Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Fotbal

Medicul cardiolog Marian Gașpar, trimis în judecată pentru luare de mită

Publicat

pe

Medicul Marian Gaşpar, şef de secţie la Institutul de Boli Cardiovasculare Timişoara, a fost trimis în judecată pentru luare de mită, după ce acesta a fost cercetat sub control judiciar pe cauțiune.

”Procurori din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Timiş au dispus, prin rechizitoriu, trimiterea în judecată a inculpatului G.M., cercetat sub control judiciar pe cauţiune, pentru săvârşirea infracţiunii de luare de mită (7 acte materiale)”, a transmis, marţi, Parchetul de pe lângă Tribunalul Timiş.

În comunicatl Parchetului se mai precizează faptul că, ”în perioada 19.09.2022-26.09.2022, în realizarea aceleiaşi rezoluţii infracţionale, a pretins indirect şi primit, fără drept, de la mai multe persoane, diferite sume de bani în legătură cu activitatea desfăşurată conform atribuţiilor de serviciu, în calitate de medic primar şi şef secţie Chirurgie Cardiovasculară în cadrul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timişoara”.

Anterior, procurorii au precizat că medicul ar fi cerut şi primit, de la pacienţi sau de la aparţinători ai acestora, sume de bani, în lei sau în valută, cuprinse între 100 euro şi 2.000 euro.

Medic cardiolog reținut pentru luare de mită. Pretindea între 100 și 2.000 de euro de la bolnavi

Citeste mai mult

Fotbal

FCSB s-a impus la Salonic

Publicat

pe

Echipa bucureșteană continuă parcursul bun din Europa League și a reușit să se impună la Salonic în fața echipei PAOK.

Chiar dacă gazdele au condus la pauză cu scorul de 1 la 0, în repriza secundă roș-albaștrii au revenit uimitor și s-au impus cu 2 la 1, grație unui meci foarte reușit.

Manșa secundă se va juca săptămâna viitoare, în 20 februarie 2025 de la ora 19.45 pe Național Arena, în fața unui stadion arhiplin.

Mircea Petroman

Foto: Facebook/FCSB

Citeste mai mult

Fotbal

Napoli s-a impus la Florența

Publicat

pe

Pe bătrânul stadion Artemio Franchi din Florența, construit la 13 septembrie 1931 și care momentan își modernizează Peluza Fiesole, echipa redacției timispress.ro și-a început aventura pe anul 2025.

Iar aceasta trebuia să fie la un meci de gală, combatantele fiind Fiorentina și Napoli.

În fața a 21.685 de spectatori, Napoli a reușit să se impună cu 3 la 0, dar scorul nu reflectă în totalitate ceea ce a fost pe teren, gazdele având gol anulat pentru henț și numeroase ocazii rarisime ratate.

Doar că în fotbal doar golurile se punctează și astfel napoletanii rămân pe prima poziție din Serie A.

Mircea Petroman

Citeste mai mult

Fotbal

Trupele Cargo și Carla’s Dreams, la Revelion 2025, în centrul Timișoarei

Publicat

pe

Casa de Cultură a Municipiului Timișoara a anunțat pe pagina de Facebook programul pentru Revelion 2025, care va avea loc în stradă, în Centrul Timișoarei, mai exact în Piața Victoriei.

Programul va începe la ora 20.00 cu Dj K-lu și The TM Groove.

„Încet, încet ne pregătim de Revelion, când îi primim la Timișoara pe Cargo, care se întorc acasă, pentru primul concert din anul aniversar cu numărul 40, apoi pe Carla’s Dreams“, au anunțat organizatorii.

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite