Ne găsiți și pe:

Sport

„Find your greatness”. Program gratuit pentru o comunitate sănătoasă, la Timișoara și Arad

Publicat

pe

Unic în România, programul „Find your greatness” oferă gratuit comunității șansa de a adopta un stil de viață sănătos, axându-se pe echilibrul dintre minte, corp și spirit.

Mulți antrenori susțin că în fiecare persoană există un atlet, așteptând să fie descoperit, dacă sunt prezente voința, interesul și suportul profesional necesar. Acum, zeci de locuitori din Timișoara și Arad au oportunitatea de a pierde kilogramele în plus și de a redescoperi acest echilibru, prin intermediul unui program de antrenamente personale asistate de specialiști în nutriție și psihologie, o inițiativă fără precedent în România.

„Find your greatness”, un program unic în România, vine în sprijinul comunității cu un program gratuit de antrenamente cu trainer personal, supervizate de un medic nutriționist și de psiholog, pentru a-i ajuta pe cei care vor cu adevărat „să își găsească măreția” și să scoată la suprafață tot ce au mai bun. Desfășurat până acum la Timișoara, programul s-a extins anul acesta și în Arad.

„Demersul nostru are în vedere promovarea sănătății prin sport și o alimentație echilibrată, frumusețea unui corp îngrijit fiind un bonus, nu un obiectiv. Acest program este o contribuție pentru comunitatea timișoreană și arădeană. Am văzut de prea multe ori cum sunt judecați oamenii cu probleme de greutate dar nimeni nu îi ajută concret. Noi vom demonstra că se poate realiza o schimbare în stilul de viață indiferent de cât de mare e numărul de kilograme în plus, că nu e în regulă să trăiești cu dureri de spate, cu picioare umflate și cu o inimă slăbită”, arată Cosmin Șorban, inițiatorul acestui program.

„Find your greatness” este un program holistic oferit gratuit celor care își doresc cu adevărat o schimbare, menit să le transforme participanților viețile. Ediția din acest an include 3 luni (martie – iunie) de antrenamente personalizate cu traineri cu expertiză din echipa Smartfit, consiliere psihologică pe toată perioada desfășurării evenimentului, consiliere nutrițională cu un medic specialist și workshop-uri dedicate.

„Scopul programului „Find your greatness” este de a inspira participanții să își depășească barierele personale, să adopte obiceiuri de viață sănătoase și să redescopere un echilibru între minte, corp și spirit”, transmit organizatorii.

Programul se adresează deopotrivă femeilor și bărbaților cu surplus de greutate corporală care, astfel, au șansa de a pierde din kilogramele suplimentare, devenind mai sănătoși. Accentul în cadrul programului „Find your greatness” este pus pe schimbarea modului de viață și pe deprinderea unor cunoștințe de alimentație și viață sănătoase, prin intermediul specialiștilor. Așa cum știți, mișcarea este esențială pentru un corp sănătos, iar reducerea greutății corporale, pentru rezultate reale, de durată, nu se realizează prin cure de slăbire drastice, ci prin schimbarea alimentației.

Selectarea participanților s-a făcut printr-un proces atent, unde candidații și-au exprimat dorința de schimbare și au împărtășit detalii privind starea lor de sănătate actuală, condiția fizică și provocările psihologice cu care de confruntă. Ca atare, această inițiativă nu este doar un simplu eveniment, ci o călătorie de auto descoperire și îmbunătățire, fără elementul competitiv.

**

Evenimentul „Find your greatness” întărește angajamentul Smartfit față de îmbunătățirea continuă a calității vieții comunității locale și promovarea unui stil de viață sănătos, activ și echilibrat.

Smartfit reprezintă excelența în fitness și bunăstare, având o istorie de peste 12 ani în crearea unei comunități dinamice, motivate și sănătoase în Timișoara și Arad, prin intermediul unor evenimente inovatoare, programe personalizate și o echipă de profesioniști dedicați.

Pentru mai multe informații despre eveniment și cum puteți participa sau susține această cauză, vă invităm să ne contactați la adresa de email alexavlad@smartfitstudio.ro

Fotbal

Naționala Mexicului a obținut o victorie în debutul Cupei Mondiale 2026

Publicat

pe

În meciul de deschidere de la Cupa Mondială 2026, naționala țării gazdă, Mexic, s-a impus pe teren propriu împotriva Africii de Sud cu scorul de 2 la 0 pe Estadio Banorte în fața a 80.842 de spectatorii, într-un meci jucat cu casa închisă.

Împinși din spate de inimoșii suporteri mexicani, naționala gazdă a început meciul ca din pușcă cu o sumedenie de ocazii și cu deschiderea rapidă a scorului.

Până la pauză au mai fost ocazii dar tabela a rămas nemodificată.

Partea secundă a început cu o eliminare în tabăra oaspețiilor pe un contraatac al gazdelor, iar de aici jocul a continuat doar la o singură poartă.

În minutul 70 gazdele și-au dublat diferența, grație loviturii de cap a lui Raul Fernandez, atacantul echipei Fulham Londra.

Până la final am mai notat câte un cartonaș roșu în ambele tabere, iar scorul final a rămas 2 la 0 pentru echipa gazdă, care pune în vistierie primele trei puncte în această grupă.

În afara arenei în timpul ceremoniei de deschidere, organizată foarte frumos și la care a cântat celebra Shakira, au avut loc lupte de strada în dreptul porții 8 a arenei între poliție și unii bărbați înarmați cu torțe, fumigene și inclusiv pietre, care au distrus în jurul arenei toate magazinele.

În cel de al doilea meci al grupei, Coreea de Sud a învins naționala Cehiei cu scorul de 2 la 1.

Mircea Petroman

Citeste mai mult

Fotbal

Începe Cupa Mondială 2026

Publicat

pe

Joi seara, de la ora 20.30, pe Antena1, va avea loc ceremonia de deschidere a Cupei Mondiale de Fotbal 2026, care va fi găzduită de SUA, Canada și Mexic.

Meciul de deschidere va începe de la ora 22.00, iar naționala Mexicului se va duela cu Africa de Sud, pe Stadionul Mexico City, cunoscut ca și Azteca Stadium pentru mulți telespectatori.

La ceremonia de deschidere va cânta celebra solistă Shakira, care va interpreta imnul de deschidere al turneului, DAI DAI, o melodie care va răsuna pe toate stadioanele până pe 19 iulie când este marea finală.

Chiar dacă de 5 zile plouă în continuu în capitala Mexicului, sperăm ca până la ora primului meci vremea să se îmbunătățească și să putem asista la un adevărat duel și pe gazon.

Ca de obicei echipa redacției Timispress va fi prezentă și va relata de la fața locului întregul turneu.

Mircea Petroman

Citeste mai mult

Alte sporturi

Federația Internațională de Padel confirmă ascensiunea României în circuitul mondial

Publicat

pe

Timișoara a devenit, în acest final de săptămână, centrul padelului din Europa de Est, odată cu desfășurarea turneului FIP SILVER TIMIȘOARA 2026, competiție organizată pentru al doilea an consecutiv în România sub egida Federației Internaționale de Padel (FIP).

Evenimentul, care s-a încheiat duminică, găzduit de baza sportivă Padel Center din Dumbrăvița, a marcat și prima vizită oficială în România a lui José María (Chema) Íñigo, directorul competițional al Federației Internaționale de Padel, una dintre cele mai importante voci ale acestui sport la nivel mondial.

După succesul ediției inaugurale din 2025 — primul turneu FIP organizat vreodată în România, dar și primul din Balcani și Europa de Est — Federația Internațională de Padel a decis revenirea la Timișoara, validând astfel nivelul ridicat de organizare și dezvoltarea accelerată a padelului românesc.

„Padel Center este, fără îndoială, un adevărat hub al pedelului în Europa de Est”, a declarat José María Íñigo, directorul competițional al Federației Internaționale de Padel (FIP), subliniind că Timișoara nu mai este doar o destinație emergentă, ci un reper important pe harta internațională a acestui sport.

Vizita oficialului FIP are o semnificație aparte. În urmă cu un an, José María Íñigo a fost omul care a aprobat organizarea primului turneu FIP din istoria României. Astăzi, după ce a urmărit evoluția proiectului și feedback-ul venit din partea sportivilor și organizatorilor internaționali, reprezentantul Federației Internaționale de Padel vorbește despre România ca despre una dintre țările cu cea mai rapidă dezvoltare din regiune.

„Cred că Timișoara și România au un loc pe harta padelului, pentru că lucrurile merg în direcția corectă aici. Federația de Padel din România îi ajută foarte mult pe jucătorii locali, iar noi, din partea FIP, ne-am dori să avem tot mai multe turnee, încet-încet, pas cu pas, aici în România”, a declarat oficialul FIP.

Acesta a evidențiat în mod special profesionalismul organizării, infrastructura de la Padel Center și implicarea Federației de Padel din România în dezvoltarea sportului la nivel juvenil și profesionist.

„Sunt foarte mulțumit atât de turneu în sine, cât și de atmosfera creată aici. Clubul Padel Center este extraordinar, atmosfera, serviciile pentru jucători, totul este la nivelul potrivit, așa că probabil, în viitorul apropiat, vom putea crește acest turneu la o categorie mai mare”, a afirmat José María Íñigo.

Prezent la Timișoara la invitația lui Lucian Perescu, președintele Federației de Padel din România,  directorul competițional al FIP José María Íñigo a remarcat strategia pe termen lung construită de acesta și echipa sa, precum și progresul spectaculos al sportivilor români.

„Nivelul jucătorilor români crește de la an la an. Fac lucrurile corect prin intermediul Federației naționale și al academiilor din toată România. Sunt foarte mulțumit de ceea ce fac; împing tinerii înainte, aduc antrenori internaționali și organizează inclusiv cursuri omologate FIP”, a mai spus acesta.

În viziunea directorului competițional al Federației Internaționale de Padel, România are toate premisele pentru a deveni unul dintre polii importanți ai acestui sport în regiune.

„România este unul dintre hub-urile importante din Europa de Est, chiar hub-ul padelului din Europa de Est”, a punctat José María Íñigo.

Mai mult, reprezentantul FIP estimează că dezvoltarea accelerată a ecosistemului de padel din România va produce rezultate importante și la nivel de performanță internațională.

„Voi încuraja Federația de Padel din România să continue să crească și să construiască acest ecosistem al padelului. Lucrurile merg în direcția corectă și probabil că, în viitorul apropiat, în doi sau trei ani, vom vedea jucători români clasați în top 100 mondial”, a declarat directorul competițional al Federației Internaționale de Padel.

Desfășurat între  14 și 17 mai la Padel Center și avându-l ca director de turneu pe Luis Centeno Faragoso, FIP SILVER TIMIȘOARA 2026 a reunit unii dintre cei mai valoroși jucători de padel din lume, veniți din aproape 20 de țări și de pe mai multe continente, confirmând interesul tot mai mare al comunității internaționale pentru competițiile organizate în România.

Turneul s-a încheiat duminică, după semifinale și două finale spectaculoase, supervizate de cei doi arbitrii internaționali, Alfonso Cibelli, arbitru principal, respectiv Nicolae Rozorea, arbitru  secund. Meciurile au fost urmărite, în transmisiile live pe canalele FIP, de pasionați ai acestui sport din întreaga lume. La feminin, trofeul a fost câștigat de italiencele Clarissa Margherita Aima și Caterina Maria Baldi. În competiția masculină s-au impus spaniolii Marcos Blanco Gonzales și Victor Mena.

*

FIP SILVER TIMIȘOARA 2026 a fost organizat de Federația Internațională de Padel și Federația de Padel din România, cu sprijinul Consiliului Județean Timiș și Visit Timiș.

Parteneri: Constructim SA, MEWI, Nord One, Padel Maniacs, Bullpadel, MejorSet, MONDO.

Foto: Leczki Józsi

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite