Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Actualitate

Program special de Paști la supermarketuri, mall-uri și bănci

Publicat

pe

Principale magazine și-au adaptat programul pentru sărbătorile pascale astfel încât să poată răspunde cererilor tuturor clienților.

Vineri, 6 aprilie, magazinele Kaufland vor avea programul prelungit cu o ora față de programul normal, adică vor fi deschise până la ora 23.00.

Sambata, 7 aprilie 2018, magazinele vor fi deschise de la ora 7.00, iar ora inchiderii va varia in functie de magazin, in intervalul orar 16:00- 18:00. De mentionat ca sambata si duminica, Grilul Kaufland va fi inchis.

Duminica 8 aprilie, in prima zi de Pasti, magazinele Kaufland vor fi inchise.

Luni, 9 aprile, magazinele Kaufland vor avea program scurt si vor fi deschise de la 9:00, iar ora inchiderii va varia in functie de magazin, in intervalul 14:00 – 16:00.

Programul special de Pasti 2018 la Carrefour Romania tine pana în 17 aprilie. În 6 aprilie 2018 magazinele Carrefour au program normal de functionare. In ziua de sambata 7 aprilie inainte de Paste, magazinele Carrefour sunt deschise pana la ora 19.00, duminica 8 aprilie magazinele Carrefour sunt închise.

Luni 9 aprilie majoritatea magazinelor Carrefour au program de functionare între 8.00 si 23.00.

LIDL anunta pe site-ul lor ca aproape toate magazinele au un program de functionare prelungit, de luni pana sambata intre 7:30-21. Duminica 8 aprilie si luni 9 aprilie 2018 toate magazinele LIDL sunt inchise.

La Auchan programul zilei de vineri este între orele 8.00 – 23.00, sâmbătă se închide mai devreme (8.00 – 18.00), duminică este închis, iar luni va fi deschis între orele 8.00 – 22.00.

La Cinema City, sâmbătă programul este de la 10.00 la 18.00 și duminică, filmele se pot viziona între orele 13.00 și 23.00. De luni, programul la Cinema City este normal. 

La Profi, majoritatea magazinelor au program prelungit in Saptamana Mare, iar în ziua de sambata 7 aprilie magazinele Profi se închid la ora 18.00. În 8 aprilie 2018 majoritatea magazinelor Profi sunt inchise, urmând a se redeschide luni 9 aprilie.

Iulius Mall Timișoara va funcționa în perioada sărbătorilor după următorul program: vineri, 6 aprilie, între orele 6.00 – 22.00, sâmbătă, 7 aprilie, între orele 10.00 – 18.00, duminică, 8 aprilie – închis, luni, 9 aprilie, între orele 10.00 – 22.00.

Bancile vor functiona dupa un program special de Pasti 2018. Unitatile BCR vor fi inchise in vinerea mare in prima si a doua zi de Pasti, adica pe 6 si 8, 9 aprilie 2018, conform deciziei date de Guvern privind zilele libere de sarbatorile legale.

 În zilele de vineri, 6 aprilie, şi luni, 9 aprilie, vor fi deschise doar agenţiile Banca Transilvania din mall-uri şi centre comerciale.

Programul unităţilor Banca Transilvania de Paşte va fi în funcţie de programul centrului comercial în care sunt situate.

De asemenea, de vineri până pe 9 aprilie sunt zile nelucrătoare în băncile Raiffeisen Bank, inclusiv pentru Departamentul Servicii Clienţi (Call Center), cu excepţia unităţilor din cadrul hypermarket-urilor, Selgros-urilor şi al mall-urilor.

Unităţile BRD vor fi închise vineri, 6 aprilie, şi duminică, 8 aprilie, iar sâmbătă, 7 aprilie şi luni, 9 aprilie, numai unităţile BRD din centrele comerciale vor lucra cu clienţii. Orarul acestor agenţii va fi sincronizat cu programul centrelor comerciale.

Pe 10 aprilie 2018, bancile vor functiona dupa program normal.

Citeste mai mult
Click pentru a comenta

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Locale

A fost desemnat constructorul Podului Solventul din Timișoara

Publicat

pe

Primăria Municipiului Timișoara a desemnat asocierea de constructori care va realiza Podul Solventul în urma licitației. Astfel, municipalitatea va semna contractul de lucrări cu asocierea FREYROM SA (lider) și PROCONS GROUP SRL (asociat). Investiția include primul pod construit peste Bega de la zero după Revoluție care, împreună cu Pasajul Solventul și un drum de legătură peste fosta platformă industrială, va conecta Bulevardul Dâmbovița de Calea Bogdăneștilor.

„E al doilea pod unde începem lucrările în această primăvară, după podul de la fosta Fabrică de țigări. A fost un drum lung, uneori exasperant și frustrant: documentații complexe, multă birocrație, perioade lungi de avizare, exproprieri ale unor terenuri private, atragerea de 18 milioane de euro bani europeni. O muncă uriașă, imposibil de făcut fără efortul coordonat al echipelor din Primărie, cărora le mulțumesc. Legătura de la Solventul – pasajul și podul – sunt așteptate de decenii de timișoreni și mă bucur că în sfârșit se întâmplă”, a spus primarul Dominic Fritz.

Podul Solventul face parte din Inelul IV Vest, una dintre arterele esențiale pentru fluidizarea traficului în oraș. Cu linie dublă de tramvai, patru benzi de circulație, piste pentru biciclete, trotuare largi și spații verzi, investiția Primăriei Municipiului Timișoara va contribui la reducerea traficului din zona centrală și la îmbunătățirea mobilității urbane. Proiectul municipalității include și reconfigurarea intersecției cu Bulevardul Dâmbovița, precum și conectarea la pistele de bicicletă de pe malul Begăi.

Podul Solventul, Pasajul Solventul și Noua Radială Vest fac parte din planul Primăriei Municipiului Timișoara de a dezvolta o infrastructură urbană modernă, care conectează cartierele și sprijină dezvoltarea economică a orașului.

Contractul a fost atribuit pentru suma de 96.076.330 lei (cu TVA), iar termenul de realizare a lucrărilor este de 24 de luni de la emiterea ordinului de începere. Valoarea totală a investiției este de 133,5 milioane de lei, dintre care 93 de milioane de lei provin din fonduri europene nerambursabile, prin Programul Regional Vest 2021–2027, Intervenția Regională 4.1 – Mobilitate urbană sustenabilă.

Podul Solventul – primul pod construit la Timișoara, după Revoluție

Citeste mai mult

Administrație

REFORMA ADMINISTRATIVĂ 2026. Reduceri de personal la Primăria Timișoara

Publicat

pe

Municipiul Timișoara continuă reforma administrativă în contextul prevederilor OUG nr. 7/2026 privind reducerea numărului maxim de posturi cu 30%. Primarul Dominic Fritz propune Consiliului Local desființarea a 138 de posturi în cadrul Aparatului de Specialitate al Primarului, la Direcția Fiscală a Municipiului Timișoara, Direcția Generală Proiecte și Lucrări Municipale pentru Sport și Transport Feroviar și la Sport Club Municipal. De asemenea, în urma modificărilor legislative care impun un post de agent local pentru fiecare 1.200 de locuitori, față de 1.000 anterior, sunt propuse ajustări și la nivelul Poliției Locale, cu reducerea de 86 de posturi. În total, administrația locală va reduce 102 posturi ocupate, măsură ce va aduce o economie anuală la bugetul local este de aproximativ 13 milioane de lei.

La nivelul Aparatului de Specialitate al Primarului, reorganizarea are la bază procesul de digitalizare a fluxurilor interne care a generat o redimensionare a structurilor în funcție de volumul real de muncă. Spre exemplu, este propusă desființarea a două servicii din cadrul Direcției de Autorizare și Control, precum și desființarea a patru posturi la Serviciul Achiziții Publice, acolo unde analiza activității arată că performanța poate fi menținută cu o mai bună utilizare a resurselor. Totodată, pentru a întări capacitatea financiară și a susține mai eficient orientarea municipalității către finanțări externe, este propusă comasarea Direcției Incubator Proiecte cu Direcția Economică, într-o structură unitară Direcția Generală Economică și Finanțări Proiecte.

Per ansamblu, pentru Aparatul de Specialitate, care în prezent însumează 494 de posturi, este propusă desființarea a 72 de posturi (8 funcții de conducere, din care 4 ocupate; 62 funcții de execuție, din care 27 ocupate; 2 funcții contractuale, din care 2 ocupate), precum și înființarea unui post de director general.

La nivelul structurilor vizate de reformă este propusă reducerea numărului de posturi astfel:

  • Direcția Fiscală a Municipiului Timișoara – 32 de posturi (18 ocupate și 17 vacante);
  • Direcția Generală Proiecte și Lucrări Municipale pentru Sport și Transport Feroviar – 24 de posturi și desființarea structurii (8 ocupate și 16 vacante);
  • Sport Club Municipal – 10 posturi (1 ocupat și 9 vacante);
  • Direcția Generală Poliția Locală Timișoara – 86 de posturi (42 ocupate și 44 vacante).

Primarul Dominic Fritz a inițiat procesul de eficientizare al Aparatului de Specialitate încă din anul 2021, când organigrama număra 644 de posturi. Numărul a fost redus succesiv la 535, apoi la 494, ajungând la 423 de posturi, conform propunerii curente.

Citeste mai mult

Din țară

Banat 2028 a câștigat titlul de Regiune Gastronomică Europeană

Publicat

pe

După 16 luni de pregătire, juriul Institutului de Gastronomie, Cultură, Artă și Turism din Barcelona (IGCAT), Banatul a fost desemnat Regiune Gastronomică Europeană în anul 2028.

Candidatura a fost pregătită de o echipă a cărei lider a fost Consiliul Județean Timiș, prin Visit Timiș. Partenerii candidaturii au fost Consiliul Județean Arad și Consiliul Județean Caraș-Severin.

Banat 2028 este o construcție regională. În următorii doi ani, în toată zona se vor organiza evenimente pentru a pune în valoare specificul gastronomic local și pentru a educa publicul în sensul unei vieți echilibrate și sănătoase, în concordanță cu valorile specific regionale.

Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, a declarat după anunțarea câștigării titlului: „Sunt emoționat, chiar nu știa nimeni decizia dinainte, nu era foarte clar ce se va întâmpla. Mulțumesc celor cinci membri ai juriului, colegilor mei pentru organizarea din ultimele 16 luni, domnilor Iustin Cionca și Silviu Hurduzeu, președinții Consiliilor Județene Arad și Caraș-Severin, pentru sprijinul acordat în ultimele luni. Mulțumesc Simonei Neumann, a fost neobosită.  Este un titlu mai important decât pare, pentru că nu este doar despre mâncare. Este un titlu despre artă, cultură, conectivitate, inovație, turism.“

„Gastronomia este o resursă pentru dezvoltare locală, iar titlul este o oportunitate de a valorifica ceea ce avem mai bun. Felicit echipa Banat 2028, îi mulțumesc președintelui Consiliului Județean Timiș, dl. Alfred Simonis, pentru parteneriatul nostru și pentru că împreună putem construi proiecte importante pentru comunitățile noastre. Aradul intră în acest proiect cu vinurile din Podgoria Miniș-Măderat, gastronomia minorităților etnice arădene, produsele bio de mare calitate obținute în procesul de agricultură organică și cu industria alimentară arădeană, dar și cu zona de cercetare universitară și cu voluntari foarte entuziaști. Intrăm în proiect cu logistică, produse și, în primul rând, cu oameni buni“, a declarat Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad.

Juriul internațional a fost format din experți din Spania, Scoția, Norvegia, Georgia, Marea Britanie.

Echipa Banat 2028  a fost coordonată de Simona Neumann, cea care a condus și asociația care a câștigat pentru Timișoara titlul de Capitală Europeană a Culturii.

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite