Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Administrație

Certificatul fiscal se poate obține online, la Timișoara

Publicat

pe

Timișorenii pot obține certificatul fiscal extrem de simplu, prin platforma Direcției Fiscale a Primăriei Municipiului Timișoara. Completarea formularelor de solicitare durează mai puțin de 3 minute, iar termenul de soluționare pentru eliberarea certificatelor fiscale este de maxim 3 zile lucrătoare, în condițiile în care toate datele furnizate sunt corecte și actualizate.

Persoanele fizice deja înregistrate în sistem, cu user și parolă, pot obține certificatul fiscal în doar câțiva pași simpli, accesând următorul link: https://plata.dfmt.ro/Plata2/auth/login

De pe platformă se face autentificarea, cu userul și parola fiecărui solicitant, apoi, din contul propriu, fiecare cetățean are posibilitatea de a vizualiza întregul său istoric de interacțiune cu Direcția Fiscală și de a accesa secțiunea de servicii de care are nevoie. Pentru certificatul fiscal, va intra în secțiunea dedicată, de unde se selectează butonul din dreapta – Adaugă o cerere. În formularul care se deschide, se vor completa câmpurile privind calitatea solicitantului (proprietar sau coproprietar), scopul pentru care se solicită certificatul, se va încărca o copie a actului de identitate și se va selecta imobilul pentru care se solicită certificatul, după care se apasă butonul Trimite. Solicitantul este notificat prin e-mail cu privire la numărul de înregistrare al cererii și termenul de soluționare.

Există posibilitatea de a solicita certificatul fiscal și fără a deține un cont de utilizator. În acest caz, solicitantul va intra pe site-ul dfmt.ro și va accesa secțiunea Cereri online, selectând apoi primul link activ din partea de sus, cel dedicat persoanelor fizice. Este necesară completarea tuturor câmpurilor formularului care sunt marcate cu steluță roșie și completarea cu atenție a adresei de e-mail și a numărului de telefon. De asemenea, este necesară introducerea codului de verificare, după care se apasă butonul Trimite.

Solicitantul are posibilitatea de a selecta modul în care dorește să obțină certificatul, prin e-mail sau la ghișeu. Precizăm că certificatele sunt semnate electronic, formulă acceptată de toate instituțiile și societățile care lucrează cu aceste documente.

În cazul vânzării mijloacelor de transport, nu mai este necesară solicitarea certificatului fiscal. Declarația de scoatere din evidență se va depune atașând contractul de vânzare cumpărare care să respecte formularul tipizat pe care îl găsiți, de asemenea, pe site-ul dfmt.ro.

Toate serviciile online oferite utilizatorilor înregistrați pe platforma Atlas, precum și procesarea plăților sunt sigure și verificabile. Până în prezent, pe platformă sunt înregistrați peste 150.000 de utilizatori și au fost efectuate mai mult de 560.000 de tranzacții.

Serviciile online sunt o alternativă rapidă, eficientă și confortabilă la modalitatea clasică de deplasare la ghișeu, asigurând o mai mare viteză de lucru pentru administrație și o economie importantă de timp și resurse pentru cetățeni.

Administrație

Arhitecții și urbaniștii din Timișoara pot să depună documentațiile pentru PUZ-uri online

Publicat

pe

Primăria Municipiului Timișoara încurajează arhitecții și urbaniștii să utilizeze procedura digitală pentru parcurgerea etapelor de elaborare a unui Plan Urbanistic Zonal (PUZ). Documentațiile pot fi transmise online încă din prima etapă, fie semnate electronic, fie semnate olograf, pentru a reduce timpul pierdut cu deplasările și a simplifica interacțiunea cu municipalitatea.

„Această măsură face parte din procesul de digitalizare și de creștere a eficienței serviciilor municipalității. Vrem să convingem mai mulți profesioniști să depună online documentațiile, unde putem urmări mai clar parcursul lor, timpii de procesare și zonele în care este nevoie de îmbunătățiri”, anunță viceprimarul Paula Romocean.

Documentațiile semnate integral cu certificat electronic pot fi încărcate online direct în platformă, fără a mai fi necesară prezentarea fizică la sediul primăriei. Pentru a facilita accesul tuturor profesioniștilor la acest serviciu, municipalitatea permite și depunerea online a documentelor semnate olograf. În acest caz, dosarul complet, cu documentele originale, va fi depus ulterior la sediul Primăriei Municipiului Timișoara, pentru obținerea avizului final și introducerea în plenul Consiliului Local.

Municipalitatea încurajează depunerea online indiferent de tipul semnăturii, atât pentru a veni în sprijinul profesioniștilor care nu dispun încă de un certificat electronic calificat, cât și pentru a reduce drumurile repetate la primărie, a economisi timp și a permite o gestionare mai eficientă a documentațiilor urbanistice.

Avizarea planurilor urbanistice, emiterea certificatelor de urbanism, emiterea autorizațiilor de construire și multe alte servicii publice sunt disponibile online, ca urmare a unui proces amplu de digitalizare a Primăriei Timișoara. Informații detaliate privind pașii de depunere online și lista documentelor necesare sunt disponibile pe site-ul Municipiului Timișoara, la adresa: https://servicii.primariatm.ro/etape-puz

 

Citeste mai mult

Administrație

RESTRICȚII de circulație în mai multe zone din Timișoara pentru lucrări la rețelele de apă și canalizare

Publicat

pe

La solicitarea Aquatim, comisia de circulație din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara a avizat restricționarea traficului rutier în mai multe zone din oraș, începând cu data de 2 februarie 2026, în vederea realizării lucrărilor de execuție la rețelele de apă și canalizare, din cadrul proiectului „CL 13: Execuție rețele de apă și canalizare Timișoara Sud Lot 1”.

Astfel, traficul rutier va fi restricționat pe strada Virgil Onițiu, în prima etapă, pe tronsonul cuprins între strada Gheorghe Doja și strada Coriolan Băran, în perioada 2 februarie 2026 – 18 februarie 2026. Apoi, în etapa a doua, în perioada 12 februarie 2026 – 18 februarie 2026, pe tronsonul cuprins între strada Coriolan Băran și strada Alexandru Odobescu.

De asemenea, circulația rutieră va fi restricționată pe bulevardul 16 Decembrie 1989, pe tronsonul cuprins între blocurile cu numerele 45 și 47, în perioada 2 februarie 2026 – 10 aprilie 2026.

Totodată, traficul rutier va fi închis parțial, pe timp de noapte, pe strada Gheorghe Lazăr.

âAstfel, pe sensul de mers dinspre Kaufland către Piața Unirii, se va instaura restricția de obligatoriu stânga pe strada Pictor Ion Zaicu, iar pe sensul opus de mers, obligatoriu stânga pe strada Nikolaus Berwanger.

Închiderea porțiunii se va aplica atât în perioada 2 februarie 2026 – 7 februarie 2026, cât și perioada 9 februarie 2026 – 14 februarie 2026, în intervalul orar 22:00–06:00, în vederea realizării lucrărilor aferente proiectului „MODERNIZAREA LINIEI FEROVIARE CARANSEBEȘ–TIMIȘOARA–ARAD, LOT 3 TIMIȘOARA EST–RONAȚ TIRAJ GR. D – ETAPA I”.

În același scop, traficul rutier va fi restricționat la circulația pe o singură bandă pe strada Gheorghe Lazăr, în perioada 13 februarie 2026 – 14 februarie 2026, în intervalul orar 09:00–16:00.

Citeste mai mult

Administrație

ANUNȚ prealabil privind afișarea publică a documentelor tehnice ale cadastrului, la Primăria Peciu Nou

Publicat

pe

Unitatea administrativ – teritorială Peciu Nou, din județul Timiș, anunță publicarea documentelor tehnice ale cadastrului pentru sectoarele cadastrale 4, 6, 7, 8, 16 și 24, începând cu data de 02.02.2026, pe o perioada de 60 de zile, la sediul Primăriei comunei Peciu Nou, conform art.14 alin (1) și (2) din Legea cadastrului și a publicității imobiliare nr.7/1996, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

Cererile de rectificare ale documentelor tehnice vor putea fi depuse la sediul Primăriei comunei Peciu Nou sau pe site-ul Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară.

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite