Cultură
Festivalului Artelor Timişorene. Vezi programul
Publicat
acum 8 anipe
de
timispress![](https://timispress.ro/wp-content/uploads/2016/05/images_Merlin.jpg)
Muzică, dans, film, sculptură, pictură, modă, teatru, design, literatură, fotografie, ateliere de creaţie, toate acestea le puteţi întâlni timp de o săptămână la Timişoara. Artişti de toate genurile, interpreţi, elevi, studenţi vă invită să descoperiţi fascinanta lume a artelor.
Timişoara, care se pregăteşte să devină o adevărată Capitală Culturală a Europei, vă invită într-un tărâm magic al frumuseţii şi sensibilităţii.
Ediţia din acest an a Festivalului Artelor Timişorene, organizată de Primăria Municipiului Timişoara și Casa de Cultură a Municipiului, va avea loc în perioada 6-12 iunie 2016.
Festivalul îşi propune, pe de-o parte, promovarea artiştilor locali, iar pe de altă parte facilitarea accesului publicului larg la diversitatea manifestărilor culturale ale orașului nostru.
Pe parcursul unei săptămâni întregi, artiştii Timişoarei: muzicieni de toate genurile, dansatori, actori şi alţi prestatori în teatru şi film, scriitori, pictori, sculptori şi designeri vor veni în faţa timişorenilor şi a vizitatorilor pentru a-i încânta cu talentul lor.
Manifestări ale frumosului vor avea loc atât în aer liber, în tot centrul istoric al Timişoarei, precum şi în alte spaţii neconvenţionale.
În perioada 6-12 iunie, toate valorile culturale şi artistice ale Timişoarei vor ieşi în stradă și în spaţii neconvenţionale construind un dialog al frumosului artistic cu publicul larg.
PROGRAM
Luni – 06.06.2016
Piaţa Libertăţii
Ateliere
18.00 – 20.30
Atelier de Ikebana – Calea florilor – Asociația Culturală Noua Acropolă
Workshopuri interactive de gravură. Cu ajutorul preselor de litografie, tipar adânc și a mesei de serigrafie timișorenii vor putea să își imprime singuri imagini ale oraşului nostru.
Coordonator lect. univ. dr. Rotaru Dumitru Remus – Specializarea Grafică din cadrul Facultăţii de Arte şi Design Timişoara
Workshopuri interactive de ceramică – inițierea publicului larg în domeniul ceramicii artistice şi utilitare şi exemplificarea tehnicilor experimentale în modelajul ceramic. Coordonatori: lect. univ. dr. Grati Gloria, lect. univ. Catona Daniela, lect. univ. dr. Gaspar Matei, conf. univ. dr. Lihor Laza Vasile- Specializarea Ceramică din cadrul Facultăţii de Arte şi Design Timişoara
Atelier „Paint your Bag”- pictură cu acrilice pe plase din material textil, plasa se primeşte în mod gratuit, trebuie doar pictată sub îndrumarea celor de la Tourmaline Boutique
Atelier „Paint your T-shirt” – pictură cu acrilice pe tricouri, trebuie doar să aduceţi un tricou – Tourmaline Boutique
Atelier „Intro Foto” – introducere în arta fotografiei. Cei doi fotografi profesionişti Sebastian Tătaru şi Flavius Neamciuc te ajută să deprinzi puţin din abilităţile unui fotograf.
Ateliere muzicale interactive pentru copii: construire de instrumente muzicale din diverse materiale neconvenţionale – “Pot şi eu”; jocuri muzicale cu premii – “Ghiceşte instrumentul”; exemplificare instrumente muzicale; lecţii de interpretare la instrumente şi voce; demonstraţii muzicale – Asociaţia Cultural-Educaţională Melopolis
Piaţa Unirii
18.00 – 20.30
„Marea pernă” şi „Construcţie palpabilă” sunt două proiecte care îşi propun să extindă gradul de cunoaştere şi experimentare a posibilităţilor de manifestare şi înţelegere de către public prin mijloacele picturii/artei, în conformitate cu statutul şi funcţia pe care arta modernă şi le-a câştigat în societatea contemporană. Participanţii vor fi provocaţi să dea o formă vizuală unor gânduri personale, prin culoare, desen sau text. Astfel, desenele pot să se aştearnă pe suprafaţa pernei sau vor fi suspendate în interiorul construcţiei. Coordonator ateliere: lect. univ. dr. Liliana (Mercioiu) Popa -Specializarea Pictură din cadrul Facultăţii de Arte şi Design Timişoara
Pictură la şevalet cu elevii Liceului de Arte Plastice Timişoara
„Flutură în vânt – vesel şi plăpând” – un proiect ce propune un mod de a sărbători cu ajutorul mijloacelor simple oferite de tehnici textile de bază. Şiruri de steguleţe triunghiulare, ce conţin diferite simboluri sau culori, vor împodobi stâlpii de lumină din Piaţa Unirii. Coordonatori: lect. univ. dr. Valentina Ştefănescu, lect. univ.dr. Victor Gingiu, asist. drd. Reka Gzorgypal – Secţia Arte Textile de la Facultatea de Arte şi Design Timişoara
Piaţa Sf. Gheorghe
18.30 – 19.30
Lectură şi improvizaţiecu o trupă independentă de teatru profesionist, care s-a înfiinţat în anul 2014 şi care a debutat cu recitaluri de poezie, iar anul acesta a ieşit la rampă cu spectacolul umanitar „Blessed”, despre boala Alzheimer. Participă studenţi de la Secţia Actorie din cadrul Facultăţii de Muzică şi Teatru, actori independenţi şi copii din Trupa de Teatru Ţache jr. Vor improviza pe texte de: John Osborne, Omar Khayyam, Daniil Harms, Botho Strauss, August Strindberg, Fraţii Grimm şi Simona Vintilă – Teatrul Ţache
19.30 – 20.30
Lecţii de muzică – Asociaţia Cultural – Educaţională Melopolis
Piaţa Libertăţii
20.00 Deschiderea oficială – Orchestra Timişoara Big Band şi Clubul de dans sportiv Magnum Team
21.00 Cvartetul de coarde Ion Vidu al Colegiului Naţional de Artă Ion Vidu
22.00 Splash Percussion Ensemble
Marţi – 07.06.2016
Piaţa Libertăţii
Ateliere
18.00 – 20.30
– dans sportiv pentru copii de 4-12 ani, elevi ai Clubului de Dans Sportiv Magnum Team
„Piatra de la Rosetta” – atelier practic de realizare şi prelucrare a unui basorelief -Asociaţia Culturală Noua Acropolă
Workshopuri interactive de gravură. Cu ajutorul preselor de litografie, tipar adânc și a mesei de serigrafie timișorenii vor putea să își imprime singuri imagini ale oraşului nostru. Coordonator lect. univ. dr. Rotaru Dumitru Remus – Specializarea Grafică din cadrul Facultăţii de Arte şi Design Timişoara
Workshopuri interactive de ceramică – inițierea publicului larg în domeniul ceramicii artistice si utilitare şi exemplificarea tehnicilor experimentale în modelajul ceramic. Coordonatori: lect. univ. dr. Grati Gloria, lect. univ. Catona Daniela, lect. univ. dr. Gaspar Matei, conf. univ. dr. Lihor Laza Vasile- Specializarea Ceramică din cadrul Facultăţii de Arte şi Design Timişoara
Atelier „Paint your Bag”- pictură cu acrilice pe plase din material textil, plasa se primeşte în mod gratuit, trebuie doar pictată sub îndrumarea celor de la Tourmaline Boutique
Atelier „Paint your T-shirt” – pictură cu acrilice pe tricouri, trebuie doar să aduceţi un tricou – Tourmaline Boutique
Atelier „Intro Foto”- introducere în arta fotografiei. Cei doi fotografi profesionişti Sebastian Tătaru şi Flavius Neamciuc te ajută să deprinzi puţin din abilităţile unui fotograf.
Ateliere muzicale interactive pentru copii: construire de instrumente muzicale din diverse materiale neconvenţionale – “Pot şi eu”; jocuri muzicale cu premii – “Ghiceşte instrumentul”; exemplificare instrumente muzicale; lecţii de interpretare la instrumente şi voce; demonstraţii muzicale – Asociaţia Cultural-Educaţională Melopolis
Piaţa Unirii
18.00 – 20.30
„Marea pernă” şi „Construcţie palpabilă”
Coordonator ateliere: lect. univ. dr. Liliana (Mercioiu) Popa -Specializarea Pictură din cadrul Facultăţii de Arte şi Design Timişoara
Pictură la şevalet cu elevii Liceului de Arte Plastice Timişoara
Coordonatori: lect. univ. dr. Valentina Ştefănescu, lect. univ. dr. Victor Gingiu, asist. drd. Reka Gzorgypal – Secţia Arte Textile de la Facultatea de Arte şi Design Timişoara
Piaţa Sf. Gheorghe
18.30 – 19.30
Lectură şi improvizaţie cu o trupă independentă de teatru profesionist, care s-a înfiinţat în anul 2014 şi care a debutat cu recitaluri de poezie, iar anul acesta a ieşit la rampă cu spectacolul umanitar „Blessed”, despre boala Alzheimer. Participă studenţi de la Secţia Actorie din cadrul Facultăţii de Muzică şi Teatru, actori independenţi şi copii din Trupa de Teatru Ţache jr. Vor improviza pe texte de: John Osborne, Omar Khayyam, Daniil Harms, Botho Strauss, August Strindberg, Fraţii Grimm şi Simona Vintilă – Teatrul Ţache
19.30 – 20.30
Lecţii de muzică – Asociaţia Cultural – Educaţională Melopolis
Piaţa Libertăţii
20.00 Dans modern cu Grupul Reflex
21.00 Unfold Motion – dans contemporan
22.00 Mezzosoprana Andreea Ilie acompaniată de Incanto Quartetto şi Angela Balici la pian
Grădina de Vară Capitol
22.00„Acasă la tata” – Regia: Andrei Cohn, cu Alexandru Papadopol, Ioana Flora, Andi Vasluianu.Parteneri: Pelicula Culturală şi Mandragora Film
Miercuri 08.06.2016
Piaţa Libertăţii
Ateliere
18.00 – 20.30
şi workshop– dans sportiv – Clubul de Dans Sportiv Magnum Team
„Realizează-ţi propria păpuşă” – atelier de croitorie pentru copii -Asociaţia Culturală Noua Acropolă
Workshopuri interactive de gravură.
Coordonator lect. univ. dr. Rotaru Dumitru Remus – Specializarea Grafică din cadrul Facultăţii de Arte şi Design Timişoara
Workshopuri interactive de ceramică
Coordonatori: lect. univ. dr. Grati Gloria, lect. univ. Catona Daniela, lect. univ. dr. Gaspar Matei, conf. univ. dr. Lihor Laza Vasile- Specializarea Ceramică din cadrul Facultăţii de Arte şi Design Timişoara
Atelier „Paint your Bag”- pictură cu acrilice pe plase din material textil, plasa se primeşte în mod gratuit, trebuie doar pictată sub îndrumarea celor de la Tourmaline Boutique
Atelier „Paint your T-shirt” – pictură cu acrilice pe tricouri, trebuie doar să aduceţi un tricou -Tourmaline Boutique
Atelier „Intro Foto” – introducere în arta fotografiei. Cei doi fotografi profesionişti Sebastian Tătaru şi Flavius Neamciuc te ajută să deprinzi puţin din abilităţile unui fotograf.
Ateliere muzicale interactive pentru copii: construire de instrumente muzicale din diverse materiale neconvenţionale – “Pot şi eu”; jocuri muzicale cu premii – “Ghiceşte instrumentul”; exemplificare instrumente muzicale; lecţii de interpretare la instrumente şi voce; demonstraţii muzicale – Asociaţia Cultural-Educaţională Melopolis
Piaţa Unirii
18.00 – 20.30
„Marea pernă” şi „Construcţie palpabilă”
Coordonator ateliere: lect. univ. dr. Liliana (Mercioiu) Popa -Specializarea Pictură din cadrul Facultăţii de Arte şi Design Timişoara
Pictură la şevalet cu elevii Liceului de Arte Plastice Timişoara
„Flutură în vânt – vesel şi plăpând” – Coordonatori: lect. univ. dr. Valentina Ştefănescu, lect. univ. dr. Victor Gingiu, asist. drd. Reka Gzorgypal – Secţia Arte Textile de la Facultatea de Arte şi Design Timişoara
18.30 Recital chitară clasică – participă elevi ai Colegiului Naţional de Artă Ion Vidu – Coordonatori: prof. Oana Grosu şi prof. Adrian Mardan- Compania Volutarte
Piaţa Sf. Gheorghe
18.30 – 19.30
Lectură şi improvizaţiecu o trupă independentă de teatru profesionist
19.30 – 20.30
Lecţii de muzică- Asociaţia Cultural-Educaţională Melopolis
Piaţa Libertăţii
21.00 Marion Kräutner
22.00 Implant pentru Refuz
Grădina de Vară Capitol
22.00 „Câinele Japonez” – Regia: Tudor Cristian Jurgiu, cu Victor Rebengiuc, Şerban Pavlu.Parteneri: Pelicula Culturală şi Transilvania Film
Joi – 09.06.2016
Piaţa Libertăţii
18.00 – 20.30
Ateliere şi workshop – tango argentinian – Clubul de Dans Sportiv Magnum Team
Pictură pe basorelief – reproduceri arheologice din culturile lumii -Asociaţia Culturală Noua Acropolă
Workshopuri interactive de gravură. Coordonator lect. univ. dr. Rotaru Dumitru Remus – Specializarea Grafică din cadrul Facultăţii de Arte şi Design Timişoara
Workshopuri interactive de ceramică – Coordonatori: lect. univ. dr. Grati Gloria, lect. univ. Catona Daniela, lect. univ. dr. Gaspar Matei, conf. univ. dr. Lihor Laza Vasile- Specializarea Ceramică din cadrul Facultăţii de Arte şi Design Timişoara
Atelier „Paint your Bag”- pictură cu acrilice pe plase din material textile
Atelier „Paint your T-shirt” – pictură cu acrilice pe tricouri
Atelier „Intro Foto”- introducere în arta fotografiei.
Ateliere muzicale interactive pentru copii: construire de instrumente muzicale din diverse materiale neconvenţionale – “Pot şi eu”; jocuri muzicale cu premii – “Ghiceşte instrumentul”; exemplificare instrumente muzicale; lecţii de interpretare la instrumente şi voce; demonstraţii muzicale – Asociaţia Cultural-Educaţională Melopolis
Sala Teatrului German
19.30 Piesa “Ţinuturile Joase” de Herta Müller, regia Niky Wolcz – acces liber (în limita locurilor disponibile)
Piaţa Unirii
18.00 – 20.30
„Marea pernă” şi „Construcţie palpabilă” – Coordonator ateliere: lect. univ. dr. Liliana (Mercioiu) Popa – Specializarea Pictură din cadrul Facultăţii de Arte şi Design Timişoara
Pictură la şevalet cu elevii Liceului de Arte Plastice Timişoara
„Flutură în vânt – vesel şi plăpând” – Coordonatori: lect. univ. dr. Valentina Ştefănescu, lect. univ. dr. Victor Gingiu, asist. drd. Reka Gzorgypal – Secţia Arte Textile de la Facultatea de Arte şi Design Timişoara
Piaţa Sf. Gheorghe
18.30 – 19.30
Lectură şi improvizaţie cu o trupă independentă de teatru profesionist
19.30 – 20.30
Lecţii de muzică- Asociaţia Cultural-Educaţională Melopolis
Piaţa Libertăţii
21.00 Concert de tangouri argentiniene cu Analia Selis – acompaniată de Orchestra Filarmonicii Banatul Timişoara. Dirijor Radu Popa, la pian Mariano Castro şi la bandoneon Omar Massa. Invitaţi speciali: dansatorii Clubului de Dans Sportiv Magnum Team
Vineri – 10.06.2016
Piaţa Libertăţii
Ateliere
18.00 – 20.30
Concurs battle street dance -Clubul de Dans Sportiv Magnum Teamşi White Steps
Atelier de origami -Asociaţia Culturală Noua Acropolă
Workshopuri interactive de gravură. Coordonator lect. univ. dr. Rotaru Dumitru Remus – Specializarea Grafică din cadrul Facultăţii de Arte şi Design Timişoara
Workshopuri interactive de ceramică – Coordonatori: lect. univ. dr. Grati Gloria, lect. univ. Catona Daniela, lect. univ. dr. Gaspar Matei, conf. univ. dr. Lihor Laza Vasile- Specializarea Ceramică din cadrul Facultăţii de Arte şi Design Timişoara
Atelier „Paint your Bag”- pictură cu acrilice pe plase din material textile
Atelier „Paint your T-shirt” – pictură cu acrilice pe tricouri, trebuie doar să aduceţi un tricou -Tourmaline Boutique
Atelier „Intro Foto” – introducere în arta fotografiei.
Ateliere muzicale interactive pentru copii: construire de instrumente muzicale din diverse materiale neconvenţionale – “Pot şi eu”; jocuri muzicale cu premii – “Ghiceşte instrumentul”; exemplificare instrumente muzicale; lecţii de interpretare la instrumente şi voce; demonstraţii muzicale – Asociaţia Cultural-Educaţională Melopolis
Piaţa Unirii
18.00 – 20.30
„Marea pernă” şi „Construcţie palpabilă”
Coordonator ateliere: lect. univ. dr. Liliana (Mercioiu) Popa -Specializarea Pictură din cadrul Facultăţii de Arte şi Design Timişoara
Pictură la şevalet cu elevii Liceului de Arte Plastice Timişoara
Coordonatori: lect. univ. dr. Valentina Ştefănescu, lect. univ. dr. Victor Gingiu, asist. drd. Reka Gzorgypal – Secţia Arte Textile de la Facultatea de Arte şi Design Timişoara
18.30 Recital chitară clasică – participă elevi ai Colegiului Naţional de Artă Ion Vidu – Coordonatori: prof. Oana Grosu şi prof. Adrian Mardan- Compania Volutarte
Piaţa Sf. Gheorghe
18.30 – 19.30
Lectură şi improvizaţie cu o trupă independentă de teatru profesionist
19.30 – 20.30
Lecţii de muzică- Asociaţia Cultural-Educaţională Melopolis
Piaţa Victoriei
Flashmob – dans popular
Piaţa Libertăţii
21.00 Sean Norvis – invitat special Diana Hetea
21.30 Parada modei– vor fi prezentate creaţii ale studenţilor anului 1 şi 2, Specializarea Modă – Design Vestimentar de la Facultatea de Arte şi Design. Coordonatori: Andreea Palade Flondor, Sandra Chira, Cristina Lazăr, Eugenia Riemschneider
Sâmbătă – 11.06.2015
Sala Mare a Teatrului Maghiar de Stat Csiky Gergely
17.00 Piesa “Testosteron” de Andrzej Saramonowicz – acces liber (în limita locurilor disponibile)
Piaţa Libertăţii
Ateliere
17.00 – 20.30
17.00 “Vrăjitorul din Oz”– teatru de păpuşi- Asociaţia Culturală Noua Acropolă
18.00 Pictură pe basorelief – reproduceri arheologice din culturile lumii -Asociaţia Culturală Noua Acropolă
Workshopuri interactive de gravură.
Coordonator lect. univ. dr. Rotaru Dumitru Remus – Specializarea Grafică din cadrul Facultăţii de Arte şi Design Timişoara
Atelier „Paint your Bag”- pictură cu acrilice pe plase din material textile
Atelier „Paint your T-shirt” – pictură cu acrilice pe tricouri
Ateliere muzicale interactive pentru copii: construire de instrumente muzicale din diverse materiale neconvenţionale – “Pot şi eu”; jocuri muzicale cu premii – “Ghiceşte instrumentul”; exemplificare instrumente muzicale; lecţii de interpretare la instrumente şi voce; demonstraţii muzicale – Asociaţia Cultural-Educaţională Melopolis
Piaţa Unirii
18.00 – 20.30
fusion: tango argentinian, dans sportiv şi street dance Clubul de Dans Sportiv Magnum Team
„Marea pernă” şi „Construcţie palpabilă”
Coordonator ateliere: lect. univ. dr. Liliana (Mercioiu) Popa -Specializarea Pictură din cadrul Facultăţii de Arte şi Design Timişoara
Pictură la şevalet cu elevii Liceului de Arte Plastice Timişoara
“Flutură în vânt – vesel şi plăpând” – Coordonatori: lect. univ. dr. Valentina Ştefănescu, lect. univ. dr. Victor Gingiu, asist. drd. Reka Gzorgypal – Secţia Arte Textile de la Facultatea de Arte şi Design Timişoara
Piaţa Sf. Gheorghe
18.30 – 19.30
Lectură şi improvizaţiecu o trupă independentă de teatru profesionist
19.30 – 20.30
Lecţii de muzică- Asociaţia Cultural-Educaţională Melopolis
Piaţa Libertăţii
20.00 Spectacol extraordinar Filarmonica Banatul Timişoara
Duminică – 12.06.2015
Piaţa Libertăţii
Ateliere
17.00 – 20.30
17.00 La o ceaşcă de ceai – perle din înţelepciunea popoarelor- Asociaţia Culturală Noua Acropolă
18.00 Pictură pe basorelief – reproduceri arheologice din culturile lumii -Asociaţia Culturală Noua Acropolă
Workshopuri interactive de gravură. Coordonator lect. univ. dr. Rotaru Dumitru Remus – Specializarea Grafică din cadrul Facultăţii de Arte şi Design Timişoara
Workshopuri interactive de ceramică – inițierea publicului larg în domeniul ceramicii artistice şi utilitare şi exemplificarea tehnicilor experimentale în modelajul ceramic. Coordonatori: lect. univ. dr. Grati Gloria, lect. univ. Catona Daniela, lect. univ. dr. Gaspar Matei, conf. univ. dr. Lihor Laza Vasile- Specializarea Ceramică din cadrul Facultăţii de Arte şi Design Timişoara
Atelier „Paint your Bag”- pictură cu acrilice pe plase din material textile
Atelier „Paint your T-shirt” – pictură cu acrilice pe tricouri
Ateliere muzicale interactive pentru copii: construire de instrumente muzicale din diverse materiale neconvenţionale – “Pot şi eu”; jocuri muzicale cu premii – “Ghiceşte instrumentul”; exemplificare instrumente muzicale; lecţii de interpretare la instrumente şi voce; demonstraţii muzicale – Asociaţia Cultural-Educaţională Melopolis
Piaţa Unirii
18.00 – 20.30
„Marea pernă” şi „Construcţie palpabilă”, Coordonator ateliere: lect. univ. dr. Liliana (Mercioiu) Popa -Specializarea Pictură din cadrul Facultăţii de Arte şi Design Timişoara
Pictură la şevalet cu elevii Liceului de Arte Plastice Timişoara
„Flutură în vânt – vesel şi plăpând”, Coordonatori: lect. univ. dr. Valentina Ştefănescu, lect. univ. dr. Victor Gingiu, asist. drd. Reka Gzorgypal – Secţia Arte Textile de la Facultatea de Arte şi Design Timişoara
19.00 Super – dans sportiv şi tango argentinianClubul de Dans Sportiv Magnum Team
Piaţa Sf. Gheorghe
18.30 – 19.30
Lectură şi improvizaţiecu o trupă independentă de teatru profesionist
19.30 – 20.30
Lecţii de muzică- Asociaţia Cultural – Educaţională Melopolis
Piaţa Libertăţii
21.00 Beck Corlan
22.00 Cobzality
Pe toată perioada Festivalului Artelor Timişorene, 6-12.06.2016, în Parcul Botanic din Timişoara, va avea loc un atelier de sculptură în aer liber cu Eugeniu Ţibuleac, de luni până sâmbătă, între orele 10.00 – 21.00. Titlul lucrării: Nor.
La FUNDAŢIA INTERART TRIADE, Calea Martirilor 51/45, va avea loc workshopul cu tema: „Cum se naşte o sculptură: de la gând la expoziţie”, cu Bogdan Nueleanu, sculptor.
Participanţi: 10 – 12 copii, cu vârsta cuprinsă între 6 – 14 ani
Program: 6 – 10 iunie, între orele 15.00 – 18.00
12 iunie – vernisarea lucrărilor în spaţiul Fundaţiei Triade
Înscrierea participanţilor se poate face la următoarea adresă de mail: fundaţia.triade@gmail.com(la completarea numărului maxim, lista participanţilor se închide).
Parteneri: Facultatea de Arte şi Design Timişoara din cadrul Universităţii de Vest Timişoara, Liceul de Arte Plastice Timişoara, Casa de Cultură a Municipiului Timişoara, Filarmonica Banatul Timişoara, Teatrul German de Stat din Timişoara, Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely Timişoara, Asociaţia Culturală Noua Acropolă, Fundaţia Interart Triade, Clubul de Dans Sportiv Magnum Team, Teatrul Ţache, Pelicula Culturală, Mandragora Film, Transilvania Film, Asociaţia Cultural-Educaţională Melopolis, Tourmaline Boutique, Compania Volutarte, CHECK-OUTimișoara.
Poate te-ar interesa si:
-
Ziua Județului Timiș. Maraton de evenimente culturale și sportive
-
Spectacolul „Victimele datoriei“, selecționat în programul Festivalului Național de Teatru
-
„Artiști pentru artiști“. Nicu Alifantis concertează în sala mare a Teatrului Național din Timișoara
-
INEDIT. Repetiție cu public la spectacolul de teatru TREZIRE, de Pippo Delbno
-
Festivalul Etniilor, ediția a XXIII-a, la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara
-
LABORATOR DE TEATRU. Teatrul Național Timișoara lansează un program inedit
Cultură
Ziua Timișoarei. Operetă, rock simfonic și spectacol de muzică populară în Parcul Rozelor. VEZI PROGRAMUL
Publicat
acum o săptămânăpe
18 iulie 2024de
timispress![](https://timispress.ro/wp-content/uploads/2024/07/ziua-timisoarei.jpg)
Casa de Cultură a Municipiului Timișoara anunță că în perioada 1-4 august, în Parcul Rozelor vor fi organizate o serie de spectacole, cu ocazia Zilei Timișoarei.
Invitați vor fi:
1 august, ora 20.00 – Teatrul Național de Operetă şi Musical „Ion Dacian“ cu „Voievodul țiganilor“ de Johann Strauss fiul
2 august, ora 20.00 – Trimișoara Simfonic – Teatrul Național de Operetă şi Musical „Ion Dacian“ cu „Meșterul Manole“. În deschidere formația Riff
3 august, ora 20.00 – Timișoara Young – Florin Ristei & Orchestra „Lira“
4 august, ora 20.00 – Born in Timișoara – Ansamblul „Timișul“ Oficial și oaspeții săi, din țară – Nicoleta Voica, Mioara Velicu, Constantin Enceanu și Mihai Teacă, dar și Miroslav Ilic și Roby Lakatos.
Dirijor Deian Galetin
Cultură
Spectacolul „Victimele datoriei“, selecționat în programul Festivalului Național de Teatru
Publicat
acum o săptămânăpe
18 iulie 2024de
timispress![](https://timispress.ro/wp-content/uploads/2024/07/victimele-datoriei-1.jpg)
Teatrul Național din Timișoara este deosebit de încântat să anunțe că a fost selecționat în Festivalul Național de Teatru cu spectacolul „Victimele datoriei“ de Eugène Ionesco, regia artistică Radu Iacoban.
După vizionarea a peste 250 de spectacole din România și din străinătate, echipa de curatori ai FNT 2024, alcătuită din criticii de teatru Mihaela Michailov, Călin Ciobotari și Ionuț Sociu, a inclus spectacolul Teatrului Național în această ediție a festivalului, ediție plasată, așa cum declară organizatorii „sub semnul dramaturgiilor posibilului”.
Răspunzând pe deplin acestui concept, „Victimele datoriei” sparge granița dintre realitate și fantastic, într-o incursiune trepidantă, palpitantă, detectivistică prin cele trei niveluri ale conștiinței omenești. Un spectacol despre singurătatea ființei umane care, la fel ca în întreg universul ionescian, nu intră în malaxorul terorii – fie că refuză, ca în „Rinocerii”, fie că nu știe cum, ca în acest spectacol.
Pentru public, „Victimele datoriei” reprezintă o întâlnire deosebită cu una dintre cele mai importante voci ale dramaturgiei lumii – Eugène Ionesco, într-un text cu o identitate pe cât de recognoscibilă, pe atât de particulară, de personală, ceea ce a făcut, pesemne, ca această piesă să fie montată mult mai rar decât mult mai cunoscutele „Rinocerii”, „Scaunele”, „Cântăreața cheală” etc.
Spectacolul „Victimele datoriei” este o tragi-comedie construită ca un joc de oglinzi care, pendulând între vizibil și invizibil, între concret și inefabil, își urmărește eroul – un om obișnuit, aparent fără identitate, interpretat de unul dintre cei mai reprezentativi actori ai Teatrului Național din Timișoara, Matei Chioariu – pe un drum bizar, comic și tragic, pe care se vede silit să îl parcurgă, în căutarea rădăcinilor răului. Parcurge acest traseu împins, ghidat, provocat de niște personaje la fel de caleidoscopice, interpretate de reputații actori Claudia Ieremia, Marin Lupanciuc, Ion Rizea și Iuliana Crăescu. Scenografia și visuals-urile sunt semnate de Tudor Prodan.
Cea de-a XXXIV-a ediție a Festivalului Național de Teatru este programat între 18 și 27 octombrie 2024.
Foto: Adrian Pîclișan
Cultură
Festivalul Inimilor, la Timișoara. Restricții de circulație pe mai multe străzi
Publicat
acum 4 săptămânipe
30 iunie 2024de
timispress![](https://timispress.ro/wp-content/uploads/2018/09/images_festivalulinimilor.jpg)
Festivalul Inimilor, ajuns la cea de-a 33-a ediție, va avea loc în perioada 3 – 7 iulie 2024, la Timișoara.
Sărbătoarea folclorului mondial înseamnă prezenţa la Timişoara a celor mai cunoscute ansambluri folclorice din toată lumea, un motiv în plus de bucurie pentru iubitorii de folclor, dar și un puternic legământ față de patrimoniul cultural imaterial nu doar al României, ci chiar cel Mondial, deoarece an după an la Timișoara își dau întâlnire formații folclorice din numeroase țări, într-un melanj cultural de înaltă ținută.
Evenimentul este organizat de Primăria Timișoara, prin Casa de Cultură a Municipiului.
Anul acesta, la Festivalul Inimilor vor participa 28 de ansambluri, din 14 țări: Ungaria, Serbia, Bulgaria, Brazilia, Columbia, Georgia, Irlanda, Polonia, Mexic, Coreea de Sud, Portugalia, Ucraina, Republica Moldova și România.
Tradiționala paradă a portului popular va avea loc joi, 4 iulie, de la ora 18:00, pe traseul Piața Libertății – Operă – Catedrală – Parcul Rozelor, iar deschiderea oficială a Festivalului, la ora 18:30, în Parcul Rozelor.
Prezentatorii evenimentului vor fi Iuliana Tudor, Daniel Buzdugan, Roxana Morun și Tania Stavilă-Țunaș.
Restricții de circulație
La solicitarea Casei de Cultură a Municipiului Timișoara, Comisia de Circulație din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara, a decis, pentru buna desfășurare a acestuia, închiderea circulației rutiere pe mai multe străzi din zona Parcului Rozelor, în perioada 1 iulie 2024 (ora 22.00) – 8 iulie 2024 (ora 12.00), după cum urmează:
strada Academician Alexandru Borza (fosta Trandafirilor);
strada Gheorghe Andrașiu, tronsonul cuprins între bulevardul C.D. Loga și Academician Alexandru Borza;
strada Silviu Bejan, tronsonul cuprins între bulevardul C.D. Loga și Academician Alexandru Borza;
strada Patriarh Miron Cristea, tronsonul cuprins între bulevardul C.D. Loga și Academician Alexandru Borza.
De asemenea, că în data de 4 iulie 2024, în intervalul orar 18:00 – 19:00 va avea loc parada portului popular, pe traseul: bulevardul C.D. Loga (Catedrala Mitropolitană) – strada Silviu Bejan – strada Academician Alexandru Borza (Parcul Rozelor).
Șoferilor sunt rugați să folosească rute alternative pe perioada desfășurării evenimentului.
![](https://timispress.ro/wp-content/uploads/2019/04/coloseum-banner-info-300x250.jpg)
![](https://timispress.ro/wp-content/uploads/2024/07/firobuz-80x80.jpg)
Firobuze noi, la Timișoara. Achiziția, din fonduri europene
![](https://timispress.ro/wp-content/uploads/2016/09/images_bicicletetura.jpg)
Se deschide frontiera româno-sârbă de la Otelec pentru bicicliști și pasionații de navigație
![](https://timispress.ro/wp-content/uploads/2020/05/dezinsectie-aeriana-80x80.jpg)
Dezinsecție aeriană la Timișoara. Ce trebuie să știe cetățenii și, în special, apicultorii
![](https://timispress.ro/wp-content/uploads/2024/07/bizz-club-timi-80x80.jpg)
Prezentare Calin Iepure și Camelia Pau la ședința Bizz Club Timișoara: Lecții din Conferința John Maxwell de la Cluj
![](https://timispress.ro/wp-content/uploads/2024/07/bizz-club-80x80.jpg)
Ședința săptămânală Bizz Club Timișoara: Inspirație și Strategii pentru Succes
![](https://timispress.ro/wp-content/uploads/2016/11/images_buletinenoi.jpg)
Programări online pentru obținerea actelor de identitate, la Timișoara
![](https://timispress.ro/wp-content/uploads/2016/01/images_telefon.jpg)
Timişorenii pot afla la telefon ce impozit au de plătit
![](https://timispress.ro/wp-content/uploads/2019/07/stana-stepanescu-80x80.jpg)
Nuntă mare în Banat. Stana Stepănescu s-a măritat cu Bojidar Ciobotin
![](https://timispress.ro/wp-content/uploads/2016/09/images_manastireanectarie.jpg)
Vindecări și minuni la Mănăstirea Sfântul Nectarie – un loc binecuvântat din Banat
![](https://timispress.ro/wp-content/uploads/2022/05/PhotoGrid_1_20220506220142Ometa2-80x80.jpg)
Cabinetul de terapie cu plăcuțe de cupru, brevetată de regretatul Ioan Ometa, se redeschide. Terapeutul Jurcă continuă serviciile de excelență ale reputatului doctor
Articole recente
- Firobuze noi, la Timișoara. Achiziția, din fonduri europene 25 iulie 2024
- Se deschide frontiera româno-sârbă de la Otelec pentru bicicliști și pasionații de navigație 24 iulie 2024
- Dezinsecție aeriană la Timișoara. Ce trebuie să știe cetățenii și, în special, apicultorii 24 iulie 2024
- Prezentare Calin Iepure și Camelia Pau la ședința Bizz Club Timișoara: Lecții din Conferința John Maxwell de la Cluj 23 iulie 2024
- Ședința săptămânală Bizz Club Timișoara: Inspirație și Strategii pentru Succes 23 iulie 2024
Cele mai citite
-
Localeacum 1 an
Programări online pentru obținerea actelor de identitate, la Timișoara
-
Actualitateacum 8 ani
Timişorenii pot afla la telefon ce impozit au de plătit
-
Evenimenteacum 5 ani
Nuntă mare în Banat. Stana Stepănescu s-a măritat cu Bojidar Ciobotin
-
Spiritualitateacum 8 ani
Vindecări și minuni la Mănăstirea Sfântul Nectarie – un loc binecuvântat din Banat
-
Sănătateacum 2 ani
Cabinetul de terapie cu plăcuțe de cupru, brevetată de regretatul Ioan Ometa, se redeschide. Terapeutul Jurcă continuă serviciile de excelență ale reputatului doctor
-
Actualitateacum 6 ani
Începe Curățenia generală de primăvară, la Timișoara
-
Socialacum 6 ani
Ruga în Banat. Tradițiile cele mai frumoase din țară
-
Localeacum 3 ani
CARANTINĂ în Timișoara, Giroc, Moșnița Nouă, Dumbrăvița și Ghiroda. Descărcați declarația pe proprie răspundere