Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Actualitate

Migranții au forțat din nou frontiera de vest

Publicat

pe

Poliţiştii de frontieră de la Sânnicolau Mare în cooperare cu jandarmii timiseni au depistat, în cadrul acţiunilor de supraveghere desfăşurate la frontiera de sud-vest, 15 migranţi (8 cetăţeni din Afganistan, 4 din Kosovo, 2 din Iran şi 1 pakistanez) care încercau să treacă ilegal frontiera.

* În data de 12.09.2016, în jurul orei 21.10, poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Sânnicolau Mare au observat, cu ajutorul autospecialei cu termoviziune, un grup de persoane care se deplasa pe jos, peste câmp, încercând să treacă ilegal frontiera din Serbia, pe direcţia localităţilor de frontieră Valcani-Beba Veche.

Imediat, poliţiştii de frontieră, împreuna cu jandarmi din cadrul I.J.J. Timiş, au declanşat o acţiune specifică, fiind depistate în apropierea localităţii de frontiera Valcani 11 persoane de sex masculin, care au fost preluate şi transportate la sediul Poliţiei de Frontieră, pentru cercetări.

Persoanele depistate nu aveau documente de identitate asupra lor, iar în urma verificărilor preliminare s-a stabilit că sunt opt cetăţeni afgani, doi pakistanezi şi un iranian, cu vârste cuprinse între 14 şi 35 de ani, care au declarat că au plecat din Serbia cu intenţia de a ajunge într-un stat din vestul Europei.

* Şi în seara zilei de 11.09 a.c., poliţiştii de frontieră din cadrul aceluiaşi sector au depistat pe malul râului Mureş, pe direcţia localităţii de frontieră Saravale, 4 persoane de sex masculin care nu îşi justificau prezenţa în zonă. Persoanele în cauză au fost conduse la sediul Sectorului Poliţiei de Frontieră Sânnicolau Mare unde s-a stabilit că sunt cetăţeni din Kosovo, solicitanţi de azil cazaţi la Serviciul pentru Imigrări Timiş, cu vârste cuprinse între 20 şi 25 de ani. Din cercetări s-a stabilit că bărbaţii erau la a doua tentativă de trecere ilegală spre Ungaria, ei fiind depistaţi în tentativă de trecere ilegală a frontierei de către poliţiştii de frontieră şi în data de 06.09.2016. La data respectivă, celor în cauză le-au fost întocmite dosare penale pentru tentativă de trecere ilegală a frontierei şi au fost predaţi IGI Timiş, în vederea luării măsurilor legale.

În ambele cazuri se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de trecere frauduloasă a frontierei de stat, respectiv tentativă de trecere frauduloasă a frontierei de stat. Totodată, au fost contactate autorităţile sârbe pentru cercetarea în comun a evenimentului înregistrat în data de 12.09.a.c. şi punerea în aplicare a acordului de readmisie.

 

 

Citeste mai mult
Click pentru a comenta

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Cultură

Alaiul Colindătorilor aduce tradiții și obiceiuri de Crăciun, la Timișoara

Publicat

pe

Peste 250 de colindători din județul Timiș vor sosi la  Timișoara în 19 decembrie 2025,  cu cele mai frumoase tradiții și obiceiuri de Crăciun.

Alaiul colindătorilor este alcătuit din Ansamblul Profesionist Banatul, Grupul de colindători „Steluțe Bănățene” din Buziaș, Ansamblul „Iorgovanu Comloșan” din Comloșu Mare, Fanfara „Bega” din Timișoara, dubași din Pietroasa, Curtea și Margina, Ansamblul „Junii Timișului” din Timișoara, dubași din Tomești, colindători de la Școala gimnazială din Bârna, Ansamblul „Bujorii Banatului” al Centrului de Cultură și Artă al Județului Timiș și Ansamblul Casei de Cultură din Buziaș.

Vineri, 19 decembrie 2025, începând cu ora 11:30, alaiul se va deplasa de la sediul Centrului de Cultură și Artă al Județului Timiș, situat pe strada E. Ungureanu nr. 1, urmând traseul pe strada Eugeniu de Savoya și Bastionul Theresia.

Colindătorii vor ajunge la Palatul Administrativ din Timișoara în jurul orei 12:00, unde vor susține un moment artistic dedicat sărbătorilor de iarnă.

În continuare, alaiul se va deplasa pe Bulevardul Revoluției din 1989, Piața Libertății, strada Alba Iulia și Piața Victoriei, unde va avea loc un spectacol de colinde.

În jurul orei 13:30, alaiul colindătorilor se va îndrepta spre Mitropolia Banatului, unde va fi prezentat un moment artistic specific sărbătorilor de Crăciun.

Evenimentul este posibil cu susținerea financiară a Consiliului Județean Timiș.

Citeste mai mult

Administrație

36 de ani de la Revoluția din decembrie ’89. PROGRAMUL manifestărilor organizate la Timișoara

Publicat

pe

În decembrie 1989, la Timișoara, curajul a învins frica, iar solidaritatea a schimbat cursul istoriei. Sacrificiul eroilor martiri a deschis României drumul spre libertate și democrație.

La 36 de ani de la Revoluție, alături de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, asociațiile de revoluționari și Arhiepiscopia Ortodoxă a Timișoarei, Primăria Municipiului Timișoara organizează o serie de manifestări comemorative în onoarea eroilor martiri și a libertății câștigate prin sacrificiul lor.

PROGRAM

1-21 decembrie: Iulius Town – Expoziția „35+1. Evadare din epoca de aur”; Organizator: Casa de Cultură Partener: Societatea Timișoara

15 decembrie

ora 10:00 – Piața Maria – CIRCUIT 89, Concurs de tip „treasure hunt”, cu premii, pentru liceeni, despre Revoluția din Decembrie 1989; Organizator: Casa de Cultură

ora 16:00 – Galeria Park, UAP (Str. G. Enescu nr.1) – Vernisajul expoziției de pictură „In memoriam” – Perioadă: 15.12.2025-30.01.2026; Organizator: Asociația A.L.T.A.R. 1989 Parteneri: Casa de Cultură și U.A.P.

16 decembrie

ora 13:00 – Foaierul Operei – „36 de ani de la declanșarea revoluției române din Decembrie 1989 de la Timișoara”, ediția XX

Lansare de carte: „Revoluţia din 1989, pe scurt”, de Marius Mioc

Premierea elevilor participanți la concursul de arte „36 de ani de la declanșarea revoluției române din Decembrie 1989 de la Timișoara”, ediția XX

Premierea elevilor participanți la concursul județean de istorie „Curajul, determinarea și sacrificiul tinerilor din Timișoara în timpul Revoluției din Decembrie 1989, în lupta contra comunismului” (ediția a XIII-a)

ora 15:00 – Sala de ședințe Primăria Timișoara – Ședința festivă a Consiliului Local Timișoara; Organizator: Primăria Timișoara

ora 17:30 – Piața Victoriei – Moment de reculegere și aducere aminte, în onoarea Eroilor Revoluției Române, cu aprinderea „candelelor nemuririi”; Organizator: Asociația A.L.T.A.R. 1989

ora 18:00 – Piața Victoriei – Concert Monokrom, Pandora, The Weekend Band; Organizator: Casa de Cultură

ora 23:45 – Biserica Martirilor – Sfânta Liturghie; Organizator: Asociația 17 Decembrie, a Răniților și Familiilor Îndoliate în Revoluția din Decembrie 1989; Partener: Arhiepiscopia Ortodoxă a Timișoarei

17 decembrie

ora 10:00 – Catedrala Mitropolitană – Slujba de pomenire a eroilor martiri

ora 10:30 – Monumentul Crucificării – Depunere de coroane

ora 12:00 – Biserica Martirilor – Slujbă de pomenire a eroilor martiri

ora 14:00 – Cimitirul Eroilor – Slujbă de pomenire a eroilor martiri

ora 18:00 – Catedrala Mitropolitană – Moment de reculegere pe treptele; Organizator: Asociația 17 Decembrie, a Răniților și Familiilor Îndoliate în Revoluția din Decembrie 1989; Parteneri: Casa de Cultură și Arhiepiscopia Ortodoxă a Timișoarei

18 decembrie

ora 10:00 – Pelerinaj la Monumentele Revoluției din Timișoara, în parteneriat cu 17 școli și licee din Timișoara

ora 18:00 – Catedrala Mitropolitană – Depunere de candele pe treptele Catedralei; Organizator: Forumul Revoluției din Decembrie 1989 Libertatea

19 decembrie

ora 14:00 – Sala Revoluției – Simpozion „In memoriam Claudiu Iordache”, Consiliul Județean Timiș

19-20 decembrie – Pelerinaj pe urmele cenușii Eroilor Martiri, București și Popești-Leordeni

20 decembrie

ora 12:00 – Piața Victoriei – Declanșarea sirenei pentru a marca dobândirea, de către Timișoara, a statutului de oraș liber de comunism; Organizator: Casa de Cultură și SALVO

ora 18:00 – Piața Victoriei – ROCK FOR REVOLUTION

Citeste mai mult

Locale

Podul Iuliu Maniu din Timișoara va fi modernizat

Publicat

pe

Primarul Dominic Fritz a semnat contractul pentru execuția lucrărilor de reabilitare a Podului Iuliu Maniu (Muncii), una dintre cele mai importante conexiuni dintre Gara de Nord și Calea Șagului. Investiția municipalității include, printre altele, consolidarea structurii de rezistență și înlocuirea completă a suprastructurii, și răspunde cerințelor de trafic și siguranță din prezent. Primele intervenții sunt programate de către firma câștigătoare – TEHNODOMUS – în perioada ianuarie-februarie, în funcție de condițiile meteo.

“Este primul șantier nou al anului viitor și o investiție pe care o pregătim de mult timp. Podul de la fosta Fabrică de Țigări, construit în anii ’70, este într-o stare avansată de degradare și avea nevoie urgentă de această investiție pentru a răspunde cerințelor actuale de trafic și siguranță. Mă bucur că am reușit să atragem fonduri europene consistente pentru această lucrare și că putem moderniza una dintre cele mai importante legături dintre Gara de Nord și Calea Șagului”, a declarat primarul Dominic Fritz.

Investiția Primăriei Timișoara vizează consolidarea structurii de rezistență și înlocuirea completă a suprastructurii cu o structură mixtă oțel-beton, cu păstrarea a câte două benzi pe sens, cu lățimea de 3,50 metri fiecare. Totodată, trotuarele vor fi lărgite până la 1,75 m, pentru a oferi mai mult spațiu pietonilor, și vor fi amenajate piste pentru biciclete. Proiectul include și reabilitarea rampelor, refacerea scărilor de acces cu elemente metalice, instalarea unui iluminat arhitectural modern, consolidarea malului Canalului Bega, precum și plantarea de arbori, pentru îmbunătățirea calității aerului și a aspectului urban. După finalizarea lucrărilor, municipalitatea va putea reintroduce circulația troleibuzelor pe pod.

Valoarea totală a proiectului este de aproape 10 milioane de euro, din care aproximativ 7,4 milioane de euro reprezintă fonduri europene nerambursabile, prin Programul Regional Vest 2021 – 2027, Intervenția regională 4.1 Mobilitate Urbană Sustenabilă. Lucrările de reabilitare a Podului Iuliu Maniu se ridică la valoarea de aproximativ 8 milioane de euro (TVA inclus) și sunt programate să fie finalizate până în februarie 2027.

Foto: Primăria Timișoara

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite