Egal cu liderul pentru alb-violeți

Publicat

pe

ASU Politehnica a reușit să obțină un punct cu liderul seriei, Academica Clinceni și să se îndepărteze tot mai mult de zona retrogradării.

După un început destul de anost, vizitatorii au deschis scorul în minutul 15, prin Adrian Șut, care a finalizat din apropiere o fază lungă de atac. După gol, jocul a continuat tot anost, cu mingea stând mai mult între cele două careuri. Chiar înainte de intrarea la vestiare, Ignea a pasat bine pentru Octavian Ursu, acesta a păstruns impetuos în careu și a șutat fără speranțe pentru Vâlceanu, portarul oaspeților, 1-1.

Același Ursu a fost la locul potrivit în minutul 51, când atacantul a transformat în gol, cu tibia, o centrare a lui Cherecheș, 2-1, iar în tribunele arenei Știința, era sărbătoare. Oaspeții s-au aruncat în atac, dar tot bănățenii au avut ocazii mari prin C. Ene și Motreanu. Finalul a fost controlat de „academicieni”, care l-au remarcat în mai multe rânduri pe portarul Borbei. Totuși, în minutul 92, Vlad Mihalcea a tras imparabil de la 20 de metri și a stabilit scorul final, 2-2.

Clinceniul rămâne lider și are un punct peste Chindia, în timp ce ASU Poli se află la 6 puncte de prima echipă aflată sub linie.

ASU Politehnica: Bordei – Motreanu, Scutaru, Mera (cpt.), Cherecheş – Coadă, A. Ignea – Alin Manea, Mih. Ene (Schieb 81′), Bedea (Vidrăsan 66′) – Oct. Ursu (Cr. Ene 61′). Antrenor: Cosmin Petruescu

Clinceni: Oct. Vâlceanu – Găină (Paţurcă 69′), Andr. Răuţă, Patriche (cpt.), Mih. Dobrescu – Bg. Barbu, Şut – Cr. Dumitru (Nicola 61′), Vas. Olariu, Rob. Ion (Vl. Mihalcea 61′) – Al. Buziuc. Antrenor: Ilie Poenaru.

pe

Anul acesta finala Cupei Italiei de fotbal a avut loc pe Stadio Olimpico din Roma între echipa locală Lazio și cei de la Atalanta Bergamo.

Ajunși dupa 63 de ani într-o nouă finală, oaspeții au venit în număr foarte mare în capitala Italiei, aproximativ 25.000 de oameni vrând să-și vadă favoriții direct de la fața locului.
Echipa gazdă, Lazio a pierdut anul acesta prezența în Champions League anul viitor tocmai în detrimentul celor de la Atalanta și astfel motivația era foarte mare pentru acest meci.
Și a ieșit un meci destul de tensionat, cu multe cartonașe galbene, dar fără ocazii mari de gol.
Cand totul mergea spre un meci egal și spre prelungiri, gazdele au reușit să inscrie 2 goluri în ultimele zece minute și altfel să câștige trofeul.

fotbal

Corespondență din Frankfurt. Eintracht Frankfurt a remizat cu Chelsea Londra

Publicat

pe

Ajunși într-o semifinală de Europa League după foarte multă vreme, fanii celor de la Eintracht Frankfurt au vrut să arate întregii lumi ce atmosferă știu să facă acasă.

În fața a 48.000 de spectatori, care au umplut Commerzbank Arena până la refuz, gazdele au creat o atmosferă demnă de un asemenea meci.
Încă cu patru ore înainte de începerea meciului, străziile orașului erau împânzite de o mare de fulare alb-negre.
Pe stadion, suporterii oaspețiilor, în jur de 500 nu au reușit să se audă deloc într-un asemenea vacarm.
Meciul a fost unul dominat de Chelsea Londra, dar rezultatul final a fost 1 la 1 , grație golurilor marcate de Jovic în minutul 23 pentru gazde, respectiv Pedro în minutul 45 pentru oaspeți.
Grație acestei remize, partida retur, care se va juca săptămâna viitoare la Londra va rămâne una deschisă oricărui rezultat.
În cea de-a doua semifinală, Arsenal  au învins Valencia cu scorul de 3 la 1 pe Emirates Stadium din Londra.

fotbal

Barcelona a făcut un pas mare spre finala Champions League

Publicat

pe

Catalanii s-au impus prin golurile marcate de Luis Suarez (26) şi Lionel Messi (75, 82).

Pentru Luis Suarez a fost primul gol din actualul sezon al UEFA Champions League, iar Messi ajunge la 600 de goluri înscrise pentru FC Barcelona. Sud-americanul a atins acest record exact la 14 ani de la primul său gol marcat cu Albacete.

Liverpool a făcut un meci foarte bun, a presat mult, a dominat jocul şi a ratat câteva situaţii foarte mari, dar Barcelona a funcţionat aproape perfect, reuşind să arate pragmatism şi să facă diferenţa prin câteva sclipiri de geniu.

Uruguayanul Suarez, fost idol la Liverpool, a deschis scorul (26), deviind inspirat în plasă centrarea excepţională a lui Jordi Alba.

„Cormoranii” au avut ocazii de gol prin Milner şi Salah, dar în cele din urmă tot Barcelona a fost cea care a marcat, prin Messi, care a reluat în plasă mingea revenită din bară, la şutul lui Suarez (75).

Messi a reuşit dubla în min. 82, dintr-o lovitură liberă executată perfect la vinclu (82). Pentru argentinian a fost golul cu numărul 600 în tricoul echipei blaugrana.

Liverpool a avut şansa de a reduce din diferenţă, dar Rakitic a respins senzaţional mingea şutată de Firmino și apoi Salah a reluat în bară cu toată poarta în faţă .

După 3-0 pentru Barcelona, „cormoranii” au nevoie de o minune în returul de pe Anfield. Manşa secundă se va juca în data de 7 mai.

În cealaltă semifinală Ajax Amsterdam a învins-o marți pe Tottenham Hotspur cu 1-0, la Londra și ia o obțiune serioasă pentru calificarea în finală.

FC Barcelona: Ter Stegen – Sergi Roberto (Alena, 90+4), Piqué, Lenglet, Jordi Alba – Rakitic, Busquets, Arturo Vidal – Messi (căpitan), Luis Suarez (O. Dembele, 90+3), Coutinho (Nelson Semedo, 60). Antrenor: Ernesto Valverde.

Liverpool: Alisson – Joe Gomez, Matip, van Dijk, Andy Robertson – Wijnaldum (Roberto Firmino, 79), Fabinho, Milner (căpitan; Origi, 85) – Naby Keita (Henderson, 24), Salah – Mané. Antrenor: Jurgen Klopp.