fotbal

Doar remiză acasă pentru ASU Politehnica

Publicat

pe

ASU Politehnica a reușit doar o remiză pe teren propriu cu Daco-Getica București și se apropie tot mai mult de retrogradarea în Liga a III-a.

Meciul s-a jucat pe Stadionul Dan Păltinișanu în fața a aproximatix 1500 de spectatori, iar rezultatul final a fost 1 la 1.

Partida a fost una de luptă cu ocazii la ambele porți, dar la final alb-violeți au trebuit să se multumescă doar cu un punct adus de Mera în minutul 85.

Pentru oaspeți a deschis scorul francezul Nsiah în minutul 63, după ce la aceeași fază el ratase un penalty.

Pentru bănățeni urmează miercuri, 10 aprilie de la ora 17 o partidă foarte dificilă la Constanța, împotriva celor de la Farul.

Politehnica: Murariu – Bedea (46, M. Ene), Mera (c), Vidrăsan (83, Trip), Cherecheş – Dros, B. Vasile (72, Coadă) – A. Manea, Ignea, O. Ursu – Cr. Ene. Rezerve: Borbei – Cojocaru, D. Radu, Gaşpar. Antrenor: Cosmin Petruescu.

Daco-Getica: Gavrilaş – Dedu, I. Prodan, Cotigă (c) (90, Motroc), Vl. Georgescu, Călinţaru – M. Martin (65, E. Nica), Cârjan (72, M. Stancu), R. Grecu, Tudorică – Nsiah. Rezerve: Isvoranu – R. Stănescu, R. Neacşu, R. Prodan. Antrenor: Marius Baciu.

pe

Echipele românești au început preliminariile în competițiile europene.

Campioana României, CFR Cluj a pierdut primul tur împotriva echipei Astana din Kazahstan. Returul va avea loc miercuri la Cluj-Napoca.
Vicecampiona FCSB a învins acasă echipa moldoveană Milsami Orhei cu scorul de 2 la 0 și speră într-o calificare mai departe.
A treia echipa intrată în competiție, Craiova, a învins în deplasare cu scorul de 3 la 2 echipa Sabail din Azerbaidjan.
PETROMAN MIRCEA

fotbal

Cupa Italiei rămâne la Roma

Publicat

pe

Anul acesta finala Cupei Italiei de fotbal a avut loc pe Stadio Olimpico din Roma între echipa locală Lazio și cei de la Atalanta Bergamo.

Ajunși dupa 63 de ani într-o nouă finală, oaspeții au venit în număr foarte mare în capitala Italiei, aproximativ 25.000 de oameni vrând să-și vadă favoriții direct de la fața locului.
Echipa gazdă, Lazio a pierdut anul acesta prezența în Champions League anul viitor tocmai în detrimentul celor de la Atalanta și astfel motivația era foarte mare pentru acest meci.
Și a ieșit un meci destul de tensionat, cu multe cartonașe galbene, dar fără ocazii mari de gol.
Cand totul mergea spre un meci egal și spre prelungiri, gazdele au reușit să inscrie 2 goluri în ultimele zece minute și altfel să câștige trofeul.

fotbal

Egal cu liderul pentru alb-violeți

Publicat

pe

ASU Politehnica a reușit să obțină un punct cu liderul seriei, Academica Clinceni și să se îndepărteze tot mai mult de zona retrogradării.

După un început destul de anost, vizitatorii au deschis scorul în minutul 15, prin Adrian Șut, care a finalizat din apropiere o fază lungă de atac. După gol, jocul a continuat tot anost, cu mingea stând mai mult între cele două careuri. Chiar înainte de intrarea la vestiare, Ignea a pasat bine pentru Octavian Ursu, acesta a păstruns impetuos în careu și a șutat fără speranțe pentru Vâlceanu, portarul oaspeților, 1-1.

Același Ursu a fost la locul potrivit în minutul 51, când atacantul a transformat în gol, cu tibia, o centrare a lui Cherecheș, 2-1, iar în tribunele arenei Știința, era sărbătoare. Oaspeții s-au aruncat în atac, dar tot bănățenii au avut ocazii mari prin C. Ene și Motreanu. Finalul a fost controlat de „academicieni”, care l-au remarcat în mai multe rânduri pe portarul Borbei. Totuși, în minutul 92, Vlad Mihalcea a tras imparabil de la 20 de metri și a stabilit scorul final, 2-2.

Clinceniul rămâne lider și are un punct peste Chindia, în timp ce ASU Poli se află la 6 puncte de prima echipă aflată sub linie.

ASU Politehnica: Bordei – Motreanu, Scutaru, Mera (cpt.), Cherecheş – Coadă, A. Ignea – Alin Manea, Mih. Ene (Schieb 81′), Bedea (Vidrăsan 66′) – Oct. Ursu (Cr. Ene 61′). Antrenor: Cosmin Petruescu

Clinceni: Oct. Vâlceanu – Găină (Paţurcă 69′), Andr. Răuţă, Patriche (cpt.), Mih. Dobrescu – Bg. Barbu, Şut – Cr. Dumitru (Nicola 61′), Vas. Olariu, Rob. Ion (Vl. Mihalcea 61′) – Al. Buziuc. Antrenor: Ilie Poenaru.