Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Actualitate

Târgul liceelor, la o nouă ediție

Publicat

pe

Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş împreună cu Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Timiş/Centrul Judeţean de Asistenţă Psihopedagogică Timiş organizează şi anul acesta a XV-a ediţie a “Târgului Liceelor Timişene – Târg al ofertelor educaţionale”.

Evenimentul se adresează în special elevilor de clasa a VII-a şi a VIII-a, precum şi părinţilor acestora, oferindu-li-se astfel posibilitatea să cunoască specificul fiecărui colegiu/liceu în vederea unei alegeri conştiente la terminarea clasei a VIII-a.

De asemenea, va oferi liceelor şi colegiilor din judeţul Timiş posibilitatea să îşi prezinte oferta educaţională într-un cadru organizat.

Acest târg va fi vizitat de elevi, cadre didactice, părinţi, oficialităţi locale şi judeţene, reprezentanţi mass-media, agenţi economici, investitori, parteneri instituţionali, reprezentanţi ai firmelor de selecţie şi recrutare de personal.

Fiecare colegiu/liceu participant va avea un stand expoziţional reprezentativ, unde se vor prezenta: informaţii cu privire la oferta educaţională proprie (numărul de clase, profilul, calificarea obţinută după absolvire etc.), resursele umane şi materiale ale instituţiei de învăţământ, produsele specifice activităţilor derulate cu elevii, unde este cazul.

Evenimentul se va desfăşura în data de 11 mai la Restaurantul Universitar Politehnica (Aleea Studenților Timișoara, la intersecția cu Aleea F.C. Ripensia, în complexul studențesc, etajul 1), între orele 11.00 – 17.00.

Deschiderea oficială va avea loc în data de 11 mai 2016, la ora 11.00,  în Timişoara, la la Restaurantul Universitar Politehnica, etajul 1.

Acest târg se doreşte a fi un loc, într-o ambianţă plăcută, unde elevii din clasele a VII-a şi a VIII-a să-şi poată forma o imagine mai clară asupra tuturor ofertelor educaţionale din judeţ, putând cere informaţii direct de la sursă, adică de la elevii şi profesorii liceelor/colegiilor existente. Astfel, au o şansă mai mare de a decide corect, prin punerea în acord a nevoilor şi particularităţilor fiecăruia cu oferta educaţională a liceelor/colegiilor.

De asemenea, se urmăreşte concordanţa dintre oferta educaţională şi cerinţele actuale şi de perspectivă ale pieţei muncii la nivel judeţean.

În cadrul evenimentului, va avea loc şi un program artistic realizat de elevi din unităţile de învăţământ din județul Timiș.

       În intervalul 13.00-16.00 vor avea loc, în sala de conferinţă, 3 workshopuri:

–        13.00-14.30 – Cum să-mi construiesc o carieră?

–        14.30 – 15.10 – Prezentarea ofertei educaţionale a Universităţii Politehnica Timișoara/Cum să-mi aleg o facultate?

–        15.10-16.00 – Întâlnirea reprezentanţilor elevilor cu reprezentanţii studenţilor de la Universitatea Politehnica Timişoara

De asemenea, în intervalul 12.00 – 15.00, se va organiza concursul de prezentare a ofertei educaționale (prin discuţii ale juriului cu elevii reprezentanţi ai fiecărui liceu/colegiu participant cu stand la eveniment, prin feedbackul oferit de elevii vizitatori în chestionarele aplicate, prin aprecierea de către membrii juriului a modalităţii de prezentare a ofertei educaţionale). Se vor premia: cea mai apreciată prezentare a ofertei educaţionale de către elevii vizitatori, cea mai originală prezentare a ofertei educaţionale, cea mai pragmatică prezentare a ofertei educaţionale, cea mai interactivă  prezentare a ofertei educaţionale, cea mai eco prezentare a ofertei educaţionale, cei mai buni elevi promotori ai ofertei educaţionale, cel mai sugestiv logo, cea mai atractivă modalitate de prezentare a ofertei educaţionale. Premierea va avea loc la ora 16.00.

 

 

 

 

Citeste mai mult
Click pentru a comenta

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Administrație

Peste 7.000 de plăți la impozitele și taxele locale, în prima zi de încasare, la Timișoara

Publicat

pe

În prima zi de încasare a impozitelor și taxelor locale de către Direcția Fiscală a Municipiului Timișoara, aproximativ 10.800 de timișoreni și-au achitat obligațiile fiscale. Comparativ, în prima zi de încasare din anul 2025, au fost înregistrate puțin peste 7.000 de plăți.

Din totalul plăților efectuate în prima zi din 2026, peste 8.000 de contribuabili au ales metode rapide – platformele online sau stațiile SelfPay, în timp ce aproximativ 2.700 de persoane au plătit la ghișeele Direcției Fiscale sau prin intermediul oficiilor poștale. Prin comparație, în prima zi de încasare din 2025, dintre cei peste 7.000 de contribuabili, aproximativ jumătate au utilizat platformele online, iar restul au optat pentru plata fizică.

Primăria Municipiului Timișoara reamintește că plata impozitului pe clădiri, terenuri sau asupra mijloacelor de transport se poate face atât online, cât și fizic la casieriile din incinta sediului DFMT de pe str. Demetriade nr.1 (incinta Iulius Town), precum și la oficiile poștale din oraș sau la stațiile Selfpay.

În ceea ce privește plata online, municipalitatea pune la dispoziția contribuabililor două platforme proprii: platforma Direcției Fiscale a Municipiului Timișoara și Portalul Unic. De asemenea, taxele și impozitele locale pot fi achitate și prin intermediul platformei naționale ghiseul.ro.

Totodată, timișorenii pot utiliza cele 200 de terminale SelfPay amplasate în diverse zone ale orașului. Plățile pot fi efectuate atât în numerar, cât și cu cardul bancar, iar terminalele eliberează automat dovada plății în format tipărit.

Trei dintre terminalele SelfPay sunt amplasate în locații cheie din oraș:

Primăria Municipiului Timișoara, pe strada C.D. Loga nr. 1

Direcția Fiscală a Municipiului Timișoara din incinta Iulius Mall, pe strada A. Demetriade nr. 1

Direcția de Evidență a Persoanelor, situată pe strada Mihai Eminescu nr. 15

Programul cu publicul al Direcției Fiscale este de luni până joi, în intervalul 08:30 – 16:00, și vineri, în intervalul 08:30 – 14:00. Pentru mai multe informații puteți accesa site-ul www.dfmt.ro.

Reamintim, valoarea taxelor pe locuințe este dată de modificări legislative – majorarea valorii pe metru pătrat de la 1.490 lei la 2.667 lei și eliminarea reducerilor în funcție de vechimea imobilului (10%, 30% sau 50%). Municipalitatea a menținut cota de impozitare la 0,1%. Pentru autoturisme, a fost impusă norma de poluare ca element suplimentar în formula de calcul, alături de capacitatea cilindrică a motorului.

Încasarea impozitelor și taxelor locale va fi reluată din 19 ianuarie 2026, la Timișoara

Citeste mai mult

Locale

Elevii din ciclul primar care învață bine vor fi premiați de Primăria Timișoara

Publicat

pe

Primăria Municipiului Timișoara premiază elevii din ciclul primar și profesorii care îi susțin încă de la primele clase, pentru rezultatele obținute la concursuri școlare naționale.

În total, 355 de elevi din 11 unități de învățământ din Timișoara, alături de 76 de profesori, vor fi premiați în cadrul programului de recompensare a performanței. Această inițiativă continuă și extinde demersurile demarate de municipalitate în 2024, odată cu organizarea primei ediții a Galei Performanței în Învățământul Preuniversitar.

„Continuăm să investim în performanță încă de la primele clase. Vrem ca fiecare copil care muncește, care are rezultate foarte bune și fiecare dascăl care îl susține să știe că munca lor contează și este apreciată. Până acum am avut două ediții în care am premiat performanțele elevilor din Timișoara și vrem să facem din asta o tradiție a orașului, în care performanță este recunoscută și răsplătită”, a declarat primarul Dominic Fritz

Un nou proiect de hotărâre privind acordarea de stimulente financiare pentru elevii timișoreni care au obținut premii (I, II, III) la concursurile școlare naționale (probe individuale) în anul școlar 2024–2025, precum și pentru cadrele didactice care i-au îndrumat, va fi supus aprobării Consiliului Local. Competițiile vizate sunt cele incluse în calendarul oficial al Ministerului Educației, precum „Comunicare.Ortografie.Ro” sau „Gazeta Matematică”.

Valoarea premiilor variază în funcție de rezultatul obținut:

600 lei pentru premiul I

400 lei pentru premiul II

300 lei pentru premiul III

Valoarea totală se ridică la peste 230.000 de lei, iar plata stimulentelor financiare se va realiza prin Administrația pentru Sănătate și Educație a Municipiului Timișoara.

Reamintim, la Gala Performanței din noiembrie 2025, peste 338 de elevi de gimnaziu și liceu și 134 profesori au fost recompensați pentru excelența dovedită în anul școlar anterior.

Citeste mai mult

Locale

SOMAȚII și avertismente pentru necurățarea zăpezii și țurțurilor, la Timișoara

Publicat

pe

Acumularea de cantități semnificative de zăpadă, gerul din ultimele zile și formarea de țurțuri care pot pune în pericol siguranța cetățenilor sunt în atenția polițiștilor locali.

Aceștia avertizează că, potrivit HCL 393/2023, articolul 82, litera r, persoanele fizice și juridice au obligația să îndepărteze zăpada şi gheaţa de pe trotuarele din dreptul imobilelor în care locuiesc.

Nerespectarea acestor prevederi se sancționează cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei pentru persoanele fizice și de la 1.500 lei la 2.500 lei pentru persoanele juridice. Totodată, potrivit HCL 117/2024 privind constatarea și sancționarea contravențiilor pe teritoriul Municipiului Timișoara, articolul 1, litera h, în caz de pericol iminent de cădere a zăpezii sau gheții, respectiv țurțurilor, de pe clădirile pe care le dețin sub orice formă legală, persoanele fizice și juridice au obligația să ia masuri de îndepărtare a acestora, precum și de marcare și asigurare corespunzătoare a perimetrului expus, dar și să presare materiale antiderapante pe trotuare, în fața imobilelor în caz de polei.

Nerespectarea acestor prevederi se sancționează cu amendă de la 1.500 lei la 2.500 lei.

Polițiștii locali au efectuat verificări în teren fiind aplicate până acum 48 de sancțiuni cu avertisment pentru necurățarea gheții și zăpezii și 70 somații pentru punerea în vedere a luării măsurilor de îndepărtare a zăpezii sau gheții de pe trotuare.

Poliția Locală Timișoara face apel către cetăţeni și reprezentanți ai societăților comerciale și instituțiilor să dea dovadă de simţ civic şi să respecte obligaţiile prevăzute de legislaţia în vigoare, principalul scop al acțiunilor fiind siguranța cetățenilor orașului.

Foto: Poliția Locală Timișoara

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite