Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Locale

Târgul de Paști din Timișoara, ediția 2026, în patru zone din centrul orașului

Publicat

pe

Între 27 martie și 14 aprilie, Târgul de Paște Timișoara va oferi o experiență completă, desfășurată ca o călătorie între piețele istorice ale orașului: Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii.

Fiecare spațiu va avea o identitate proprie, dar toate sunt unite într-un concept scenografic coerent, în care natura, arta și comunitatea se întâlnesc în inima orașului.

„Lucrăm în fiecare an ca Târgul de Paște să fie mai bine organizat și mai atractiv pentru timișoreni și pentru cei care vin la Timișoara. Vrem ca oamenii să folosească spațiul public, să stea mai mult în piețe și să simtă că orașul le aparține. Pentru copii pregătim Piața Sfântul Gheorghe cu ateliere interactive și zone dedicate sportului. Am construit un traseu clar, de la Catedrală până în Piața Unirii, astfel încât oricine să poată lua orașul la pas și să se bucure de el”, transmite viceprimarul Paula Romocean.

În Piața Victoriei, într-o atmosferă de sărbătoare, oamenii vor fi invitați să redescopere spațiul public.

În fața Operei va fi amplasată o instalație spectaculoasă de ouă de Paște, decorate de studenții Facultății de Arte Timișoara și de artiști locali consacrați.

Traseul continuă pe strada Alba-Iulia, unde decorațiuni suspendate îi vor ghida pe vizitatori spre următoarele zone ale târgului.

În Piața Libertății, accentul va fi pus pe comunitate, gastronomie și meșteșuguri. Aici vor putea fi descoperite produse locale și vor putea fi gustate preparate tradiționale, într-o atmosferă animată.

Ca de fiecare dată, Piața Sfântul Gheorghe devine un spațiu dedicat celor mici – în acest an, cu ateliere creative, organizate de Muzeul Interactiv al Copiilor (MIC), al Organizației de Management al Destinației, și activități sportive, pregătite de Sport Club Municipal Timișoara.

În Piața Unirii, loc simbolic al orașului, publicul va fi invitat să trăiască împreună spiritul Sărbătorilor Pascale.

Târgul de Paște Timișoara este un eveniment care se află la cea de-a XVII-a ediție, organizat de Primăria Municipiului Timișoara prin Casa de Cultură și co-organizat de Centrul de Proiecte și Visit Timișoara – Organizația de Management al Destinației.

Program Târgul de Paște Timișoara

27 martie – 14 aprilie 2026

ACTIVITĂȚI PERMANENTE – TÂRG CU PRODUSE ALIMENTARE ȘI NEALIMENTARE:

Locație: Piața Libertății

Program: Luni – Vineri (12:00 – 21:00), Sâmbătă – Duminică (10:00 – 22:00)

Pe 12 aprilie, programul este 12:00 – 22:00

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Timișoara

ATELIERE CREATIVE PENTRU COPII:

Locație: Piața Sfântul Gheorghe

Program: Luni – Vineri (12:00 – 19:00), Sâmbătă – Duminică (10:00 – 19:00)
Detalii: Acces gratuit, pe bază de ı̂nscriere. Atelierele au loc zilnic, cu excepția zilei de 12 aprilie

Organizatori: MIC – Muzeul Interactiv al Copiilor în parteneriat cu Uniunea Artiștilor Plastici Timișoara, VolunTIM și Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara

PROGRAM EVENIMENTE PUNCTUALE

Sâmbătă, 28 martie 2026

11:00 – Treasure Hunt în Cetate: Participare pe bază de înscriere

Organizator: MIC – Muzeul Interactiv al Copiilor

14:00 – Concursuri interactive de baschet în Piața Sf. Gheorghe

Organizator: Sport Club Municipal Timișoara

Duminică, 29 martie 2026

11:00 – Treasure Hunt în Cetate: Participare pe bază de înscriere

Organizator: MIC – Muzeul Interactiv al Copiilor

13:00 – Concert de Florii în Piața Unirii

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Timișoara

Sâmbătă, 4 aprilie 2026

11:00 – Treasure Hunt în Cetate: Participare pe bază de înscriere

Organizator: Muzeul Interactiv al Copiilor

14:00 – Concursuri interactive de handbal și rugby în Piața Sf. Gheorghe
Organizator: Sport Club Municipal Timișoara

Duminică, 5 aprilie 2026

11:00 – Treasure Hunt în Cetate: Participare pe bază de înscriere

Organizator: MIC – Muzeul Interactiv al Copiilor

12:00 – Flori de Florii: Spectacol stradal itinerant (Swaying Flower Poles & Flowers Parade) pe traseul Catedrală – Piața Victoriei – Piața Libertății – Piața Unirii

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Timișoara

17:00 – Activități sportive itinerante de baschet și handbal cu premii surpriză pe străzile alăturate Pieței Sf. Gheorghe

Organizator: Sport Club Municipal Timișoara

Sâmbătă, 11 aprilie 2026

11:00 – Treasure Hunt în Cetate: Participare pe bază de înscriere

Organizator: MIC – Muzeul Interactiv al Copiilor

Luni, 13 aprilie 2026

11:00 – Vânătoare de ouă de ciocolată: Parcul Edison (zona Lipovei), str. Alva

Thomas Edison

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Timișoara

14:00 – Vânătoare de ouă de ciocolată: Parcul Ronaț, între Calea Bogdăneștilor și str. Ion Rațiu

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Timișoara

Marți, 14 aprilie 2026

11:00 – Vânătoare de ouă de ciocolată: Parcul Lunei, str. Lunei nr. 32
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Timișoara

14:00 – Vânătoare de ouă de ciocolată: Parcul Steaua, str. Arhitect Victor Vlad
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Timișoara

Locale

Stana Stepănescu și Petrică Miulescu Irimică, printre invitații la Ruga Giroceană, ediția 2026

Publicat

pe

Primăria și Consiliul Local Giroc, împreună cu Casa de Cultură organizează și în acest an, la Ruga Giroceană 2026, un eveniment care promovează muzica, tradițiile cu ajutorul artiștilor îndrăgiți și invitaților speciali, care vor aduce pe scenă farmecul autentic bănățean.

Evenimentul va avea loc în perioada 31 mai – 1 iunie 2026, începând cu ora 18:00, în Grădina de vară a Căminului Cultural din Giroc.

Pe scena Rugii Girocene vor urca Stana Stepanescu și Boji, Lazărică Imbrescu, acompaniați de formația Banat Express, Petrică Irimică Miulescu și formația, Loredana Sur, Andreea Chișăliță și formația, precum și Bianca Opăriuc și Diana Bocșa.

Citeste mai mult

Locale

Muzică în spitalele din Timișoara. Primăria vrea să ofere sprijin emoțional bolnavilor

Publicat

pe

Municipiul Timișoara, prin Administrația pentru Sănătate și Educație, lansează un proiect pilot prin care muzica trece dincolo de scene și săli de concert și ajunge mai aproape de cei care au cel mai mult nevoie de ea: pacienții și cadrele medicale din cadrul spitalelor aflate în administrarea municipalității. Dincolo de tratamente și consultații, inițiativa își propune să schimbe, pentru câteva momente, atmosfera din spital, aducând prin muzică speranță, liniște și o stare de bine.

„Prin acest proiect, ducem cultura dincolo de sălile de spectacol, mai aproape de oamenii care au poate cel mai mult nevoie de ea. Muzica nu vindecă și nu putem lua grijile și teama celor care ajung la spital fie ca pacienți, fie alături de cei dragi, dar putem să le oferim câteva momente de speranță. Iar pentru personalul medical, aducem momente de respiro”, spune viceprimarul Paula Romocean.

Primul moment muzical este programat pentru 3 iunie, de la ora 17:00, la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Louis Țurcanu”. Pe parcursul lunii iunie, astfel de evenimente vor continua și la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie „Dr. Victor Babeș” și la Spitalul Clinic Municipal de Urgență.

Inițiativa municipalității face parte dintr-un demers mai amplu prin care cultura ajunge în spitale ca formă de sprijin emoțional. Pentru pacienți, spitalizarea înseamnă adesea o perioadă încărcată emoțional, cu griji și incertitudini, iar muzica vine ca o formă de alinare și încurajare.

Evenimentele sunt organizate în parteneriat cu Filarmonica Banatul Timișoara și sprijinul Casei de Cultură a Municipiului Timișoara și sunt dedicate exclusiv pacienților internați și personalului medical.

Citeste mai mult

Locale

Rezidență artistică gastronomică, la Timișoara. Apel pentru artiști, bucătari, bloggeri culinari și alți pasionați de bucătărie și alimentație sustenabilă

Publicat

pe

Asociația CRIES – Centrul de Resurse pentru Inițiative Etice și Solidare lansează la Timișoara un proiect inedit de rezidență artistică gastronomică – rezidența „Gusturi în schimbare”, ediția 2026.

Artiști, bucătari, bloggeri culinari și alți pasionați de bucătărie și alimentație sustenabilă sunt invitați să exploreze și să ilustreze artistic modul în care se adaptează practicile gastronomice, gastronomia locală, la schimbările climatice.

Rezidența va avea ca rezultat crearea unei lucrări artistice/ a unui proiect despre adaptarea culinară – poate fi o instalație multimedia (vizuală, sonoră, gustativă etc.), un scurt film documentar, un proiect fotografic, un atelier interactiv de gătit, o carte de bucate ilustrată în format digital, o serie de cartoline printate sau orice altă propunere artistică în tematica dată.

„Acest proiect de rezidență, parte a programului  „Gustul ca Patrimoniu”, derulat de CRIES, este o continuare firească a acestuia, ținând cont de noile realități climatice. Persoana selectată va avea oportunitatea de a investiga, de a reflecta și de a ne face să reflectăm cu toții asupra modului în care schimbările climatice influențează tradițiile culinare locale, disponibilitatea ingredientelor și practicile de consum alimentar. Ne dorim totodată să creăm o platformă de colaborare între artiști, bucătari, experți în schimbări climatice sau din alte sectoare relevante și comunitatea locală și să generăm conținut artistic, cultural-educativ, care să inspire publicul să adopte practici alimentare mai sustenabile”, a declarat Mihaela Vețan, președinte CRIES.

Este un program în mai multe etape, iar CRIES lansează astăzi apelul public pentru selecția participantului/ a participanților la rezidență. Aceștia pot fi: artiști vizuali, culinari sau interdisciplinari/ grupuri de artiști interesați de sfera comună a gastronomiei, artei și sustenabilității, bucătari profesioniști sau amatori, cercetători în antropologia alimentară sau științele mediului, activiști de mediu interesați de alimentația sustenabilă, bloggeri sau jurnaliști culinari.

Pe perioada rezidenței, CRIES va facilita conexiunea participantului/ participanților cu diferiți experți locali, fermieri, bucătari și alte persoane relevante din comunitate. Rezidența va cuprinde o parte de cercetare și documentare – cu privire la tradițiile culinare locale și regionale, o analiză a impactului schimbărilor climatice asupra agriculturii și disponibilității ingredientelor locale, precum și una de experimentare culinară – noi rețete, testarea de tehnici de gătit care conservă resursele și reduc impactul asupra mediului, ingrediente alternative ș.a.m.d.

Câștigătorul va beneficia de o remunerație de 10.000 de lei brut pentru realizarea lucrării sale/ a proiectului său și va avea asigurate cazarea și transportul pentru rezidența care se va desfășura în Timișoara, pe parcursul unei săptămâni, în perioada 24 iulie – 1 august 2026.

Cei interesați pot depune aplicații până în data de 26 iunie 2026, ora 00:00, pe adresa de email mihaela.vetan@cries.ro.

Aplicanții trebuie să dovedească, prin portofoliu, că au minimum 3 ani de experiență artistică (expoziții, proiecte, colaborări, publicații etc.).

Toate condițiile sunt prezentate pe larg în Regulamentul de participare la rezidența artistică gastronomică „Gusturi în schimbare”, disponibil pe site-ul CRIES, aici.

Un juriu multidisciplinar va desemna apoi câștigătorul/ câștigătorii. Vor fi selectați o persoană/ un proiect câștigător și încă două persoane/ proiecte pe lista de rezervă.

Câștigătorul va avea la dispoziție două luni (august-septembrie 2026), pentru a pregăti lucrarea artistică/ proiectul care abordează tematica propusă, iar în luna octombrie este programată prezentarea rezultatului produs.

Rezidența „Gusturi în schimbare” este organizată în cadrul proiectului „LA PAS/ Slowing Down” implementat de Asociația CRIES – Centrul de Resurse pentru Inițiative Etice și Solidare. Proiectul face parte din Programul prioritar cu caracter multianual „Repere în cultură”, finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte.

Cum aplici la rezidența „Gusturi în schimbare”

Aplicațiile se depun exclusiv electronic, prin email, la mihaela.vetan@cries.ro, până în 26 iunie 2026, ora 00:00. Aplicațiile transmise după termenul-limită nu sunt luate în considerare. Pentru clarificări sau detalii, organizatorii pot fi contactați la lapas@cries.ro.

Cine poate aplica

artiști vizuali, artiști culinari și practicieni interdisciplinari;

grupuri artistice formale sau informale;

bucătari profesioniști sau amatori interesați de practici culinare sustenabile;

cercetători din antropologie alimentară, studii culturale, științele mediului sau domenii conexe;

activiști și practicieni implicați în proiecte de sustenabilitate și alimentație responsabilă;

jurnaliști, autori sau creatori de conținut preocupați de relația dintre schimbările climatice, gastronomie și cultura alimentară.

Fiecare candidat sau grup poate depune o singură aplicație.

Condiții de eligibilitate (cumulative)

minimum 3 ani de experiență într-un domeniu relevant pentru apel, dovedită prin CV profesional sau portofoliu artistic;

vârsta de minimum 18 ani împliniți la data depunerii aplicației;

cetățenie română sau rezidență pe teritoriul României;

asumarea integrală a răspunderii pentru implementarea proiectului propus.

Ce trebuie să conțină aplicația

formularul de înscriere completat – poate fi descărcat de aici

documente-suport care atestă experiența relevantă și interesul față de tematica apelului, precum: CV, portofoliu artistic (maximum 10 pagini), linkuri către proiecte anterioare, publicații sau alte materiale relevante.

Regulamentul de participare, aici.

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite