Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Locale

Timișoara – primul oraș liber de comunism. Premierul Ludovic Orban, la manifestări

Publicat

pe

În urmă cu 30 de ani, la 20 decembrie 1989, Timişoara devenea primul oraş liber de comunism, cu preţul vieţii unor oameni care au murit pe străzile oraşului seceraţi de gloanţe.

Pentru a  marca momentul de acum 30 de ani, vineri, la ora 12.00, la Timişoara, vor suna sirenele antiaeriene, iar revoluţionarii se vor reuni într-o şedinţă festivă.

De asemenea, câţiva revoluţionari vor ocupa, din nou, balconul Operei din Timişoara pentru a rememora momentele de acum 30 de ani. Acestora li se vor alătura premierul Ludovic Orban, dar şi primarul actual al Timişoarei, Nicolae Robu.

După acest moment, revoluţionarii din Timişoara vor participa la o şedinţă festivă care va avea loc la Opera din Timişoara, şedinţă la care este invitat să participe şi premierul Ludovic Orban.

Ludovic Orban va depune si o coroană de flori la Monumentul Eroilor Martiri al Revoluţiei din Cimitirul Eroilor.

În 20 decembrie 1989 a izbucnit greva generală în toate fabricile din Timişoara.

Coloane mari de oameni se îndreptau spre centrul oraşului, în timp ce forţele armate s-au retras în cazarme. Zeci de mii de timişoreni descoperau solidaritatea, în Piaţa Operei.

Protestatarii au ocupat Piaţa Operei, astăzi Piaţa Victoriei, strigând ”Noi suntem poporul”, ”Armata e cu noi”, ”Nu vă fie frică, Ceauşescu pică”.

În foaierul Teatrului Naţional cei care puneau temelia Frontului Democratic Român puneau la cale un program politic în care se regăseau cererile celor aflaţi în Piaţă.

În aceeaşi zi, în 20 Decembrie 1989, Timişoara a fost declarat primul oraş liber al României de către reprezentanţii Frontului Democrat Român, prima formaţiune politică democratică înfiinţată pe străzile din Timişoara.

Tot în acea zi, majoritatea arestaţilor au fost eliberaţi din arestul Miliţiei sau din Penitenciar. Tot atunci, au sosit în Gara de Nord din Timişoara trenuri încărcate cu muncitori din fabrici din zona Olteniei. Regimul a încercat să îi folosească la înăbuşirea protestului, dar aceştia s-au alăturat timişorenilor.

Treptat situaţia ieşea de sub controlul autorităţilor, iar militarii au început să fraternizeze cu demonstranţii. A doua zi, bucureştenii aveau să se ridice şi ei împotriva regimului comunist şi să desăvârşească ceea ce Timişoara a plătit cu sânge: Libertatea.

Şi-au dat viaţa pentru Libertate, la Timişoara, 83 de martiri. Alţi 373 de oameni au fost răniţi în timpul luptelor de stradă.

Locale

Întâlnire BIZZ.CLUB Timișoara – Modificările ONRC: ce urmează pentru antreprenori

Publicat

pe

Comunitatea BIZZ.CLUB Timișoara s-a reunit şi săptămâna aceasta, la ZET Hotel Timișoara, pentru o nouă întâlnire dedicată dezvoltării mediului de afaceri local. Tema principală a fost una extrem de actuală: modificările ONRC și impactul acestora asupra companiilor din România.

Invitatul principal al întâlnirii a fost Deniza Hîrza, reprezentant al Hîrza Consulting, care a susținut o prezentare aplicată și clară despre schimbările legislative recente și ce urmează pentru antreprenori.

Modificările ONRC – claritate într-un context complicat

Prezentarea susținută de Deniza Hîrza a pus accent pe noile reglementări impuse de Oficiul Național al Registrului Comerțului, explicând concret ce trebuie să facă firmele pentru a rămâne conforme. Au fost abordate teme precum actualizarea datelor firmelor, procedurile simplificate sau, dimpotrivă, noile cerințe birocratice care pot afecta activitatea companiilor.

Participanții au apreciat abordarea practică, orientată pe soluții, dar și exemplele reale oferite, care au transformat un subiect tehnic într-unul ușor de înțeles și aplicat.

Hîrza Consulting – partener pentru antreprenori

Hîrza Consulting se poziționează ca un partener de încredere pentru mediul de afaceri, oferind servicii adaptate realităților actuale. Compania este specializată în consultanță pentru firme, înființări și modificări societare, dar și suport în relația cu instituțiile statului.

Ceea ce diferențiază Hîrza Consulting este orientarea către antreprenor: soluții rapide, limbaj accesibil și focus pe prevenție, nu doar pe rezolvarea problemelor. Într-un context legislativ dinamic, astfel de servicii devin esențiale pentru orice business care vrea stabilitate și creștere.

Team Dental Clinic – mai mult decât servicii stomatologice

Din partea Team Dental Clinic, prezentarea a fost susținută de Ovidiu Tîrziu, supervizat de Roxandra Caia, managerul general al companiei.

Team Dental Clinic este un exemplu de business modern din domeniul medical, care pune accent pe calitate, tehnologie și experiența pacientului. Clinica oferă o gamă completă de servicii stomatologice, de la tratamente de bază până la soluții complexe de estetică dentară și implantologie.

Mai mult decât atât, TDC se remarcă printr-o abordare orientată spre pacient: transparență, comunicare și soluții personalizate. Într-o piață competitivă, astfel de valori fac diferența și construiesc încredere pe termen lung.

Networking și oportunități reale

Întâlnirea BIZZ.CLUB Timișoara nu a fost doar despre informație, ci și despre conexiuni. Antreprenorii prezenți au avut ocazia să discute, să identifice oportunități de colaborare și să își extindă rețeaua de business într-un cadru profesionist, dar relaxat.

Ce este BIZZ.CLUB?

BIZZ.CLUB este una dintre cele mai dinamice comunități de business networking din România, dedicată antreprenorilor care vor să crească prin colaborare. Clubul oferă un cadru organizat în care membrii își pot promova afacerile, pot genera parteneriate și pot învăța unii de la alții.

Prin întâlniri săptămânale, prezentări de business și un sistem structurat de recomandări, BIZZ.CLUB creează oportunități reale de dezvoltare pentru fiecare membru. La Timișoara, comunitatea este activă și în continuă creștere, reunind antreprenori din domenii diverse, dar cu același obiectiv: evoluție constantă și rezultate concrete.

Citeste mai mult

Locale

Încă un inel de centură în municipiul Timișoara. Se va crea o alternativă de deplasare între nordul și sudul orașului

Publicat

pe

Primarul Dominic Fritz a semnat contractul de finanțare europeană pentru completarea Inelului 2 în zona de est. Investiția creează o nouă alternativă de deplasare între nordul și sudul orașului și redistribuie traficul care tranzitează în prezent cartierul Fabric. Primăria Municipiului Timișoara pregătește documentația pentru lansarea licitației lucrărilor, care includ construirea unui pod pietonal-velo, a unui pod rutier și realizarea unui bulevard cu patru benzi care va lega Strada Enric Baader de intersecția J.H. Pestalozzi – Corneliu Coposu.

În total, Municipiul Timișoara accesează 78 de milioane de lei prin Programul Regional Vest 2021–2027, coordonat de ADR Vest.

Investiția Primăriei Timișoara creează o nouă alternativă prin completarea Inelului 2 în zona ILSA/ISHO pe ruta Michelangelo–Strada Enric Baader. Totodată, proiectul municipalității va fi completat de realizarea unui pasaj peste liniile de cale ferată, care va lega Strada Enric Baader de Strada Aristide Demetriade.

Pe lângă tronsonul principal, proiectul municipalității prevede reamenajarea unor artere secundare pe o lungime de peste 1,5 kilometri. Investiția include Strada Enric Baader (tronson Înfrățirii – Take Ionescu), Bulevardul Take Ionescu (tronson Baader – Înfrățirii – Acad. Dimitrie Gusti), Strada Acad. Dimitrie Gusti (tronson Take Ionescu – Andrei Mocioni), Splaiul Protopop Meleție Drăghici, Strada Andrei Mocioni, Splaiul Nistrului (tronson Sfetca – Micloși) și Strada Acad. Corneliu Micloși. De asemenea, sunt incluse modernizarea trotuarelor și amenajarea de piste de biciclete.

Proiectul „Amenajare Inel II de circulație, sector cuprins între strada A. Demetriade și Bdul. J.H. Pestalozzi, construire pod rutier și pod pietonal peste canalul Bega”, cod SMIS 357079 este co-finanțat cu 77,9 milioane lei prin Programul Regional (PR) Vest 2021-2027, Intervenția Regională 5.1B–Decongestionare trafic. Valoarea investiției este de 136,2 milioane lei, iar municipalitatea contribuie cu 58,2 milioane lei din bugetul local. Durata estimată de execuție a lucrărilor este de 16 luni de la momentul demarării acestora.

Citeste mai mult

Locale

Regenerare urbană în zona Fabric din Timișoara. Unde vor avea loc intervenții

Publicat

pe

Primăria Municipiului Timișoara dă startul lucrărilor de regenerare urbană în zona Traian, cu intervenții simultane în Piața Traian, Piața Romanilor, strada Dacilor și strada Gheorghe Marinescu. Ordinul de începere a lucrărilor a fost emis, iar echipele constructorului PORR au început organizarea de șantier în Piața Aurel Vlaicu. Etapele lucrărilor pe aproximativ 57.000 mp de spațiu public au fost prezentate locuitorilor și antreprenorilor din cartier de către viceprimarii Ruben Lațcău și Paula Romocean și de către echipa tehnică a Primăriei și reprezentanții constructorului.

„Avem 3 priorități clare: să garantăm accesul pentru situații de urgență, să asigurăm accesul riveranilor și să permitem antreprenorilor să își continue activitatea fără blocaje majore. Am cerut constructorului un ritm susținut și zone ample de lucru pentru că experiența ne-a arătat că restricțiile pe tronsoane mici prelungesc disconfortul tuturor și graficul de finalizare al investiției. Vom începe pe 4 fronturi, vom monitoriza șantierul și vom ajusta organizarea lucrărilor unde este nevoie, astfel încât să menținem ritmul și calitatea”, a declarat viceprimarul Ruben Lațcău.

„Am văzut cu toții ce s-a întâmplat în centrul istoric după reabilitare – afacerile din zonă au crescut, iar spațiul public a revenit la viață. Înțelegem că lucrările înseamnă un disconfort pentru toți cei care locuiesc sau își desfășoară activitatea în zona Traian, dar obiectivul este clar – o zonă revitalizată, cu mai multe oportunități pentru comunitate și pentru mediul de afaceri”, a declarat viceprimarul Paula Romocean.

Investiția are o durată de 24 de luni, iar municipalitatea va anunța din timp restricțiile de circulație și modificările pentru transportul public, după ce acestea au fost avizate. Caracterul istoric al zonei și lucrările de înlocuire a rețelelor edilitare pot genera întârzieri punctuale, în cazul descoperirii unor vestigii arheologice. Lucrările sunt organizate în șase etape, fiecare cu o durată estimată de aproximativ patru luni.

În prima etapă, încep lucrările pe străzile Dacilor și Ștefan cel Mare, în Piața Traian și Piața Romanilor, precum și în zona Sinagogii Fabric (Episcop Joseph Nischbach și Episcop Joseph Lonovici).

Etapa a doua extinde intervențiile pe strada Zăvoi, în Piața Petru Rareș și Piața Corneliu Micloși.

În etapa a treia, investiția continuă în Piața Traian și Piața Corneliu Micloși și încep lucrările pe bulevardul 3 August 1919 și strada Ion Mihalache.

În a patra etapă sunt programate lucrări în Piața Traian, Piața Corneliu Micloși, pe bulevardul 3 August 1919, strada Ion Mihalache și în zona din spatele Bisericii Ortodoxe Sârbe (str. Costache Negruzzi, Ecaterina Teodoroiu și Petre Ispirescu).

În a cincea etapă sunt programate lucrări în Piața Traian, pe bulevardul 3 August 1919, strada Ion Mihalache și în zona Bisericii Ortodoxe Sârbe. Totodată, lucrările se extind și pe străzile Anton Pann și Constantin Titel Petrescu.

În a șasea etapă sunt programate lucrări pe străzile Costache Negruzzi, Ecaterina Teodoroiu, Petre Ispirescu, Anton Pann și Constantin Titel Petrescu.

Regenerare urbană în zona Piața Traian din Timișoara

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite