Fotbal

Finala Super Cupei Europei la fotbal, la Istambul

Publicat

pe

Finala Super Cupei Europei are loc anul acesta pe data de 15 august 2019 pe Vodafone Park din Istanbul de la ora 22.00.

Câștigătoarea Champions League, Liverpool, întâlnește câștigatoarea Europa League, Chelsea.
Fanii englezi vor lua cu asalt capitala Turciei, toate biletele destinate celor două combatante fiind deja vândute la casele de bilete ale celor două cluburi.
Stadionul echipei locale Besiktas are o capacitate de 41.188 de locuri.

pe

Violeții au pierdut din nou pe teren propriu împotriva celor de la Daco Getica, într-un meci în care erau considerați favoriți.

Prima repriză a fost echilibrată, cu șanse la ambele porți. ASU Politehnica s-a bazat mai mult pe fazele fixe, cornere și lovituri libere, rămase însă fără rezultat. De cealaltă parte, Daco Getica a avut câteva incursiuni bune și a pus presiune la porta lui Murariu, care sa intervenit oportun în unele faze.

Cosmin Petruescu a mutat primul la pauză, schimbând doi jucători, dar acțiunile violeților nu au avut consistență. Mera și Axente au avut ocazii, dar nu au fost exacți la finalizare, iar de cealaltă parte, bucureștenii au început să atace cu mult curaj. Arbitrul sătmărean Rareș vidican a fluierat extrem de ușor o indirectă de la aproape 40 de metri pentru bucureșteni, în minutul 60, Raducan a expediat o torpilă pe poarta, Murariu a respins în față, iar Prodan a marcat din apropiere, 0-1. Interesant este că dacă Murariu nu intervenea, lovitura se repeta deoarce s-a dictat indirectă…

Timișorenii s-au aruncat în atac și au trimis în față, ca de obicei și fundașii. Bogdan Vasile a avut un șut bun, dar scorul nu s-a mai modificat, chiar dacă Politehnica a și marcat, de două ori, în minutul 89, însă golul a fost anulat pentru henț și în minutul 95, de asemenea, reușită anulată pentru ofsaid.

S-a încheiat 0-1, al doilea eșec acasă pentru bănățeni, și după cum arată jocul lor, nu sunt multe lucruri bune de sperat. Etaapa viitoare, violeții merg la București pentru jocul cu Rapid.

ASU Politehnica: R. Murariu – Jurj, Mera (cpt.), Scutaru, Cherecheş – Schieb (Ad. Ungureanu 66′), Bg. Vasile, A. Ignea, S. Lupu (Dros 46′) – Piţigoi (F. Trip 46′), Mir. Axente. Antrenor: Cosmin Petruescu.

Daco-Getica: Began – Mih. Stancu, Puţanu, Rz. Prodan, Jica – Iani – Tudorică (cpt.), Liv. Gheorghe (Alin Stoica 82′), Rob. Neacşu (Obreja 90+2′) – Raph. Stănescu – G. Răducan (Epure 85′). Antrenor principal: Sorin Bucuroaia.

Fotbal

Corespondență de la Istambul. Liverpool a câștigat Super Cupa Europei 2019

Publicat

pe

Câștigătoarele Champions League și Europa League s-au întâlnit la Istanbul pentru Super Cupa Europei 2019.

Meciul a fost primul de acest rang, condus la centru de către o femeie, Stephanie Frappart din Franța.

Încă de la primele ore ale dimineții, centrul Istanbulului a fost invadat de fanii celor două rivale, cei ai lui Liverpool fiind mult mai numeroși.
Prima repriză a fost una echilibrată, cu ocazii mari de gol la ambele porți, doar că singurul gol a fost marcat de Giroud pentru Chelsea în minutul 36.
Partea secundă a început perfect pentru cormorani, care au egalat în minutul 47 prin Mane.
Până la finalul celor 90 de minute tabela a rămas neschimbată și s-a intrat în prelungiri.
Prima care a spart gheața a fost Liverpool, prin Mane ( min 95) , dar Chelsea a egalat imediat din penalty prin Jorginho ( min 101). Până la finalul celor 120 de minute tabela a rămas nemodificată și s-a ajuns la penalty.
La penaltyuri cei care au fost mai norocoși au fost cei de la Liverpool , care au câștigat trofeul pus în joc.
Liverpool: Adrian, Gomez, Matip, VanDijk, Robertson, Fabinho, Milner, Henderson, Mane, Salah, Oxlade- Chamberlain.
Rezerve: Kelleher, Firmino, Winnaldum, Lallana, Shaqiri, Origi.
Chelsea: Kepa, Emerson, Christensen, Zouma, Azpilicueta, Jorginho, Kante, Kovacic, Pedro, Giroud, Pulisic.
Rezerve: Caballero, Rudiger, Alonso, Barkley, Willian, Zappacosta, Tomori, Batshuayi, Abraham.
MIRCEA PETROMAN

Fotbal

CFR Cluj tot mai aproape de grupele Champions League

Publicat

pe

Echipa din Gruia a reușit să facă un meci istoric la Glasgow și să elimine echipa locală Celtic.

Meciul a fost unul de-a dreptul nebun, cu șapte goluri și cu răsturnari incredibile de scor.
Totul este bine că echipa noastră a reușit să se califice în ultimul act din Champions League, acolo unde va da piept cu Slavia Praga pentru un loc în grupe.
Scorul final a fost 4 la 3 pentru ardeleni, după un meci în care baieții și-au dat viața pe teren.
Să le urăm baftă pentru următorul tur.
CFR: Arlauskis – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Djokovic, Bordeianu, L. Aurelio – Deac, Rondon, Omrani
Rezerve: Vâtcă, Sylla, Păun, Țucudean, Mureșan, Peteleu, Cestor
Antrenor: Dan Petrescu.