Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Internațional

Căștile wireless Magic Honor sunt disponibile în mai multe țări din Europa

Publicat

pe

Printre puținele produse legate de domeniul telefoniei mobile care se vând bine și au o piață în creștere de când cu pandemia COVID-19, sunt smartwatch-urile și căștile wireless. Samsung, Google sau Apple au lansat modele excelente care se vând bine. Acum primim și căștile wireless Magic Honor. Au fost prezentate la sfârșitul lunii februarie și au ajuns pe piață la sfârșitul lunii aprilie.

Magic Honor sunt primele căști total wireless ale mărcii Honor. Deloc surprinzător, din punct de vedere estetic, seamănă îndeaproape cu Freebuds Lite de la Huawei – fac parte din aceeași familie – dar mai multe din caracteristicile tehnice le plasează cu un pas mai sus. Căștile Magic Honor – sunt o clonă a Apple AirPods – și Honor este de notorietate pentru realizarea unor produse cu aspect foarte bun, care costă foarte puțin față de produsele concurente.

Căștile wireless Honor Magic, conform HDBlog, sunt de fapt căști cu o tehnologie pentru reducerea activă a zgomotului. Nu este chiar ANC (Active Noise Canceling) aflat pe AirPods Pro, dar are o tehnologie apropiată. Acest lucru se realizează prin cele trei microfoane integrate, (câte 3 pe fiecare cască), care intervin în timpul conversațiilor telefonice pentru atenuarea zgomotelor externe și îmbunătățirea calității apelului (Hybrid Active Noise Canceling).

Căștile total wireless sunt frumoase, elegante dar nu pot concura cu modelele wireless gen Samsung Galaxy Buds+ sau Apple AirPods Pro. Sunt destul de departe și de Google Pixel Buds, căștile wireless de la cei trei giganți tehnologici mondiali sunt de alt nivel.

Setul wireless Honor Magic este echipat cu Bluetooth 5.0, iar calitatea audio destul de bună. Bateria încorporată în căști promite până la 3,5 ore de redare a muzicii, 2,5 ore de apeluri, până la 24 de ore în regim de așteptare și până la aproximativ trei reîncărcări complete folosind carcasa furnizată. Încărcarea este asigurată prin USB-C, 1 oră pentru încărcarea căștilor, 100 de minute peentru carcasă. Nu lipsește de pe ele suportul pentru controale tactile și unele gesturi, cum ar fi posibilitatea de a întrerupe o piesă sau de a răspunde la un apel prin atingerea dublă a căștii.

Bateriile pe Magic Honor sunt de 410mAh în carcasă și de 37mAh în căști. Greutatea este de 51 de grame pentru carcasă și de 5,5 grame pentru fiecare cască în parte. Carcasa are dimensiunile 80,7 x 35,4 x 29,2mm iar căștile 41,8 x 23,7 x 19,8mm.

Căștile Honor Magic pot fi achiziționate în culorile White Pearl și Robin Egg Blue de pe site-ul oficial Honor. Prețul recomandat de Honor în Europa este de 99 euro.

Sursa Foto: Honor

Internațional

De la Timișoara la Zrenjanin, cu bicileta sau cu ambarcațiuni

Publicat

pe

În perioada 23-25 mai frontiera româno-sârbă va fi din nou deschisă pentru bicicliști și ambarcațiuni.

Consiliul Județean Timiș îi așteaptă pe toți iubitorii de natură și mișcare să profite de vremea frumoasă și să pornească într-o escapadă de weekend spre Serbia, pe două roți sau pe apă, din Timișoara spre Zrenjanin!

Trecerea frontierei se face cu cartea de identitate, de vineri până duminică, între orele 08:00 și 20:00.

Pentru cei care vor să exploreze mai mult, găsiți idei de cazare și locuri de luat masa pe: www.visitzrenjanin.com.

cordul pentru traversarea granței către Serbia, la fiecare sfârșit de lună, a fost prelungit până în august.

În acest proiect, CJ Timiș este partener alături de Administrația Bazinală de Apă Banat și de Primăria Zrenjanin.

Citeste mai mult

Internațional

Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, a primit premiul „Timișoara pentru Valori Europene“

Publicat

pe

Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, a primit, joi, la Timișoara, Premiul „Timișoara pentru Valori Europene“, cea mai înaltă distincție a Municipiului Timișoara, care onorează personalități care susțin valorile europene.

Președinta PE, Roberta Metsola: “Sunt puține orașe care reprezintă spiritul european așa cum o face Timișoara, un oraș al pionieratului, al curajului, al speranței. Orașul care a început Revoluția din 1989. Un oraș care știe prețul libertății și puterea noilor începuturi.

De aceea sunt profund onorată că orașul Timișoara a premiat Parlamentul European prin această recunoaștere a valorilor europene.

Vreau să mulțumesc locuitorilor Timișoarei, și în special primarului Dominic Fritz. Mulțumesc pentru leadership-ul dumneavoastră, pentru viziune și atașament față de Europa. Mulțumesc pentru Europa de aici”.

Primarul Dominic Fritz: „Ce moment mai bun pentru a celebra valorile europene decât astăzi, la doar câteva zile după ce cetățenii români au făcut o alegere clară și răsunătoare pentru parcursul nostru european. La alegerile de duminica trecută, mesajul nostru a fost fără echivoc: de la cetățenii orașului nostru la vocile din diaspora, Europa nu este doar o alegere politică sau economică. Este identitatea noastră. Este datoria noastră.

Roberta Metsola a fost mult timp un prieten al democrației românești. A fost alături de noi în timpul protestelor din 2017-2019, când românii au ieșit în stradă pentru a apăra statul de drept. Ea a vorbit când alții au tăcut. Într-un moment în care speranța părea fragilă, ea ne-a reamintit că Europa se uită la noi.

Și într-unul dintre cele mai frustrante și nedrepte momente pentru țara noastră, ea a spus clar și public: «Spațiul Schengen nu este complet fără România». Un adevăr simplu, rostit cu curaj”.

Foto: Primăria Timișoara

Citeste mai mult

Internațional

Leon al XIV-lea este noul Papă

Publicat

pe

Conclavul l-a ales pe cel de-al 267-lea episcop al Romei, cardinalul Robert Francis Prevost.
Anunțul a fost dat mulțimii de cardinalul protodiacon Dominique Mamberti: „Eminența Sa Reverendisim Domn, Domnul Robert Francis, cardinal al Sfintei Biserici Romane, Prevost, care și-a ales numele pontifical Leon al XIV-lea“.
Primul Papă augustinian, el este al doilea Suveran Pontif american, după papa Francisc, dar, spre deosebire de Bergoglio, americanul Robert Francis Prevost, în vârstă de 69 de ani, s-a născut în nordul continentului și a păstorit în sudul acestuia, înainte de a fi chemat de predecesorul său să conducă Departamentul pentru Episcopi și Comisia Pontificală pentru America Latină.

„Dragi surori și frați. Acesta este primul salut al lui Hristos înviat, păstorul cel bun care și-a dat viața pentru turma lui Dumnezeu. Îmi doresc, de asemenea, ca acest salut de pace să intre în inimile voastre și să ajungă la familiile voastre, la toți oamenii de pretutindeni, la toate națiunile și la tot pământul. Pacea fie cu voi.

O pace dezarmantă, smerită și perseverentă vine de la Dumnezeu. Dumnezeu care ne iubește pe toți necondiționat. Încă auzim în urechi acea voce slabă, dar mereu curajoasă, a Papei Francisc binecuvântând la Roma. În aceeași binecuvântare, Dumnezeu ne iubește. Dumnezeu vă iubește pe toți și răul nu va birui. Mulțumesc, Papa Francisc. (…)

Împreună, trebuie să ne străduim să fim o biserică misionară, o biserică ce construiește punți și dialog, mereu deschisă să-i primească pe toți, pe toți cei care au nevoie de caritatea noastră și de prezența noastră’, a spus Papa în primul său discurs.

Papa Leon al XIV-lea a mai cerut Bisericii Catolice să fie „o biserică sinodală, o Biserică ce umblă, o biserică ce caută mereu pacea. Încercați să fiți mereu aproape, mai ales de cei care suferă atât de mult“.

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite