Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Actualitate

Șase județe, sub cod portocaliu de caniculă și urmează o noapte tropicală. De mâine, vremea se schimbă drastic

Publicat

pe

Şase judeţe din vestul ţării se află şi vineri, pentru a doua zi consecutiv, sub cod portocaliu de caniculă, temperaturile urmând să atingă din nou 39 de grade în aceste zone, iar Capitala şi 23 de judeţe sunt sub avertizare cod galben. Meteorologii spun că începând de sâmbătă noapte vremea va deveni instabilă în vestul ţării, unde vor fi ploi torenţiale şi vijelii, relatează News.ro.

Potrivit Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM), valul de căldură se extinde în cea mai mare parte a ţării, iar în zonele joase de relief va fi caniculă şi indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi. În timpul nopţii, vor fi temperaturi de 20 de grade, iar în Dealurile de Vest vor fi 23-25 de grade.

În judeţele Dolj, Mehedinţi, Caraş-Severin, Timiş, Arad şi Bihor, codul portocaliu este în vigoare şi vineri. În aceste zone, disconfortul termic va fi accentuat şi se vor înregistra frecvent temperaturi maxime de 37-38 de grade, putând ajunge până la 39 de grade.

„În aproape toată țara disconfortul termic va fi unul accentuat după orele prânzului, pentru că indicele temperatură-umezeală va depăși pragul de 80 unități. Chiar și noaptea care urmează va fi tropicală în sud-vest, vest și centru, iar minimele nu vor coborî sub 20 grade Celsius”, spune meteorologul ANM Mihai Timu.

De asemenea, în Maramureş, nordul Crişanei, în cea mai mare parte a Transilvaniei, în nordul şi estul Olteniei, în Muntenia şi sudul Moldovei, disconfortul termic va creşte, iar maximele termice se vor situa vineri între 35 şi 37 de grade.

Astfel, sunt cod galben de caniculă Capitala şi 23 de judeţe: Satu Mare, Maramureş, Sălaj, Bistriţa-Năsăud, Cluj, Mureş, Hunedoara, Alba, Sibiu, Gorj, Vâlcea, Argeş, Dâmboviţa, Prahova, Buzău, Vrancea, Galaţi, Olt, Teleorman, Giurgiu, Călăraşi, Ialomiţa şi Brăila.

Sâmbătă după-amiază, dar mai ales în noaptea de sâmbătă spre duminică, vremea va deveni instabilă în vestul şi sud-vestul ţării, unde vor fi ploi torenţiale, vijelii şi grindină, mai spun meteorologii.

Citeste mai mult
Click pentru a comenta

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Din țară

ALEGERI PREZIDENȚIALE, Turul 2: Nicușor Dan a fost ales președintele României

Publicat

pe

Candidatul independent Nicuşor Dan conduce cu peste 54%, după ce s-au centralizat peste 10 milioane de voturi, în țară și străinătate.

Între cei doi candidaţi este o diferenţă de 877.070 voturi, în valoarea lui Nicuşor Dan.

În total, au votat la aceste alegeri 11.641.866 persoane, dintre care peste 1,6 milioane în afara ţării.

Citeste mai mult

Din țară

ALEGERI PREZIDENȚIALE, TURUL 2. Nicușor Dan, cu 10 procente mai mult decât contracandidatul său, în exit-poll-uri

Publicat

pe

Conform rezultatelor sondajelor realizate, de Centrul de Sociologie Urbană și Regională – CURS, în ziua votului, Nicuşor Dan, candidatul independent la alegerile prezidențiale, are un avans de 8-10 procente înaintea lidetului AUR, George Simion.

Potrivit datelor CURS, Nicuşor Dan a obţinut 54,1 % din voturile din ţară la scrutinul de duminică.

Candidatul AUR, George Simion are un scor de 45,9%.

Prezenţa la vot a fost de peste 64%.

viewscntDatele sunt valabile pentru ora 20:00 și doar pentru secțiile de pe teritoriul României, fără a ține cont de secțiile din străinătate.

Citeste mai mult

Locale

Primele imagini cu șantierul noului stadion din Timișoara

Publicat

pe

Lucrările de construcție la noul stadion din Timișoara sunt în grafic, primele imagini de pe șantier fiind postate pe o rețea de socializare, de Primăria Timișoara.

În imagini se poate vedea că s-a început cu realizarea tribunelor.

Primarul municipiului Timișoara a mai anunțat că anul viitor se vor putea juca meciuri pe noul stadion.

„Acum mai bine de un an am început reconstrucția sportului timișorean: am dat startul la noul stadion. Suntem în grafic cu lucrările de construcție și anul viitor acolo se vor putea juca meciuri.

Acum, facem un nou pas. Ne alăturăm Universității Politehnica și Consiliului Județean în noua structură „Asociația Club Sportiv Știința Poli Timișoara”. Aceasta marchează o nouă etapă de sprijin instituțional și financiar, cu obiectivul de a oferi orașului o echipă pe măsura ambițiilor sale.

Rămânem angajați în a construi o infrastructură modernă, a susține performanța și a lăsa deciziile sportive acolo unde le este locul – în mâinile profesioniștilor“, a scris Dominic Fritz, pe o rețea de socializare.

Noul stadion de fotbal din Timișoara va avea 32.000 de locuri

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite