Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Locale

Mijloacele de transport aferente liniilor Expres 2 şi 16, revin pe traseul bulevardul Sudului – strada Mareşal Constantin Prezan

Publicat

pe

Începând din data de 29 august 2022, mijloacele de transport aferente liniilor Expres 2 şi 16  vor reveni pe traseul bulevardul Sudului – strada Mareşal Constantin Prezan.

Traseele liniilor 15, 16 şi Expres 2 vor fi modificate după cum urmează:

– LINIA EXPRES 2 va avea următorul traseu dus-întors: traseul existent de la Continental până în Piaţa Gheorghe Domăşneanu – apoi pe strada Venus – bulevardul Sudului, cu revenire pe traseul anterior, bulevardul Dr. Iosif Bulbuca (bulevardul Liviu Rebreanu)- strada Arieş – Complexul Studenţesc – Bastion – Piaţa Mărăşti – Iulius Town – strada Sf. Apostoli Petru şi Pavel.

Pe traseul strada Venus – bulevardul Sudului, se vor folosi următoarele staţii: perechea de staţii „Venus”, staţii situate în sensul giratoriu de la intersecţia străzii Venus cu strada Mareşal Constantin Prezan şi Calea Urseni (una pe strada Venus, la intrare în sensul giratoriu, pe direcţia de deplasare spre strada Mareşal Constantin Prezan, şi una la trecerea pe strada Mareşal Constantin Prezan spre Calea Urseni), perechea de staţii „Giraţie Sudului”, situate pe bulevardul Sudului, la intersecţie cu strada Mareşal Constantin Prezan (una la intrare în sensul giratoriu de pe bulevardul Sudului şi alta la ieşire din sensul giratoriu, pe bulevardul Sudului), perechea de staţii “Parc Bulevardul Sudului”, staţii situate pe bulevardul Sudului, în dreptul parcului, perechea de staţii “Bulevardul Sudului” (una situată la intrare pe bulevardul Sudului de pe bulevardul Dr. Iosif Bulbuca şi una situată pe bulevardul  Dr. Iosif Bulbuca, la intersecţie cu bulevardul Sudului, vis-a-vis de Hotel Lido).

LINIA 15 TROLEIBUZ va avea următorul traseu: traseul existent de la Poşta Mare/strada Traian Grozăvescu până pe Calea Martirilor, apoi pe strada Maresal Constantin Prezan – sensul giratoriu de la intersecţia strada Maresal Constantin Prezan cu bulevardul Sudului – bulevardul Sudului – bulevardul Dr. Iosif Bulbuca (bulevardul Liviu Rebreanu) – str. Arieş, cu revenire pe traseul F.C. Ripensia – strada Michelangelo – Poşta Mare/strada Traian Grozăvescu.

Pe traseul strada Mareşal Constantin Prezan – bulevardul Sudului – bulevardul Dr. Iosif Bulbuca (bulevardul Liviu Rebreanu) se vor folosi următoarele staţii: „Mareşal Constantin Prezan”, staţie situată la intrare pe strada Mareşal Constantin Prezan, de pe Calea Martirilor (la Baricada), “Giraţie Sudului”, staţie situată pe bulevardul Sudului, la ieşirea din sensul giratoriu spre strada Mareşal Constantin Prezan, “Parc Bulevardul Sudului”, staţie situată pe bulevardul Sudului, în dreptul parcului, sensul de deplasare spre bulevardul Dr. Iosif Bulbuca/bulevardul Liviu Rebreanu, “Bulevardul Sudului”, staţie situată pe bulevardul Dr. Iosif Bulbuca (bulevardul Liviu Rebreanu),  la intersecţie cu bulevardul Sudului, vis-a-vis de Hotel Lido, sensul de deplasare spre str. Arieş, „Spitalul Judeţean”, staţie situată pe str. Arieş lângă McDonald’s.

LINIA 16 TROLEIBUZ va avea următorul traseu: traseul existent de la Poşta Mare/strada Traian Grozăvescu până pe bulevardul Dr. Iosif Bulbuca (bulevardul Liviu Rebreanu), apoi pe bulevardul Sudului – sensul giratoriu de la intersecţia cu strada Mareşal Constantin Prezan – strada Mareşal Constantin Prezan – Calea Martirilor 1989 – str. Arieş, cu revenire pe traseul existent, până la Poşta Mare/strada Traian Grozăvescu.

Pe traseul bulevardul Dr. Iosif Bulbuca (bulevardul Liviu Rebreanu) – bulevardul Sudului – strada Mareşal Constantin Prezan – Calea Martirilor 1989, se vor folosi următoarele staţii: „Bulevardul Sudului”, staţie  situată la intrarea pe bulevardul Sudului, de pe bulevardul Dr. Iosif Bulbuca (bulevardul Liviu Rebreanu), „Parc Bulevardul Sudului”, staţie situată pe bulevardul Sudului, în dreptul parcului, sensul de deplasare spre strada Mareşal Constantin Prezan,  „Giraţie Sudului”, staţie situată pe bulevardul Sudului, la intrare în sensul giratoriu de la intersecţia cu strada Mareşal Constantin Prezan,  „Mareşal Constantin Prezan” staţie situată pe Calea Martirilor 1989, la ieşire de pe strada Mareşal Constantin Prezan, „Martir Ioan Stanciu”, staţie situată pe Calea Martirilor 1989, după intersecţia cu strada Martir Ioan Stanciu, sensul de deplasare spre Complexul Studenţesc, „Calea Martirilor”, staţie situată pe Calea Martirilor 1989, după intersecţia cu bulevardul Liviu Rebreanu, sensul de deplasare spre Complexul Studenţesc.

 

Locale

Femeie amendată cu 30.000 de lei pentru că a aruncat deșeuri pe domeniul public

Publicat

pe

Polițiștii locali din cadrul Serviciului Protecția Mediului au continuat acțiunile pentru depistarea persoanelor fizice și juridice care nu respectă legislația referitoare la abandonarea de deșeuri pe domeniul public, colectarea resturilor, transportul și depozitarea acestora, fiind aplicate, în ultimele două luni, un număr de 206 sancțiuni pe linie de mediu în valoare totală de 1.063.200 lei.

Spre exemplu, o femeie care a abandonat pe Str. Dimineții o cantitate considerabilă de deșeuri inclusiv reciclabile, textile etc, a fost sancționată conform OG 92/2021 cu amendă de 30.000 de lei.

O alta care nu a predat unui operator autorizat deșeurile pe care le deținea, printre care ambalaje carton, plastic și alte resturi, contribuind astfel la formarea unei rampe clandestine de deșeuri pe Bdul General I. Dragalina, a fost sancționată conform aceluiași act normativ cu 10.000 de lei.

O societate care producea deșeuri din construcții pe Str. Oituz, acestea fiind și amestecate, a fost sancționată tot conform OG 92/2021 cu 40.000 de lei pentru că nu a predat resturile unui operator autorizat.

O altă firmă de pe Str. Simion Mangiuca, a fost sancționată conform OUG 195/2005 cu 50.000 de lei pentru că nu a realizat în termen și în totalitate măsurile dispuse prin somație de a salubriza amplasamentul și de a evacua materialele depozitate.

Poliția Locală Timișoara atrage atenția că trebuie respectată legislația în vigoare pentru a se evita aplicarea de sancțiuni foarte mari. Verificările au loc și în perioada următoare. Persoanele care observă nereguli le pot semnala la adresa de email contact@politialoctm.ro sau la telefoanele Dispeceratului Poliției Locale 0256.246.112 ori 0256.968.

Foto: Poliția Locală Timișoara

Citeste mai mult

Locale

A fost desemnat constructorul Podului Solventul din Timișoara

Publicat

pe

Primăria Municipiului Timișoara a desemnat asocierea de constructori care va realiza Podul Solventul în urma licitației. Astfel, municipalitatea va semna contractul de lucrări cu asocierea FREYROM SA (lider) și PROCONS GROUP SRL (asociat). Investiția include primul pod construit peste Bega de la zero după Revoluție care, împreună cu Pasajul Solventul și un drum de legătură peste fosta platformă industrială, va conecta Bulevardul Dâmbovița de Calea Bogdăneștilor.

„E al doilea pod unde începem lucrările în această primăvară, după podul de la fosta Fabrică de țigări. A fost un drum lung, uneori exasperant și frustrant: documentații complexe, multă birocrație, perioade lungi de avizare, exproprieri ale unor terenuri private, atragerea de 18 milioane de euro bani europeni. O muncă uriașă, imposibil de făcut fără efortul coordonat al echipelor din Primărie, cărora le mulțumesc. Legătura de la Solventul – pasajul și podul – sunt așteptate de decenii de timișoreni și mă bucur că în sfârșit se întâmplă”, a spus primarul Dominic Fritz.

Podul Solventul face parte din Inelul IV Vest, una dintre arterele esențiale pentru fluidizarea traficului în oraș. Cu linie dublă de tramvai, patru benzi de circulație, piste pentru biciclete, trotuare largi și spații verzi, investiția Primăriei Municipiului Timișoara va contribui la reducerea traficului din zona centrală și la îmbunătățirea mobilității urbane. Proiectul municipalității include și reconfigurarea intersecției cu Bulevardul Dâmbovița, precum și conectarea la pistele de bicicletă de pe malul Begăi.

Podul Solventul, Pasajul Solventul și Noua Radială Vest fac parte din planul Primăriei Municipiului Timișoara de a dezvolta o infrastructură urbană modernă, care conectează cartierele și sprijină dezvoltarea economică a orașului.

Contractul a fost atribuit pentru suma de 96.076.330 lei (cu TVA), iar termenul de realizare a lucrărilor este de 24 de luni de la emiterea ordinului de începere. Valoarea totală a investiției este de 133,5 milioane de lei, dintre care 93 de milioane de lei provin din fonduri europene nerambursabile, prin Programul Regional Vest 2021–2027, Intervenția Regională 4.1 – Mobilitate urbană sustenabilă.

Podul Solventul – primul pod construit la Timișoara, după Revoluție

Citeste mai mult

Locale

„Curățenia până la bordură“. Carosabilul va fi măturat mecanizat și spălat, la Timișoara. Unde să nu parcați

Publicat

pe

Primăria Municipiului Timișoara reia programul “Curățenia până la bordură”. Praful care se acumulează la marginea drumului este una dintre principalele surse de poluare urbană, iar intervențiile operatorului SaluT sunt gândite pentru a curăța aceste zone, adesea greu accesibile din cauza mașinilor parcate.

Operațiunile de măturat mecanizat și de spălare a carosabilului vor începe miercuri, 22 aprilie, cu 6 străzi. Pentru o mai bună desfășurare a intervențiilor, este necesară instituirea parcării alternative a autovehiculelor, precum și restricționarea parcării pe străzile incluse în programul de curățenie. Astfel, o zi pe lună, între orele 9 și 14, pe fiecare sens de mers, locuitorii din zonele vizate sunt rugați să respecte parcarea alternativă.

Săptămâna viitoare, miercuri și joi, intervențiile de măturat mecanizat și spălare se vor realiza pe străzile Șt. O. Iosif și Iepurelui, pe tronsonul Ștefan cel Mare – Baba Dochia, pe ambele sensuri de circulație.

În zilele de luni, 27.04.2026, și marți, 28.04.2026, echipele SaluT vor interveni pe bulevardul Dâmbovița (tronsonul Calea Șagului – strada Banatul) și Calea Bogdăneștilor (tronsonul Calea Circumvalațiunii – bulevardul Cetății). De asemenea, echipele vor acționa pe străzile I.I. de la Brad și Sfinții Apostoli Petru și Pavel, pe tronsoanele strada Verde – Calea Sever Bocu, respectiv Calea Sever Bocu – strada Oravița, pe ambele sensuri de circulație.

Graficele săptămânale pentru parcarea alternativă pot fi accesate la următorul link-ul: https://www.primariatm.ro/managementul-deseurilor-salubrizare/curatenie-pana-la-bordura

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite