Fotbal

O nouă înfrângere pentru Poli

Publicat

pe

Violeții au pierdut din nou pe teren propriu împotriva celor de la Daco Getica, într-un meci în care erau considerați favoriți.

Prima repriză a fost echilibrată, cu șanse la ambele porți. ASU Politehnica s-a bazat mai mult pe fazele fixe, cornere și lovituri libere, rămase însă fără rezultat. De cealaltă parte, Daco Getica a avut câteva incursiuni bune și a pus presiune la porta lui Murariu, care sa intervenit oportun în unele faze.

Cosmin Petruescu a mutat primul la pauză, schimbând doi jucători, dar acțiunile violeților nu au avut consistență. Mera și Axente au avut ocazii, dar nu au fost exacți la finalizare, iar de cealaltă parte, bucureștenii au început să atace cu mult curaj. Arbitrul sătmărean Rareș vidican a fluierat extrem de ușor o indirectă de la aproape 40 de metri pentru bucureșteni, în minutul 60, Raducan a expediat o torpilă pe poarta, Murariu a respins în față, iar Prodan a marcat din apropiere, 0-1. Interesant este că dacă Murariu nu intervenea, lovitura se repeta deoarce s-a dictat indirectă…

Timișorenii s-au aruncat în atac și au trimis în față, ca de obicei și fundașii. Bogdan Vasile a avut un șut bun, dar scorul nu s-a mai modificat, chiar dacă Politehnica a și marcat, de două ori, în minutul 89, însă golul a fost anulat pentru henț și în minutul 95, de asemenea, reușită anulată pentru ofsaid.

S-a încheiat 0-1, al doilea eșec acasă pentru bănățeni, și după cum arată jocul lor, nu sunt multe lucruri bune de sperat. Etaapa viitoare, violeții merg la București pentru jocul cu Rapid.

ASU Politehnica: R. Murariu – Jurj, Mera (cpt.), Scutaru, Cherecheş – Schieb (Ad. Ungureanu 66′), Bg. Vasile, A. Ignea, S. Lupu (Dros 46′) – Piţigoi (F. Trip 46′), Mir. Axente. Antrenor: Cosmin Petruescu.

Daco-Getica: Began – Mih. Stancu, Puţanu, Rz. Prodan, Jica – Iani – Tudorică (cpt.), Liv. Gheorghe (Alin Stoica 82′), Rob. Neacşu (Obreja 90+2′) – Raph. Stănescu – G. Răducan (Epure 85′). Antrenor principal: Sorin Bucuroaia.

pe

Săptămâna aceasta încep din nou duelurile din Champions League și Europa League.

Meciurile se vor juca în sistem tur – retur, iar în caz de egalitate se iau în calcul golurile marcate în deplasare pentru a se afla echipele calificate.

România a rămas cu o singură echipă, CFR Cluj , care va întâlni echipa Sevilla din Spania, primul meci având loc joi de la ora 19.55 la Cluj, iar returul peste 2 săptămâni în Spania.
Șocurile vor fi însă meciurile din Champions League, unele dueluri fiind de-a dreptul fantastice, Dortmund vs PSG, Real Madrid vs Manchester City, Atalanta vs Valencia, Napoli vs Barcelona, Lyon vs Juventus, Atletico Madrid vs Liverpool, Chelsea vs Bayern și Tottenham vs Leipzig.

Fotbal

Derby-ul Romei s-a încheiat la egalitate

Publicat

pe

În fața a 59.902 spectatori, Roma și Lazio au oferit un meci cu foarte multe gafe, miza partidei și mai ales rivalitatea dintre cele două echipe fiind foarte mare.

Meciul a fost unul foarte disputat, cu ocazii la ambele porți și cu erori uriașe la golurile din prima repriză, marcate de Dzeko pentru gazde și Acerbi pentru oaspeți.
Scorul pauzei a fost 1 la 1, echitabil la ceea ce au jucat ambele echipe.
Partea secundă a fost una în care cei de la Roma au și au dominat mai mult, având și 3 mari ocazii de gol, iar oaspeții au preferat să iasă mai mult pe contraatac.
Până la final nici una dintre echipe nu a mai reușit să înscrie și scorul final a rămas 1 la 1.
 AS Roma: Lopez – Santon, Smalling, Mancini, Spinazzola – Veretout, Cristante – Under, Pellegrini, Kluivert – Dzeko.

Lazio: Strakosha – L. Felipe, Acerbi, Șt. Radu – Lazzari, Milinkovic Savic, L. Leiva, Alberto, Lulic – Correa, Immobile.

Fotbal

Derby della Capitale. AS Roma vs. Lazio, la sfârșitul lunii ianuarie

Publicat

pe

Anul acesta eternul derby dintre Roma și Lazio va avea loc pe data de 26 ianuarie 2020, de la ora 19.00, ora României.

Va fi un meci special deoarece cele două rivale sunt între primele patru echipe în clasamentul din Serie A.
Redacția  timispress.ro va avea un trimis special la acest meci, care va detalia toate cele întâmplate de la fața locului.
Este al 190 lea meci între cele două mari rivele din Capitala Italiei și un nou prilej pentru cele două galerii să facă spectacol.