Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Internațional

Xiaomi a lansat pe Redmi K30, cel mai ieftin smartphone 5G de până acum

Publicat

pe

La puțin timp după ce Qualcomm a prezentat procesorul Snapdragon 765G, Xiaomi a lansat smartphone-ul Redmi K30 cu acest procesor. Este cel mai ieftin telefon 5G de până acum, care vine cu un modem 5G integrat.

Xiaomi a anunțat în urmă cu câteva săptămâni că intenționează să lanseze în 2020 cel puțin 10 smartphone-uri 5G. Xiaomi Redmi K30 este începutul și va veni în două variante pe piață, dintre care una vine cu noul procesor Qualcomm, care aduce un modem 5G încorporat în procesor.

Redmi K30 are un ecran LCD de 6,67 inch cu o rezoluție de 2400×1080 pixeli. Dispozitivul este unul dintre primele smartphone-uri cu afișaj LCD care oferă o rată de actualizare extrem de ridicată, de 120 Hz. Ecranul are o gaură în formă de pastilă în colțul din dreapta sus, unde Xiaomi a amplasat camerele frontale. Afișajul are o sticlă de protecție Gorilla Glass 5, iar ecranul este proiectat pentru a suporta HDR10.

La interior găsim procesorul Qualcomm Snapdragon 765G cu un total de opt nuclee (Octa-Core), fie cunoscutul Snapdragon 730G, care este instalat doar în modelul cu o conexiune 4G. Snapdragon 765G are șase nuclee ARM Cortex-A55 de 1,8 GHz extrem de eficiente și două nuclee performante bazate pe arhitectura ARM Cortex-A76.

În funcție de model, memoria RAM este de 6/8 GB, memoria internă având 128 sau 256 GB, în funcție de variantă și utilizează standardul relativ rapid UFS 2.1. Spre deosebire de multe dispozitive high-end, Redmi K30 mai are un slot pentru card MicroSD și o mufă pentru căști. Smartphone-ul Xiaomi are o baterie foarte mare, de 4.500 mAh. În funcție de model, bateria are încărcare rapidă de 27 sau 30W.

Unul dintre punctele forte ale telefonului Xiaomi Redmi K30 sunt camerele. Camera principală din spate folosește un senzor Sony IMX686 de 64 MP și o deschidere F / 1,9. Există, de asemenea, tot pe spate o cameră de 8 MP cu unghi larg cu diafragmă F / 2,2. În plus, există și o cameră macro de 2 MP și una de adâncime tot de 2 MP. Un astfel de senzor de 2 MP pentru adâncime este și frontal, alături de o cameră de 20 MP.

Pe lângă mufa de 3,5 mm, există și un modul NFC, un blaster cu infraroșu, un cititor de amprente integrat în butonul de pornire și GPS cu o precizie crescută în modelul 5G. Xiaomi Redmi K30 are instalat sistemul de operare Android 10 și interfața MIUI 11, conform site-ului german Winfuture.

Chiar dacă este cel mai ieftin smartphone cu o conectivitate 5G, Xiaomi Redmi K30 este încă departe ca specificații de cel mai ieftin smartphone Samsung 5G, Samsung Galaxy A90 5G. Astfel, cel mai ieftin model Xiaomi 5G cu 6 GB RAM și 64 GB memorie internă costă puțin peste 250 de euro pe piața chineză. În același timp Redmi K30 varianta 4G are un preț începând de la 200 euro. Modelul Redmi K30 5G poate fi pre-comandat deja în China, deși încă nu este clar când va fi efectiv disponibil pe piață. Nu știm nici când va fi disponibil în Europa și în România.

Sursa Foto: via androidauthority.net

Internațional

De la Timișoara la Zrenjanin, cu bicileta sau cu ambarcațiuni

Publicat

pe

În perioada 23-25 mai frontiera româno-sârbă va fi din nou deschisă pentru bicicliști și ambarcațiuni.

Consiliul Județean Timiș îi așteaptă pe toți iubitorii de natură și mișcare să profite de vremea frumoasă și să pornească într-o escapadă de weekend spre Serbia, pe două roți sau pe apă, din Timișoara spre Zrenjanin!

Trecerea frontierei se face cu cartea de identitate, de vineri până duminică, între orele 08:00 și 20:00.

Pentru cei care vor să exploreze mai mult, găsiți idei de cazare și locuri de luat masa pe: www.visitzrenjanin.com.

cordul pentru traversarea granței către Serbia, la fiecare sfârșit de lună, a fost prelungit până în august.

În acest proiect, CJ Timiș este partener alături de Administrația Bazinală de Apă Banat și de Primăria Zrenjanin.

Citeste mai mult

Internațional

Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, a primit premiul „Timișoara pentru Valori Europene“

Publicat

pe

Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, a primit, joi, la Timișoara, Premiul „Timișoara pentru Valori Europene“, cea mai înaltă distincție a Municipiului Timișoara, care onorează personalități care susțin valorile europene.

Președinta PE, Roberta Metsola: “Sunt puține orașe care reprezintă spiritul european așa cum o face Timișoara, un oraș al pionieratului, al curajului, al speranței. Orașul care a început Revoluția din 1989. Un oraș care știe prețul libertății și puterea noilor începuturi.

De aceea sunt profund onorată că orașul Timișoara a premiat Parlamentul European prin această recunoaștere a valorilor europene.

Vreau să mulțumesc locuitorilor Timișoarei, și în special primarului Dominic Fritz. Mulțumesc pentru leadership-ul dumneavoastră, pentru viziune și atașament față de Europa. Mulțumesc pentru Europa de aici”.

Primarul Dominic Fritz: „Ce moment mai bun pentru a celebra valorile europene decât astăzi, la doar câteva zile după ce cetățenii români au făcut o alegere clară și răsunătoare pentru parcursul nostru european. La alegerile de duminica trecută, mesajul nostru a fost fără echivoc: de la cetățenii orașului nostru la vocile din diaspora, Europa nu este doar o alegere politică sau economică. Este identitatea noastră. Este datoria noastră.

Roberta Metsola a fost mult timp un prieten al democrației românești. A fost alături de noi în timpul protestelor din 2017-2019, când românii au ieșit în stradă pentru a apăra statul de drept. Ea a vorbit când alții au tăcut. Într-un moment în care speranța părea fragilă, ea ne-a reamintit că Europa se uită la noi.

Și într-unul dintre cele mai frustrante și nedrepte momente pentru țara noastră, ea a spus clar și public: «Spațiul Schengen nu este complet fără România». Un adevăr simplu, rostit cu curaj”.

Foto: Primăria Timișoara

Citeste mai mult

Internațional

Leon al XIV-lea este noul Papă

Publicat

pe

Conclavul l-a ales pe cel de-al 267-lea episcop al Romei, cardinalul Robert Francis Prevost.
Anunțul a fost dat mulțimii de cardinalul protodiacon Dominique Mamberti: „Eminența Sa Reverendisim Domn, Domnul Robert Francis, cardinal al Sfintei Biserici Romane, Prevost, care și-a ales numele pontifical Leon al XIV-lea“.
Primul Papă augustinian, el este al doilea Suveran Pontif american, după papa Francisc, dar, spre deosebire de Bergoglio, americanul Robert Francis Prevost, în vârstă de 69 de ani, s-a născut în nordul continentului și a păstorit în sudul acestuia, înainte de a fi chemat de predecesorul său să conducă Departamentul pentru Episcopi și Comisia Pontificală pentru America Latină.

„Dragi surori și frați. Acesta este primul salut al lui Hristos înviat, păstorul cel bun care și-a dat viața pentru turma lui Dumnezeu. Îmi doresc, de asemenea, ca acest salut de pace să intre în inimile voastre și să ajungă la familiile voastre, la toți oamenii de pretutindeni, la toate națiunile și la tot pământul. Pacea fie cu voi.

O pace dezarmantă, smerită și perseverentă vine de la Dumnezeu. Dumnezeu care ne iubește pe toți necondiționat. Încă auzim în urechi acea voce slabă, dar mereu curajoasă, a Papei Francisc binecuvântând la Roma. În aceeași binecuvântare, Dumnezeu ne iubește. Dumnezeu vă iubește pe toți și răul nu va birui. Mulțumesc, Papa Francisc. (…)

Împreună, trebuie să ne străduim să fim o biserică misionară, o biserică ce construiește punți și dialog, mereu deschisă să-i primească pe toți, pe toți cei care au nevoie de caritatea noastră și de prezența noastră’, a spus Papa în primul său discurs.

Papa Leon al XIV-lea a mai cerut Bisericii Catolice să fie „o biserică sinodală, o Biserică ce umblă, o biserică ce caută mereu pacea. Încercați să fiți mereu aproape, mai ales de cei care suferă atât de mult“.

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite