Fotbal

O nouă înfrângere pentru Poli

Publicat

pe

Violeții au pierdut din nou pe teren propriu împotriva celor de la Daco Getica, într-un meci în care erau considerați favoriți.

Prima repriză a fost echilibrată, cu șanse la ambele porți. ASU Politehnica s-a bazat mai mult pe fazele fixe, cornere și lovituri libere, rămase însă fără rezultat. De cealaltă parte, Daco Getica a avut câteva incursiuni bune și a pus presiune la porta lui Murariu, care sa intervenit oportun în unele faze.

Cosmin Petruescu a mutat primul la pauză, schimbând doi jucători, dar acțiunile violeților nu au avut consistență. Mera și Axente au avut ocazii, dar nu au fost exacți la finalizare, iar de cealaltă parte, bucureștenii au început să atace cu mult curaj. Arbitrul sătmărean Rareș vidican a fluierat extrem de ușor o indirectă de la aproape 40 de metri pentru bucureșteni, în minutul 60, Raducan a expediat o torpilă pe poarta, Murariu a respins în față, iar Prodan a marcat din apropiere, 0-1. Interesant este că dacă Murariu nu intervenea, lovitura se repeta deoarce s-a dictat indirectă…

Timișorenii s-au aruncat în atac și au trimis în față, ca de obicei și fundașii. Bogdan Vasile a avut un șut bun, dar scorul nu s-a mai modificat, chiar dacă Politehnica a și marcat, de două ori, în minutul 89, însă golul a fost anulat pentru henț și în minutul 95, de asemenea, reușită anulată pentru ofsaid.

S-a încheiat 0-1, al doilea eșec acasă pentru bănățeni, și după cum arată jocul lor, nu sunt multe lucruri bune de sperat. Etaapa viitoare, violeții merg la București pentru jocul cu Rapid.

ASU Politehnica: R. Murariu – Jurj, Mera (cpt.), Scutaru, Cherecheş – Schieb (Ad. Ungureanu 66′), Bg. Vasile, A. Ignea, S. Lupu (Dros 46′) – Piţigoi (F. Trip 46′), Mir. Axente. Antrenor: Cosmin Petruescu.

Daco-Getica: Began – Mih. Stancu, Puţanu, Rz. Prodan, Jica – Iani – Tudorică (cpt.), Liv. Gheorghe (Alin Stoica 82′), Rob. Neacşu (Obreja 90+2′) – Raph. Stănescu – G. Răducan (Epure 85′). Antrenor principal: Sorin Bucuroaia.

pe

Seria dezamăgitoare continuă pentru alb-violeți.

Dacă miercuri au fost eliminați din Cupa României de către Reșița, astăzi băieții lui Mugur Gușatu au reușit doar o remiză pe teren propriu împotriva celor de la Farul Constanța.
Două echipe care parcă s-au mulțumit cu acest inspid 0-0 și care cumva își merită soarta din a doua parte a clasamentului. Au fost și câteva faze de poartă, dar nesențiale până la urmă, cu atât mai mult cu cât nu au schimbat nimic. Așadar fotbal spre 0, dar câte un punct mic pentru ambele echipe.

Runda viitoare, Poli va juca tot acasă, cu Reșița, dar șansele de îmbunătățire a jocului sunt mici și din păcate nici alți jucători nu sunt prea disponibili la echipa suporterilor.

ASU Politehnica: Murariu – C. Jurj, Scutaru, Mera (cpt.), Cherecheş – Bg. Vasile, C. Popescu (F. Trip 88′) – Schieb (Coadă 64′), Ignea, Ad. Ungureanu (Dros 81′) – Axente
Antrenor: Mugur Guşatu
Eliminat: Bogdan Vasile 78′ (cumul de cartonaşe galbene)

Farul: Muţiu (cpt.) – Nicola, Cană, Lică, Carabela – Doumbia (Ant. Cruceru 46′), Antoche – Al. Stoica (Horoduan 81′), Greu, P. Petre – I. Stoica
Antrenor: Ianis Zicu.

Fotbal

O nouă înfrângere pentru violeți

Publicat

pe

Poli a reușit să scape fără gol primit doar în prima repriza. Atunci, ASU s-a apărat mai bine și a jucat destul de bine. Situația s-a schimbat în partea secundă.

Băiețiii lui Erik Linkar au alergat mai cu spor și au marcat două goluri, conform cu realitatea din teren. Silviu Pană din lovitură liberă în minutul 52 și Cristi Bud în minutul 90 au înscris golurile unei victorii logice.

Violeții au fost susținuți și în Teleorman de peste 50 de fani violeți și rapidiști, dar chiar si așa echipa este cu mult in urma suporterilor, din toate punctele de vedere.

Turris este liderul campionatului cu maximum de 18 puncte, iar Poli rămâne cu 3 puncte și va juca etapa viitoare acasă cu Farul Constanța.

ASU Politehnica: R. Murariu – Jurj, Mera (cpt), Scutaru, Chereches, Coadă, Vasile, F. Trip, Ignea, Schieb – Axente. Au mai jucat: Ungureanu, Manea, Radu.

Fotbal

O nouă calificare în grupele Champions League

Publicat

pe

Steaua Roșie Belgrad a reușit încă un an o campanie impresionantă și după trei tururi s-a calificat în grupele Ligii Campionilor.

În ultimul act ei au trecut de elvețienii de la Young Boys, după două remize cu goluri, 2 la 2 la Berna și 1 la 1 la Belgrad.

Acesția au fost repartizați în grupe alături de Bayern Munchen, Tottenham și Olympiakos Pireu.
Ca și anul trecut, la meciurile de pe teren propriu biletele se vor vinde ca pachete pentru toate cele trei meciuri.