Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Internațional

Papa Francisc, mesaj pentru liderii lumii: „Puterea pe care o deţineţi vă va distruge“

Publicat

pe

Papa Francisc a fost protagonistul unei apariţii-surpriză, marţi, la conferinţa TED 2017 suveranul pontif îndemnând liderii lumii „să dea dovadă de o atitudine umilă” şi exprimându-şi totodată speranţa că inovaţiile tehnologice nu vor lăsa în urmă oamenii, informează Reuters.

Papa a transmis acest apel prin intermediul unui mesaj video de 18 minute filmat în Cetatea Vaticanului şi difuzat audienţei la conferinţa anuală TED, desfăşurată la Vancouver.
„Cu cât sunteţi mai puternici cu atât acţiunile voastre vor avea un impact mai mare asupra oamenilor, cu cât aveţi mai multe responsabilităţi cu atât trebuie să daţi dovadă de o atitudine umilă”, a spus suveranul pontif aşezat la un birou.

„Dacă nu, puterea pe care o deţineţi vă va distruge şi îi veţi distruge şi pe alţii”, a adăugat el.

Comentariile au venit ca un ecou al temelor abordate frecvent de papa Francisc, acesta făcând apel în numeroase ocazii ca suferinţa imigranţilor, a săracilor şi a altor persoane vulnerabile să nu fie ignorată.

Vorbind în italiană, cu subtitrare, suveranul pontif a îndemnat la solidaritate pentru a depăşi „o cultură a deşeurilor” care a afectat nu numai hrana ci şi oamenii, aceştia fiind daţi deoparte de sistemele economice care se bazează din ce în ce mai mult pe automatizare.

„Ce minunat ar fi dacă evoluţia inovaţiei ştiinţifice şi tehnologice se va împleti cu egalitatea şi incluziunea socială”, a mai spus papa Francisc.
Conferinţele TED (Technology Entertainment and Design) au devenit din ce în ce mai populare în lumea întreagă fiind urmărite în total de peste 4,6 miliarde de ori de la debutul difuzării lor online, în 2006 (www.ted.com), potrivit sursei citate.

Printre persoanele prezente la TED 2017 desfăşurată la Vancouver Convention Centre se numără antreprenorul Elon Musk, marele maestru şahist Garry Kasparov şi jucătoarea de tenis Serena Williams.

AGERPRES

Citeste mai mult
Click pentru a comenta

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Internațional

Cu bicicleta până la Zrenjanin. Cum se face trecerea graniței

Publicat

pe

Pasionații de ciclism sunt invitați să petreacă un nou weekend pe cea mai lungă pistă de biciclete din România, care leagă Timișoara de Zrenjanin.

Trecerea frontierei va fi posibilă în zilele de 28 și 29 iunie, între orele 8:00 și 20:00.

Traversarea graniței se face pe baza cărții de identitate.

Următorul weekend în care va fi permisă trecerea frontierei este 5–6 iulie, la solicitarea autorităților sârbe, cu ocazia evenimentului „Pile Fest 2025”, desfășurat la Žitište.

Acest proiect este derulat în parteneriat de Consiliul Județean Timiș, Administrația Bazinală de Apă Banat și Primăria Zrenjanin, promovând mobilitatea verde și colaborarea între comunitățile de pe cele două maluri ale frontierei.

Cei care aleg să-și petreacă sfârșitul de săptămână la Zrenjanin pot găsi informații despre cazare, restaurante și obiective turistice pe site-ul oficial: www.visitzrenjanin.com.

Citeste mai mult

Internațional

De la Timișoara la Zrenjanin, cu bicileta sau cu ambarcațiuni

Publicat

pe

În perioada 23-25 mai frontiera româno-sârbă va fi din nou deschisă pentru bicicliști și ambarcațiuni.

Consiliul Județean Timiș îi așteaptă pe toți iubitorii de natură și mișcare să profite de vremea frumoasă și să pornească într-o escapadă de weekend spre Serbia, pe două roți sau pe apă, din Timișoara spre Zrenjanin!

Trecerea frontierei se face cu cartea de identitate, de vineri până duminică, între orele 08:00 și 20:00.

Pentru cei care vor să exploreze mai mult, găsiți idei de cazare și locuri de luat masa pe: www.visitzrenjanin.com.

cordul pentru traversarea granței către Serbia, la fiecare sfârșit de lună, a fost prelungit până în august.

În acest proiect, CJ Timiș este partener alături de Administrația Bazinală de Apă Banat și de Primăria Zrenjanin.

Citeste mai mult

Internațional

Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, a primit premiul „Timișoara pentru Valori Europene“

Publicat

pe

Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, a primit, joi, la Timișoara, Premiul „Timișoara pentru Valori Europene“, cea mai înaltă distincție a Municipiului Timișoara, care onorează personalități care susțin valorile europene.

Președinta PE, Roberta Metsola: “Sunt puține orașe care reprezintă spiritul european așa cum o face Timișoara, un oraș al pionieratului, al curajului, al speranței. Orașul care a început Revoluția din 1989. Un oraș care știe prețul libertății și puterea noilor începuturi.

De aceea sunt profund onorată că orașul Timișoara a premiat Parlamentul European prin această recunoaștere a valorilor europene.

Vreau să mulțumesc locuitorilor Timișoarei, și în special primarului Dominic Fritz. Mulțumesc pentru leadership-ul dumneavoastră, pentru viziune și atașament față de Europa. Mulțumesc pentru Europa de aici”.

Primarul Dominic Fritz: „Ce moment mai bun pentru a celebra valorile europene decât astăzi, la doar câteva zile după ce cetățenii români au făcut o alegere clară și răsunătoare pentru parcursul nostru european. La alegerile de duminica trecută, mesajul nostru a fost fără echivoc: de la cetățenii orașului nostru la vocile din diaspora, Europa nu este doar o alegere politică sau economică. Este identitatea noastră. Este datoria noastră.

Roberta Metsola a fost mult timp un prieten al democrației românești. A fost alături de noi în timpul protestelor din 2017-2019, când românii au ieșit în stradă pentru a apăra statul de drept. Ea a vorbit când alții au tăcut. Într-un moment în care speranța părea fragilă, ea ne-a reamintit că Europa se uită la noi.

Și într-unul dintre cele mai frustrante și nedrepte momente pentru țara noastră, ea a spus clar și public: «Spațiul Schengen nu este complet fără România». Un adevăr simplu, rostit cu curaj”.

Foto: Primăria Timișoara

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite