fotbal

Corespondență din Scoția. Liverpool vs. Napoli

Publicat

pe

Iubită de foarte mulți scoțienii, Liverpool a jucat un meci amical pe Stadionul Murrayfield din Edinburgh împotriva italienilor de la Napoli.

În fața a 67.000 de spectatori, cele două echipe și-au prezentat noile achiziții și au făcut un amical pe cinste.
Oaspeții au început excelent meciul și au preluat conducerea grație celor două goluri înscrise de Insigne(17) și Milik(29).
Până la pauză au mai fost unele ocazii de gol la ambele porți dar scorul a rămas nemodificat.
La pauză a intrat pe teren și românul nostru Vlad Chiricheș la echipa oaspete.
Partea secundă a fost echilibrată, singura execuție fiind tot a oaspeților prin Younes(56), care a stabilit și scorul final.
Liverpool: Mignolet , Alexadre-Arnold , Fabinho, Henderson, Matip, Milner, Origi, Oxlade-Chamberlain, Robertson, Van Dijk, Wijnaldum.
Napoli : Meret, Callejon, Di Lorenzo, Insigne, Maksimovic, Manolas, Mertens, Milik, Rui, Verdi, Zielinski.

pe

Etapa a 16-a a ligii secunde a adus violețiilor a cincea victorie din actualul sezon. Este însă și al doilea 1-0 la rând, după ce Politehnica s-a impus la Buzău miercuri, iar astăzi pe Știința cu FK Csikszereda.

Jocul cu harghitenii a fost destul de echilibrat, dar gazdele au avut un plus, mai ales în partea secundă, când, în afara golului, a avut și o bară, dar și alte ocazii mari de a înscrie.

Eroul partidei a fost experimentatul Alin Ignea, care a înscris cu capul, dintr-o centrare a lui Dros în minutul 49.

Etapa viitoare, Poli va juca miercuri în derbiul orașului, pe terenul Ripensiei

ASU Poli: Murariu – C. Jurj, Mera (cpt.), Scutaru, Cherecheş – Dros, Ignea – C. Popescu (F. Trip 90+2′), Ungureanu (Zabun 34′), Schieb (Vidrăsan 39′) – Axente
Antrenor: Octavian Benga

Csikszereda: Gyenge – Palmeş, Csuros, Lalic, Majzik – Eder Gonzalez (cpt.), Kalman (Hodgyai 75′) – Erdei, Magyari (Jebari 63′), Pinter – Becze (Barta 75′)
Antrenor: Valentin Suciu

PETROMAN MIRCEA

fotbal

UTA a câștigat derbyul Vestului

Publicat

pe

Cele două mari rivale, Poli și UTA s-au întâlnit sâmbătă, la Arad în derbyul Vestului.

Dacă pe teren spectacolul nu a fost unul atât de reușit, în tribune cele două galerii au făcut din nou un spectacol demn de un derby.

Meciul a fost câștigat de către arădeni cu scorul de 1 la 0, singurul gol fiind marcat în minutul 50 de către Rus.
Rămași în 10 jucători din minutul 69, gazdele au reușit să se apere până la final și să țină tabela nemodificată.
UTA: Iacob – Tomozei, Melinte, Fl. Ilie, Stancu – Isac, Moise (’77, Șeroni) – Miculescu, Ioniță (’70, Lorenzi), Buhăcianu – C. Rus.

Antrenor: Laszlo Balint.

ASU Politehnica: Contra – Jurj, Mera (c.), Scutaru, Cherecheș (’64, Coadă) – Dros, Popescu – Alin Manea (’52, Ungureanu), Ignea (’77, Zabun), Schieb – Axinte.

Antrenor: Mugur Gușatu.

fotbal

Încă un meci fără victorie pentru Poli

Publicat

pe

Derbyul vestului dintre Poli și CSM Reșița s-a încheiat nedecis, 0 la 0 și seria negativă a violeților se prelungește. Acesta a fost al optulea meci fără gol marcat pentru băieții lui Mugur Gușatu.

Meciul de astăzi a fost unul echilibrat, cu ocazii la ambele porți, dar tabela a rămas nemodificată până la final.
Etapa viitoare, Poli va juca la ACS Viitorul Târgu Jiu.
Poli: Murariu – C. Jurj, Mera (cpt.), Scutaru, Cherecheş – Dros, Ignea – Alin Manea, Ad. Ungureanu (Schieb 61′), C. Popescu – Axente

Antrenor: Mugur Guşatu.

CSM Reşiţa: Zimmermann (cpt.) – L. Acka, Ehmann, Vlădia, Vădrariu – Cr. Danci (Velici 56′), Poiană (Banac 81′) – Săulescu, C. Cristea, Dat – D. Ene (M. Coman 64′).
Antrenor: Leontin Doană