Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Actualitate

Primele curse charter cu decolare de la Timişoara, la vară

Publicat

pe

Companiile aeriene şi operatorii de turism au anunţat primele curse charter care vor opera în perioada iunie – septembrie 2016. Este vorba despre cinci destinaţii, dintre care, spre patru destinaţii s-au operat zboruri charter şi în anii precedenţi, respectiv Creta (Heraklion), Rhodos, Zakynthos, şi Antalya, plus o nouă destinaţie, Bodrum, Turcia.

În perioada imediat următoare se aşteaptă ca şi alţi tour –operatori să anunţe destinaţiile de vacanţă accesibile în această vară cu avionul, direct din Timişoara.

“Am început anul cu veşti bune pentru locuitorii din vestul ţării, anunţând destinaţii noi de pe Aeroportul Internaţional Timişoara şi continuăm în acelaşi mod, prin a anunţa o nouă destinaţie de vacanţă, Bodrum. Dorim să existe cât mai multe zboruri de tip charter spre destinaţii turistice, oferind astfel posibilitatea unui număr cât mai mare de turişti să îşi petreacă vacanţa în locurile preferate. De altfel, suntem convinşi că şi anul acesta, la fel ca şi în anii precedenţi, numărul pasagerilor care vor zbura spre destinaţii de vacanţă va înregistra o creştere semnificativă”, a declarat directorul Aeroportului Internaţional Timişoara, Daniel Idolu.

Zboruri charter spre destinaţia Creta – Heraklion se vor opera de două ori pe săptămână – în zilele de marţi şi miercuri. Zborurile operate în ziua de marţi vor începe în data de 7 iunie, cu orarul: decolare Timişoara la ora 13.15 – aterizare Heraklion la ora 15.30. Zborurile operate în ziua de miercuri vor începe în data de 15 iunie cu orarul: decolare Timişoara la ora 13.05 – aterizare Heraklion la ora 15.05.

Zborurile charter spre destinaţia Rhodos vor începe în data de 17 iunie şi vor avea o frecvenţă săptămânală, în fiecare zi de vineri, cu decolare din Timişoara la ora 13.10 – aterizare în Rhodos la ora  15.10.

Primul zbor charter cu destinaţia Zakynthos va începe în 13 iunie. Zborurile vor avea o frecvenţă săptămânală, în fiecare zi de luni, cu decolare din Timişoara la ora 13.05 – aterizare în Zakynthos la ora 14.50.

Zborurile charter spre destinaţia Antalya  vor avea două frecvenţe pe săptămână, în zilele de miercuri şi sâmbătă. Zborurile operate în ziua de miercuri vor începe în data de 7 iunie, cu orarul: decolare Timişoara la ora 13.40 – aterizare Antalya la ora 15.55. Zborurile operate în ziua de sâmbătă vor începe în data de 18 iunie cu orarul: decolare Timişoara la ora 13.40 – aterizare Antalya la ora 15.55.

Spre noua destinaţie de vacanţă – Bodrum, se vor opera curse charter în fiecare zi de joi începând cu data de 16 iunie, având următorul orar: decolare Timişoara la ora 14.45 – aterizare Bodrum la ora 16.45. Toate cursele charter mai sus enumerate vor fi operate de compania aeriană Blue Air.

În continuare, agenţiile de turism oferă şi vacanţe cu destinaţia Mallorca şi Costa Brava, cu zbor pe ruta Timişoara – Barcelona, utilizând zborurile de linie ale companiei aeriene Wizzair în zilele de luni şi vineri.

Citeste mai mult
Click pentru a comenta

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Locale

ANUNȚ. Comuna Peciu Nou a finalizat proiectul „Modernizare sistem comunal integrat de colectare și valorificare a gunoiului de grajd“

Publicat

pe

Comuna Peciu Nou, județul Timiș, anunță finalizarea proiectului „Modernizare sistem comunal integrat de colectare și valorificare a gunoiului de grajd”, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

Obiectiv General: Obiectivul general al proiectului a reprezentat accelerarea procesului de modernizare a sistemului de gestionare a deșeurilor în cadrul UAT Peciu Nou cu accent pe colectarea separată, măsuri de prevenție, reducere, reutilizare și valorificare, în vederea conformării cu directivele aplicabile și tranziției la economie circulară.

Obiectivul specific al proiectului a vizat gestionarea sustenabilă a biodeșeurilor agricole, în special a celor provenite din activitățile zootehnice, prin creșterea gradului de valorificare a acestora în vederea reducerii poluării cu nitrați.

Beneficiar: Comuna Peciu Nou, Județul Timiș.

Durata de implementare: Proiectul s-a derulat pe o perioadă de 12 luni – respectiv din luna aprilie 2025 până in mai 2026, fiind finalizat cu o luna inaintea termenului preconizat.

Rezultate atinse în perioada de referință: Modernizarea sistemului de management: Achiziția și punerea în funcțiune a utilajelor specifice (buldoexcavator, tractor, remorcă, cisternă vidanjă). De asemenea, prin acest proiect au fost furnizate micilor crescători de animale din localitate, un număr de 12 platforme individuale de tip 1, având o capacitate de 6 m.c., precum și un număr de 53 platforme individuale de tip 2, având o capacitate de stocare de 9 m.c.

Valoarea finala a proiectului este de 2,184,788.90 lei fara TVA, finanțare nerambursabilă din fondurile PNRR, la care se adauga suma de 447,005.67 lei reprezentand e TVA, plătit din bugetul de stat.

„Suntem mândri să anunțăm finalizarea cu succes a acestui proiect esențial pentru comunitatea noastră. Ceea ce am promis la lansare este astăzi o realitate concretă, gata să deservească cetățenii din comuna Peciu Nou.

Am făcut un pas decisiv în direcția protejării mediului și combaterii poluării cu nitrați. Astăzi, fermierii noștri au la dispoziție o infrastructură modernă, utilaje performante și platforme individuale conforme cu cele mai exigente norme europene.

Prin această inițiativă finalizată, am reușit nu doar să îmbunătățim calitatea mediului, ci să oferim un sprijin real fermierilor locali. Gestionarea gunoiului de grajd devine acum un proces eficient, transformând deșeurile într-o resursă valoroasă pentru agricultură.

Mulțumesc întregii echipe din cadrul primăriei și tuturor partenerilor instituționali care s-au implicat în implementarea riguroasă a acestui proiect finanțat prin PNRR. Am urmărit cu atenție fiecare etapă pentru a ne asigura că răspundem nevoilor cetățenilor. Rezultatul este o comună mai curată, mai verde și mai responsabilă, pregătită pentru viitor, a declarat primarul Domnul Gabriel Răzvan DRAGAN. ”

Pentru informații suplimentare referitoare la acest proiect, vă rugăm să contactați Primăria comunei Peciu Nou la adresa de e-mail: contact@primariapeciunou.ro sau la telefon: 0256414500

Pentru alte informații privind proiectele finanțate din fonduri PNRR, vă rugăm să consultați site-ul: https://mfe.gov.ro/pnrr/, împreună cu pagina de Facebook (https://www.facebook.com/PNRROficial/)

Citeste mai mult

Locale

Ceasul floral din Timișoara, construit în anii ’70, va fi modernizat

Publicat

pe

Primăria Municipiului Timișoara începe procesul de reabilitare completă a Ceasului Floral, construit în anii ’70 și care nu a beneficiat niciodată de reparații capitale. Proiectul include reabilitarea clădirii decorativ-funcționale, cu o suprafață de aproape 330 mp, care cuprinde camera mecanismului ceasului, o cameră de depozit și două magazii, reamenajarea unei suprafețe de peste 4.300 mp și integrarea mecanismului pentru ceas.

