Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Administrație

CARANTINĂ în TIMIȘOARA. Revoltă online „Ați pus lacătele pe afacerile antreprenorilor timișoreni!“

Publicat

pe

Carantinarea municipiului Timișoara nu i-a lăsat indiferenți pe locuitorii orașului, care consideră că măsura împinge firmele spre faliment și periclitează locurile de muncă.

Mulți dintre locuitorii orașului și-au strigat disperarea pe rețelele de socializare crezând că vor reuși să covingă autoritățile că nu au luat cea mai bună măsură.

„Domnule primar Dominic Samuel Fritz, cererea vi s-a îndeplinit! CJSU a votat pentru carantinarea Timișoarei și ați pus lacătele pe afacerile antreprenorilor timișoreni!

Poate puteți să ne explicați de ce trebuie să li se aplice aceleași restricții și celor care s-au vaccinat?

Problema pandemiei în Timișoara nu s-a rezolvat prin închiderea teraselor, sălilor de sport și a mallurilor!

Ați promis un oras model în lupta împotriva virusului! În nenumăratele drumuri la București, de ce nu l-ați convins pe Ministrul Sănătății (PLUS) Vlad Voiculescu, să suplimenteze numărul de vaccinuri proporțional cu rata de infectare din Timișoara? A fost mai usor să carantinați orașul, să împingeți firmele din Timișoara spre faliment și să periclitați locurile de muncă ale timișorenilor! Toate acestea, fară a veni în compensație cu un sprijin pentru mediul de afaceri și fără a lupta pentru supraviețuirea principalilor plătitori de taxe și impozite! Asta da „Revoluție a bunei guvernări”! este mesajul lui Raul Ambrus.

„Sincer? Imi vine sa ma duc in lume… Masuri fără logică, fără viziune… Nu știu cum sunt alții, dar eu m-am cam săturat…

Am suportat cu stoicism, dar e, deja, prea mult, prea prost, prea…prea…

Da, este adevărat, ca nici populația nu este conștientă si iresponsabilă, dar masurile acestea nu vor schimba, oricum, nimic, din această perspectivă, dar pe noi, agenții economici, ne vor îngropa de vii“, a postat Ali Hadded.

„Timișoara în carantină… La Direcția Fiscală a Municipiului Timișoara s-a stat iar la cozi pentru plata impozitului, la fel ca în fiecare zi lucrătoare a acestui an. În același timp, în centrul orașului e pustiu – restaurantele și magazinele au tras obloanele, angajații și antreprenorii stau în casă pedepsiți.

Această gândire stângistă va aduce regresul orașului și a întregii regiuni. Banul trebuie să circule, oamenii trebuie să producă, economia are nevoie de susținere. Înăspriți controalele, măriți amenzile pentru cei care nu respectă regulile impuse, dar să nu pedepsim oamenii de bună credință.

Virusul există, chiar eu fiind grav afectat de el. Cunosc problema din spitale și greutățile cu care se confruntă cadrele medicale, care sunt epuizate de un an de zile. Fără o implicare a autorităților și fără acțiuni ce au ca scop educarea cetățeanului, nu vom rezolva nimic. Unde nu-i ordine și disciplină, nu-i nimic!“ este depărere Ben Oni Ardelean.

sursa foto: Facebook/Ben Oni Ardelean

CARANTINĂ în Timișoara, Giroc, Moșnița Nouă, Dumbrăvița și Ghiroda. Descărcați declarația pe proprie răspundere

Administrație

Primăria Timișoara va amenaja un teren de baschet pe malul Begăi

Publicat

pe

Primăria Timișoara va amenaja un nou teren de baschet și alei pe malul Begăi, pe un teren aflat în proprietatea Municipiului. Intervenția face parte din programul municipalității de recuperare a spațiilor publice și de extindere a zonelor dedicate sportului pentru toți. Amenajările au fost discutate în mai multe rânduri cu reprezentanții Clubul Sportiv Școlar Bega, începând cu primăvara anului trecut, pentru a corela intervențiile municipalității cu activitățile sportive desfășurate în zonă.

Pentru realizarea noilor amenajări cu acces liber, în zona bazelor sportive aflate în administrarea Inspectoratului Școlar Timiș, prin Clubul Sportiv Școlar Bega, municipalitatea a început astăzi desființarea mai multor construcții neautorizate, precum împrejmuiri din beton și elemente metalice. Terenul – o suprafață de peste 3.600 mp – aparține Municipiului Timișoara. Activitățile vor continua cu reamenajarea vechiului teren de baschet, astfel încât copiii, tinerii și pasionații de sport să poată folosi spațiul fără restricții și costuri. Totodată, sistemul de iluminat public va fi îmbunătățit, iar zona va fi completată cu alei pietonale care vor îmbunătăți legătura cu malul Begăi.

Refacerea sportului timișorean este o prioritate a administrației. După ani în care infrastructura destinată atât sportului de performanță, cât și sportului de masă a fost extrem de neglijată, Primăria a alocat bani atât pentru investiții mari, precum noul stadion Arena Eroii Timișoarei, cât și pentru baze sportive în cartiere, precum baza Vasile Deheleanu.

Prioritară a fost și extinderea infrastructurii accesibile tuturor, în spații publice deschise. Cele două terenuri de baschet amenajate de Primăria Timișoara pe malul Begăi, după desființarea unor construcții ilegale, au devenit puncte active de întâlnire și sport, demonstrând nevoia reală pentru infrastructură sportivă deschisă și accesibilă.

Foto: Primăria Timișoara

Citeste mai mult

Administrație

Peste 7.000 de plăți la impozitele și taxele locale, în prima zi de încasare, la Timișoara

Publicat

pe

În prima zi de încasare a impozitelor și taxelor locale de către Direcția Fiscală a Municipiului Timișoara, aproximativ 10.800 de timișoreni și-au achitat obligațiile fiscale. Comparativ, în prima zi de încasare din anul 2025, au fost înregistrate puțin peste 7.000 de plăți.

Din totalul plăților efectuate în prima zi din 2026, peste 8.000 de contribuabili au ales metode rapide – platformele online sau stațiile SelfPay, în timp ce aproximativ 2.700 de persoane au plătit la ghișeele Direcției Fiscale sau prin intermediul oficiilor poștale. Prin comparație, în prima zi de încasare din 2025, dintre cei peste 7.000 de contribuabili, aproximativ jumătate au utilizat platformele online, iar restul au optat pentru plata fizică.

Primăria Municipiului Timișoara reamintește că plata impozitului pe clădiri, terenuri sau asupra mijloacelor de transport se poate face atât online, cât și fizic la casieriile din incinta sediului DFMT de pe str. Demetriade nr.1 (incinta Iulius Town), precum și la oficiile poștale din oraș sau la stațiile Selfpay.

În ceea ce privește plata online, municipalitatea pune la dispoziția contribuabililor două platforme proprii: platforma Direcției Fiscale a Municipiului Timișoara și Portalul Unic. De asemenea, taxele și impozitele locale pot fi achitate și prin intermediul platformei naționale ghiseul.ro.

Totodată, timișorenii pot utiliza cele 200 de terminale SelfPay amplasate în diverse zone ale orașului. Plățile pot fi efectuate atât în numerar, cât și cu cardul bancar, iar terminalele eliberează automat dovada plății în format tipărit.

Trei dintre terminalele SelfPay sunt amplasate în locații cheie din oraș:

Primăria Municipiului Timișoara, pe strada C.D. Loga nr. 1

Direcția Fiscală a Municipiului Timișoara din incinta Iulius Mall, pe strada A. Demetriade nr. 1

Direcția de Evidență a Persoanelor, situată pe strada Mihai Eminescu nr. 15

Programul cu publicul al Direcției Fiscale este de luni până joi, în intervalul 08:30 – 16:00, și vineri, în intervalul 08:30 – 14:00. Pentru mai multe informații puteți accesa site-ul www.dfmt.ro.

Reamintim, valoarea taxelor pe locuințe este dată de modificări legislative – majorarea valorii pe metru pătrat de la 1.490 lei la 2.667 lei și eliminarea reducerilor în funcție de vechimea imobilului (10%, 30% sau 50%). Municipalitatea a menținut cota de impozitare la 0,1%. Pentru autoturisme, a fost impusă norma de poluare ca element suplimentar în formula de calcul, alături de capacitatea cilindrică a motorului.

Încasarea impozitelor și taxelor locale va fi reluată din 19 ianuarie 2026, la Timișoara

Citeste mai mult

Administrație

Regenerare urbană în zona Piața Traian din Timișoara

Publicat

pe

Primăria Municipiului Timișoara a atribuit contractul de lucrări pentru regenerarea urbană a zonei Piața Traian. Rezultatul licitației a fost contestat la finalul anului trecut, însă CNSC a respins contestația și a dat câștig de cauză municipalității. Astfel, oferta asocierii PORR Construct SRL și Electroechipament Industrial SRL a fost desemnată câștigătoare.

Regenerarea Pieței Traian este un proiect complex, cu lucrări subterane majore, la liniile de tramvai, la drumuri și trotuare, la spațiile verzi, dar acestea vor fi programate etapizat, astfel încât impactul asupra locuitorilor și afacerilor din cartier să fie cât mai redus.

”Este unul dintre șantierele mult așteptate ale Timișoarei și mă bucur că, după un drum birocratic anevoios, am ajuns la finalizarea licitației pentru constructor. Acest proiect va schimba fundamental întreaga zonă și îi va reda strălucirea de altădată. Vorbim despre un spațiu cu un potențial uriaș, care, prin frumusețe și valoare urbană, poate rivaliza cu centrul orașului. Exact acesta este obiectivul nostru: să transformăm zona Traian într-un al doilea centru al orașului, viu și atractiv, atât pentru timișoreni, cât și pentru vizitatori”, spune primarul Dominic Fritz.

În următoarea perioadă, Primăria Timișoara va semna contractul cu constructorul, conform Legii 101/2016, și va stabili împreună cu acesta detaliile pentru organizarea și etapizarea șantierul.

Prin acest proiect, municipalitatea modernizează aproximativ 60.000 mp de spațiu public. Investiția include refacerea străzilor degradate, înlocuirea liniei de tramvai și a rețelelor edilitare vechi, extinderea suprafețelor verzi și plantarea a 355 de arbori noi. La final, timișorenii se vor bucura de un cartier mai prietenos, cu respect pentru caracterul istoric, cu mai multă umbră, cu spații pietonale generoase, infrastructură reabilitată și zone care încurajează viața urbană activă.

Proiectul municipalității include lucrări pe străzile: Bd. 3 August 1919 (parțial), Str. Ion Luca Caragiale, Dr. Gheorghe Marinescu, Episcop Joseph Lonovici, Str. Rabin Dr. Ernest Neumann (fostă Str. Episcop Joseph Nischbach), Dacilor, Ștefan cel Mare (parțial), Anton Pann, Titel Petrescu, Costache Negruzzi (parțial), Petre Ispirescu, Ecaterina Teodoroiu (parțial), Zăvoi și strada Ion Mihalache.

Valoarea totală a investiției este de 34 de milioane de euro, iar Primăria Timișoara a atras o finanțare europeană nerambursabilă în valoare de peste 14 milioane de euro prin Programul Regional Vest 2021-2027, Intervenția Regională 7.1.A – Revitalizare și Regenerare Urbană. Valoarea contractului de execuție este de 109,5 milioane lei (fără TVA). Lucrările vor fi realizate în termen de 24 de luni.

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite