Actualitate
Prima ediţie a Zilei judeţului Timiş. Vezi programul
Publicat
acum 10 anipe
de
timispress

Locuitorii judeţului Timiş sunt invitaţi, joi, 28 iulie, la prima ediţie a Zilei judeţului Timiş, care a fost stabilită printr-o hotărâre a consilierilor judeţeni.
Programul din acest an al Zilei judeţului Timiş, care se desfășoară la Palatul Administrativ, este următorul:
Ora 16.20 – Deschiderea evenimentului, de Fanfara Pro Amiciția
Ora 16.30 – Prezentarea semnificației zilei de 28 iulie
Ora 16.40 – Alocuțiuni ale reprezentanţilor autorităţilor locale
Ora 17.00 – Vernisarea expozițiilor tematice: expoziție de heraldică și monografie bănățeană (parterul Palatului Administrativ)
expoziție a Arhivelor Naționale, documente vechi ale județului Timiș și blazoane nobiliare (etajul I)
expoziția Timișul în imagini (etajul II)
demonstrații de olărit și sculptură în lemn, expoziție de etnografie, expoziție Popa’s (hol Sala Multifuncțională)
Ora 18.00 – Spectacol al Ansamblului Banatul (Sala Multifuncțională).
Prin Hotărârea Consiliului Judeţean Timiş nr. 41 din 25 februarie 2016, a fost aprobată celebrarea, în 28 iulie, a Zilei județului Timiş.
28 iulie 1919 reprezintă data la care a fost instaurată administraţia românească în judeţul Timiş, când a fost instalat în funcţia de prefect dr. Aurel Cosma, care a preluat administraţia în numele statului român în judeţul Timiş, Timişoara şi în zona din fostul comitat Torontal, care a revenit României prin hotărârile Conferinţei de Pace de la Paris.
Poate te-ar interesa si:

Spectacolul „Conul Leonida față cu Reacțiunea“, de I.L. Caragiale, de Ziua Mondială a Teatrului, la Timișoara

Târgul de Paști din Timișoara, ediția 2026, în patru zone din centrul orașului

„Masterclass pentru instrumente“. Ionică Minune, în premieră, în concert la Timișoara

OPORTUNITATE. 11 spații în clădiri de patrimoniu de închiriat, la Timișoara

PREMIERĂ pe scena Teatrului Național din Timișoara – spectacolul „Bolnavii“

Corul Madrigal anunță Turneul de Paște „Săptămâna Patimilor” 2026. Detalii despre concertul de la Timișoara
Locale
Aleea Cutezătorilor din Timișoara, reconfigurată. Se vor amenaja locuri de parcare în locul garajelor
Publicat
acum 12 orepe
25 iunie 2026de
timispress
Primăria Timișoara propune amenajarea de noi locuri de parcare și reconfigurarea spațiului dintre blocuri în zona Aleea Cutezătorilor, din cartierul Dâmbovița.
Terenurile vizate sunt ocupate în prezent de garaje, care vor fi desființate pentru a face loc unor zone verzi, locuri de parcare, alei și trotuare. Un proiect de hotărâre privind declararea de utilitate publică a lucrărilor va fi supus aprobării Consiliului Local.
Amenajarea face parte din programul municipalității de modernizare a zonelor dintre blocuri, prin care terenurile ocupate de garaje vechi sunt transformate în spații mai bine utilizate de comunitate. Lucrările prevăd amenajarea de locuri de parcare, realizarea de alei și trotuare, racordarea la rețeaua stradală existentă, plantarea de arbori și amenajarea de spații verzi, precum și lucrări pentru colectarea și evacuarea apelor pluviale și pentru creșterea siguranței circulației.
Municipalitatea are în prezent în execuție și alte amenajări de parcări, respectiv 71 de locuri în zona străzii Holdelor și 38 de locuri în zona străzilor Dr. Ioan Mureșan – Intrarea Sepia.
Proiectul de hotărâre poate fi consultat la adresa: https://www.primariatm.ro/proiecte-hcl/1d7da5b3-54cf-4202-a949-c899bc6fd324
Locale
Puncte de prim ajutor pe timp de caniculă, la Timișoara
Publicat
acum 12 orepe
25 iunie 2026de
timispress
Primăria Municipiului Timișoara, în colaborare cu Direcția de Sănătate Publică Timiș, Crucea Roșie și Școala Postliceală „Henri Coandă”, deschide și în acest an puncte de prim ajutor unde cetățenii pot primi apă și asistență medicală de bază în perioadele cu temperaturi ridicate.
Aceste puncte vor funcționa în zilele în care temperaturile depășesc 35°C, în intervalul orar 10:00–18:00, și sunt destinate persoanelor afectate de temperaturile ridicate, în special vârstnicilor, copiilor și celor cu probleme de sănătate.
Punctele de prim ajutor vor fi amenajate în următoarele locații:
- Oficiul Poștal nr. 1 Timișoara, Bd. Revoluției din 1989 nr. 2
- Opera Română Timișoara, Piața Victoriei
- Oficiul Poștal nr. 5 (ghișeul nr. 1), str. 1 Decembrie 1918 nr. 90
- Piața Iosefin
- Piața Badea Cârțan
Municipalitatea va asigura aprovizionarea cu apă potabilă în toate punctele de prim ajutor și va desemna personal medical care va oferi asistență pe durata avertizărilor de cod portocaliu și cod roșu de caniculă.
De asemenea, autoritățile amintesc că în mai multe zone ale orașului, există fântâni forate, iar în Parcul Copiilor, Parcul Civic, Parcul Central, Parcul Alpinet, Parcul Catedralei și Parcul Adolescenței cetățenii au la dispoziție cișmele, accesibile și animalelor de companie.
Pe timp de caniculă, medicii recomandă evitarea deplasărilor între orele 11:00–18:00 și a expunerii prelungite la soare. Este important consumul a cel puțin doi litri de lichide, evitarea alcoolului și a băuturilor cu cofeină sau zahăr și alegerea unor alimente ușoare, precum fructe și legume. Se recomandă haine lejere, deschise la culoare, precum și folosirea pălăriei și a ochelarilor de soare.
Foto: Arhivă
Din țară
EUROBAROMETRU. Cum îi afectează folosirea excesivă a telefoanelor mobile pe adolescenți
Publicat
acum 22 de orepe
24 iunie 2026de
timispress
Datele unui Eurobarometru privind impactul ecranelor şi reţelelor sociale asupra sănătăţii mintale a tinerilor arată că 44% dintre adolescenţii din România consideră că petrec prea multe ore în faţa ecranelor, iar 38% susţin că utilizarea reţelelor sociale este excesivă.
La nivelul UE, 41% dintre adolescenţi declară că petrec prea mult timp în faţa ecranelor, iar 39% pe reţelele sociale.
Totodată, 28% dintre respondenţi consideră că impactul reţelelor sociale asupra vieţii lor este pozitiv, 34% negativ, iar 37% neutru.
În privinţa stării de bine, 41% afirmă că reţelele sociale au un impact pozitiv asupra sănătăţii lor mintale, iar 21% unul negativ.
Sondajul relevă şi o serie de probleme cu care s-au confruntat adolescenţii în ultima lună: 33% au acuzat oboseala ochilor, 33% că au avut o alimentaţie mai puţin sănătoasă, 31% s-au simţit obosiţi sau copleşiţi, 31% au avut probleme cu somnul, 28% au întâmpinat dificultăţi de concentrare, 27% au avut dureri de cap, iar 25% nu au avut suficient timp pentru hobby-uri şi alte activităţi recreative.
Întrebaţi care ar fi cele mai eficiente măsuri pentru îmbunătăţirea sănătăţii mintale a tinerilor în mediul digital, 51% au indicat mai multă educaţie în şcoli, 47% o aplicare mai bună a regulilor de către platformele de socializare, 46% introducerea unor limite sau restricţii suplimentare.


Aleea Cutezătorilor din Timișoara, reconfigurată. Se vor amenaja locuri de parcare în locul garajelor

Puncte de prim ajutor pe timp de caniculă, la Timișoara

EUROBAROMETRU. Cum îi afectează folosirea excesivă a telefoanelor mobile pe adolescenți

Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul (Sânzienele) marchează mijlocul verii

Exproprieri pentru realizarea Radialei de Vest din Timișoara
Programări online pentru obținerea actelor de identitate, la Timișoara

Radare fixe și camere de detecție a trecerii la semafor, operative la Timișoara, din martie

Nuntă mare în Banat. Stana Stepănescu s-a măritat cu Bojidar Ciobotin

Timişorenii pot afla la telefon ce impozit au de plătit
Vindecări și minuni la Mănăstirea Sfântul Nectarie – un loc binecuvântat din Banat
Articole recente
- Aleea Cutezătorilor din Timișoara, reconfigurată. Se vor amenaja locuri de parcare în locul garajelor 25 iunie 2026
- Puncte de prim ajutor pe timp de caniculă, la Timișoara 25 iunie 2026
- EUROBAROMETRU. Cum îi afectează folosirea excesivă a telefoanelor mobile pe adolescenți 24 iunie 2026
- Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul (Sânzienele) marchează mijlocul verii 23 iunie 2026
- Exproprieri pentru realizarea Radialei de Vest din Timișoara 23 iunie 2026
Cele mai citite
Localeacum 3 aniProgramări online pentru obținerea actelor de identitate, la Timișoara
Localeacum 1 anRadare fixe și camere de detecție a trecerii la semafor, operative la Timișoara, din martie
Evenimenteacum 7 aniNuntă mare în Banat. Stana Stepănescu s-a măritat cu Bojidar Ciobotin
Actualitateacum 10 aniTimişorenii pot afla la telefon ce impozit au de plătit
Spiritualitateacum 10 aniVindecări și minuni la Mănăstirea Sfântul Nectarie – un loc binecuvântat din Banat
Sănătateacum 4 aniCabinetul de terapie cu plăcuțe de cupru, brevetată de regretatul Ioan Ometa, se redeschide. Terapeutul Jurcă continuă serviciile de excelență ale reputatului doctor
Actualitateacum 8 aniÎncepe Curățenia generală de primăvară, la Timișoara
Socialacum 8 aniRuga în Banat. Tradițiile cele mai frumoase din țară