Refacerea obiectivului intră în etapa de proiectare, odată cu semnarea contractului pentru realizarea documentației de avizare a lucrărilor de intervenție (DALI) și a proiectului tehnic necesare investiției. Contractul a fost adjudecat de asocierea formată din SC Planwerk Arhitectură și Urbanism SRL, SC Prodeco Arhitectură și Inginerie SRL și SC Studio de Peisaj Ana Horhat SRL.

Documentația va stabili soluțiile pentru reabilitarea clădirii și pentru refacerea cadranului vegetal al ceasului prin utilizarea unui mix de plante perene, floricole și acoperitoare de sol, precum și pentru realizarea unui sistem automatizat de irigare. Proiectul prevede și reorganizarea spațiului din jurul obiectivului printr-o rețea de alei, mobilier urban, suporturi pentru biciclete, iluminat ambiental cu tehnologie LED și reamenajarea spațiilor verzi limitrofe. Totodată, sunt prevăzute soluții de accesibilizare pentru persoanele cu dizabilități, prin amenajarea unor trasee conforme și integrarea de elemente tactile. Mecanismul pentru ceas donat de Lions Club Diamond Timișoara este prevăzut cu sistem de protecție la intemperii și vandalism și permite acces facil pentru întreținere.

Valoarea contractului pentru serviciile de proiectare este de aproximativ 183.000 RON (fără TVA), iar durata este de 250 de zile.

Foto: Primăria Timișoara

Citeste mai mult

Cultură

Premiera audiodramei „Marea aventură a micii albine Mitsu”, la Filarmonica „Banatul“ din Timișoara

Publicat

pe

De Ziua Copilului, Filarmonica Banatul Timișoara a pregătit un eveniment special pentru cei mici și nu numai – premiera audiodramei „Marea aventură a micii albine Mitsu”, inspirată de volumul de poezie semnat de Mircea Dragu, publicat la Editura Humanitas Junior.

Pentru că nu există doar povești care se citesc și se ascultă, ci și povești care prind viață prin muzică, voce, și emoție, pe 1 iunie 2026, de la ora 11:00, la Sala Capitol vă invităm să pășiți într-un spațiu al imaginației și al bucuriei.

Pregătit cu multă pasiune și grijă pentru cei mici, dar și pentru părinții care cred în puterea poveștilor și a artei de calitate, evenimentul propune o întâlnire rară între literatură, muzică live, teatru sonor și animație video originală.

Publicul va descoperi culisele acestui proiect și modul în care a prins viață universul micii albine Mitsu în cadrul unei discuții cu autorul Mircea Dragu și compozitorii muzicii originale, Luca Dragu și Lukas Kohl. Conversația va fi moderată de jurnalista culturală Andreea Medinschi, una dintre vocile importante ale scenei culturale locale.

Evenimentul va continua cu un concert live construit pe baza muzicii create pentru povestea albinei Mitsu.

Pe scenă vor urca:

Luca Dragu – chitară și voce

Jacqueline Kohl – voce

Radu Kis – vioară

Csaba Sánta – contrabas

Bogdan Stoenică – percuție

Lukas Kohl – pian

Animația video originală este realizată de artistul vizual Aron Bajko, completând această experiență artistică gândită ca o călătorie senzorială pentru copii și familii.

UN PRIM PAS CĂTRE UN NOU PROIECT

Evenimentul din 1 iunie reprezintă și primul pas către un amplu spectacol multimedia pentru copii, produs de Filarmonica Banatul, care va avea premiera oficială în toamna acestui an și va intra în repertoriul instituției. Spectacolul din toamnă se va bucura de participarea unor artiști ai Filarmonicii Banatul Aranjamentul muzical este realizat de Gabriel Almași.

Prin acest proiect, Filarmonica Banatul își reafirmă dorința de a crea experiențe culturale vii, accesibile și memorabile pentru noile generații și

Biletele sunt disponibile online și la casieria Filarmonicii.

Organizator: Filarmonica Banatul Timișoara

Program finanțat din bugetul local al Municipiului Timișoara

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite