluției din Decembrie 1989. Cu mărturii sonore, înregistrări de pe străzile Timișoarei din zilele Revoluției în care se aud scandări, focuri de armă, strigătele timișorenilor, lucrarea are scopul de a ne aduce aminte de curajul și jertfa de acum 35 de ani. Lucrarea va fi amplasată într-un spațiu simbolic, pe malul Begăi, în zona verde nou creată anul acesta, în perioada 16 decembrie 2024 – 2 ianuarie 2025. Pornirea instalației va avea loc în 16 decembrie 2024, ora 18,00. Participanții sunt apoi invitați să se alăture tradiționalului Marș al Eroilor.

Organizatori: Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, Asociația Timișoara 2023, Asociația Daisler

BCR – sponsor principal

Profi Rom Food și Asociația Miltonia – sponsori partener.

– 𝐌𝐚𝐫𝐬̦𝐮𝐥 𝐄𝐫𝐨𝐢𝐥𝐨𝐫 – 16 decembrie, ora 18:30, punctul de plecare: Piața Maria. Este un marș al timișorenilor la care sunt așteptate toate generațiile de timișoreni. Traseul include opriri la locuri încărcate de semnificație, precum Catedrala Mitropolitană, Opera Națională Română, Memorialul Revoluției sau Cimitirul Eroilor. Parcurgerea întregului traseu durează în jur de două ore și jumătate. Oricine e binevenit pentru orice parte din traseu.

Organizator: Asociația Suporterilor Timișoreni Druckeria.

– 𝐄𝐱𝐩𝐨𝐳𝐢𝐭̦𝐢𝐢 𝐨𝐮𝐭𝐝𝐨𝐨𝐫:

Expoziții de fotografie Constantin Duma. Locații: Pod Andrei Șaguna (perioadă 06.12 – 07.01.2025) și lângă Vila Mal (perioadă 16.12 – 07.01.2025).

Expoziție de fotografie Cătălin Regea – Podul de la Maria (10.12 – 06.01 2025). Expozițiile de fotografie reconstituie prin imagini de arhivă emoțiile și atmosfera lui Decembrie 1989 într-un oraș flămând de libertate.

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Timișoara

𝐄𝐱𝐩𝐨𝐳𝐢𝐭̦𝐢𝐚 𝐝𝐞 𝐝𝐞𝐬𝐞𝐧𝐞 𝐚 𝐥𝐮𝐢 𝐃𝐚𝐧 𝐏𝐞𝐫𝐣𝐨𝐯𝐬𝐜𝐡𝐢 – lucrările amplasate pe fațadele clădirii fostei Garnizoane (str. Alba Iulia și str. Lucian Blaga) și pe cuburile publicitare din oraș prezintă printr-o serie de cuvinte cheie sau imagini sugestive, miza lui Decembrie 1989, dar și provocările prin care trece Europa acum (perioada: 10 decembrie – 07.01.2025).

Organizatori: Centrul de Proiecte și Casa de Cultură a Municipiului Timișoara.

– 𝐒𝐢𝐦𝐛𝐨𝐥𝐮𝐫𝐢 𝐥𝐮𝐦𝐢𝐧𝐨𝐚𝐬𝐞 𝐚𝐦𝐩𝐥𝐚𝐬𝐚𝐭𝐞 𝐩𝐞 𝐬̦𝐜𝐨𝐥𝐢 – 15 unități de învățământ, care și-au dorit să fie parte a misiunii de păstrare a memoriei lui Decembrie 1989, vor avea amplasate semne luminoase de mari dimensiuni, care reproduc unul din simbolurile Revoluției, semnul victoriei (perioada 09.12 – 07.01.2025).

Organizator: Administrația pentru Sănătate și Educație a Municipiului Timișoara.

– 𝐓𝐮𝐫𝐮𝐥 𝐠𝐡𝐢𝐝𝐚𝐭 𝐚𝐥 𝐑𝐞𝐯𝐨𝐥𝐮𝐭̦𝐢𝐞𝐢 𝐝𝐢𝐧 𝟏𝟗𝟖𝟗 – Parcurgerea unui traseu de 1,5 kilometri în centrul orașului, prin locurile cele mai importante ale acelor zile, împreună cu un ghid autorizat și pe baza informațiilor lui Adrian Kali, revoluționar și doctor în istorie specializat în Revoluția de la Timișoara.

Tururile sunt gratuite, dar e obligatorie înscrierea pe: https://visit-timisoara.com/ro/oras-liber/ (perioada: 15-16 decembrie, ora 15:00 | 18-21 decembrie, ora 16:00).

Organizator: Visit Timișoara (Organizația de Management al Destinației Timișoara).

– 𝐂𝐨𝐧𝐜𝐞𝐫𝐭𝐮𝐥 𝐑𝐨𝐜𝐤 𝐟𝐨𝐫 𝐑𝐞𝐯𝐨𝐥𝐮𝐭𝐢𝐨𝐧 – Eveniment deja tradițional, concertul va avea loc în 20 decembrie, de la ora 19,00, în Piața Victoriei. Urcă pe scenă: Implant pentru Refuz, Spitalul de Urgență, Marco Mendoza, Doomsday Astronaut.

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Timișoara.

Sursa foto: Primăria Timișoara

Locale

Zboruri directe de la Timișoara spre Istambul, cu compania Turkish Airlines

Publicat

pe

Lansarea primei curse directe spre Istanbul cu Turkish Airlines de pe Aeroportul Internațional „Traian Vuia“ din Timișoara a avut loc miercuri, 1 aprilie.

Astfel s-a deschis o conexiune importantă a orașului Timișoara, a vestului șării, către una dintre cele mai mari porți aeriene ale lumii.

Nu este doar o nouă rută, ci o conexiune reală cu sute de destinații internaționale, 350 mai exact, din 132 de țări, care crează mai multe oportunități pentru business, turism și dezvoltare.

Timișoara tocmai a devenit și mai conectată, iar întreaga lume e mai aproape ca niciodată.

Zborurile vor avea o frecvență de 5/săptămână iar prețurile pornesc de la 116 euro/călătorie.

Zborul pe ruta Timișoara – Istanbul, operat de compania Turkish Airlines, durează 1 oră și 40 de minute.

Citeste mai mult

Locale

Se reia circulația cu vaporașele pe Bega, la Timișoara

Publicat

pe

Începând cu 1 aprilie 2026, transportul public pe apă se va relua oficial în Timișoara!

Zilele trecute, vaporașele STPT au fost lansate la apă, pregătind reluarea curselor regulate pe canalul navigabil Bega.

Cele șase ambarcațiuni de pasageri care au navigat pe canalul navigabil Bega în sezonul 2025 au fost retrase, începând cu data de 1 noiembrie 2025, pe platforma special amenajată din Depoul Dâmbovița.

Anul trecut, peste 140.000 de timișoreni și turiști au ales vaporașele STPT pentru deplasările lor în oraș sau pentru momentele de relaxare pe Bega, făcând parte din povestea transportului public pe apă al Timișoarei.

Citeste mai mult

Locale

Târgul de Paști din Timișoara, ediția 2026, în patru zone din centrul orașului

Publicat

pe

Între 27 martie și 14 aprilie, Târgul de Paște Timișoara va oferi o experiență completă, desfășurată ca o călătorie între piețele istorice ale orașului: Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii.

Fiecare spațiu va avea o identitate proprie, dar toate sunt unite într-un concept scenografic coerent, în care natura, arta și comunitatea se întâlnesc în inima orașului.

„Lucrăm în fiecare an ca Târgul de Paște să fie mai bine organizat și mai atractiv pentru timișoreni și pentru cei care vin la Timișoara. Vrem ca oamenii să folosească spațiul public, să stea mai mult în piețe și să simtă că orașul le aparține. Pentru copii pregătim Piața Sfântul Gheorghe cu ateliere interactive și zone dedicate sportului. Am construit un traseu clar, de la Catedrală până în Piața Unirii, astfel încât oricine să poată lua orașul la pas și să se bucure de el”, transmite viceprimarul Paula Romocean.

În Piața Victoriei, într-o atmosferă de sărbătoare, oamenii vor fi invitați să redescopere spațiul public.

În fața Operei va fi amplasată o instalație spectaculoasă de ouă de Paște, decorate de studenții Facultății de Arte Timișoara și de artiști locali consacrați.

Traseul continuă pe strada Alba-Iulia, unde decorațiuni suspendate îi vor ghida pe vizitatori spre următoarele zone ale târgului.

În Piața Libertății, accentul va fi pus pe comunitate, gastronomie și meșteșuguri. Aici vor putea fi descoperite produse locale și vor putea fi gustate preparate tradiționale, într-o atmosferă animată.

Ca de fiecare dată, Piața Sfântul Gheorghe devine un spațiu dedicat celor mici – în acest an, cu ateliere creative, organizate de Muzeul Interactiv al Copiilor (MIC), al Organizației de Management al Destinației, și activități sportive, pregătite de Sport Club Municipal Timișoara.

În Piața Unirii, loc simbolic al orașului, publicul va fi invitat să trăiască împreună spiritul Sărbătorilor Pascale.

Târgul de Paște Timișoara este un eveniment care se află la cea de-a XVII-a ediție, organizat de Primăria Municipiului Timișoara prin Casa de Cultură și co-organizat de Centrul de Proiecte și Visit Timișoara – Organizația de Management al Destinației.

Program Târgul de Paște Timișoara

27 martie – 14 aprilie 2026

ACTIVITĂȚI PERMANENTE – TÂRG CU PRODUSE ALIMENTARE ȘI NEALIMENTARE:

Locație: Piața Libertății

Program: Luni – Vineri (12:00 – 21:00), Sâmbătă – Duminică (10:00 – 22:00)

Pe 12 aprilie, programul este 12:00 – 22:00

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Timișoara

ATELIERE CREATIVE PENTRU COPII:

Locație: Piața Sfântul Gheorghe

Program: Luni – Vineri (12:00 – 19:00), Sâmbătă – Duminică (10:00 – 19:00)
Detalii: Acces gratuit, pe bază de ı̂nscriere. Atelierele au loc zilnic, cu excepția zilei de 12 aprilie

Organizatori: MIC – Muzeul Interactiv al Copiilor în parteneriat cu Uniunea Artiștilor Plastici Timișoara, VolunTIM și Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara

PROGRAM EVENIMENTE PUNCTUALE

Sâmbătă, 28 martie 2026

11:00 – Treasure Hunt în Cetate: Participare pe bază de înscriere

Organizator: MIC – Muzeul Interactiv al Copiilor

14:00 – Concursuri interactive de baschet în Piața Sf. Gheorghe

Organizator: Sport Club Municipal Timișoara

Duminică, 29 martie 2026

11:00 – Treasure Hunt în Cetate: Participare pe bază de înscriere

Organizator: MIC – Muzeul Interactiv al Copiilor

13:00 – Concert de Florii în Piața Unirii

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Timișoara

Sâmbătă, 4 aprilie 2026

11:00 – Treasure Hunt în Cetate: Participare pe bază de înscriere

Organizator: Muzeul Interactiv al Copiilor

14:00 – Concursuri interactive de handbal și rugby în Piața Sf. Gheorghe
Organizator: Sport Club Municipal Timișoara

Duminică, 5 aprilie 2026

11:00 – Treasure Hunt în Cetate: Participare pe bază de înscriere

Organizator: MIC – Muzeul Interactiv al Copiilor

12:00 – Flori de Florii: Spectacol stradal itinerant (Swaying Flower Poles & Flowers Parade) pe traseul Catedrală – Piața Victoriei – Piața Libertății – Piața Unirii

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Timișoara

17:00 – Activități sportive itinerante de baschet și handbal cu premii surpriză pe străzile alăturate Pieței Sf. Gheorghe

Organizator: Sport Club Municipal Timișoara

Sâmbătă, 11 aprilie 2026

11:00 – Treasure Hunt în Cetate: Participare pe bază de înscriere

Organizator: MIC – Muzeul Interactiv al Copiilor

Luni, 13 aprilie 2026

11:00 – Vânătoare de ouă de ciocolată: Parcul Edison (zona Lipovei), str. Alva

Thomas Edison

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Timișoara

14:00 – Vânătoare de ouă de ciocolată: Parcul Ronaț, între Calea Bogdăneștilor și str. Ion Rațiu

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Timișoara

Marți, 14 aprilie 2026

11:00 – Vânătoare de ouă de ciocolată: Parcul Lunei, str. Lunei nr. 32
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Timișoara

14:00 – Vânătoare de ouă de ciocolată: Parcul Steaua, str. Arhitect Victor Vlad
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Timișoara

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite