Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Cultură

Festivalul Medieval al Castelului Huniade, ediția a V-a, la Timișoara. Turniruri, parada costumelor de epocă, concerte și marele banchet

Publicat

pe

Cea de-a V-a ediţie a Festivalului Medieval al Castelului Huniade va avea loc  în perioada 14-16 iulie 2023, la Timișoara iar în cadrul evenimentului vor fi organizate turniruri, o paradă a costumelor de epocă, concerte de muzică veche, teatru de păpuşi, jonglerii, dar şi marele banchet.

Festivalul Medieval al Castelului Huniade din Timişoara va recrea atmosfera din Evul Mediu.

„Festivalul Medieval al Castelului Huniade, devenit o tradiţie preţioasă pentru Timişoara şi judeţul Timiş, a fost conceput din dorinţa de a celebra şi de a valorifica patrimoniul istoric. Prin acest eveniment, ne propunem să invităm publicul la o călătorie în timp, să retrăim împreună câteva zile din lumea cavalerilor nobili, a domniţelor gratioase şi a meşteşugarilor iscusiţi. Ne străduim să recreăm un univers al onoarei şi al frumosului, unde tradiţiile, muzica, dansul şi gastronomia se combină pentru a crea o experienţă culturală memorabilă. Pentru această ediţie, ne-am asigurat că avem un program de spectacole artistice divers şi atrăgător”, a anunțat Muzeul Naţional al Banatului, înr-un comunicat de presă.

Festivalul va începe vineri, 14 iulie cu „Călătoria în timp” la care vor participa grupuri specializate în recreerea perioadei Evului Mediu, din Cluj, Mediaş, Oradea, Bucureşti, Sibiu, Timişoara, Iaşi, iar de la ora 19.00 va avea loc parada.

La paradă vor lua parte cavaleri în armură, pe armăsari dichisiţi cu podoabe şi ţesături scumpe; războinici nomazi din stepele Răsăritului, arcaşi şi lăncieri destoinici, pe cai mărunţi şi iuţi; mercenari pedeştri, cu halebarde şi tunuri de mână, tocmiţi de Ioan de Hunedoara din întreaga Europă Centrală; trimişi ai Scaunului Papal; războinici aleşi, din diferite perioade ale Evului Mediu, de la varegii secolului al X-lea, până la soldaţii grei timurizi, vitejii maghiari ai Cetăţilor de Margine sau ostaşii otomani.

Seara, pe scena ce va fi instalată lângă Castelul Huniade din centrul oraşului Timişoara va avea loc un concert de muzică veche şi teatru pirotehnic.

Sâmbătă, în 15 iulie, este programat „Marele Turnir al Castelului Huniade”.

„Este ziua în care întrecerile şi serbările sunt în centrul atenţiei! Şi avem întreceri pentru toţi, de la cei mai străluciţi cavaleri, la oştenii de rând, rătăcitorii stepelor şi, bineînţeles, pentru norodul timişorean, iubitul public al Festivalului! Şi, aşa cum se cade la un fastuos turnir, cântecele şi voia bună se împletesc cu sunetul armelor, urmând ca întreaga seară să se încheie cu un BAL MASCAT medieval şi poveşti misterioase, din negura timpului”, se mai arată în comunicat.

În timpul zilei sunt programate o prezentare de săbii şi spade istorice originale, concurs de ţinute cu temă medievală, reconstituiri de bătălii, iar seara va fi un fastuos ospăţ în care vor fi răsplătiţi câştigătorii întrecerilor războinice. seara se va încheia cu un spectacol pirotehnic inspirat din Infernul lui Alighieri, creat pentru ediţia din acest an a festivalului, care aduce tot ce are mai bun asocierea dintre veteranii focului din Timişoara, Deep6, şi Braşov, Hypnosis.

Pe parcursul zilei, în satul nomad, publicul va putea participa la ateliere de tir cu arcul recurbat, pictura şi caligrafie, jocuri specifice culturii stepelor eurasiatice.

Duminică, în 16 iulie cea de-a treia zi a Festivalului este dedicată lumii confruntărilor militare ale Evului Mediu, din zona Bazinului Carpatic. De la ciocnirile cruciaţilor cu şarjele iuţi ale arcaşilor călare, la cumplitele baraje de artilerie din carele de război ale Evului Mediu Târziu.

Teutonii Transilvaniei şi Vulturii din Ţara Călatei –  Cumani şi Cavaleri Teutoni vor face o trecere prin istoria începutului secolului al XIII-lea, iar grupul Eyalet-ul de Timişoara, IgnisVultus şi Asociaţia Losonczy István vor recrea  Bătălia pentru Timişoara, partea II : Asediul din 1552.

Festivalul se va încheia cu salutul grupurilor participante.

Evenimentul este organizat de Muzeul Naţional al Banatului împreună cu Consiliul Judeţean Timiş.

sursa foto: https://www.facebook.com/festivalmedievaltimisoara/

Cultură

Expoziția „Ancorat în povestea stradală”, la Cărturești Mercy Timișoara

Publicat

pe

Fotograful Gabriel Brezeanu inaugurează, sâmbătă, 23 mai 2026, expoziția de fotografie „Ancorat în povestea stradală”, găzduită de librăria Cărturești Mercy. Evenimentul propune publicului o incursiune autentică în universul fotografiei urbane contemporane, printr-o selecție de imagini alb-negru realizate în spațiul public și construite în jurul observației spontane a vieții cotidiene.

Expoziția reunește cadre surprinse în mod direct, în care dinamica orașului, contrastele sociale și expresivitatea umană devin elemente centrale ale discursului vizual. Printr-o abordare documentară și profund personală, Gabriel Brezeanu transformă momente aparent obișnuite în povești vizuale cu puternică încărcătură emoțională și narativă.

Lucrările expuse explorează relația dintre individ și mediul urban, surprinzând fragmente de viață efemere, reacții autentice și interacțiuni spontane care definesc ritmul orașului contemporan. Fotografiile pun accent pe detaliile care trec adesea neobservate, pe jocurile de lumină și umbră și pe expresivitatea naturală a personajelor surprinse în contextul firesc al străzii.

Realizată exclusiv în alb-negru, expoziția evidențiază estetica clasică a fotografiei de stradă și oferă o perspectivă introspectivă asupra spațiului urban, unde fiecare imagine funcționează ca o poveste deschisă interpretării publicului.

Vernisajul expoziției va avea loc sâmbătă, 23 mai 2026, de la ora 17:00, în prezența autorului. Publicul va avea ocazia să descopere contextul din spatele imaginilor și să participe la un dialog direct despre fotografia de stradă, observația vizuală și procesul artistic.

După vernisaj, expoziția „Ancorat în povestea stradală” va putea fi vizitată timp de o lună în spațiul Cărturești Mercy, oferind iubitorilor de fotografie și publicului larg posibilitatea de a explora o colecție de imagini care surprind autenticitatea și energia vieții urbane contemporane.

Evenimentul este realizat în parteneriat cu Foto Oskar și Cărturești Timișoara, în cadrul inițiativelor dedicate promovării artei fotografice și susținerii comunității creative locale.

Informații suplimentare: 0765642175

Citeste mai mult

Cultură

Premiera audiodramei „Marea aventură a micii albine Mitsu”, la Filarmonica „Banatul“ din Timișoara

Publicat

pe

De Ziua Copilului, Filarmonica Banatul Timișoara a pregătit un eveniment special pentru cei mici și nu numai – premiera audiodramei „Marea aventură a micii albine Mitsu”, inspirată de volumul de poezie semnat de Mircea Dragu, publicat la Editura Humanitas Junior.

Pentru că nu există doar povești care se citesc și se ascultă, ci și povești care prind viață prin muzică, voce, și emoție, pe 1 iunie 2026, de la ora 11:00, la Sala Capitol vă invităm să pășiți într-un spațiu al imaginației și al bucuriei.

Pregătit cu multă pasiune și grijă pentru cei mici, dar și pentru părinții care cred în puterea poveștilor și a artei de calitate, evenimentul propune o întâlnire rară între literatură, muzică live, teatru sonor și animație video originală.

Publicul va descoperi culisele acestui proiect și modul în care a prins viață universul micii albine Mitsu în cadrul unei discuții cu autorul Mircea Dragu și compozitorii muzicii originale, Luca Dragu și Lukas Kohl. Conversația va fi moderată de jurnalista culturală Andreea Medinschi, una dintre vocile importante ale scenei culturale locale.

Evenimentul va continua cu un concert live construit pe baza muzicii create pentru povestea albinei Mitsu.

Pe scenă vor urca:

Luca Dragu – chitară și voce

Jacqueline Kohl – voce

Radu Kis – vioară

Csaba Sánta – contrabas

Bogdan Stoenică – percuție

Lukas Kohl – pian

Animația video originală este realizată de artistul vizual Aron Bajko, completând această experiență artistică gândită ca o călătorie senzorială pentru copii și familii.

UN PRIM PAS CĂTRE UN NOU PROIECT

Evenimentul din 1 iunie reprezintă și primul pas către un amplu spectacol multimedia pentru copii, produs de Filarmonica Banatul, care va avea premiera oficială în toamna acestui an și va intra în repertoriul instituției. Spectacolul din toamnă se va bucura de participarea unor artiști ai Filarmonicii Banatul Aranjamentul muzical este realizat de Gabriel Almași.

Prin acest proiect, Filarmonica Banatul își reafirmă dorința de a crea experiențe culturale vii, accesibile și memorabile pentru noile generații și

Biletele sunt disponibile online și la casieria Filarmonicii.

Organizator: Filarmonica Banatul Timișoara

Program finanțat din bugetul local al Municipiului Timișoara

Citeste mai mult

Cultură

Noaptea Albă a Muzeelor la Filarmonica Banatul. Proiecție de film mut, muzică live, expoziții și tururi ghidate

Publicat

pe

Filarmonica Banatul Timișoara invită publicul sâmbătă, 23 mai 2026, între orele 21:00 și 00:30, la o nouă ediție a evenimentului Noaptea Albă a Muzeelor, desfășurată în Sala Capitol și Grădina de Vară. Programul propune o experiență culturală complexă, în care filmul mut, muzica live și patrimoniul cultural se întâlnesc într-un dialog artistic aparte.

În cadrul evenimentului, publicul va putea descoperi universul cinematografiei de început prin proiecția peliculei La Tour, semnată de regizorul francez René Clair.

Atmosfera cinematografică va fi completată de un acompaniament live susținut de Vlad Colar la flaut și Regina Borinov la pian. Cei doi artiști vor interpreta lucrări de Philippe Gaubert și Claude Debussy.

Publicul va avea, de asemenea, oportunitatea de a participa la tururi ghidate susținute de Daniel Igna, prin care va putea descoperi istoria, arhitectura și poveștile mai puțin cunoscute ale acestui spațiu cultural emblematic al orașului.

Expoziție „George Enescu”

În completarea programului artistic, evenimentul va include și expoziția „George Enescu”, organizată cu prilejul împlinirii a 105 ani de la primul concert susținut la Timișoara de marele compozitor român.

Expoziția din foaierul Filarmonicii Banatul Timișoara va aduce în fața publicului o serie impresionantă de documente rare și valoroase din colecția personală a lui Fabian Anton. Vizitatorii vor putea admira scrisori originale inedite semnate de George Enescu, fotografii de familie ale marelui compozitor, precum și documente și corespondențe semnate de personalități marcante ale muzicii și culturii universale, printre care Giacomo Puccini, Camille Saint-Saëns, Gabriel Fauré, Yehudi Menuhin, Sviatoslav Richter sau Mario Del Monaco, alături de numeroși colaboratori și apropiați ai compozitorului.

Expoziția va include, de asemenea, mărturii documentare privind relațiile de prietenie și colaborare ale lui George Enescu cu mari artiști ai epocii, documente referitoare la sejururile sale la Timișoara și în județul Timiș, semnate atât de compozitor, cât și de soția sa, Maruca Cantacuzino, precum și două busturi de colecție dedicate marelui muzician.

Filarmonica Banatul expune Cartea de Aur

De asemenea, Noaptea Albă a Muzeelor la Filarmonică este un pun prilej pentru public de a descoperi unul dintre cele mai valoroase repere ale istoriei Filarmonicii Banatul – Cartea de Aur, care păstrează, încă din anul 1871, semnăturile unor personalități emblematice ale muzicii, culturii și vieții publice europene, dar și ale unor nobili ai vremii. De-a lungul timpului, pragul instituției a fost trecut de artiști care au marcat istoria muzicii universale, iar numele lor se regăsesc în această impresionantă mărturie a vieții culturale timișorene: Pablo de Sarasate, Johannes Brahms, Joseph Joachim, Béla Bartók, și chiar Regele Mihai I al României. Expunerea Cărții de Aur oferă publicului ocazia de a descoperi o parte importantă din memoria culturală a Filarmonicii și din istoria artistică a Timișoarei.

Noaptea Albă a Muzeelor la Filarmonică devine astfel o invitație deschisă de a redescoperi spațiul filarmonicii dintr-o perspectivă nouă, vie și interactivă.

Intrarea este liberă.

_________

Organizator: Filarmonica Banatul Timișoara

Program finanțat din bugetul local al Municipiului Timișoara

Foto: Arhivă

 

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite