Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Actualitate

Show unic de Video-Mapping pe fațada Operei Române din Timișoara

Publicat

pe

Toți timișorenii sunt așteptați vineri, 20 mai, începând cu ora 21:00 în Piața Victoriei unde va avea loc un show unic de video-mapping pe fațada Operei.

Este vorba de un spectacol multimedia complex care se folosește de toate elementele fațadei unei clădiri și le integrează într-o animație 3D. „Relieful” clădirii devine protagonistul unui spectacol impresionant, în care fiecare detaliu arhitectonic primește rolul său, printr-o proiecție dedicată.

Astfel de proiecții s-au mai organizat la noi în țară în București, cu ocazia împlinirii a 555 de ani de la prima atestare a orașului. Acolo proiecția a avut loc pe fațada Casei Poporului și toată clădirea a părut că prinde viață.  Autorii sunt Midescape Studio http://www.mindscapestudio.ro/

În Timișoara proiecția se organizează ca și parte din programul Check-OUTimișoara prin care pentru 1 an de zile, din 2 mai 2016 și până la 1 mai 2017 Timișoara joacă rolul de capitală a tineretului din România. Proiectul susține candidatura Timișoarei la titlul de Capitală Culturală Europeană 2021.

Prin această proiecție, și de fapt prin toate activitățile pe care le propunem timișorenilor de-a lungul acestui an, ne dorim să scoatem mai mult oamenii din casă, să-i facem să vadă orașul prin alți ochi și să revitalizăm spațiul urban” spune Simona Herczeg, coordonatoare a programului din partea Fundației Județene pentru Tineret Timiș.

De asemenea, în cadrul deschiderii, dj K-lu va pregăti atmosfera cu un mix propriu de imagini și muzică, așa cum ne-a obișnuit deja.

Evenimentul este unul deschis și sunt așteptați toți timișorenii să se bucure de o experiență unică pentru orașul nostru.

Citeste mai mult
Click pentru a comenta

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Locale

Zboruri directe de la Timișoara spre Istambul, cu compania Turkish Airlines

Publicat

pe

Lansarea primei curse directe spre Istanbul cu Turkish Airlines de pe Aeroportul Internațional „Traian Vuia“ din Timișoara a avut loc miercuri, 1 aprilie.

Astfel s-a deschis o conexiune importantă a orașului Timișoara, a vestului șării, către una dintre cele mai mari porți aeriene ale lumii.

Nu este doar o nouă rută, ci o conexiune reală cu sute de destinații internaționale, 350 mai exact, din 132 de țări, care crează mai multe oportunități pentru business, turism și dezvoltare.

Timișoara tocmai a devenit și mai conectată, iar întreaga lume e mai aproape ca niciodată.

Zborurile vor avea o frecvență de 5/săptămână iar prețurile pornesc de la 116 euro/călătorie.

Zborul pe ruta Timișoara – Istanbul, operat de compania Turkish Airlines, durează 1 oră și 40 de minute.

Citeste mai mult

Locale

Se reia circulația cu vaporașele pe Bega, la Timișoara

Publicat

pe

Începând cu 1 aprilie 2026, transportul public pe apă se va relua oficial în Timișoara!

Zilele trecute, vaporașele STPT au fost lansate la apă, pregătind reluarea curselor regulate pe canalul navigabil Bega.

Cele șase ambarcațiuni de pasageri care au navigat pe canalul navigabil Bega în sezonul 2025 au fost retrase, începând cu data de 1 noiembrie 2025, pe platforma special amenajată din Depoul Dâmbovița.

Anul trecut, peste 140.000 de timișoreni și turiști au ales vaporașele STPT pentru deplasările lor în oraș sau pentru momentele de relaxare pe Bega, făcând parte din povestea transportului public pe apă al Timișoarei.

Citeste mai mult

Administrație

Aplicația Atlas, activă la Timișoara. Se pot obține certificate fiscale

Publicat

pe

Primăria Municipiului Timișoara, prin Direcția Fiscală, reamintește contribuabililor, persoane fizice și juridice, că pot obține automat certificatele de atestare fiscală necesare la achiziția de bunuri mobile și imobile prin aplicația Atlas.

Astfel, persoanele care dețin un cont în aplicație pot accesa secțiunea „Certificate fiscale” și selecta opțiunea „Necesar alte scopuri”, pentru a genera automat documentele fiscale necesare în diverse situații, fără verificări suplimentare.

Timișorenii pot obține instant certificatul fiscal pentru diverse situații, cum ar fi: credit ipotecar, bancă, chirie, bursă școlară, ajutor social, informare, instanță, ambasade, cetățenie, licitații, obținere avize, cesiunea părților sociale, radierea sau dizolvarea societăților. De asemenea, certificatul fiscal este emis automat și pentru instituții sau programe precum: ANAF, Administrația Fondului de Mediu (panouri fotovoltaice), Institutul Național al Patrimoniului – Programul Național de Restaurare, Programul Rabla (achiziția de autoturisme), schema de minimis sau fonduri europene.

Pentru operațiuni care necesită verificări suplimentare din partea Direcției Fiscale, cum ar fi vânzarea bunurilor sau cesiunea unui contract de leasing, certificatul fiscal se eliberează pe baza verificărilor interne.

Pentru a folosi serviciul online, contribuabilii trebuie să dețină un cont de acces în Atlas (user și parolă). Accesul la platformă se face aici: https://plata.dfmt.ro/Plata2/auth/login

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite