Ne găsiți și pe:

Locale

Primăria Timișoara va confisca banii de la cei care ocupă domeniul public ilegal

Publicat

pe

Primarul municipiului Timişoara, Dominic Fritz, a scris duminică pe pagina sa de Facebook că primăria a câştigat, în instanţă, procesul cu un club căruia i-a fost suspendată activitatea deoarece nu funcţional legal, astfel că acest club trebuie să achite suma de 250.000 de lei, bani obţinuţi pe perioada în care funcţiona ilegal.

„Săptămâna asta am înregistrat o victorie de etapă importantă pentru respectarea legii în Timişoara. Instanţa ne-a dat dreptate când am cerut confiscarea veniturilor obţinute de clubul Heaven (foto) în perioada când Poliţia Locală i-a suspendat activitatea pentru că funcţiona ilegal. Este vorba de peste 250.000 lei. Pentru prima oară, banii pe care îi fac cei care parazitează domeniul public si bazele sportive ale oraşului, ignorând legea şi sfidând Primăria şi Poliţia Locală, vor fi confiscaţi. Este o măsură de a restabili echilibrul între cei mulţi care respectă regulile şi funcţionează legal şi ceilalţi care cred că se poate oricum, pentru că aşa au fost învăţaţi până acum”, a anunțat Fritz pe Facebook.

Acesta a mai precizat  că alte zece cazuri punctuale sunt în lucru în care domeniul public al oraşului este ocupat ilegal.

„Avem în lucru peste 10 cazuri punctuale, care ocupă fără niciun titlu zeci de hectare din patrimoniul orașului, pe care au construit ilegal, au deschis cluburi, terase, baze de agrement, fac milioane fără să plătească un leu bugetului local. Măsuri vor urma în fiecare caz în parte. Este o luptă pe care clasa politică locală a evitat-o până acum, dar pe care mi-o asum. Pas cu pas, facem Timişoara bine”, a mai scris Fritz, pe rețeaua de socializare.

Locale

Exproprieri pentru realizarea Radialei de Vest din Timișoara

Publicat

pe

Primăria Municipiului Timișoara avansează cu una dintre investițiile strategice de mobilitate – Radiala de Vest – un nou drum, cu două benzi pe sens, piste de biciclete și trotuare largi. Proiectul intră într-o nouă etapă, odată cu semnarea contractului pentru serviciile necesare procedurii de expropriere conform Legii 255/2010.

„Pasajul Solventul, podul Solventul, drumul peste platforma industrială, legătura până la strada Gării și radiala Vest sunt investiții uriașe care vor aerisi zone întregi care astăzi sunt sufocate de mașini. Vom crea o nouă legătură, un nou drum, care să continue de la strada Gării, de la intersecția cu pasajul Solventul, peste calea ferată, până la șoseaua de ocolire. Mergem mai departe cu această investiție, chiar și fără finanțarea promisă de CNAIR, un parteneriat pentru care am aprobat de mai bine de un an o hotărâre de Consiliu Local”, a declarat viceprimarul Ruben Lațcău.

Radiala de Vest va lega direct vestul orașului de centură și va oferi o alternativă pentru șoferii care astăzi sunt nevoiți să traverseze zone aglomerate ale Timișoarei. Noua arteră va conecta strada Gării cu Varianta de Ocolire Timișoara Vest, prin Inelul IV și nodul rutier existent. Investiția include un drum nou, cu câte două benzi pe sens, piste pentru biciclete și trotuare, rețele de apă, canalizare pluvială și iluminat public, precum și un pasaj suprateran peste linia de cale ferată Timișoara Nord – Stamora Moravița. Totodată, este prevăzută amenajarea unei girații moderne la intersecția cu strada Carpenului.

Contractul pentru exproprierile în baza Legii nr. 255/2010 privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică are o durată de 13 luni și prevede 4 etape. Valoarea contractului este de 44.500 lei fără TVA.

Drumurile radiale ale Timișoarei – Calea Șagului, Calea Martirilor, Calea Buziașului, Calea Lugojului, Calea Sever Boc, Calea Aradului, Calea Torontalului și strada Gheorghe Lazăr/Cloșca/Balea – au fost realizate în anii ’70.

Citeste mai mult

Locale

Construcții ilegale desființate de Primăria Timișoara. Unde au „intervenit“ buldozerele

Publicat

pe

Sub amenințări și încercări de intimidare politică, funcționarii Primăriei Timișoara au pus astăzi în aplicare dispoziția primarului Dominic Fritz de desființare a mai multor construcții ridicate ilegal pe domeniul public, dat în concesiune pe strada Lacului nr. 1.

Societatea Casa Matteo a sfidat în mod repetat legea: după ce a fost sancționată cu amenzi de peste 13.000 de lei și după ce o primă dispoziție de desființare a fost pusă în aplicare, construcțiile ilegale au fost refăcute pe domeniul public. Astfel, au fost ridicate ilegal pe o suprafață de aproape 600 de metri pătrați o terasă acoperită din lemn, un bar exterior de tip pergolă, o împrejmuire cu poartă de acces și mai multe zone amenajate cu dale și beton. Mai mult, firma a ignorat și legislația de mediu, fiind amendată anul acesta cu 300.000 de lei pentru depozitarea ilegală a circa 100 mc de deșeuri amestecate (deșeuri menajere, reciclabile, moloz, deșeuri vegetale, polistiren și altele).

Construcțiile ilegale au fost ridicate pe un teren al municipiului, de circa 5.500 mp, care a fost concesionat în urmă cu 18 ani. Concesiunea nu este egală cu permisiunea de a construi fără autorizație. Societatea Casa Matteo a cerut în instanță anularea dispoziției inițiale, iar municipalitatea a câștigat atât în primă instanță, cât și la recurs, unde decizia a fost definitivă. Acum, costurile de desființare vor fi suportate de către societățile comerciale CASA MATTEO S.R.L., în calitate de executant, și DARIAN ERIC BUSINESS S.R.L., în calitate de utilizator al amenajărilor.

De la începutul acestui an, au fost puse în aplicare aproape 80 de dispoziții ale primarului Dominic Fritz pentru desființarea construcțiilor și amenajărilor ridicate fără respectarea legii pe domeniul public.

Citeste mai mult

Locale

Primele autobuze electrice scurte intră în circulație, la Timișoara

Publicat

pe

De luni, primele autobuze electrice scurte intră în circulație pe liniile E4, E4B și 46.

Toate cele 30 de vehicule au ajuns deja la Timișoara și trec prin etapele de verificare și recepție.

Autobuzele au o lungime de 10 metri, o capacitate de minimum 65 de pasageri și 20 de locuri pe scaune. Sunt confortabile, nepoluante și accesibile pentru persoanele cu mobilitate redusă, părinții cu cărucioare și vârstnici.

Primăria Timișoara va continuă înnoirea flotei de transport public astfel încât se dorește ca transportul public să devină prima opțiune pentru cât mai mulți timișoreni.

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite