Ne găsiți și pe:

Locale

Aproximativ 1.500 de elevi din județul Timiș au început școala on-line

Publicat

pe

O învăţătoare de la Liceul „W. Shakespeare” din Timişoara a fost confirmată cu noul coronavirus, iar alte trei colege care au intrat în contact cu ea sunt în izolare la domiciliu.

Tot la acest liceu, o altă învăţătoare este izolată acasă după ce soţul ei a fost diagnosticat cu COVID-19.

Înainte de începutul şcolii, la o Școala Gimnazială nr.19 au fost confirmate cu SARS-COV-2 trei cadre didactice.

ISJ Timiş a anunțat că aproape 1.500 de elevi şi 150 de profesori nu au mers la şcoală, în prima zi, în judeţul Timiş.

Astfel, numărul total de elevi care urmează cursurile online, de acasă, exceptând Şcoala Gimnazială 19, se ridică la 1.469. Dintre ei, 36 sunt în carantină sau izolare, iar alţi 487 nu participă fizic la cursuri din motive de boală. Pe de altă parte, 623 de elevi din judeţ nu merg la şcoală pentru a-i proteja pe membrii familiei care suferă de boli cronice. De asemenea, alţi 359 elevi lipsesc fizic de la şcoală din alte motive ce nu ţin de aria medicală.

În total, 150 de profesori şi învăţători predau de acasă. 14 dintre ei pentru că sunt în carantină sau izolare, iar 101 din motive de boală. De asemenea, 35 de cadre didactice au ales să îşi facă meseria de acasă pentru a nu-şi pune în pericol membrii familiei, care suferă de boli cronice.

În judeţul Timiş, 348 de şcoli şi grădiniţe au început anul şcolar în scenariul verde, 251 în scenariul galben şi două şcoli, ambele din Timişoara, în scenariul roşu.

La Timişoara, 29 de şcoli şi grădiniţe au început anul şcolar în scenariul verde, cu toţi elevii prezenţi în clase, 96 în scenariul galben, cu o parte în clase şi alţii online sau chiar online toţi în primele două săptămâni, şi două în scenariul roşu, respectiv Centrul de Resurse şi Asistenţă Educaţională Speranţa, unde nu s-au finalizat lucrările de reabilitare a claselor, şi Şcoala Gimnazială nr. 19, acolo unde 3 cadre didactice au fost diagnosticate cu COVID-19.

Locale

Primele autobuze electrice scurte intră în circulație, la Timișoara

Publicat

pe

De luni, primele autobuze electrice scurte intră în circulație pe liniile E4, E4B și 46.

Toate cele 30 de vehicule au ajuns deja la Timișoara și trec prin etapele de verificare și recepție.

Autobuzele au o lungime de 10 metri, o capacitate de minimum 65 de pasageri și 20 de locuri pe scaune. Sunt confortabile, nepoluante și accesibile pentru persoanele cu mobilitate redusă, părinții cu cărucioare și vârstnici.

Primăria Timișoara va continuă înnoirea flotei de transport public astfel încât se dorește ca transportul public să devină prima opțiune pentru cât mai mulți timișoreni.

Citeste mai mult

Locale

Măsuri pentru combaterea ambroziei, la Timișoara. Peste 100 de proprietari de terenuri riscă amenzi

Publicat

pe

Primăria Timișoara continuă măsurile pentru combaterea ambroziei, o plantă invazivă cu polen extrem de alergen, care afectează sănătatea populației în sezonul cald.

În urma verificărilor desfășurate de Poliția Locală în perioada aprilie–mai, au fost identificate terenuri infestate cu ambrozie, iar municipalitatea a transmis 109 notificări către proprietarii și deținătorii acestora.

Reamintim că persoanele fizice și juridice au obligația legală de a efectua lucrări de combatere a ambroziei. Acestea trebuie realizate până la data de 30 iunie, înainte de înflorirea plantei.

Nerespectarea acestor obligații legale atrage sancțiuni:

● amenzi între 1.000 și 5.000 de lei pentru persoane fizice,

● amenzi între 10.000 și 20.000 de lei pentru persoane juridice.

După 30 iunie, reprezentanții Direcției Generale a Poliției Locale Timișoara vor efectua verificări în teren pentru a constata dacă au fost luate măsurile necesare.

Totodată, Primăria Timișoara a transmis 26 de adrese către instituții publice, universități și societăți aflate în subordinea Municipiului Timișoara, prin care au fost reamintite obligațiile legale privind prevenirea și combaterea ambroziei.

Ambrozia se răspândește rapid pe terenuri virane, șantiere, spații verzi neîngrijite sau de-a lungul căilor de comunicație. Polenul acesteia este una dintre principalele cauze ale alergiilor sezoniere, provocând simptome respiratorii severe.

Primăria Municipiului Timișoara face apel la responsabilitatea tuturor proprietarilor și administratorilor de terenuri pentru combaterea acestei plante, în vederea protejării sănătății publice și a menținerii unui mediu curat și sigur pentru cetățeni.

Timișorenii pot semnala prezența ambroziei la adresa primariatm@primariatm.ro sau la dispeceratul Poliției Locale.

Citeste mai mult

Locale

Restricții de circulația în comuna Ghiroda. Se lucrează la trecerea la nivel cu calea ferată

Publicat

pe

La solicitarea FCC Construcción S.A. – Sucursala București, Comisia Tehnică de Circulație din cadrul Consiliului Județean Timiș a avizat închiderea temporară a circulației rutiere pe DJ 609D – strada Aeroportului, în comuna Ghiroda, în perioada 2 iunie 2026 – 31 iulie 2026.

Măsura este necesară pentru executarea lucrărilor la trecerea la nivel cu calea ferată de la km rutier 0+400 din DN6, respectiv km CF 565+426, în cadrul obiectivului de investiții „Modernizarea liniei feroviare Caransebeș–Arad, Lot 2 Lugoj–Timișoara Est”.

Restricțiile de circulație vor fi instituite cu avizul IPJ Timiș – Serviciul Rutier și cu respectarea măsurilor dispuse de acesta.

Beneficiarul lucrărilor are obligația de a asigura semnalizarea rutieră temporară aferentă restricțiilor și rutelor de deviere.

Devierea circulației rutiere se va realiza prin DN 6 și DN Centura Timișoara.

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite